1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ако е за температура смееш. Мислам дека имам прочитано во соба за доење. Проба ли со апчиња?
     
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ако е за температура смееш. Мислам дека имам прочитано во соба за доење. Проба ли со апчиња?
     
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    A sto inekcijaa smee?? Garmicin naloren??? Ne sum sretnala za inekciii co s. Za doenje. Apcinja ne pomagaat
     
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Барав, не можам да најдам ама мора да смее, штом не помагаат апчиња. Надој го бебе, нека заспие и оди на дежурен.
     
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Stotuku se vrativ i ne mi dadoa inekcii tuku so domasni lekovi i paracetamol i ibuprofen. Ne ameelo da primam. Mi rece taa sto e za treska i temperatura ne smeela da dojam 14 do 16 casa. Edna inekcija na N bese ;( nisto sega mi e spadnata 37 so 8 i ke se lecam so domasni lekovi.
     
  6. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    и ние вчера бевме на контрола зашто многу е вознемирен нон стоп плаче се кенка не сака да цица а кен. тоа најмногу ме плаши јас бев сигурна дека е од вакцината ама не беше така го боли увото му беше малју црвен носот затнат а грлото добро затоа се чудам зашто не сака да цица веднашпочнува да плаче што ќе г. ставам на града. му даде аугментин шурупче и ефералган и марисол капји за носот, му зедоа и брис од носот грлото и од очите чекам резултати за нив тек у понеделник.
    малку се смири не плаче нон стоп сега ама не цица со зот го терам додека спине многу се плашам да не ме одбије.

    поздрав
     
  7. Kacunka86

    Kacunka86 Нов член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво женски ... Бремена сум 5 ипол месеци а многу ме боли забот,читав не смеело да одам на забар додека сум бремена..Што мислите?
     
  8. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Имаш тема со повеке совети за ова.
    Јас не бев додека бев бремена ама многу други отишле и сега зависи што проблем ке има забот и што ке ти каже гинекологот и стоматологот,оди нека те советуват и тие.
     
  9. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Jas vo sesti ,mesec umrtviv zab i toa najnormalno so anestezija. Znam deka vo 8 i 9 ne se prima anestezija zaradi predvremeni kontrakcii. Toa e toa. Izvinete za lat
     
  10. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Здраво мамички. Имаме 24 дена, од вчера сабајлето немаме пелена со каки. Ќе одиме денес на лекар, меѓутоа би сакала да слушнам искуство од вас што би можело да биде.
     
  11. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Кај бебињата се случува до 15 дена да не се искакаат, особено ако е ексклузивно доено бебе.
     
  12. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Можеби не е доволно најадено ако е на доење, друго незнам што би можело да биде, што ти рече лекарот?
     
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Се случува до повеке дена да не какат ама јас лично би ти рекла ако бидат повеке денови да си разговараш со педијатарот за тоа,не какат често ама пак и многу денови да не какат имат мака.
     
  14. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    син ми до 40дена какаше во денот по 5-6 па и повеќе пати, а од 40 навака кака по 1 на 7дена а за тие денови редовно си испушта гасови. Мене педијатарот ми рече доколку не кака често, доколку не полни пелени и доколку стомачето му е тврдо тогаш да појдам кај него а инаку доколку испушта гасови и стомачето му е меко тогаш не е страшно што кака толку ретко бидејќи било нормално доени бебиња да какаат поретко
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  15. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    исто и ние..негде до вториот месец какавме скоро после секој подој..после се случуваше секој втор нареден ден..сега секој ден..како што пиша мила погоре,ако ги нема тие симтоми нема место за паника..полека созрева системот за варење и исфрлање на храна и бебуш полека полека ке научи да си го користи природниот нагон за какање. можеш да му помогнеш со собирање на ножињата кон мешето,да возите точаче..ем ќе си испушта гасови,ем ако му се кака ќе му помогниш.
     
  16. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Мамички малата се искака од кога пишав (и не отидовме на лекар, оставивме да видиме уште денес како ќе биде), каката беше течна. Инаку е на комбинација мајчино со дохрана. И даваме капки против грчеви Infacalm, помисливме нешто од нив да не е. Инаку си испушта гасови од време на време, не дозволуваме да голта многу воздух при хранењето.
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Доколку мочка по 5 пелени , прди одвреме навреме и стомачето не е тврдо не е страшно. Е сега вие сте комб.на ад со мајчино, за тоа не знам, само знам дека додека даваш ад постои шанса скрос да го изгубиш твоето млеко.
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.593
    Пол:
    Женски
    Ние си купивме капки за грчеви еспумисан л.Колку и да не сакав да давам норам ,жал ми е кога гледам како се грчи особено навечер.ни рекоа може и три пати на ден да се даваат по 15 капки.Ги користел ли и некој друг?
     
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Постов е со цел да посочам една важна работа ( воедно и сум изреволтирана)- БЕБИЊАТА НЕ СЕ МОДЕН ДОДАТОК.
    Значи веќе некое време гледам две млади мајки, пријателки со бебиња не постари од максимум три недели, секој ден на кафе, на цигарче, на муабет по 4 саати. Бебе а заплаче а цуцлата во уста ја ставаат. Чадот од цигарите директно во нив, муабетот- што се купиле на бебињата, кај ќе одат на одмор.....
    Дали дува, дали пече сонце они во исто време на кафе. Денес поминував од таму и викам ааа промашиле еден ден и бидејќи се знам со келнерот го прашав дали биле мајките со бебињата и вика ааа не, на едната бебето и качило температура. Викам од кај знаеш, вика дојде едната ама и се јави другата. Е па ќе качи!
    Па добро бе мајката, кога оздравевте од пораѓајот, како на три неделно бебе му се става режим на цицање од 4 саати, има вируси, жолтици, па седете дома, па сите сме мајки и да, лето е, не се издржува дома ама ова е невидено.
    И јас одев на кафе, кратко ама слатко, но во близина на домот, па ако сакаше бебе да цица трчав да го надојам и тоа не беше никако првите три недели.
    Ете може сега ќе ме нападне некој ( како кафето, цигарите и сл.) е потреба и ништо не треба да се крати од задоволства ама по мене за се има време.
    Да си олеснам на душата пишав а може и ќе се пронајдат мајките.
     
    На marchi-cool, mila25ve, slimy и 2 други им се допаѓа ова.
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Се извинувам за два постови еден по друг, не редактира.
    Ние ги користевме, 3 пати на ден по 15, и демек имсше ефект некое време ама дали подоцна се зголемија грчевите не знам, па морав да ги сменам. Па купивме колиеф. Од нив сум презадоволна. Ако испушта гасови, нема да ви помогнат еспумисанот. Викаат женските бебиња побрзо се справуваат со грчевите.