1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    Ги прашав ДМ ми рекоа секаде ја има освен во Веро Центар :)
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Се надевам има во ГТЦ
     
  3. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Баш вчера шетав низ Дм и Космо за да купам пудра или некоја ББ крема потемна нијанса бидејќи доста сум исончана мојата на Виши не ми одговара сега на тенот а не ми се даваа пак 1200 за пудра која ќе ја коистам уште 2 месеци
    Ги испрошетав сите рафтови сите можни марки и мојот впечаток следен :
    Ќе почнам со најскапите
    1. Clarins BB cream & Este Lauder ми беа најсовршени од се што пробав буквално двете раце ми беа нијанса до нијанса пудра до пудра премачкани ме имаат пцуено девојките кои работат таму , особено во Космо зошто во Дм за жив неможеш да најдеш никој. Но беа доста скапи околу 2800 немаа попуст да имаа можеби ќе купев некоја.
    Во секој случај доколку сакате хидратација изедначена боја и тон на кожа- повелете!

    2. Доста споменуваните нагоре Catice случајно без да прочитам овде ги видов, во Дм Сити мол, и искрено да, добри се а и ефтини. Особено ми падна во очи 3во1 крем пудрата . https://media.meindm.at/asset/dmshop/pr ... 87_B_P.jpg која е нешто слична со ББ кремата на Лореал, кога ке ставиш првично е бела конзистенција после како мачкаш добива боја на пудра. Цената и беше околу 400 ден, но ете, не познавајќи ја оваа фирма, не ја купив. Лесна, хидрантантна прилично покривна јас би ја нарекла ЦЦ крема.
    Можеби некој нареден пат откако добро ќе се запознаам со неа и нејзиниот состав и производи би ја купила.

    3. Fresh minerals tinted moiturizer spf 20 https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... c7becf83d8
    не знам зошто но мојава интуиција ми вели да не му верувам на овој бренд стегај стегај, никако да протече нешто од внатре, па ајде ги барав девојките да ми стиснат малку на рака, но како и што очекував не ми се допадна. И воопшто не ми е хигиенски ни економична зошто четката е дебела а сигурно ќе ја миете и голем дел од пудрата ќе заврши во канализација само :lol:

    4. се одлучив за оваа со кремче одоздола ми е супер ББ крема и нијансава ми е препогодена за вечерно излегување и без крема ми ја хидратира сосема доволно кожава продавачката нешто ми објаснуваше дека испарувала ништо не се задржувало во кожата внатре и ми ја изнафали најмногу од сите . Цена 560.

    Морам да напоменам дека првично сакав да земам некоја пудра од алверде но во Дм секаде е ужас, не се знае што е тестер што е туба која ќе ја купиш.
    Ужас, срамота, само поскапите пудри се добро затворени и понастрана тргнати од тестерите

    Исто сум многу задоволна од iherb.com односно Elf козметиката земав и сигуна сум дека повторно ќе ги нарачам штом ги потрошам овие две.
     

    Прикачени фајлови:

  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас бев во ГТЦ во дм. И на рака ја пробав пудрата од втората слика подоле. Има само 5 нијанси и јас се фатив за темната ја нанесов и навистина испарува како што кажа членката, мене не ми се познаваше на раката дека сум пробала тест од пудра. Јас дефинитивно ќе си ја купам нареден пат, бидејќи имам од старата уште. Вреди за сите пари секако 540 денари.
    Од др. страна око ми фатија сјајчињата и кармините кои цена има 209 и 235 денари. Башка им мирисаа.
    Јас купив камена пудра за лице, сеуште не сум ја пробала, ќе ја пробам па ќе ви пишам впечатоци.
    239 денари ја зедов.
    Иначе да ви кажам мали девојчиња се залудени по Катриц и бидејќи нема тестери на тушовите и моливчињата сами си ги отвараат и се шминкаат, што воопшто не ми се допадна бидејќи така се размножуваат бактерии.
     

    Прикачени фајлови:

    • 214a12b9f6.png
      214a12b9f6.png
      Големина на фајлот:
      37,7 KB
      Прегледи:
      239
    • 04de79bb03.png
      04de79bb03.png
      Големина на фајлот:
      143,4 KB
      Прегледи:
      239
  5. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    а има ли голема покривност? :?: мене ми кажаа дека одговарала и за сува кожа истава ама некако скапо 540 :( другата членка рече од 350-400 е :^)
     
  6. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Предлог за пудра или CC крема со жолтеникав подтон? Сите што ќе ги купам се или розевкасти или портокалови :( И да не е повеќе од 400 ден.
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас во ГТЦ во Дм видов дека е толку. А дали покрива незнам, ја немам купено.
     
  8. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    бев јас 519 е :) и некако ми делуваше ко слаба покривност да има , нашминкана бев не можев да пробам многу само на вратот ама не беше кој знае што за тие пари. И друг пат кажувајте точни цени ај 10-20 ден разлика ок, ама да кажиш пудра 350-400 а таа 519 :o а ја имате купено патем смешки :D
     
    На butterflysk и Elence93 им се допаѓа ова.
  9. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Според мене најдобри течни пудри за лице се оние на Dior и Youngderm. Кожата ја прават мазна, а и ако го погодиш бројчето на коњ си. :)

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски

    Јас лично не бев задоволна од пудрава на Диор , ми дадоа тестер да ставам за неколку пати ама не е толку покривна пудрава и бидејќи имам мрсно лице поизразено на челото , засветував за брзо време, а ми имаат кажано во Сефора дека и оваа пудра не ја регулира маснотијата нал ицето како пудрата на Есте Лаудер
     
  11. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Мислење за оваа пудра или подлога е мислам?
    ( Garnier BB foundation,miracle skin perfector)
    [​IMG]
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Повеќе е како ББ крема, има средна покривност и за секој ден како за на школо/факултет е супер и повеќе од доволно за лицето да изгледа освежено и примерно. :)
    Лесна е, но нијансите се слаби. Мене без камена пудра одозгора не ми чини, ама не можам да кажам дека е лоша пудра, ББ, што и да е. За цената е супер.
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Monroe

    Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    431
    Допаѓања:
    416
    Дали сеуште би можела да најдам од пудрата на Буржоа, Helthy mix Serum ?
    Ја имам новата Helthy mix, која што ми ја дефинираа како некаква си замена за Helthy mix serum, ама далеку од замена е, и не ми одговара воопшто.
    Серумот ми беше полн погодок, ако случајно сте забележале некаде известете ме. :)

    [​IMG]
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Мислам дека серумот го повлекоа од продажба откако излезе новата верзија на Хелти Микс пудрата.
    И мене ми беше одличен, иако пудрата не ми одговара затоа што имам мрсна кожа. Серумот ми беше идеален за дневна шминка, а мирисот ми е непребол. :)
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Бидејќи се однесува ова на мене, затоа што јас кажав дека е 350-400. Јас сега проверив на сметката, подлогата за пудра од Catrice што ја купив во исто време со пудрата е 345 ден.а пудрата 519, па патем сум ги измешала цените. Смешки, сум погрешила за 100 денари :rofl: :rofl:

    И напишав дека на самиот сајт пишува дека покривноста е слаба, но на моето лице има средна накај висока. Немаме сите иста кожа ;)
     
    На rainbowec, buba4e89 и Sanjichka007 им се допаѓа ова.
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А Сања јас барам пудра што ќе ми ги покрие само темните кругови околу очите, бидејќи имам чисто лице во принцип. Дали и кај е тебе е така?
     
  17. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Моето лице не е чисто, во смисла на - имам пеги и порите ми се познаваат т.е.се пошироки од на оние со чисто лице. Значи мазно ми е, но многу ми е покомплицирано. Затоа и ми се погоди прајмеров од Catrice, а воедно и пудрата, по нијанса и по текстура :)
    И јас имам темни кругови околу очите (дури и претемни, буквално накај сина боја). Досега немам најдено решение т.е.немам многу експериментирано со коректори - а сметам дека тие се баш за таа намена, за круговите под очите, и дека со пудра не можат да се прекријат, барем мене не ми успеало.
    Јас користам коректор во вид на карминче (значи цврста текстура) од Голден Роуз - кој колку толку ми ги прикрива. Пак ќе кажам, немам експериментирано со коректори, а со пудра не ми се покриваат, или се покриваат, ама ми остануваат линии.

    Баш и не е од корист мојов одговор, но ете, може некој друг да препорача пудра која би го решила и овој проблем :)
     
  18. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.765
    Пол:
    Женски
    Се мислам меѓу пудрата на Севентин мат плус и ЦЦ крем на Буржоа. Што е подобро ? Сакам да е полесна, за секој ден, и да не светнувам многу, јас во принцип и од мат пудрите лесно светнувам, така да сакам да е полесна. Мразам кога чуствувам кожата не ми дише, уште овие две да ги испробам :?: :$ . Не ми треба голема покривност, освен за изедначен тен на мојата средно мрсна кожа .
     
  19. Deemy

    Deemy Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    7.295
    Пол:
    Женски
    A дали и Bourjois Bio detox е повлечена од продажба?Јас прво ја користев неа,па последнава година серумот и сега сакав пак да ја купам Bio detox,но проверив во ДМ и Космо и воопшто немаше
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Да и таа е повлечена од продажба и тоа уште одамна. Мене BioDetox ми беше совшрена пудра во секој поглед, дури и сама не знам колку шишенца истрошив, ама ништо. Баш штета. :sweat:

    Тогаш мислам дека Seventeen би ти била малку тешка, а оваа друга недоволно мат. :lol:
    Можеби ќе ти се погоди, мене Seventeen во зима ми беше одлична, ама кога се подзатопли времето ми стана ужасна, преужасна. Тешка, ми сметаше на лицето и почна да ми прави мозолки, дури и нијансата се познаваше дека не ми е како што треба, малку ми беше темна, а ја купив најсветлата нијанса.
    Од овие две Seventeen секако е подобра, ама не знам колку би ти се допаднал ефектот, доста е покривна и баш го фотошопира лицето, што за мене лично секако е плус. :)
     
    На Deemy и anggell им се допаѓа ова.