1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Утрогестанот можеш да го аплицираш и вагинално и орално. Ти си бираш како ;)
     
  2. First.Impression

    First.Impression Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    24

    Здраво Менелеле, јас сум моментално 29та недела, па да ти го раскажам моето искуство со хематомот. Уште во 7ма, 8ма недела ми кажаа дека имам веднаш до ембрионот нешто како собрана крв, но не беа сигурни дали е второ бебе (што не успеало) или хематом (згрутчена крв). Битно е што препорака ми беше до 12та недела да одмарам и да се чувам и си пиев терапија Дабростон по 2, наутро и навечер. Така и правев, се беше во ред, точно во полна 12та недела бев на преглед, со бебчето се беше во ред и ми рекоа дека тоа што било веќе се повлекувало и не е ништо страшно. Само 2-3 саати после прегледот, кога си отидов дома, и гледам крв извира од мене, како да сум добила менструација....се испаничив максимално, се јавив на докторката и веднаш ме смири, ми рече иц не се плаши, немај гајле, тоа е тоа што го гледавме, веројатно е хематом, и тоа или ќе го исфрлиш или организмот ќе си го апсорбира и ќе си исчезне внатрешно. Ми рече легни со нозете нагоре, ако за еден саат не престане крварењето, ќе дојдеш. И бидејќи не престана, отидов на дежурен гинеколог, ме виде, ми стави инекција Утрогестан и ми препорача ноќта да останам таму, за да го следат крварењето. Иначе ми потврди дека нема никаков допир со бебето, тоа си беше супер го виде на ехо, и дека е подобро што на хематомот истечил за да не ми направи внатре некои компликации. Ме следеа дали бојата на крвта е свежо црвена или темна кафенкаста, каква што треба да биде, зашто хематомот е стара згрутчена крв. Цела ноќ лежев таму со карлицата крената нагоре, и до утредента крварењето престана и ме пуштија дома, но со препорака за 2 недели боледување и мирување, што е можно повеќе лежење и одмарање, станување од кревет само за во вц и за јадење. Така и направив, тие 2 недели и уште една после тоа, крварењето престана но на секое бришење во вц имав кафенккасто на хартијата и со тек на време тоа престана. Во меѓувреме си пиев Дабростон кој морам да признаам дека цела бременост осеќав како ми помага.
    Сега сум 29та недела, освен тој проблем до сега не ми се јавило ништо после тоа, така да сакам да ти кажам да не се плашиш ако е обичен хематом, многу трудници го имаат тоа, и да добиеш крварење, не дај Боже, да не се плашиш и да ги следиш упатствата на лекарите, зашто во мојот случај и во сите други што се распрашав и знам, тоа е нормално и ако се одмара и лежи во тој период, се ќе помине како што треба. Дај Боже кај тебе да си помине сам по себе, што помалку нервози да имаш околу хематомот, ама сепак, не се плаши, и инсистирај да се следи, до каде е, како е, дали уште е таму...и пиј обавезно нешто како Дабростон, на таа база, многу помага. Одмарај повеќе, не кревај тешко и без нервози. Со лесно нека ти е, ти посакувам релаксирана и пријатна бременост. :hai:
     
  3. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    фала ти многу што се ми кажа фала ти.
    Зошто ја имав лани спонатан и сега сум оптоварена со тоа само бели гаќи носам и само проверувам. Ама сега ме утеши дури и да имам нешто барем да не паничам. Инаку од денес ќе почнам со Утрогестан вагинално, а досега пиев добростон.
    Фала ти уште еднаш и со леснооооо
     
  4. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    јас зошто добивав или на 25 или 27 ден, мене на 25 ден ми дојде менструација такво кафеаво приквечерта на мала улошка. Се утепав од плачење цела вечер и кога станувам сабајле немам ништо и во текот на целиот ден само две капки кафеавко. На 27 ден немав ништо и веќе утредента правев тест и бремена.
    Нешто како лажна менструација. Тоа е моето искуство.

    Поз
     
    На ssweety му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Мешиња знам дека има ваква тема посебно ама не е толку активна како оваа па затоа реков овде ќе прашам,ако знае или има совет некоја феминка нека ми помогне.Со забите имам голем проблем,пред да останам бремена имав некој расипан ама мн малку,до кај 3 месец се беше во ред ама навака ми се расипаа 3-4 здрави заби и тоа немаше каде туку долу во непцето,досега имав само понекогаш како тапи болки но издржливи,се надевав дека така ке остане барем додека родам,па после да одам да ги средам.Ама од синојка ме фати таква ужасна болка немам око склопено цела ноќ,ми идеше да ја фатам главата и од ѕид да ја удирам,помина некако ноќта ама мораше да дојдам на работа до 3 сум тука па после ќе одам на стоматолог да видам што ќе ми кажат,ама мн е болно не се издржува,идејќи за на работа бев до аптека и побарав нешто за забоболка ми дадоа едни капки прашав дали може да ги користат бремени ми рече аптекарката дека може,ама кога ги отворив на работа во упатството пишува дека бремени и доилки никако да не ги користат.И не ставив...Ама болката е страшна.Ве молам нека ме советува некој нешто.Се извинувам за предолгиов пост ама стварно имам мака.
     
  6. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    ^^ tincemajmunce, оди слободно на стоматолог. Имам пишано и јас, и други девојки во таа тема-во второ тромесечие е дозволено да се оди на заболекар и да се поправаат заби. Полошо е постојано да ја трпиш болката од забот. Јас поправив неколку заби додека бев 4-ти и 5-ти месец, и тоа со безадреналинска анестезија, која матичната ми ја дозволи. Јави се кај матичната ако си во можност, кажи' и дека имаш големи болки и проблеми со забите, ќе те посоветува дали да одиш (а претпоставувам ќе ти дозволи да одиш и да се спасиш од болката). Не се плаши, се' е безбедно за бебето, смеат да се поправаат заби, не смеат да се вадат и да се снимаат, барем мене мојата матична така ми кажа.

    Ќе биде се' во ред, само консултирај се со матичната и правец на стоматолог. :)

    п.с. Како ќе одминува бременоста, бебето се' повеќе и повеќе калциум ќе зема од тебе, така што би било добро да ги средиш проблемите со забите, не дај Боже, и повеќе може да се расипат. :|
     
  7. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    green.eyes фала ти премногу,матичната ја имам прашано уште на почетокот кога останав бремена ми рече после 3 месец ако ми е се во ред со бременоста може слободно да одам,ама некако нон стоп одложував бидејки се трпеше болката,и ми беше некако шубе да не му наштетам на бебенцето ама ова вчера и денес е веќе неподносливо после работа обавезно одам на стоматолог па ќе видиме што ќе биде.уште еднаш фала ми значи ваква подршка
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  8. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Јас уште во 6-7 недела бев на забар за непцата. Ми се воспалија, крвареја и болеа ненормално. После 2-3 недели па ми се скрши заб на пола. Ми ставија лек, по 1 недела и пломба. Толку болки имав што не ми ни текна дека може да е штетно за бебчо, напротив верував дека болката е штетна. Оди си на забар, олесни се :)
     
  9. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Некаде прочитав дека во 8 ми месец несмее да се вади заб, имај го тоа на ум и секако бегај подалеку од собата каде што вршат ренген (иако секаде пишува дека е штетно само во првите 12 недели)...мене би ми било шубе...Поздрав
     
  10. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    женски последниот недела од седми месец односно на 7 ми септември имам лет кој трае еден час, ама мн.сум загрижена како ке го поминам летот,зборував со мојата докторка и ми рече дека не е баш препорачливо и дека има минимален ризик и тоа нон стоп ми се врти во глава.

    Морам да патувам ама мн ме стресува помислата,дали некој бил во слична ситуација како мене,барем да ме утеши :lol:
     
  11. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Еве женски на рапорт бев на стоматолог ми отворија 3 заби и ми ставија лекови на сите три да седам со нив два месеци па после да ми ги пломбираат.Иначе ми ги стружеа и бушеа без анестезија болеше ама издржавме со синко.Сега го чекам да ми мрдне во стомак оти некако ми е шубе,иначе ве поздравувам и имајте убав ден.
     
    На chocolade и green.eyes им се допаѓа ова.
  12. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    :clap: Изеди нешто благичко за да мрдне :)
     
  13. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    N.Kety jas vo osmi mesec patuvav so avion a letot traese 2 casa, pa si patuvav mnogu ubavo. Edinatveno sto ti treba e da si bides ubavo opustena i vo avion da pies tecnosti. Ne e nisto strasno, ako ti e bremenosta okk. Jas si izvadiv za sekoj slucaj patnicko osiguruvanje i potvrda od maticniot za uredna bremenost deka mozam da patuvam.
     
  14. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ти благодарам девојче :) инаку фала му на господ бременоста ми е ок,се си е во ред. :*
     
  15. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Dobro utro mamichki, kako ste deneska? Nas do utre ni e terminot, ama izgleda kaj mama vo meshe e poubavo. :) se izvinuvam shto pishuvam lat, od mob se ukluchuvam.
     
  16. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Леле....ептен ситно броите :P со лесноо и да се фалиш во породилни приказни :inlove:
     
    На ivka-slivka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    некоја можи да ми кажи за плодовата вода... два пати имам пишано и нити едно мислење нема околу тоа, во мисла ми е..... денес е државен, матичната не работи с и неможам упут да земам :/
     
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Не можам да најдам што за плодовата вода, ама ако нешто ти е на мисла, одма до државна, ќе кажеш дека ти е итно, ти се слошило, празник е, ќе те примат.
     
  19. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски

    Неможам да најдам што си пишала, ама пиши пак, се надевам ќе помогнам пошто јас на секој 4 ден идам на контрола за плодовата вода
     
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Мислиш дека истекува? Нормално е што имаш засилен секрет, баш како вода, жлездите си лачат и се припрема каналот за раѓање.

    И јас бев во недоумица, но откако ме прегледа матичниот виде дека се е во ред. Ако толку те мачи, оди на дежурно нека ти направат едно ехо.
    А за што ти треба упат?
     
    На ivka-slivka му/ѝ се допаѓа ова.