1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Сега го гледав календарот на наставни активности за оваа учебна година и прво е упис на година од 9-20 Септември? Што треба да се прави тогаш, бидејќи не ни спомнаа ништо такво вчера на уписи? :^)
     
  2. Catherayn

    Catherayn Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2014
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Луѓе,на сајтот на ШТУЛ пишува нешто дека требало пропратно писмо или лична биографија да се однесе? |(

    Мора тоа или како шо да праам??
     
  3. Catherayn

    Catherayn Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2014
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Навистина ми треба помош па толку нема некоја да се јави да помогне :) ?
     
  4. Lovely000

    Lovely000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Da li treba nov izvod i drzavjanstvn za upis da ne se postari od 6 meseci? Se izvinuvam za latinicata od tel pisuvam
     
  5. Ekatarina95

    Ekatarina95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2014
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    37


    Не.
     
  6. ilovemedicine

    ilovemedicine Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    695
    Пол:
    Машки
    Значи матура полагав Македонски,Англиски,Биологија,и Интерна и педијатрија. Ме интересира дали ми се соодветни предметите за упис на Правен.
     
  7. JKT

    JKT Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    18
    ИНТЕРНА И ПЕДИЈАТРИЈА НЕ !
     
  8. HardRock733

    HardRock733 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    2
    Sto imaat vrska predmetite na matura jas polagav Makedonski Angliski Biznis i Ekonomija pa se zapsav na Praven fak
     
  9. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.008
    Допаѓања:
    34.178
    Пол:
    Женски
    Немаа врска предметите...ако е за тоа јас исто полагав македонски англиски биологија и фиксна протетика...па пак сум запишана на правен =)...Важно е да имаш добри перцентили за да те примат...
     
  10. Charlottexo

    Charlottexo Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    19
    Дечки ќе скренам, не бев у можност до 25-26 да уплатам уплатници, ќе може некако да платам во петок? Дека утре неработен ..
     
  11. Butterfly.girl5

    Butterfly.girl5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    114
    За запишување? мислам дека се запишува само кога се роковите, т.е. 25 и 26, после тоа незнам дали може...прашај си во студентски за сигурно да знаеш :)
     
  12. pato

    pato Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2012
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој дали таа потврдата дека си вработен може да се однесе подоцна или мора на денот на уписите?
     
  13. Charlottexo

    Charlottexo Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    19
    мислам најокеј тогаш да си ја носиш,.. најсигурно
     
  14. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    На денот на уписот треба да ја приложиш со сите други барани документи. Или лекарско уверение во замена, ако немаш потврдата од вработување. Инаку, ќе ти бидат некомплетни документи и највероватно нема ниту да ти ги примат.
     
  15. daks

    daks Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2014
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    86
    некој поискусен и постар ако може да ме информира за следново. сакам да продолжам општа медицина на факултет. сега учам и средно медицинско општи смер :) кој предмети ќе ми бидат најсоодветни за полагање државна матура за запишување на факултет ? и која тема можам да ја одберам за проектна задача ? од кој предмет може да биде ?
     
  16. Motogija67

    Motogija67 Нов член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Предметот за проектната задача ми беше биологија,тема-па најдобро е да избериш некој органски систем(препорачливо за некој од каде можат да се добијат повеќе информации) од човековото тело или некоја болест,знам дека повеќето од учениците избраа за Хив вирус.
    За матура полагав македонски,англиски,биологија(можеш и хемија ако многу учиш),истотака има документ на интернетов во кој пишува кој предмет е соодветен за кој факултет.Интерниот предмет зависи кој правец си.Матурата биологија е тешка ама со секојднево учење се ќе постигниш(тоа сите го знаеме :D )
    П.С.Штом учиш во медицинско(и јас бев таму) бранањето на твојата проектна задача ќе биде супер,без никакви проблеми бидејќи супер се професорките.Јас хехехе добив и прашања и морав да прескокнувам некои делови,бидејќи раскажував многу :P ама ако потенцираш на главните ствари без многу многу објаснувања,брзо ќе помине предавањето (околу 10-15 минути макс) и внимавај на слајдовите,да бидат кратки и јасни без многу текст и многу слики со претставувања на симптомите и градба на органите(сеа за биологија зборувам ;) )
     
    На daks му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Дали по втор пат се пријавивте на Iknow?

    ПРИЈАВУВАЊЕТО ЗА Вториот уписен рок за прв циклус студии 2014/2015 година ЌЕ БИДЕ АКТИВИРАНО кога ќе има конечни информации за бројот на слободни места по студиски програми по завршувањето на првиот уписен рок, а најдоцна до 1.9.2014 и ќе трае до денот на уписите, 3.9.2014. Во овој период ќе биде активно и ПРИЈАВУВАЊЕТО за Проект 30/35. Најпрво отворeте кориснички профил следeјќи го линкот „Регистрирај се“ (ова е потребно дури и ако сте аплицирале во Првиот уписен рок, бидејќи корисничките имиња ќе бидат избришани). Откако еднаш ќе отворите кориснички профил, следниот пат употребете го своето корисничко име и лозинка за да се најавите на системот.

    ОВа го пишува на почетната страна а со старото корисничко име и лозинка не ме најави, па се регистрирав повторно со истите и добив меил за активирање на новиот акаунт, кој што сега не знам дали да го пополнам од почеток.
    Што направивте вие?
     
  18. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.008
    Допаѓања:
    34.178
    Пол:
    Женски
    Ако веќе бираш биологија..најубаво е за некој орган од човеково тело =)...Јас имав анатомија и физиологија на желудник....и супер пројдов...Зависи од тебе што ќе одбереш =)
     
  19. Charlottexo

    Charlottexo Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    19

    па ти вика горе, нека ти стои новиот акаунт и чекај после 1ви најави се за да видиш каде и колку слободни места имаш.
     
  20. Butterfly.girl5

    Butterfly.girl5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    114
    Вие што се запишавте во прв уписен рок на факултет, пријавивте семестар на iknow? ми стигна некој меил дека сум додадена во системот на факултетот бла бла и некој си линк за најавување, ама линкот не ми го отвора...одам на iknow.ukim.edu.mk и така не бива.дали страната несто не работи или...? два-три дена пробувам, не бива. хелп? :(