1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сонови

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Claudia, 22 ноември 2009.

  1. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    Не сакам да те вознемирам или нешто слично. На 360macedonia sonovnik можеш да прочиташ за да се осигураш. Истиот сон мајка ми го сони пред 3 години, и по неколку недели почина баба ми. Инаку сонот паѓање на заби значи смрт на блиска личност. :(
     
  2. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.801
    Пол:
    Женски
    На почеток е уште...
     
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Девојки ајде вака: Јас сонував како сме биле некаде во некоја куќа, сите сме биле собрани јас, мајками, дедо ми, татко ми и баба ми(која е починатата(на татко ми,мајка)), а надвор врнеше дожд. Сите сме седеле на маса ,а баба ми седела на чело на масата. Сите сме знаеле дека е почината, а сме ја гледале цела и сме збореле со неа. И како одеднадеш јас сум плачела по некого, а татко ми и дедо ми отишле некаде и требало и јас да одам со нив и тамн тргнав по дождот се вратив и јас гледам мајками цела пребледена и во црно како и слуша и гледа дека вујкоми јас удира баба ми(мајка на мајками, која исто така е почината) и јас и велам "мамо седи халуцинираш". И се разбудив луѓе жива вода бев.

    Инаку и двете баби ми се починати. Само што на татко ми, мајка (моја баба) не отидов од кога е погребана да и запалам свеќа (бидејќи никогаш не ме сакаше,имавме проблеми со неа). Но, од кога почина јас на неколку вечери ја сонувам.
     
  4. m3a3c3a3

    m3a3c3a3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    259
    Сонував дека ми била скршена штиклата од чевелот и се трудев да ја залепам цела ја исполепив со лепак и пак беше неуспешно. Ја исчистив од лепакот и се решив да ги однесам на чевлар. Што значи сонов?
     
  5. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    темава некако слабо со толкувачката/толкувачот......
     
  6. libra89

    libra89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    24
    Pred Dve godini sonuvav kako mi paga Zab crn I bese mnogu bolno potoa po dva dena pocina baba mi, zatoa I mnogu se isplasiv Iako ovoj son bese porazlicen :(
     
  7. Aurora05

    Aurora05 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2014
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    25
    Луѓе јас сабајлево сонував ептен страшен сон дури се преплашив :\ Веќе беше разденето некаде 9 часот сабајле беше,и демек некои викат дека после 6 часот сабајле се што ќе сониш не се важит инаку да ви раскажам.

    Се најдов во една зграда каде што требаше да земам нешто или пак да посетам едно семејство.Луѓево ги познавам онака од гледање т.е на една моја колешка тие и се свекор и свекрва е сега како што се сеќавам добро мислам дека ја побарав нешто колешкава,а после тоа тие мислам дека ми рекоа да ја пречекам или незнам си што една баба.Баба ви ми се представи како Пандора,имаше шамија врзано преку лице што јас не и го видов лицето,а тука каде што јас живеам имам комшивка Пандора исто што се вика стара жена. Слеговме од зградата кај што бевме,и требаше да преминуваме магистрален пат женава ми рече одовде навака јас продолжувам сама,а јас го чекав дечко ми.Дечко ми беше на другата страна од улициата и викав по него бидејќи се исплашив таму малку погоре имаше сообрајќајка мислам дека имаше и погинато човек,не се сеќавам баш најдобро. Поминуваа многу коли,дечко ми префрли од другава стана каде што бев јас,а на тревникот имаше труп од човек кој што лежеше и личеше на дечко ми.
    Јас му реков само; Еј а она тука што е? И тој само ми рече она од сабајле,остави го.

    Луѓе јас се ежам дур го напишав ова се преплашив,што значење имат сонов? Сигурно е страшен ;( ;( ;( ;(
     
  8. SuperGirl8

    SuperGirl8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Во животот сум сонувала кошмари кои никогаш нема да можам да ги заборавам ..
    1 одд: Сонував дека бев во темна просторија со сите мои роднини, бев предпоследна на редицата, зад мене беше тетками. Со ред сите, одбиравме нешто за јадење, стигнав на ред и побара шпагети, ми ставија малку и ги замолив да ми стават уште.. тој ,,келнерот'' изваде некој нож и ме прободи, сонов не изгледа страшно, ама страшно е тоа што од кога ме прободи неможев да земам воздух, а и свесна бев дека сонувам.. Неможев да дишам и дури кога се разбудив, фала богу тоа траеше 5-6 секунди..
    7 одд: Ја сонував куќата кате што требаше да се вселиме, т.е. вселувањето, со прослава и многу гости.. Во мојата соба беа мајками, нејзина пријателка и некоја непозната жена, пријателката од мајками касна од едно слатко и стана неподвижна, мајками и другата жена тоа не го забележаа бидејќи нешто зборуваа, по десетина секуннди и мајками касна од тоа слатко, незнаеќи што ќе и се случи.. и таа стана неподвижна.. За сонот да биде уште по хорорен кога се разбудив имав парализа во сон :doh:
    Од 7 одд, до сега фала богу немам сонувано кошмар..
     
  9. sweetgirl77

    sweetgirl77 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    12
    ај ве молам некој нека ми каже што значење имаат соновите
    два пати по ред сонувам сличен сон..
    пред некоја ден раскинавме со дечкото и знаето онаа депресивна работа сакам да умрам ова она..
    истата вечер си легнав да спиам и на сон ми се појави исус и ми вика сакаш ли да умриш а јас цела ден си викам не ми се жевее сакам да умрам а во сонот викав нее нее и се разбудив во тој момент и мислев дека сум мртва неможев да мрднам
    утрово повторно истото..
    сум била кај баба ми и баба ми стави сок во чашата и јас гледав некаде и кога се завртив чашата беше празна потоа повторно истото пак се појави исус и јас повторно викав нее..
    ве молам помогнете :( :((
     
  10. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Eve jas pak posle dolgo vreme so istiot problem .Dali na nekoj mu se slucuva sonot sto ke go sonuva znaci utre denta da se sluci toa kolku i da begas od nego ,znaci istite ljuge vo sonot gi gledas istata desavka ako ne ista slicna ,nojkeska sonuvav bojlerot se rasipal i pukna kako struja i se razbudiv kaj 2 sato nokta stanav otidov vo banjata i gledam bojlerot zuja celiot snemalo voda toj uklucen zuja raipan cela preplasena go iskluciv i prestana da zuja ,znaci neznam dali ova bese kako predupreduvanje neznam zbuneta sum
     
  11. Matilde

    Matilde Нов член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    aj i jas da go prikazam denesniov son,,, ako mozete da mi kazaete sto e, jas sonuvav deka imav mnoguu kesicki polneti so hrana ( vakvi hranlivi proizvodi od dukan ) i mislev deka gi kupev za vo svadba a naprotiv mi izleze brat mi se rasdeluvase od negovata zena...
     
  12. agatin007

    agatin007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво како сте може да ми протолкувате еден сон ве молам :P :P
    Сонував како на враќање од град имало силно невреме и во кола ми удрило гром, ништо не ми е било само ме болела главата и кратко време сум била глува додека да си дојдам дома.
     
  13. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Леле ве молам некој нека ми каже што би значел сонов.. поминував покрај некоја зграда и гореле светла од два стана и од прозорец се гледале два мртовечки сандака. Потоа се најдов во една просторија ми се скршија штиклите и паднав и сандакот ми го донесоа тука и ја затворија вратата. Викав и плачев во сонот.. ве молам ако знае некој нека кљже зошто видов во соновник дека сандак претставува жалост или смрт и се преплашив
     
  14. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.239
    Допаѓања:
    7.959
    Пол:
    Женски
    Сонував како сум се пораѓала и сум родила мртво бебе. Потсвесно во сонот додека сум се пораѓала сум знаела дека ќе биде мртво. Многу сум викала и плачела. По некое време како што беше така оставено на креветот почнало да мрда, оживеало. И сум рекла гледате дека е живо. Што може да значи овој сон? :^)
     
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Си имала некоја тежина и си ја отфрлила. ;)
     
  16. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.239
    Допаѓања:
    7.959
    Пол:
    Женски
    Да, кога видов во сонот дека бебето е уствари живо како да ми падна камен од срце. Ама сега се мислам имам толку проблеми за што би можело да се работи, за која тежина :lol:
     
  17. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Епа сеа една од сите, ај бе соновите ти се од проблемите, како ретроспектива на изминатиот ден.
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Сонував како се мажам, носев бел убав фустан ама сум заборавила да купам бидермаер и вел, па земав од цветниот аражман на масите :lol: Знам дека е убаво да се сонува невеста ама појма неам што значи, и да сум била многу убаво нашминкана, а за фризура сум немала време па сум ја скратила до рамена и сум ја испеглала, е многу сум била убава. Ама мислам дека и да се шишаш беше нешто лошо да се сонува.
    А можеби и дека сум под влијание на свадби уште од викендов па затоа си сонував свадба :lol: Еве некој може да ме просветли ако знае да толкува соништа.
     
  19. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Сонував како ми паднал заб. Во соновникот на фемина видов дека значи сериозна болест или смрт. :sweat: Знае ли некој колку е точно? ;( :sweat:
     
  20. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Така велат, ако те боли ќе се разболи (почине) некој близок, ако не некој далечен.
    Не се оптеретувај со глупости и не мора да значи.
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.