1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.736
    Пол:
    Женски
    Зејтин ни под разно во нос, постои огромна опасност да отиде на плуќа, зборам од искуство, тешки инфекции настануваат од тоа, плус што од зејтинот не може ништо да излезе, за разлика од солениот раствор кој помага во растварање на мрсулчињата. Кога бевме мали немаше паломи толку и имавме марамчиња платнени, мајка ми памтам ги ставаше во солена вода за да излезат а не во зејтин. Прочепкајте убаво за зејтинот многу е штетен. Јас по искуство од хомеопат ставам солен раствор од 100 мл топла вода, пола мало лажиче сол и пола мало лажиче сода и 5 капки бетадине за гаргара, тој е со 1% концентрација и затоа немојте да ставате од тој за рани, тој е многу појак. Го чувам ова во фрижидер и го користам во следните недела дена, за деца мислам дека и побргу треба да се искористи за секој случај, а можете да намалите од бетадинето за да не пече. Мене ова многу ми помага, ставам почесто бидејќи не е штетно ко капките за нос. А за зејтинот, маж ми додека ставаше кашлаше толку многу што се давеше, и никако да искашла нешто, само го дразни грлото, кога прочитав ми светна, прекина и продолжи со растворов и за брзо време се оправи, но кога видов на интернет што може да направи ми идеше да си каснам од дебелото месо што не сум приметила на време.
     
  2. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Vo tengerce so 1 litar voda se stavaat 4 lazici krupna sol i se ostava da vrie 10 min. Po pravilo dodeka e zesko treba da se inhalira ama bidejki bebeto ne mozis da go stavis direkno, drzi go nad sadot visoko, ama sepak pareata da go stiga. Koga ke se zatne pak, nanovo. Zejtin nikako.
     
  3. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    ако може некој побрзо да ми одговори ако имал слицна ситуација на моето внуце сега кога го пресоблековме имасе малку крв на курето да не е несто страсно да го носиме на лекар да не му се затна каналцето незнаеме
     
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Да не е поткината кожичката при обид за отварање? Ако не тече веќе крв, ако нема црвенило и изгледа најнормално мислам дека е од тоа. Следете го , ама нека го види педијатар за секој случај. Колкаво е бебето?
     
  5. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.554
    Пол:
    Женски
    курето потечено е или не?пробајте да ја мрднете кожичката полека наназад па ке видите дали е затнато и дали има некој проблем. ке плаче на допир ако го боли таму.
     
  6. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ме нема некое време но еве сум пак, поточно еве сме со Димитарче. Во сабота полниме четири месеци, имав голем број на моменти кои се прикажани подоле во постовите каде се жалам за грчеви, кожичка за плачки и.т.н. Но еве не сега супер сме, си напредуваме одлично, си цицаме, си шетаме, си играме и си се гушкаме најмногу. Порака до сите со грчевите почекајте до 3 месеци после тоа сами исчезнуваат, не верував ни јас ама ете ака било, не трошеме мака и време а најмогу пари на лекови, гушкајте си ги милите и нека лежат кај вас на стомак тоа лек. Почнавме да си викаме на глас и да си се смееме на глас, си се познаваме кои сме си читаме секоја вечер приказни и преку ден сега како што е моментот.Си слишаме по цел ден музика за бебенца и си танцуваме посебно кога имаме минути за македонска детска музика на јаболче и крувче. Рацете во уста и не ги вадиме само ако имаме нов предмет па тој даго замениме со рачињата.
     
    На lans, TIGARCE86, ddevojce и 5 други им се допаѓа ова.
  7. jesicaalba

    jesicaalba Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    25
    Zdravo majkicki :)
    Da ve prasam - od koga pocnavte da voveduvate kasicki, sokcinja pokraj cicanjeto. Nie sme 4,5 meseci i seuste nisto ne sum mu dala.
    Izvinete za lat. Od mob . Pisam.
    Pozdrav.
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Jas stavam zejtince i nie gi vadime taka mrsulcinjata,, smetam deka nema nisto opaano vo toa duri i da goltne ne e nisto strasno. Site domasni lekovi za slajmovi sto se pravat se poveketo so zejtin billo za vozrasni iili mali. Nekogas treba da pogledneme i na starinskoto koe moze da bide dosta korisno, a ne samo da cackame po net. Nemora da bide ziv, neka bide i pregoren zejtinot. Edno vreme bevme skarani so pumpicata ama sega sme radosni koga gi vadime kakite, a koga ke i stavam zejtince sama si go smrka navnatre i ili ke se iskie pa sami ke letnat ili so pumpicata nadvor.
     
  9. mila101

    mila101 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    51
    Здраво мајки. Моето синче има четири месеци, многу е лакомо и деновиве на едната града повторно ме напраил партал па буквално цица пола млеко пола крв. :( потоа мн ми повраќа крвта шо ја има исцицано. Што да превземам? Дали е штетно така да цица бебенцето ? Дали да го молзам и фрлам млекото од таа града додека не ми заздрави а во меѓувреме да го заменам со адаптирано? Ве молам за совет..
     
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    ^^
    Не е баш добра солуција адаптирано млеко. Најдобро побарај помош во "соба за доење" на фејсбук, ќе ти дадат најдобро решение.
     
  11. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    многу ви благодарам за советите на сите кај нас нема некоја промена пробав да г. инхалирам малку ама не седи сеуште е многу мал. овие денови има повеќе грчеви не знам дали е од антибиотикот ама многу ме охрабри цацувце кога вели дека до 3 месец ги има ќе почекам уште две недели дај Bоже и кај нас толку ќе трае.ког спие цица многу добро и долго ама кога е буден нејќе штом ќе почне веднаш мрда и почнува да плаче а носот не му е затнат го исчистив ама пак продолжува со оваа навика.

    поздрав имајте убав ден со вашите бебиња ;)
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.736
    Пол:
    Женски
    Голтато не е проблем, проблем е ако отиде во дишните патишта и се залепи на плуќата. Можеш да прифатиш совет или не, твоја работа, но ова со зејтинот е опасна работа. Нејќам да ве плашам и да ви раскажувам приказни за да ви текне, зејтин во нос не се става, се пие но не се става, а прегорениот зејтин ти е сто пати поголема беља од живиот. Продолжи си како што си знаеш, секој си е сам свој лекар, можеби и подобар од најголемиот стручњак, ама затоа па и секој од глава си пати. Зејтинот на плуќа ги запушува бронхиите кои на вашето малечко и тоа како му се потребни во дишењето, во првата година тоа знае и да земе повеќе или помалку воздух па затоа плуќата мора да е совршено чиста секогаш. Наместо зејтин солен раствор или ментол без еукалиптус, и тој е исто толку штетен за бебето како и маслото, делува слично, се наталожува на плуќата, др.Вајс ментолот е без еукалиптус, не ми се јасни тие работи но ете проверено ми е дека нема еукалиптус, на внука ми и стававме на носето, одозгора додека спиеше или на цуцето за да дише и да и се одзатнува носето, но капки ретко кога. Не би да дебатирам бидејќи сметам дека твоето мислење е исто ко и моето вредно за тебе, но мислам дека требаше да напишам за останатите ;)
    На еден филм го видов ова и сфатив дека многу прија, бебето ако го бањате во купатило, ако не може и да направите исклучок еднаш неделно за ова, наполнете ја кадата со врела вода или ако немате када во некој длабок леген, истурете шака сол обична и сварен чај од камилица, поголема количина и поконцентриран. Влезете со детето во бања кога ќе се направи пареа и оставете ја топлата вода да тече, рачунајте дека бебето ќе се буни, нема да може да ги гледа убаво работите, ќе му биде магливо, ама направете му атмосфера, играјте, пејте, играчките извадете му ги, маскирајте се ако треба, само да издржи бар 10 минути во близина на водата нормално. Немате појма колку ослободува, и самата ова го практикувам, со лаванда и сол, нема подобар лек за мене од ова, ме ослободува од долните дишни патишта, го направив ова синоќа и заспав конечно мирно и дишев ко што треба. Рачунајте после дека ќе треба да влечете со пумпица и тоа долго, кај децата знае да биде зачудувачки секретот кој ќе излезе од толку мало носе :D
    И уште еден совет, обидете се со хомеопатија, внука ми ја однесоа и со 3 неделен третман засекогаш се ослободија од таа досадна хронична настинка со бактерија во носето, инаку зима лето и подтекуваше носето.
     
    На marchi-cool и slimy им се допаѓа ова.
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.736
    Пол:
    Женски
    Голтњеато не е проблем, проблем е ако отиде во дишните патишта и се залепи на плуќата. Можеш да прифатиш совет или не, твоја работа, но ова со зејтинот е опасна работа. Нејќам да ве плашам и да ви раскажувам приказни за да ви текне, зејтин во нос не се става, се пие но не се става, а прегорениот зејтин ти е сто пати поголема беља од живиот. Продолжи си како што си знаеш, секој си е сам свој лекар, можеби и подобар од најголемиот стручњак, ама затоа па и секој од глава си пати. Зејтинот на плуќа ги запушува бронхиите кои на вашето малечко и тоа како му се потребни во дишењето, во првата година тоа знае и да земе повеќе или помалку воздух па затоа плуќата мора да е совршено чиста секогаш. Наместо зејтин солен раствор или ментол без еукалиптус, и тој е исто толку штетен за бебето како и маслото, делува слично, се наталожува на плуќата, др.Вајс ментолот е без еукалиптус, не ми се јасни тие работи но ете проверено ми е дека нема еукалиптус, на внука ми и стававме на носето, одозгора додека спиеше или на цуцето за да дише и да и се одзатнува носето, но капки ретко кога. Не би да дебатирам бидејќи сметам дека твоето мислење е исто ко и моето вредно за тебе, но мислам дека требаше да напишам за останатите ;)
    На еден филм го видов ова и сфатив дека многу прија, бебето ако го бањате во купатило, ако не може и да направите исклучок еднаш неделно за ова, наполнете ја кадата со врела вода или ако немате када во некој длабок леген, истурете шака сол обична и сварен чај од камилица, поголема количина и поконцентриран. Влезете со детето во бања кога ќе се направи пареа и оставете ја топлата вода да тече, рачунајте дека бебето ќе се буни, нема да може да ги гледа убаво работите, ќе му биде магливо, ама направете му атмосфера, играјте, пејте, играчките извадете му ги, маскирајте се ако треба, само да издржи бар 10 минути во близина на водата нормално. Немате појма колку ослободува, и самата ова го практикувам, со лаванда и сол, нема подобар лек за мене од ова, ме ослободува од долните дишни патишта, го направив ова синоќа и заспав конечно мирно и дишев ко што треба. Рачунајте после дека ќе треба да влечете со пумпица и тоа долго, кај децата знае да биде зачудувачки секретот кој ќе излезе од толку мало носе :D
    И уште еден совет, обидете се со хомеопатија, внука ми ја однесоа и со 3 неделен третман засекогаш се ослободија од таа досадна хронична настинка со бактерија во носето, инаку зима лето и подтекуваше носето.
     
  14. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Zejtin vo nos nikako!!! Ni za vozrasni kamoli za bebinja! I jas sum cula deka e mnogu opasno posto ima sansa da se vdisi! Samo solen rastvor vo nose, ne eksperimentirajte so decata..
     
  15. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Синчево мое уште од пред 2 месеци има многу цврст рбетен столб а не поминувало којзнае колку време на меше легнато . Сега на 4 ипол за 3 дена 5 месеци имаме проблем со забчињата . Све бебиња ваѓаат први предни долни ретко кое горни забчиња моево ваѓа катници ( има една тројка горе лево и 5 или 6-ка доле десно ) нормално е или треба нешто да се превземе ?
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Ние сме денес баш вознемирени.цел ден е на града и така заспива.ако ја тргнам почнува да вришти :worried: незнам што може да е? Имаме 15 дена
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Во третата недела има скок во развој ( да не се дели од цице, вознемиреност) па на 40 дена. Или таков ви е денот.
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Конечно ја заспав.Вриштеше до сега :( и грчеви ја мачат незнаев како да и помогнам.И капки давам и чај по малце абе џабе.Си има болки сирото многу.Утре ке купам термофор да и го топлам мешето
     
  19. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    joy1 само ТРПЕНИЕ!
    Тешко е многу како за бебето, така и за мајката кога се грчевите во прашање!
    И ние што се не пробавме, термофор, капки, чај..
    Искрено нас најмногу ни помогнаа белите звуци (фен и правосмукалка) и термофорот.
    Еден период се смируваше и кога му шушкавме со ќеса од влажни марамчиња. :)
    Па ќесата си ја носевме секаде со нас! :)
    До два ипол месеци го мачеа грчевите, после еден период гасови, па од три-три ипол месеци навака е супер да не го урочам.
    Издржете!
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Како се правеше чајот од ким за грчеви?
    Врти сучи барам секакви решенија за да и олеснам