1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 6-12 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од francais, 16 јануари 2013.

  1. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    можеш, ама јас секогаш сум за домашна, тазе подготвена. да знам што навистина ми јаде детето.
     
  2. guguence

    guguence Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Мајки помагајте син ми има 10 месеци а нејке ништо да јаде само од цицање живее многу ме загрижува кажете што да правам.
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Воошто ли не јадел откако почнавте, кога почнавте со цврста храна? Ништо ли не сака? Нека цица колку сака штом е таква ситуацијата.
     
  4. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    сакамда му дадам на синко јогурт до сега му немам дадено па ме интересира дали и тој треба да го воведувам постепено по малку, јас за почеток сакам да му ставам една лажица во кашичката зеленчукова пример денес сакам да му дадам компирче и да му ставам една лажица јогурт,имаме 7 месеци и 5 дена
     
  5. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    ^ Кога воведов јогурт (имаме 7,5 месеци) му давав постепено во кашички. Но некои мајки од мојава околина веднаш му даваа чист, се со цел да го осознае вистинскиот вкус и дали ќе му се допадне. Потоа почнав по малку и јас така да му давам, по една лажичка до две и на крај го прифати :) .

    Совет од некои мамички.
    Читав на интернет за кефирот дека му давале на дечиња, ама за бебиња не пронајдов информација. Дома имаме од габата и си правиме домашен јогурт. Сакав да прашам дали некоја мамичка му давала на бебе помало од година :?: ?
     
  6. mylene

    mylene Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    i jas bite sovetuvala da pocekas za gluten, pocni so bezglutenski zitarki, proso, kinoa, amarant, oriz, na ovoj nacin ke vneses pobitni raboti otkolku so glutenskite proizvodi.
     
    На ubavka1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Мамички сакам да ве прашам едно паковање памперс колку пелени има и која е цената во мак?
    Ке доајгам наредниот месец па да ми кажевте како се движат цените на памперс драј или билое кое од памперс ...
     
  8. dzanina

    dzanina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    117
    Јас сега брзо се вратев од одмор од мк и да ти кажам подобро да си земиш од таму памперс не знам колку се таму ама кај нас се поевтини во мк незнам точно не се сеќавам ама мислам дека за 60 пемпаси или 80 беа 1200 денари а јас овде за 20 евра купувам 102 пемпаси или пак за 60 пемпаси кај нас се 13 евра или пак има и намаление е тогаш купувам многу ама во мк се ептен скапи поарно што си донесев од тука само последните дена купев памперс за 300 денари имаше 22 пемпаси мислам ако добро се секавам ти препорачувам донеси си од таму пемпаси јас мојот куфер го наполнав со пемпаси повеќе имав пемпаси одколку алишта :rofl:
     
  9. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ние купуваме од словенија бидејки ни е близу и таму се поефтини од тука(20€) а словенија 15 е сега не сум била повеке време а мм ги купува таму бидејки се поефтини и така си пазарува од таму,гледам дека и мак се скапи па затоа да си прашам првин,исто мислам и јас да си земам од тука подовро бидејки ми излегува дека и мак се 20€=1200ден,така ке си соверам во куфер памперс :D
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Мамички кога ја легнувам малава и ставам нова пелена и наутро пелената е лесна само еднаш да се има мочкано,така ми изгледа,инаку преку ден е потешка пелената,се мислам да не има нешто или не? што мислите?
     
  11. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    ako ne cica noke normalno e da posuva pelenata.i kako rastat poveke im unkcionira muskulot na besikata ne moskaat tolku cesto.
     
  12. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Сега е повеќе на цврста храна одошто на млеко, така? Нормално е ... и кај нас се далеку полесни пелените.
     
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Да не цица и повеке е на храна,околу 22ч некогаш 00ч пие млекце до наутро 8/9.
    Ух фала ви :)
     
  14. dzanina

    dzanina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    117
    Мојата навечер цела ноќ цица па кога ке ја сменам памперсот тежи проблем ми е што не сака адаптирано млеко барем навечер пред спиење да цица и да спија неколку часа и јас да се наспијам малце ама не сака пробав да и дадам кашичка пред спиење Али пак бара да цица и си се науче си цица помалце и си спија ја оставам кога ке заспија Али пак се разбудува и одма на цицка :( по цела ноќ не спијам убаво цела се здрвувам некакво чаре некој совет како да ја одвикнам ?
     
  15. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    што мислите мамички ајде совет дали смејам да давам аронија на синко по едно две зрнца имам моја домашна инаку имаме 7 и пол месеци
     
  16. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    мислам дека ви е рано за аронија.јас сум дала неколку пати по 3 зрна во овошни каши овој месец.
     
    На ubavka1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Аронијата е над година, по потреба поради лоша крвна слика може од 11 месеци, пред тоа не зошто е многу јака.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    сакам со овошјето и овесот да му дадам и малку јогут. од кој давате?дома го пиеме балансот на битолска. ок е тој или онај розевиот?
     
  19. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    некаде прочитав само незнамкаде дека јогуртот на здравје содрзи најмалку прашаци и други глупости за подобрување на вкусот,јас му го давам тој јогурт и понекогаш розевиот од битолската а за балансот незнам дали е добар за бебе
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Баланс никако на бебе, така ми кажа педијатарот, ни мене не ми го поднесува желудникот а не па бебче.
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.