1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ББ и ЦЦ креми

Дискусија во 'Лице' започната од Lilit, 13 март 2013.

  1. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    ББ кремите (Beaty или Blemish Balm) подобро покриваат од тонизираните кремови,го израмнуваат тенот,создаваат блескав ефект,претставуваат добра подлога за нанесување на шминка и доколку содржат состојки против стареење ја намалуваат видливоста на брчките.За разлика од овие креми,
    ЦЦ кремите ( Color Correcting) се полесни во однос на текстурата и се насочени кон корегирање на тенот,односно покриваат црвенило,сивило,темни дамки и акни.
    Заедничко за овие креми: содржат СПФ,ја хидрираат и ја измазнуваат површината на кожата.
     
  2. DivineFM

    DivineFM Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2014
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    За секојдневна употреба која е подобра,наместо пудра? :)
     
  3. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Јас пред недела дена ја земав оваа на Garnier, ама не е ко што мислев.
    [​IMG]
    Првпат купувам, па веројатно очекував нешто што го оправдува терминот крема, а оваа ми е ко оние бугарскине, воденикави пудри.
    Си ја врши намената, ама продавачката не знаеше баш да се снајде со препорачките, а јас пошто имам масло Т зона, а суви образи, некогаш кај образите се познаваат ко лушпи (иако претходно сум правела и пилинг и сум ставила и друга, хидратантна крема) исто ко кај пудри некои.
    И цврц, није лоше, али може и боље. Да ја дотрошам оваа, па ќе ја пробам таа на Eveline, па после и Nivea, да видам која ќе се покаже најсолидна за глупава ми кожетина.
     
  4. BabyyBoo

    BabyyBoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Јас почнав со таа пудра и искрено мене не ми се допаѓаше бидејки мајка ми ми ја купи и бојата ми беше промашена и кога ставав од неа буквално бев како мачкана со паштета во лицето. На почеток ја мислев дека тоа не се приметува толку многу но еднаш кога отидов со таа пудра на школо сите ми викаа као цело лице ми било портокалово и сите мислеа од јадење е :lol: и од тогаш никогаш повеќе не ставив од таа пудра.
    Иначе ја користам пудра на Deborah
     
  5. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ако имаш убав тен,односно чисто лице и не ти е потребно дополнително корегирање на некои делови,за секојдневна употреба можеш да ги користиш ББ кремите.
     
  6. zarah

    zarah Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2012
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    1.557
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Давам 5 ѕвездички за GARNIER - Miracle Skin Perfector зошто од декоративна козметика ова е единствениот вид на ББ крема за која немам потреба да ставам пудра како втор слој. Ја одбрав Medium нијансата иако имам светол тен за да избегнам ефект на бледило што ми е проблем со останатите пудри. Покривноста е солидна, кремата се вклопува со кожата на лицето и одлично ја матира. Тотален погодок за летно време!
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Препорака за ББ крема без парабен за мрсна кожа ? :wasntme:
     
  8. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    имам сува кожа на лицето само малце кај слепочниците ми е мрсна и сакам да ја купам кремата на есенс, дали некој ја користел што има сува кожа, да ми каже дали ја мрси кожата и дали од нејзе се појавуваат акни и мозолчиња ??
     
  9. Arya8

    Arya8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    12
    Девојки може да ми препорачате некоја ББ крема, имам нормално кожа, се мислам помеѓу Есенс и Гарниер ама читам за Гарниер многу негативни критики нешто дека правела поткожни мозолчиња и содржела алкохол па затоа незнам.. Имам чисто лице, не ми треба многу голема покривност да има, за изедначување на тенот ми е повеќе оти сакам да одморам малце од пудра :)
     
  10. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Женски кај го пишува составот на ЦЦ кремата на Буржоа, бев да ја купам ама јас не можев да најдам :$ , дали дека во брзање бев, ми треба без парабен, ај ако ја има некоја дома да ја замолам да провери или пак не го пишува :?:
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Не го пишува составот, а еве што пишува на интернет за составот, ако може да се верува на ова.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    а која е цената на CC кремата на Carroten и слика ако може, не сум ја видела ама ко што читам ми звучи примамливо :D
     
  13. le.dentiste

    le.dentiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    538
    Пол:
    Женски
    Која ББ крема би ја препорачале за мешана кожа(т-зона масна,суви образи) ?
     
  14. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    350/60 денари во Космо :)
     
    На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Monroe

    Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    431
    Допаѓања:
    416
    Ја тестирав СС кремата на Буржоа на еден ден и морам да кажам дека е многу слична како и течните пудри на Буржоа хелти микс, само помрсно ми делува и го светнува челото и носот.
    Искрено после толку изгледани јутјуб ревју и прочитани пофалби за цц кремот, јас сум разочарана, не е тоа што очекував.
    Скоро идентична е со пудрата, разликата е само во текстурата и полесно се нанесува. Имав план да ја купам, доколку тестирањето се покаже добро, но после ова дефинитивно не.
    Па сега се мислам за СС од Carroten, ако некоја од вас веќе ја има пробано нека сподели искуство
    или препорачајте ми некоја друга што дава мат ефект и да не свети, инаку имам темен тен, секоја препорака е добредојдена
     
  16. snake-1095

    snake-1095 Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    и јас ја користам ББ кремата на Каротен и сум премногу задоволна
     
  17. Lavander

    Lavander Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    91
    Кој ББ крем би ми го препорачале за мрсна(некогаш пак и многу сува) и осетлива кожа?
     
  18. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    982
    Допаѓања:
    1.622
    ББ крема за масно лице? Гарниер ме прави сијалица, друга ?
     
  19. Madilyn

    Madilyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    126
    Дали некој ја користел бб кремава, ако може да споделите мислење?
     

    Прикачени фајлови:

  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Кремата е многу убава, јас иако имам мрсна кожа многу ми се погоди и убаво ми делуваше на лицето без дополнителен мрсен сјај, но нијансите се за никаде.
    Ја имав light, ама од тоа light ниту "l". Иако си пишува дека се прилагодува на тенот, мене воопшто не ми беше погодена, доста ми е темна и мислам дека и малку ми оксидираше.
    Ми се најде кога се исончав малце, барем не ми остана така за да ја фрлам после, но ако ти се погоди нијансата вреди да ја купиш.