1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жени за чување деца

Дискусија во 'Дете' започната од Kalina1, 17 мај 2011.

  1. jb82

    jb82 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    298
    Da Bridget, ama eve site vikaat cela plata da i dadam. Ako ne i dadam moze da si najde druga rabota. A mnogu pari mi se za da i gi dadam a ona da sedi doma skoro cel mesec.
     
  2. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Не сум имала жена за деца чување и не знам како одат работите, само воопшто не ми е логично да им дадеш плата кога нивната работа е по усмен договор, колку ќе изработат толку. Не им следуваат права како да се вработени на договор, туку како ќе се договорите така.
    Да земаш често одмори па да разберам да сака да работи на друго место бидејќи и се малку пари, но за еден месец во годината ако избега кај друг тогаш нека и е со среќа :D Јас би си барала друга дадилка, тоа барем е лесно. Цела плата за седење дома мене ни во фирма не ми даваат не па хонорарно да работам некаде на саат.
     
  3. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Бригет очигледно не работи на саат туку на месечна плата како што разбрав. Јас мислам дека не е фер да не и дадеш плата, можеби таа жена ги планира парите, можеби гледа фамилија со тие пари, и замисли овој месец нема да добие плата не по нејзина вина. Според мене не е фер. Различно е како што вели Бригет ако е хонорарно на повика ако ја виката или ако ја плаќате од ден, ама овде како што сфатив таа работи на месечна плата, замислете ако сите газди решат да ги затворат дуќаните и одат на одмор и на вас не ви дадат плата тој месец, некој луѓе преживуваат и плаќаат сметки од таа плата, впрочем затоа и работат.
     
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Секако дека не се пријавени и друго е да ги плаќаме на саат, ама претежно се договорени за месечна плата и според нив они не го бараат одморот, ние ги пуштаме. Ова се муабети од жени кои чуваат деца, еднаш една ми рече : јас сум се нафатила да чувам деца, значи неосигурана само затоа што ептен ми требаат пари и ми се важни да го поминам месецот.
    Според мене, зависно од ситуацијата треба да се постапи, знам дека за " џабе" пари не се даваат ( ако ич не работи цел месец) ама еве и јас сум давала.....а дека лесно се наоѓа дадилка не е точно. Некој ќе рече еден куп ги има ама не е така, кој не бил во таква ситуација не знае, да не почнам да пишувам лични искуства, затоа и претходно пишав- ако и е погодена и сака да ја задржи или цела плата или пола ( компромис).
    Поздрав
     
  5. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    ^^
    Зависи како се договориле, само јас не ја сфаќам оваа работа исто како регуларна во фирма туку како хонорарна без разлика што не е на повик туку секојдневно. Можеш во секој момент да заклучиш дека дадилка веќе не ти треба па да и кажеш да си оди, и тогаш немаш ниту ти ниту државата обврски кон неа. Исто и таа, може да си замине кога сака и да те остави тебе на цедило, па тогаш кој ќе одговара? Никој. Договорот е неформален, самите се договараат како им одговара. Јас лично не би и платила, па ако неа не и одговара слободна е да си бара друго место. На тој што му е страв дека ќе ја изгуби затоа што е добра дадилка нека ја плаќа, на кој како му одговара. Зависи и колку време планираш да ги чува децата. Ако е за период од неколку години тогаш во ред, ако е за година две тогаш нема смисла.
     
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Точно, се согласувам, тоа и го пишав- зависи од ситуацијата. Инаку мене ми се случи тоа да ме остави од денес за утре ( на цедило) иако имаше уште икс други мани, па затоа кога најдов жена што ми одговара ја платив и за одморот.
     
  7. jb82

    jb82 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    298
    Vi blagodaram za odgovorite.
     
  8. junacinamama

    junacinamama Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    15
    без разлика што нема никаков договор, сепак мислам дека доколку работи подолго време сепак и следува некаков платен одмор...па не е робот,...башка дете чува...јас да сум во таква ситуација би и дала платен одмор..знам дека пари се во прашање ама сепак би го испочитувала правото да и се даде одмор и покрај тоа што нема никаков договор...
     
  9. Stashka

    Stashka Нов член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Барам енергична жена за чување на 6 месечно бебенце, првите 3 месеци по 4 часа а понатаму со полно работно време. Инаку живеам во Кисела Вода. Жената мора да е непушач и да има искуство со бебиња.
    Сите заинтересирани нека ми пишат.
     
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.399
    Пол:
    Женски
    ЈБ мислам дека и на ФБ пишуваше некоја женичка за случајов, ако не беше ти нормално нели, и таму дадов исти совет, мислам дека треба да и платиш бидејќи она не избира тогаш да седи дома туку тебе така ти одговара, е тоа е различно од одмор. Тие жени не се осигурани, немаат здравствено и пензиско и мислам дека не е фер да бидат па и без плата цел еден месец, секако не по нивни избор.
     
  11. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Ви пишав ЛП (лична порака) :)
     
  12. xexo

    xexo Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    22
    Женски, мајка ми бара да чува дете во Аеродром. Ај ако сакате распрашајте се, ако знаете некој што бара жена за чување дете пишете ми ЛП ве молам :)
     
  13. K-8

    K-8 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2012
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    12
    Kako odam cenite od prilika za cuvanje deca. Sakam jas da zemam na nekolku meseci samo pa ne znam kolku da i ponudam na zenava.
     
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Зависи за колку саати ќе ја ангажираш и дали ќе има и некои др.обврски освен детето, дали она ќе му готви....од 8000 мкд па нагоре.
     
  15. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Па околу 9000 ден. со тоа што многу зависи од тоа дали секој ден и колку саати ќе треба да го чува и така... :)
     
  16. IvanaP

    IvanaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Феминки, мајка бара да чува деца - ако има некој потреба нека ми пише ЛП.
     
  17. arsenija

    arsenija Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Здраво,

    Барам жена за чување на две близначиња (имаат два месеци).
    Работно време од 8-4 часот, секој работен ден (од Понеделник до Петок).
    Претежно се мирни и спијат, но како ќе растат така и обврските околу нив ќе се зголемуваат.
    Јас сум дома во текот на денот, така да жената што ќе ги чува на почетокот нема да биде сама и доколку неможе да се справи со нив, јас сум тука да и помогнам.
    Се разбира, ќе треба да биде способна да ги чува сама кога имам други обврски и кога ќе бидам отсутна.

    Обврски:
    -Приготвување на храна за децата (адаптирано млеко, не се на доење)
    -Стерилизација на шишиња/миење на шишиња и се што е поврзано со процесот на хранење
    -Пеглање на нивните алишта
    -Преслекување пред секое хранење
    -Обично јас ги капам навечер, но доколку е покакано треба да биде способна ги измие или искапе
    -Кога се будни да им зборува и да игра со нив

    Останати обврски:
    Кога децата спијат и има време, очекувам жената да има иницијатива за да спростре алишта и да избрише прашина. Овие обврски се однесуваат само кога жената ќе има време за тоа и додека се сеуште мали. Свесна сум дека како растат, обврските ќе бидат поголеми па така нема да има толку време за тоа. Не сакам од 8 саати во денот таа да спие со нив 6 часа, туку ефективно да го искористи времето додека е на работа.
    Исто не сакам жената кога ќе си тргне да треба јас да расчистувам по нејзе.

    Плата 12,000.00 денари месечно.

    Заинтересираните да ми пишат на arsenija@abv.bg
     
  18. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    Малце да не ви се превисоки очекувањата со огласов? Жената да чува две деца одеднаш, ај за хранење, пеглање нивни алишта и преслекување ако се покака, уствари мењање пелена и да ги чува додека се будни разбирам, меѓутоа за тие пари може едно дете да ти чува!

    Колку обврски само има околу две деца на иста возраст, знам тоа по моите внуци кога ги чувам на 3,4 саати и после кога си одат дома е бомба, а јас сакам само да се одморам и да седнам. На децата да им зборува? Што да им зборува на две бебиња од два месеца? Да си игра со нив? Тоа е жена и она има максимум колку може да направи во денот, од кој 8 саати работно време воопшто не е малку земајќи во предвид дека се интензивни саати со работа.

    А кога ќе и остане по некоја случајност слободно време треба да ви чисти по дома и да спростра алишта? Хаха без врска ви се очекувањата само толку да знаете. И не смее да спие?? Па што ако на пример дремне бе додека ги чува? И уште при секое хранење да се пресоблекуваат децата...Пфф па 8 саати за се ова да го направи мислам дека и се малце. Господ да чува...
     
    На ivi1987, * Zence *, mimiiiii и 10 други им се допаѓа ова.
  19. marymal

    marymal Нов член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Се бара жена за чување на деца од 15:00 до 17:00 (да ги носи од школо) секој работен ден и повеќе по потреба, за 100 денари од саат. Погодно е за студентки. Локацијата е Тафталиџе 2.
     
  20. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Interesen oglas. Dosega nemam procitano vakvo nesto.
    Ako gi davas vo gradinka, ucitelkata ke dojde li doma (dodeka spijat) da ti zacisti.
    Draga moja si pomesala nesto.Ti ne baras zena za cuvanje na deca. Ti baras dve zeni, edna za decata, edna da ti cisti.
    Bebinja ne se ostavaat da spijat a ti da rabotis po kuka. Se moze da se desi.
    Od iskustvo ti kazuvam. Imam jas North American certificate po ova prasanje.
     
    На cresa-jagoda и zuzu82 им се допаѓа ова.