1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.766
    Пол:
    Женски
    Колку е штетно маче дома да се чува од болести и инфекции ?? До денес имав и јас маче ама во дворот ми го отровија ;( .Никаде не одеше, само по дворот си шеташе и на тераса си спиеше, наутро таму не чекаше. Незнам на кој му сметаше, можеби му сметаше нашата радост, и што многу го сакавме, додуша и знам кој го сторил тоа, ми доага очи да му искпопам, бездушник :envy: :devil: . Цел ден сум утепана, плачам, нервозна сум, :devil: . Моите ми велеа дома да го чувам ама јас се плашев од болести и инфекции. Какво искуство имате вие што чувате дома, ако земам пак да чувам, дома би го чувала, не можам низ исти трауми пак да минувам, кога го видов прееска во двор срцето ми замрзна, уфф ќе ми пукне душата ;( .
     
  2. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Ако го вакцинираш од мало неа да имаш проблеми со тоа. Првата вакцина се става на 2 месеци, па ревакцина на 3, па вакцина на 4 и на крај ревакцина на 5 месеци. После треба да се вакцинира на 1 година, па на 2 години. Натаму не знам како одат вакцините... но ако го чуваш во домашни услови ќе треба да го тренираш да врши нужда во песок. Кога ќе направи беља на друго место натерај да мирисне што направил и стави го во кутијата со песок. Кутијата треба да му се чисти еднаш дневно. Од храна давај му Daya Mix, ем ефтина, ем добра, ја има во Кам. А почеток можеш да му ја мешаш со вода. И после секој оброк давај му вода зошто храната е солена и ги ожеднува мачките. И можеш да му даваш конзерви, но поретко.

    А, да, кога ќе земеш маче, на 1 година стелиризирај ја/кастрирај го зошто може проблеми да си имаш после.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Јас чувам сијамски мачор дома. Еве веќе една година скоро. Кога велам "дома" мислам на 24/7 дома. Спие само на мојот кревет и преку ден и ноќе. Дома му е храната и водата. Кога беше малечко внатре му беше и песокот, а сега си оди надвор во вц. Сам си почна така, па ние го тргнавме песокот од дома. Нон-стоп е внатре. Надвор оди само ако му се оди во вц и ете да прошета низ двор. Со мене спие, со мене и јаде некогаш. До сега не се случило ништо. Вакциниран е, ампули редовно, шампони за суво бањање користиме (многу ретко) и до сега немаме проблем. Е сега, планираме и да го кастрираме, зашто мачор да го задржиш цело време дома не можеш. Мојов на пример до сега не се случило да го фати период на парење, малку ми е чудно со оглед на тоа што има веќе една година ама ветеринарот вели бил се' уште млад. Сакам сега да го кастрирам зашто ако го фати период на лудување ќе ми се врати како "друмски ратник." Плус, кај нас е многу покомплицирана работа што сијамските мачори не сакале да се парат со обична мачка, си барале сијамка. Па ќе морам или да му најдам девојка, или да го кастрирам, ако го оставам така само ќе се фрустрира зашто ќе не може да си најде женка. Така што, можеш дома маче да си чуваш, секако доколку си го вакцинираш по сите прописи и ако сакаш да си го задржиш пожелно е да си го кастрираш.

    Инаку, морам Papillon.Papi да ја демантирам. Храната од Кам Daya Mix е најлошата храна што можеш да ја купиш за мачки. Никако од таа. Мене и ветеринарот прво нешто што ми рече кога отидов е: Купувај од каде сакаш и која сакаш само те молам за доброто на мачето немој од онаа од Кам. Секоја друга е подобра од таа. Јас и претходно знаев, ама ете тој ми потврди. Барем храна за мачки може да се најде квалитетна, а да не е премногу пари. А и мачките многу помалку јадат дневно, за разлика од куче кое е голема раса.
     
    На anggell и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  4. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Daydream, не знаев за тоа, но еве, мојата ја хранам со Даја од кога ја земав и еве ја 6 години, а супер е. Крзното и’ е меко и сјајно, во добра форма е, здивот не и’ смрди. Ма да јас не ја хранам само со таква храна, и’ давам и јогурт со храната некогаш.
     
  5. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Да споменам дека чувам и шарпланинец покрај фамилијава мачки. Т.е. чувам мачка со три малечки. :lol:
    Лани негде крај на октомври сама ми дојде во двор, сабајлето мама ја видела како ѕирка од зад едно од дрвата и ја викнала, и оттогаш си ја чуваме. Кога дојде беше скроз црна, ама како што растеше почна да и се шара крзното, па прочепкав по гугл и дознав дека е подраса "tortoiseshell", и Кинезите веруваат дека му носи пари и среќа на семејството што ја чува. Си спие ноќе со мене, не прави бељи ама затоа сабајле во 6:00 е пред врата и мјаука да ја пуштам надвор. Вакцинирана е, прочистувана, редовно се бања, и купувам храна за мачки ама што чудо беше бре некако не ја поминува, многу малку јаде од неа, а за домашна храна душа дава. Најчудно од се ми е што јаде буквално се, а дефинитвно омилени и се пиперките, колку чудно и да звучи тоа. Дали се пржени, дали се печени, со што и да се, ако ги намириса кога ќе почне да вреска грло кине, и по 4-5 одеднаш и се малку. :rofl:
    Сега веќе месец ипол е мајка на три малечки, две машки и едно женско, сите три погодени на нејзе во карактер, како торнада се по дома, се живо им е интересно и ништо не ги запира. Се чудам само каде и на кого да ги давам, не ми се даваат на којгоде зашто сепак, од мали чувани како што треба и сега некој што нема да се грижи за нив да ги земе само онака не иде. :)
     
  6. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    И јас чувам мачка, и последен пат кога ја носев на вакцина, ветеринарот ми кажа дека храната Daya не чинела, ама ете мојава мачка се дави у таа храна. :^) А и многу ефтина е.
     
  7. Angela06

    Angela06 Нов член

    Се зачлени на:
    3 септември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Mojata macka ima nesto kako topce na stomakot otkako se porodi i mnogu sum zagrizena ako moze nekoj da mi kaze sto e toa sto i se slucuva dali nesto moze da i bide od toa :sweat: :( :( :( :( :( :( :(
     
  8. BV87

    BV87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    81
    Денеска бев да купам ампули против болви за мачиња ама бидејќи чувам повеќе мачки продавачаот од пет шоп-от ми даде една ампула за кучиња од 10 до 20 кила што е и да ја поделам на мачињата, рече дека нема ништо да им биде. Има некој вакво искуство, пробал некој дали е ефикасно и што е побитно не е штетно за мачките? иначе ампулата е на frontline демек биле ептен ефикасни против болви
     
  9. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Јас чувам и шарпланинец 6 годишен, и сега скоро кога му земавме таква ампула од нејзе и ставивме и на мачката, нема никаков проблем, во ред е, слободно стави им и ти. :)
     
    На BV87 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Колку време има поминато откако е породена? Мачињата сеуште цицаат? Какво е точно тоа „топче“ по големина, изглед и локација? Сигурна си дека не и е само отечен стомакот на тоа место од градите полни со млеко? Ако не е од тоа тогаш нема никаква врска со пораѓањето, а ако видиш да е зацрвенето, топло и ако ја боли мачката, ако го чеша/гризе тогаш најдобро би било да ја однесеш на ветеринар.
     
  11. Angela06

    Angela06 Нов член

    Се зачлени на:
    3 септември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ima pominato okolu edna nedela i macinjata seuste cicaat na stomakot i i e kolku edno zivo gjavolce da kazam, no ne i e kaj gradata. Ne znam dali ja cesa ili boli no mislam deka ne zatoa sto kas i go doprev a taa ne reairase
     
  12. Gulumse-kaderine

    Gulumse-kaderine Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Девојки сакам да прашам, дали на мачките има се менуваат забите? Имате ли искуство околу ова, на мојата мачка денес и испадна кучешкиот заб, па би сакала да знам дали ке и порасне друг бидејќи има само 7 месеци?
     
  13. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Ќе порасне, мора и они некогаш да ги сменат млечните заби. :D Јас мојата мачка не сум ја следела кога и' паѓаа забите, но гледав дека се менуваа.
     
  14. Angela06

    Angela06 Нов член

    Се зачлени на:
    3 септември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    moze ovde da mi kaze nekoj kako se otvara nova tema za da postavam drugo prasanje? zatoa sto sum nova i ne znam:(
     
  15. kirijakija

    kirijakija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2012
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    105
    Девојки имам 4 месечно женско маче го чувам дома, до вчера ништо не му беше но сега го забележав неможе да оди со задните нозе, цело време се мава од една на друга страна и паѓа. Дали сте имале вакво искуство , дали е нешто сериозно?
     
  16. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Мачка да не може да се движи правилно? И тоа како е сериозно!! Одма на ветеринар!!!
     
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.766
    Пол:
    Женски
    Дали може да го искапам мачето кое е многу малечко се уште цица, и на колку време треба да се бањаат по правило, јас со претходното претерував со бањање еднаш дури го разболев :( , немам искуство, и од кога може да се вакцинираат, дали после 2 месеца од кога се родени, сакам да го носам на ветеринар да прима се што е потребно , ви благодарам :) .
     
    На slimsblue му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    На 2 месеца бањај го и вакцинирај го. Вакцините одат на 1 месец до 1 година. По 1 година се вакцинира на 1 година.
    Значи вака:
    -2 месеци-вакцина
    -3 месеци- ревакцина
    -4 месеци- вакцина
    -5 месеци- ревакцина
    -6 месеци- вакцина
    И така натаму до 1 година.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.766
    Пол:
    Женски
    Како ги научивте да одат во вц :D , многу тешко ми оди со ова моето :| , жал ми е да го оставам надвор мислам дека ќе измрзне а многу беља ми направи :worried:
     
  20. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Во кутија стави песок и секогаш кога ќе направи беља, доближи му го носот до "злосторот" и однеси го во кутијат со песок за мачки.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.