1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Здраве крема

Дискусија во 'Лице' започната од bubu1, 8 август 2014.

  1. bubu1

    bubu1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    12
    Бугарска крема, смешни пари некои 60 денари, а ми ја испофалија сите. Земав вчера да ја пробам, па ќе видиме. Некој искуство со кремава? :?:
     
  2. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.033
    Пол:
    Женски
    Јас ја купив таа крема заради црвенилото кое што ми се појавува на лицето,наводно цинк оксидот помагал за ова.Малку чудна текстура има,тешко се размачкува и се познаваат многу белите траги,но добра е,би ја препорачала.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  3. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Би сакала и јас да ја пробам но имам сува кожа па ми е страв да не ја влошам повеќе состојбата.. ја има ли некој со сува кожа пробано? :)
     
  4. Tina12

    Tina12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    9
    Според мене, нема врска тоа што кремата е со таква текстура.Си има таа и масти внатре.Инаку мајка ми ја користеше и тетка ми исто.Искрено и јас ја пробар за мозолче и само на него директно стававам и го исуши многу брзо.Така да ви ја препорачувам. :)
     
  5. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам само еднаш месечно. Кога сум пред или после циклус ми излегуваат по едно-две мозолчиња и ги мачкам со кремава само,за два дена поминуваат како ништо да немало :)
    Ја препорачувам :D
     
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Мене не ми се допаѓа оваа крема воопшто. Давав милион шанси за да забежелам позитивни резултати, ама очигледно не ми одговара и не знам што чудо е ова со мојава кожа, кога гледам дека им одговара речиси на сите.
    Ниту ми ги залекува мозолките, ниту ми ја подобрува ситуацијата. Секогаш ставам само на мозолчето и наместо да го убрза созревањето и избивањето, кремата само ми го суши повринскиот дел и создава корупка на акната која изгледа за никаде и тотално е невозможно акната да си пробие за да ја отстранам. Чудна е и структурата; толку маснотии ми остава кога ќе се впие и исуши, дури не ми се верува.
    Кога ставам Дермогал или Хлоракол ситуацијата е далеку подобра, па престанав да ја нанесувам, само ја туткам од едно на друго место да не ја гледам. |(
     
    На iggybay му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Јас денес ја купив, оти после мензис се нафрлав со мозолчиња и веќе не можев да се гледам во огледало. Па ќе видиме дали има ефект. Ќе и дадам период од недела дена па ќе пишам резултати.
     
  8. MademoiselleB

    MademoiselleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    398
    Немам баш најдобро искуство со кремава, ја купив пред година дена затоа што ми рекоа дека помага со мозолчиња, ставав секојдневно ама по некое време приметив дека лицето уште повеќе ми се нафрлува и одма ја фрлив.. Јас не би ја препорачала на никој ама ете.. може кај некои ќе покаже добри резултати.
     
  9. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Јас имам убаво искуство со кремава. Ја користев за мозолчиња и навистина имаше ефект. Убава е и за ранички, гребнатинки, црвенила и сл.
    Има и бебешка Здраве крема. Јас за бебуш си користам оригинална павловичева (и не ја менувам) но поради доброто искуство со обичната крема, сестра ми ми ја купила и таа за да ја пробаме.
    Си ја носам во бебешката торбицата и ја користам кога сме со син ми надвор од дома.
    Да, чудна текстура имаат и двете креми, тешко се размачкуваат и оставаат бели траги на кожата, но делотворна крема е, а и многу пријатно мириса.
    Гледам и бебушко супер ја поднесува, немаме црвенила на газенцето. :)

    Бебешка Здраве крема:
    [​IMG]

    Обична Здраве крема со цинк оксид:
    [​IMG]
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  10. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    Ја користам еден месец и задоволна сум лицето ми се смири и немам црвенило како порано.
    Ја препорачувам :)
     
  11. DivineFM

    DivineFM Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2014
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Јас ја земав заради црвенилото кое ми се појавува на лицето и да,навистина смирува. Ми исчезнаа и брунките и црвенилото ама тоа беше некој период од 1-2 недели. Кремата стварно помага ама до моето лице е. :) Пребрзо ми се заситува кожата. Кога ке земам некој нов крем,убав е само додека да ми се засити кожата од него,после тоа нема никаков ефект. :@
     
  12. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Jaс ја користам веќе година ипол и стварно има голем ефект. :D
    Лицето ми е исчистено, црвенилото го нема. Многу е добра, ја препорачувам. :)
     
  13. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Мајка ми вчера ми ја купила па сакав да прашам дали се става само на мозолчињата или може и на целото лице?
     
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Девојки, дали кремата може да се користи за редуцирање на црвенилото на кожа која не е склона кон појава на акни?
     
  15. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Поента, мислам дека не е погодна за смирување на црвенилото, бидејќи кремава е многу густа, содржи и цинк кој патем ги исушува акните (дури и таа на која не пишува дека е со цинк оксид), а кожата која не е склона кон акни само премногу ќе ја исуши.
    По мене ова е баш наменска крема за исушивање на бубуличките, и јас ја ставам само директно на акна кога имам да ја сосуши.

    За смирување на црвенило најубаво е некоја лесно хидратантна крема, со алое вера пример, или со невен, мислам дека и тој е добар за смирување на кожата.

    Едит: Сега ги прочитав погорните мислења дека кај некои смирува црвенило, мене лично не ми личи на такво и јас ја немам пробано во таа сврха, бидејќи на се ми личи само на крема за цело лице со таква текстура не личи.
    Ама ефтина е и можеш да ја пробаш да видиш како ќе ти и за што ќе ти одговара. :)
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  16. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Со тоа што содржи цинк оксид во дилема сум дали ќе го редуцира црвенилото или пак ќе ја суши кожата која на образите ми е нормална.Сакав некој да сподели искуство од нејзината употреба.
    Ти благодарам за одговорот :)
     
  17. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Кремава не е скапа, а помага многу. Јас сум задоволна, кога и да имам некоја иритација на кожата на лицето ставам од неа. Ми поминува и црвенило и се. Така да ја порачувам.
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Поента, земи си од другата Здраве, има и со полесна формула конкретно наменета за иритации и цвенила.
    [​IMG]
    Можеби таа ќе ти биде подобра. Јас пишав и претходно, имам мрсна кожа и кремава ми ja мрси уште повеќе, па ја избегнувам. Никогаш не ми направила лишаи, но никогаш не се знае со различните типови на кожа.

    Има и Здраве Бебе, сигурно таа е уште подобра за ваква намена, но многу ретко ја гледам низ маркетите. Можеби ја има во некоја од аптекиве.
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  19. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа што имам чувствителна кожа, според споделените искуства кремот со полесна формула може да биде посоодветен за мојот проблем.Секој тип на кожа различно реагира на кремите и додека не се проба не може да се биде сигурен.А што се однесува до детската варијанта на кремот Здраве не сум ја видела во маркетите,па ќе ја побарам низ аптеките.
    Ти благодарам :)
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам и сум презадоволна, за тие пари е стварно одлична.
    Мене барем ми го намалва црвенилото, ја клавам за спиење, а и заприметив дека последните дена и мозочињата веќе ми се суви, пробајте ја :)
    Да ви ја препорачам јас и во жолтото паковање и од неа исто сум задоволна, и оваја е некаде околу 50-60 денари, ама исто е добра :)
    [​IMG]
    Мене искрено многу ми вредат двете креми за парите :)
     
    На mislilo му/ѝ се допаѓа ова.