1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35

    Мислиш појак алерген е глутенот од јајцето ? :)
    Воопшто неразбирам што има да се брза цел живот ќе јаде има време за се без форсирање и едно по едно.КОга ќе почнете со јајце не да се пробува и друга поосетлива храна ,цел месец ќе помине само за јајце. Според педијатрите воопшто препорака е до 2 нови намирници во 1 недела.
     
  2. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Не гледам ништо страшно ако побарам мислење од други мајки. :) Ете мене ми рече докторката првин жолчка па глутен. А никогаш и немам во едено повеќе од 2 намирници, нема да е поразлично и сега.
     
  3. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    Мамички кон крајов на годинава ќе имаме 6 месеци и тогаш покрај друго ќе може да давам и праска,слива ама тогаш ќе ги нема свежи. Прашањето ми е дали ќе може сега да ги направам компот нормално без шеќер и тогаш да и ги пасирам и да и ги давам? Сакам да и давам се домашно, што мислите вие за ова? :?:
     
  4. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.746
    Допаѓања:
    137.405
    Пол:
    Женски
     
    На joy1 и Rabbit им се допаѓа ова.
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    А нема да се расипе без шеќер? Ај пишете ми како го правите.....
     
  6. mladenovska.m

    mladenovska.m Нов член

    Се зачлени на:
    19 август 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Мамички дајте некое чаре како да почнеме да ги јадеме зеленчуковите кашички,изигравам мајмуни барем 2-3 лажици да касне и тоа е..кога бевме на систематски педијатарот ми реце дека мора да ги јаде и нив посто можело крв да му заслабне, иначе не цица веќе 1 месец... моментално јадеме овошни,на хип ноќните,пиеме сокчиња и млеко кравјо-битолско..помагајтеее !!!! а да, за 5 дена сме 7 месеци
     
  7. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Пробај со павлака, моето без неа не ги сакаше зеленчуковите каши.. Е сега пошто ова беше пред 5 години искрено сум заборавила од кога може да се даде павлака..
     
  8. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.746
    Допаѓања:
    137.405
    Пол:
    Женски

    житарици вклучи без глутенски во исхраната-ориз,пченка,просо....месо од седми месец,кисело млеко,павлака,став му во зеленчукот нешто што многу сака да јаде...нека преовладува тоа или прави му комбинации овошје зеленчук дури да се разјаде....да не пие ногу сок или млеко па може заради тоа не ти јаде...пробувај најразлични комбинации една мора да е добитна
     
  9. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    kaj nas mamicki od sirupite sto gi pieme ferrum lek i kapki vitamin c, + kapki babyvit za anemijata koga sakam da mu dadam obrok bilo da e zelencukova i ovosna kasa prvite lazicki na sila gi davam, od ovosnite koga mu potrefam jadenjeto si jade mnogu i ubavo, a od zelencukovite koga- kako edvaj uspevam po 10 lazicki, problemot e vo toa sto koga stanuva od son bara da cica, koga zaspiva pak bara da cica, a cica na 1 h ili cas i polovina, retko dva, osven ako spie, drugo kiselo mleko i pavlaka ne davam bidejki primer blitvata i brokulata gi sakam cisti deka neli so kiseloto mleko se gubi efektot za absorpcija na zelezoto, a koga veke e anemicen se trudam barem malku i so ishranata da potpomognam da se normalizira krvta, gi podgotvuvam so kompir najcesto, gledam nekoj kombinirat i so zdenka, cudno mi e nekoi velat deka na 7 mesecni bebinja davat kravjo mleko mene na sovetuvaliste vo Sk me sovetuvaa kravjo mleko nikako eve sme veke 7 meseci, me interesira ovesnite snegulki so ovosje i kiselo mleko gi servirate???
     
  10. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира како правите компот без шеќер? :wasntme:
     
  11. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.833
    Допаѓања:
    28.323
    Сеуште не сме почнале со кашички но кај и да е планирам да започнеме со запознавање на вкусови,односно по 2-3 лажички, а дури во 5 месец ќе воведам кашички како оброк. Всушност, ќе видам како ќе се одвиваат работиве и колку ќе ми ги прифати малата моја.

    Сокчиња веќе пиеме од крушка (омилен ;) ) , слива пробавме (така-така го пие :| ) и јаболко (кисел и е малку и го сака во мали количини |( ). Денес планирам да дадам мешавина од крушка и јаболко, се надевам ќе го пие.
    Инаку сокчињата кои јас и ги правам веднаш ги пиеме ама ме интереисра како е со хипп сокчињата, односно колку време можам да го чувам отвореното сокче од хипп во фрижидер. Еве на пример отварам сокче од јаболко и давам еднаш, вечерта сакам да дадам од друго сокче. Дали веќе отвореното сокче можам да го давам 2-3 дена? Засега давам сокче во мали количини (по 60 мл ) и затоа не ги трошиме брзо.
     
  12. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Мислам дека може до 3 дена максимум да стои отворено. Без разлика дали е кашичка или сокче. Види прочитај си на сокчето пишува секако.
     
  13. gluvarche

    gluvarche Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    113
    мамички сакам да прашам по каков распоред воведувате цврста храна, два пати во текот на денот , еднаш???
    дали кога воведовте цврста храна помалку цицаа бебушите или си продолжија како и претходно?

    ние почнавме со праска неколку дена, па крушка неколку дена и денес банана и така ќе продолжиме ама и давам сега за сега еднаш на ден околу 13 часот , се мислам дали треба и приквечер?
     
  14. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    И ние денеска добивме зелено светло од педијатарот за воведување на цврста храна.
    И планирам да почнам, бидејќи синко слабо ми напредува. Расте во должина, но килажата ни е слаба.
    До шести месец само овошје, па ме интересира освен јаболко и крушка што друго можам да давам?
    Од утре планирам да почнам со овошните, а со зеленчук на полни шест месеци.
    Мамички што мислите за сировата храна?
    Добив препорака од педијатарот овошјето да не го обработувам термички. Ваши мислења и искуства?
    Сокот ми рече да го разредувам со вода, па не знам на која количина сок, колку вода да ставам?
    За почеток по колку пати на ден да давам каша? Дали тоа да бидат три оброци во одредено време во денот или по малку во текот на цел ден?
    Ајде мала помош од поискусните мамички, да ми го олесните почетокот на воведувањето цврста храна!
    И уште нешто, во секоја каша ставате млекце? (не мислам на кравјо, туку мајчино или адаптирано)
     
    На gluvarche му/ѝ се допаѓа ова.
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.533
    Пол:
    Женски
     
    На gluvarche му/ѝ се допаѓа ова.
  16. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Јас напрвин почнав вака,првин јаболко неколку лазички,по два дена пракса по два дена круш па банана потоа почнав еднаш на ден овошје а потоа неколку лажички од зеленчук морков компир тиквици итн на ист начин како со јаболко,блендирав со ад млекце и потоа со водичка од што вареа дел од состојките пр морковот компирот итн...
    Па ги мешав едни со други и поручек и беше со овошје а зеленчук накај ручек.
    Потоа и накај навечер некогаш супа малце некое јогурче и слично и така продолживме со воведување се по едно повеке.
     
    На gluvarche и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  17. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Бидејќи сте на доење, според мене убаво напредувате јас пак ке речам почекај до 6 месец. Но ако сакате да почнете со дохрана се започнува со еден оброк до кај 8 месец за нас така бидејќи јас понав од 6 месец. Ке гледаш отприлика да биде во исто време оброкот да се навикнува на времето. Можеш со јаболче, ориз, круша. Со сокови не започнувај затоа што ако дадеш сок помалку ќе цица. Сокови не се препорачуваа до навршена година. Јас овошјето го давам претежно свежо, бидејќи ми е домашно. Кога ке купам овошје тогаш во врела вода 10 секунди го ставам на шпорет. Можеш на почеток, место да правиш кашички да купиш мрежичка и во неа да ставаш овошје.
    Секое се дава по 3 дена оделно заради алергиски реакции.
     
    На leona83 и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Првиот месец од воведување цврста храна, пет саати пред спиење не се дава кашички. Повече од шест намирници не се воведуваат месечно, значи ако даваме на секои три дена ќе треба десет? Инаку за праска мене ми рекоа да почекам до кај 7 месец, не била баш лесна за малото желудниче.
     
    На gluvarche му/ѝ се допаѓа ова.
  19. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Мамички, од кога се воведува зелка? Имаме скоро 8 месици и деес во градинка не нараниле со зелка манџа!!! А јас уште немам дадено тоа. И тоа им однесов список со се што имам воведено. Уф, ќе си пукнам што морав да се вратам на работа порано и што не го носам и земам јас од градинка.
     
  20. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.746
    Допаѓања:
    137.405
    Пол:
    Женски
    грав,зелка после година...ама ако дале тоа е .предупреди ги за следен пат.
    може да му е тешко на мешето од зелката тешка е за варенје.следи го,чајче од нане и ким некое зрнце ако пие ке му олесни .не се секирај
    .