1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. lavaleta

    lavaleta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    69
    Јас имав доста леукоцити, за еритроцити мислам дека немаше во наодот - потоа направив уринокултура па ми открија ешерихија коли но со некоја минимална вредност 50000 за што најчесто препорачуваат само чај од брусница... интензивно пиев цел месец и на следната уринокултура ја немаше. Ова е само мое искуство - дај боже кај тебе да не е ништо. Инаку имав многу јаки грчеви во бешиката ама и тоа си пројде со тек на време.
     
  2. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Ја имав пред 10тина години без да ја сетам и лом ми неправи и бешика, и бубрези и се...
     
  3. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    ее јас сум сега 37 недела, понеделник резултато да го земам и ако имам некоја бактерија шо че прам незнам :/
     
  4. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    А јас сум со некоја чудна болка во долниот дел на стомакот, нешто како притисок чувствувам, или менструална болка... незнам како да опишам. И плус мускулите и препоните ме болат. Цел ден лежам. :(

    Едит: досега (да не се подречам) не сум имала никаква бактерија, и во бременоста и пред тоа. :)
     
  5. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    за болки не спомнувај, и јас ги имам менс болки одвреме навреме, а и од вчера ципите многу ме заболуваат.. се надевам ова го означува крајот, ова поќе не се издржва, шо би рекол игор џамбазов хахахаха
     
  6. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Здраво мамичкии :) 36та недела сум чувствувам притисок во долниот дел бебчето многу ми притиска многу често мокрам по 2 3 капки па од време на време и менструални болки осеќам...нормално ли е тоа?
     
  7. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    И јас сум истата, 33 недела сум. Сигурно е нормално. :)
     
  8. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ај и јас да прашам нешто: 27 недела сум и забележав дека мокрачата овие две недели ми е мн темна,на сабајле ко кафеава да ми е а преку ден иако пијам по 2/3 литри вода ми е темно жолта,портокалова нз како да опишам и имам бело прање ама не е бело жолто е и не е густо туку да речам течно,долен веш менувам два три пати на ден,досега сум немала никакви проблеми со инфекции ниту пак мм а еве овие десетина дена ми е вака и има доста остар мирис,дали некој знае од што би можело да биде или пак е нормално.
     
  9. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Најдобро е одма да одиш да си провериш мокрача и уринокултура да направиш, зошто во никој случај не е нормално да ти е мн темна и со јак мирис.
     
  10. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Да не почна да пиеш некои витамини?? :?:
     
  11. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    пијам витамини во вид на капсули плус железо еве појќе од два месеци
    мислиш да е од тоа?
     
  12. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    од апчињата за железо мене столицАта ми беше потемна, мокрачата ми е само на утро потемна од вообичаено, ама знам дека имам бактерија во мокрачата и правев проверка во микробиологија..
    пијај чај од брусница или уште подобро увин, ако можиш да го поднесиш мирисот и ќе се средиии :)
     
  13. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    можно е цел ден да имам менструални болки, скоро без престан??? се обидувам да ги мерам ама таман че прекуни, ете ги пак. а кичмата ме Заболува одвреме навреме во исто време со менс болки...
     
  14. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски

    Па не знам, јас сум приметила кога ќе почнам со некои витамини( мама вит, железо, бкомплекс..идр) ми се менува бојата и миризбата на мокрачата. Се надевам исто е и кај тебе. Сепак направи си една контрола, да бидеш по спокојна :) Да дополнам, мокрачата станува по темна и мириса по јако.
     
  15. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски

    Бебето не знам точно која недела си, но мислам дека си влезена во 9 ти. Да не дојде моментот за гушкање со бебчо?? :?:

    Иначе кичма ме боли и мене кога ке постојам подолго или кога ке се уморам.
     
  16. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Мислам дека е 8 ми...бебето оди утре на гинеколог,дај боже да се лажни болки и контракции
     
  17. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Јас влагам во 9 ти за некој ден. А она треба да е пред мене едно 2 недели :) Ајде бебето нека се јави, се загрижив
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  18. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Здраво Мамички еве сме и ние влеговме во 38 ма недела и сме спремни чекаме да дојде денот Д лажни болки имам и тоа како болки во кичма исто ама послаби,утре сме пак на Цтг па ќе видиме инаку некако страв имам ама ништо страшно да припаѓам само да сме ние добри бебушко да ми е добар,од толку што сакам да го запознаам веќе и стравот ми се изгуби се надевам дека ќе поминам добро како што ми беше добра цела бременост без никакви проблеми и компликации ве поздравувам сите и на сите со Лесно само да ни е :inlove: :inlove: :inlove:
     
    На Domakica, mila25ve, chocolade и 3 други им се допаѓа ова.
  19. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ако немаш некои други промени настинка и слично може ти е од некои апчиња што примиш,се случуват такви промени ама.незнам дали траат подолго,кај мене се појавуваше и нареден ден ко ништо..
    Наредна контрола поразговарај за ова сепак секоја бременост е различна.
     
  20. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    37ма + 2 сум, влезена во 9ти вече 2 недели :)
    Јас се надевам дека не беа лажни контракции :)
    Башка од менс болки и кичмата ми се дуеше и стомакот, она ама буквално како пред да добијам, истиве симптоми ги имав.
    Денес одам на гинеколог, мора да се втасани резултатите, овие приватнициве си играат играчки, само за да влечат пари, и кажав на сестрата дека ќе ми треба упут и еве ми се нема јавена да ми кажи дали има резултат ццц
    Денес одам и се одјавувам :P и право на болница :) Уф нека ми речат легнувај спремна за порајѓај ХАХАХАХАХАХХА
    разбудена сум од 6часот и чистам :lol: да не счучајно по некоја многу мала веројатност ме задржат таму АХХАХАХХА :rofl: Надежта пооследна умира де :rock:
     
    На Domakica и heppymom им се допаѓа ова.