1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога детето не може само да кака....

Дискусија во 'Бебе' започната од filipo, 20 јули 2010.

  1. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    тоа тие утвари стебленце од тие цвекињата сардели шо ги имаме по дома ;) ама немора така, можеш да го намачкаш на газето со повеке витаминска маст и за брзо ке си се покака :)
    јас на синко секој ден му давам и по некоја капка лимон со вода во лајче , така ме советуваа на лекар за полесно да се кака, и синко секој ден се кака, и тоа во исто време , како програмирано е :lol:
     
  2. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Земи стапче за уши намачкај го со повеќе павличева и брцни го малку во газето одма ке се искака...исто и со ливче од сардела,скршни едно ливче и брцни го во газето малку (околу 1цм) и бебчето само ке го исфрли ливчето и ке се искака....
     
  3. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Јас само ќе додадам претерано стимулирање на детето да се олесни значи подразбирам често под тоа иако има потреба доведува до мрзливи црева и понатаму проблемот би се продлабочувал , пробај со чаевиве за грчеви тие тераат на какање како и со коли б сирупот , масажи на стомачето во насока на стрелките на часовникот дигај му ги нозете и кога го бришеш притисни го газето малку не бркај често внатре и имај малку трпение ако почне да плаче а не само да се мачи олесни му ако е сеуште често консултирај педијатар
     
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mojata curica se nema olesneto ni vcera,ni denes.Procitav deka toa e normalno,na nejzina vozrast (2meseca) i po nekolku dena da ne se iskaka.Inace redovno mokri i ima gasovi.Ne sakam da ja stimuliram so nisto,ke pocekame do utre...ako ne ke prezememe nesto :)
     
  5. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Otkako vidov deka 4 dena mi se maci curava resiv da prezemam nesto.Denes ja brcnav vo gazeto so toplomer namackan na vrvot so zejtin.Po nekolku casa stenkanje se iskaka i toa pelenata ja napolni do vrv,duri i propusti,bese do papceto zamackana.Ja zamiv,i olesni i eve sega si zaspa... :)
     
  6. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    луѓе на син ми каките му се скоро црни! од што можи да биди??? можи од забите или треба да се грижам???
    до пред неколку дена какаше по 4-5 пати (скоро една недела) па му дадов линекс џуниор му се регулира ама еве сега бојата не му е во ред вчера и денес, е сега скоро црна!!!!
    совет???
     
  7. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    женски како да и олеснам на бебушка ,се мачи се напнува и пак не е какана 2 дена ,прд тоа 4 дена ама и дадов чајче за прв пат морам да напоменам ,само на цицање е и докторката ми рече нема потреба од вода и чај , не плаче нема грчеви фала богу , ама ми е страв дека не кака редовно ,а и каката и е смената , да почнам да и давам чај редовно?
     
  8. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    вистина е дека со мајчиното нема потреба од вода и чај, барем така велат, ама на ова жешко време ако ти пие давај и нема гајле....
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lepotice

    Lepotice Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    30
    Ммоето бебе има проблем со какање, со тоа што каките му се густи и тешко може да се олесни. Од која причина би биле густи а не течни? А си кака редовно, најмногу до 1 ден да не е какано. Само на мајчино млеко е и на два пати по 50мл чај Бекутан му давам.
     
  10. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    ај мајки ве молам за совет ..скоро 10тина дена а може и повеќе бебево не може само да кака...ако не и помогнам со сардела или топломер нема шанса да се покакаа..изметот е премногу тврд и детево премногу се мачи ..ние сме на АД од 10тиот ден а сега имаме месец..што да направам за да и омекни изметот..???
     
  11. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Низ нет прочитав дека имало сируп за тврда столица,прашај во аптека и прашај педијатар со кое млеко да смениш
     
    На gelkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. diorsa

    diorsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички
    Моето бебенце има 5 и пол месеци. Од пред некое време почнав да и давам на утро кашички (од банана, и јаболко со морков). Така забележав дека почна мнг поретко да кака.по еднаш на ден а вчера одвај дури после полноќ..А пред да почнам да и давам дрг храна таа се какаше по три пати мин на ден..Сега треба да сум загрижена или ?? нормално е ова ??
     
  13. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    И јас почнав пред неколку дена да му давам по малку на малиот но многу тврда столица почна да има. Нас ни помага каша од круша и на ден по лажица маслино масло. Провај со кашички од круша ке и помогне
     
  14. D-E-L-F-I-N-A

    D-E-L-F-I-N-A Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    22
    Моето бебе има 2 месеци и е на адаптирано млеко,на почетокот одеше како што треба,но сега се случува и по 2 дена да не се покака.Се консултирав со педијатарот и му зедов Хумана храна посебно наменета за тврда столица,додека ја користевме си одеше нормално,но не смее да се користи постојано,и сега откако престана да го пие млекото,повторно имаме проблеми со столицата.
    Еднаш веќе ја сменавме храната,но не смееме повеќе да ја сменуваме.Му ставив и чепче се покака,но вака не е решение.
    Доколку некој имал ваков проблем,или знае што да му дадам за да се покакува може да пиши.
     
  15. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Мајка ми за син ми кога имаше мал проблем со какањето ми препорача да купиме сокче мешавина од праска круша и јаболко и рече дека не создава тврда столица . Сега кака нормално :)
     
  16. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.830
    Пол:
    Женски
    I nie so ovoj problem...ne saka sam da kaka,moram da go provociram(so preporaka od pedijatar) sekoj vtor den kakame i toa zoltenikavo,a eve sega kakase i stolicata mu bese sluzenikava i potecna i pak zoltenikava,dali e normalno toa?
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ако само цица не треба да провоцираш какање на два дена ( ако добро разбрав). Доени деца моѓе да не какаат и до 14 дена. Ќе му станат мрзливи цревата, мало е. Инаку жолтеникава и треба да биде каката.
     
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Женички односно мајки. За какање гранче од сардела, сите имате или комшиите.
    Дрвцето, продолжение на листот само маку во газето и оп, чудо.
    Немојте со чепчиња, се на природна база.
     
  19. forumka

    forumka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2013
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    31
    Топло го препорачувам сирупот ПОРТАЛАК.Моето бебе има неполни два месеци и и давав по 5мл навечер 2-3 дена, а сега само ако има потреба. Не користам чепчина,сапунчина,шербет и сл. ја омекнува столицата, бебето само се кака без провокација од топломер ,сардела и сл и се се средува за неколку дена.
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    А зошто е порталакот подобар од чепчињата, мислам каков е? Имаме и ние мака па затоа прашувам.