1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормони

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од YoungLady, 1 октомври 2011.

  1. TheIdealMe

    TheIdealMe Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    88
    Прво не може да ти пораснат насекаде, не се плаши без потреба, но и да преземеш нешто на своја рака треба да си сигурна за причината. Најдобро ти е да се провериш за да видиш кој хормон е вишок или мањак.За природно зголемување на женските хормони(естроген и прогестерон) знам дека е сојата и нејзините производи, но треба да бидеш многу внимателна не треба да се претерува а и сојата во голем процент е генетски модифицирана, чај од нане и многу други. Најчесто причина за влакнатост (хормонска) е преголемо ниво на тестостерон ( машки хормон) или многу ниско ниво на естроген или прогестерон (женски хормони) секако ги има и тие и тие во секој организам.Но причината не мора да е хормонска, може да е наследно или генетски нормално тука не можеш ништо. Сепак ти направи го тестот па понатаму можеш да бараш различни солуции. Се најдобро :) п.с. Прочитај и погоре да не се повторувам за моето искуство со тие апчиња.
     
  2. TheIdealMe

    TheIdealMe Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    88
    Ти го прочитав прашањето во другата тема каде што го постави, но заврши таа соработка на форумот со докторите.Терапијата ти е за хормоните т.е за Тестостеронот и ке ја пиеш само 3 месеца, за тоа време не може да останеш трудна. Потоа повторно ке одиш на контрола, па ке видат што понатаму.А за бременост секако дека може да се случи знаеш надежта последна умира, имај верба и надеж за добро и кога ти е најтешко и верувај во чуда за да ти се случи и тебе :* се најдобро...
     
  3. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Сакам да проверам дали акни ми се појавуваат поради проблем некој со хормоните. Може ли малце помош околу тоа од каде да земам упут (матичен или гинеколог) и дали знаете кои хормони се испитуваат и кој ден?
     
  4. blackstyle

    blackstyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2011
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Упат се зема од гинеколог и тој ќе пише кои хормони треба да се испитуваат.
     
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    18.036
    Женски, од колку до колку работи утре Идадија, т.е. до колку саат зимаат крв за испитување хормони?
     
  6. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    ПА ЗАР ИМА ЗА ХОРМОНИ ВО ИДАДИЈА ЈАС КО ШТО ЗНАМ САМО ЗА ТИРОИДНА ЖЛЕЗДА А ИНАЧЕ РАБОТИ ОД 8 ДО 9ИПОЛ 10 НАЈКАСНО ЈАС КОГАСЕ ИСПИТУВАВ ПРЕД 3 ГОД БИ ТРЕБАЛО ДА Е ИСТО САМО ЗНАМ ВЕЧИТО МНОГУ ГУЖВА АЈ АКО ИСПИТУВААТ И ЗА ДРУГИ ХОРМОНИ КАЖИ МИ , САМО ШТО МИСЛАМ РЕАГЕНСИТЕ НЕ ИМ СЕ НАЈТОЧНИ АМА МОЖЕ ГИ ПОДОБРИЛЕ
     
  7. Sm1ley

    Sm1ley Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Девојки, вчера испитував хормони во ГАК и денес ги земав резултатите. Се е во ред освен тестостеронот и DHEA-S. Тестостеронот е за 0,50 повисок,но DHEA-S е дупло поголем од што треба. Матичниот гинеколог ми рече да одам на ендокрино за проверка на надбубрежните хормони..
    Да не сте имале слична ситуација или барем некој знае во што може да е проблемот? :)))
     
  8. drakulce

    drakulce Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    22
    дали некоја феминка знае колку чини испитување на хормони во 8-ми септември (воена болница)????
     
  9. Hopihop

    Hopihop Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    4
    Здраво девојки, одамна не немам уклучено на форумов. Ги читав коментарите на оваа тема и сакам да прашам за вашите искуства со контрацептивни лекови. Хормоналниот статус ми е нормален, освен DHEA кој ми е во нормални граници но блиску до горната граница и androstenedion кој ми е многу висок. Овие се всушност андрогени хормони и тие ми прават проблем со акни кој го имам веќе 10 години. Гинекологот ми препорачува да земам контрацептиви, Yaz, ама имаат многу несакани ефекти и искрено ми е страв да ги почнам. Имам правено муабети со други девојки што го имале истиов проблем и со контрацептиви им се средил проблемот ама биле на терапија минимум 1 година. Дали некој од вас има искуство со вакви лекови, кои од несаканите ефекти кои ги пишува во упатствата на самите лекови сте ги имале и какви се вашите мислења?
    Дополнително дерматологот ми препорача некое растение перунаска мака, го имало во продавниците за здрава исхрана, имало влијание на целиот ендокрин систем т.е. ги регулирало хормоните. Дали имате искуство и со ова?
     
  10. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    И мене ми е малце покачен androstenedion и тестостеронот мегутоа не се нешто многу незнам дали тоа ми прави проблем за забременување. ако има неој искуство го молам да пише.
     
    На Nalayan му/ѝ се допаѓа ова.
  11. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    И мене ми е малку покачен androstendionot, ако знае некој нека пише што функција има тој хормон. Читав за мака дека ги регулирала хормоните, сакам да си купам, па ако ја користел некој нека даде известување.
     
  12. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    Имам користено мака ја има во биокулт 495 денари ама многу е гадна за пиење :( и не ми помогна баш..
    од контрацептивите само подалеку тоа ке ви кажам јас многу лошо поминав со нив. За покачен андостендион мислам дека ендокринолозите го даваат спиронолактонот , распрашајте се :hai:
     
  13. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    ајде јас да ви кажам од искуство,бидејќи јас така си го средив мојот хормонски статус.Пиев чај од ајдучка трева во поголеми количини 1,5-2 литри дневно.И наредниот месец не само што ми се средија хормоните туку и останав бремена.Пробајте може ќе има резултати и кај вас.Од срце ви посакувам.позз
     
    На zaMiG му/ѝ се допаѓа ова.
  14. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    и ја го имам пиено чајов заедно со невен коприва и кантарипон ама немаше подобрување баш и го прекинав :tmi:
     
  15. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Девојки да не знаете нешто повеке за хормонот инсулин .. ? би ви била благодарна доколку ми кажете :)
     
  16. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Пиши ми во инбокс, јас имам сличен проблем. :)
     
  17. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    рез. од хормони 3 ден од менструација. Ако знае некој да ми појасни матичниот не ми моментално овде


    REZULTAT REF. VREDNOST
    TSH ML U/L 1.7 0.0 DO 6.2
    tT4mg\dl 10.9 4.8-11.6

    FSH 4.5 FOLEKULNA FAZA. 3.5-12.5
    LH I U/L 0.8 FOLEKULNA FAZA 0.8-10.5
    PROLAKTION 11.6 1.2-19.5
    ESTRADIOL 34.3 FOLEKULNA FAZA 30-120



    E SEGA MENE ME BUNI OVA LH , STO E, I ESTRADIOL NE MI SE MNOGU NISKI?
     
  18. dankalepotanka

    dankalepotanka Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Zdravo....me interesira do kolku casot najdocna zemaat krv za ispituvanje na hormoni vo drzavna na ginekologija?Dali nekoj tocno znae,bidejki ne sum od Sk ...pa da planiram tocno da stasam i dali rezultatite gi davaat istiot den?
     
  19. dankalepotanka

    dankalepotanka Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Zdravo eve gi i moite ispituvanja...pa sto ne e vo red ako nekoj znae neka mi kaze dodeka da gi odnesam na maticniot ginekolog...vaka::FSH 7,77 LH 1,81 PROLACTIN 32,2 ESTRADIOL 59,5 PROGESTERON 0,2 TESTESTORON 0,69 DHEA-S 1,36 TSH 4,2...so ovie vrednosti moze da se zabremeni?
     
  20. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Немам добиено една година ...велат до исхрана јас само оставив леб од јануари минатата година во февруари добив и од тогаш не ...после тоа си јадев се но без леб ..а сега последни 4 месеци само на сирова храна сум аа последен пак само на овошни сокови...а неколку пати бев на др и само ми препишуваа ПРИМОЛУТ и тогаш ќе добиев и нареден месец ништо пак.Сега правев пак испитувања и ми излезе дека ЕСТРАДИОЛ ми е под нормала под 20 ? Дали некој имал ваков проблем и како го решил ии да ми даде некој совет во врска со исхрана? Незнаам многу се нервирам бидејќи морам да јадам не сум дебела имам 48 кд на 154цм али ме утепа психа цела недела..аа ми препишаа да пијам МИКРОГИНОН...
    Ако имал некој вакво искуство да ми помогне ...
    Фалаа Ви однапред :*
     
    На Feather му/ѝ се допаѓа ова.