1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Малцицка офф
    Малку, ама само малку ме изиритира па ќе напишам уште нешто.
    Не само ти и сите останати трудници, ТРУДНИ сте, а не тешко болни. И не мора се да пробате ако ви се јаде (бабини деветини) од тоа не се побацува.
    И јас лечев стерилитет 5 години, па кога забременив не чекав од никого ништо, немаше од кого па дури ни од мажот (затоа е бивши). Притисок имав до немај каде, го одржавав со терапија до крај на бременоста.
    Поентата ми е не се разлигавувајте, бидете свои и нека не ве иритираат непотребни работи. Свекрва нема да те жали биди сигурна. Викни си ја мајка ти ако треба да лежиш, ама како што разбрав и не треба баш. Ај сега со среќа да си го доносиш бебчето, па од кога ќе се роди ќе имаш многу обврски и нема толку да се фаќаш за секој збор.
    Хаххаха Bridget.
     
    На imelda, Hipica, tessie и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.587
    Чекај, кога не можаш да готвиш?
    И мораш ли само готвено да јадеш?
    Јадеш ли готова храна купена надвор? Купи си било што, не готви. Купи си ден порано, излези со маж ти и купи за утре јадење. АКо си јадена, нема да ти се пријадува од мириси. Ај цело маало да се исели или да не готви или па дома да ти носи, оти ке ти замисирса. Ами во зграда ако живееш?! Цела зграда да не јаде 9 месеци? Еве во зградава кај што живеам, се е баби и готват нон стоп. Мириса на се.

    Не е во ред да чекаш друг да ти зготви, мајка ке бидеш, треба да знаеш сама да се грижиш за себе.

    Трудници со 2 родени и едно во стомак готват, ранат деца, немаат свекрви и пак се им е тамам.

    Не си болна, трудна си. Купи си миризливи свеќи, омекшивач и не отварај прозорец кога готви.

    Лути се за реченото, у право си. Ама, твоето здравје и јадење е твоја одговорност.
     
    На Doozy, imelda, Daydream и 7 други им се допаѓа ова.
  3. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^ Јас спаѓам во тие со две родени, едно во стомакот, имам свекрва ама не живееме заедно и се ми е таман, затоа што не чекам од свекрвата ништо, си чекам од тој што сум одлучила да го живеам животот со, да формираме семејство, на него се ослонувам, тој ме подржува и работи се низ дома иако смените му се од 12-24 часа, ме кара како мало дете ако претерувам со домашните обврски.

    Не ми е јасно зошто толку напаѓања на свекрвата зошто не зготвила а ниедна не си го напаѓа сопругот зошто тој не зготви, како што имате две раце вие, така има и тој, 21 век сме не е "срамота" сопругот да работи низ дома, од нив треба да си очекувате помош а не од свекрвите.

    Споредбите со ќерките стварно ми се мизерни а тек па тоа демек снаите ќе ги чувале старите бре, бре, како сите стари болни да легнуваат со години, повеќето од нога си заминуваат и мора еднаш засекогаш да се сфати дека не може туѓото да биде помило од своето. :!:
    Колку и да ја почитува и сака татко ми снаата, таа му е снаа, јас сум му ќерка, мене ме направил, неговата крв тече низ моите вени, ако треба животот ќе го даде за мене или за брат ми а за снаа ми не верувам дека би постапил исто, ние сме негови деца, таа не е.

    За внуците пак што да кажам, свекрва ми ги сака моите деца дека се од син и, да ги донесов од кај татко ми немаше да ги сака :lol: исто како што татко ми ги сака децава дека се мои, дел од мене а не затоа што се од сопругот мој.
     
    На fairy90, mimiiiii, Daydream и 6 други им се допаѓа ова.
  4. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    ^Али запршка во зграда е неминовен мирис :) :) :)
    Да и замирисало на пеперутката на шкембе чорба или пача дали вака ке плачеше дека не ја понудила бабата.:)
    Ќе беше тогаш готви јадења со силен мирис и и ствара дополнителни мачнини.
    Ама пусто бабево нешто вкусно изглеа напраила па сеа муката е сакам и ја а за мене нема.
    Пепееутке нареден пат коа ке ти замириса на вкусно без срам и перде симни и се и кажи -Гледам нешто убаво правиш ,сакам и ја да пробам ... Ако и тогаш ти рече не може не ти давам што не верувам фека ке го стори тоа ,љути се ...Вака на гравче никој не глеа тебе коа ти се јаде и што ти де јаде па да трча со тањирот по тебе ко да ди мало дете.
     
    На Bridget, Daydream, Hipica и 2 други им се допаѓа ова.
  5. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Убаво кажано.
    Не знам што да кажам, но еве ќе појдам од себе. Јас на бремени жени им станувам во автобус, им помогам ако носат нешто потешко, дури гледам ако префрлуваат улица дали има или не опасност.
    Не мора и ние овде уште толку да ја нервираме. Сама кажа дека и е тешка бременост и неможе сите трудници да бидат исти. Ете некои и до последен ден одат на работа, некои не можат од кревет да станат.
    Лошо е што свеки нејзина глуми пред синот, а не ја погледнува кога тој не е тука, а утре ќе бара помош од снаата за било што.
    И зошто свеки да прашува што купиле, ако се пдвоено и ете не сака да зготви 2 пати неделно за снаата? Истата таа свеки кога ке дојде бебето, ќе ги препројува ипелиените од бебето и ке зјапа во кеситге. Секакви свекрви има и секакви снаи, ама тоа не значи дека пеперуткава не е во право и не и е тешко. Па на човек од улица јас би му зготвила, а не пак на снаа. Боже Боже.
    Пеперутке ако имаш пријателка во близина, а бидејки си одвоена од старите, кога ќе ти биде тешко повикај ја пријателката нека ти зготви и зачисти.
     
    На vichy, bridetobebt и leona83 им се допаѓа ова.
  6. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    Јас се карам со мајками ко че ме праша шо сум купила или колку пари па не свекрава да ме праша некогаш очите ми се чини че и ги извадам се надевам такво нешто нема да ја снајди.
     
  7. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    А ти што мислеше, дека ќе и бидеш помила од ќерка и затоа што си трудна?
    Фала богу бременоста не е болест, па да очекуваш дека некој ќе те тинтра само заради што си трудна!
    Дај не се мазнете до толку и не правете драми од секоја ситуација!
     
    На bittersweet, Daydream, Glasna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Ја неразбирам зошто се прави толкава фама.Жената се пожали,си ја кажа нејзината страна од приказната и тоа е тоа.
    Што има одма тука да се критикува таа како снаа или пак да се критикува свекрва и.
    Јас повеќе тој пост го сваќам како само да најде начин да се испразни. Не сме ја слушнале свекрва и па да видиме кој е во право.
    На крајот од краиштата сите ќе си сркаме што сме си надробиле.
     
    На butterfly.mk, SimonaTino и leona83 им се допаѓа ова.
  9. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    И наместо да посакувате свекрвата беспомошна да чека од вас а вие да не и помогнете поради одмазда шо у бременост не ве тинтрала, речете ,,нека се сите живи и здрави...па и ние" затоа што болеста години не бира. Дај Боже во здрави тела и со трезвен ум сите проблеми да ги решаваме. Некогаш и јас така сум мислела ама сега се гадам од таквата помисла.
     
    На imelda, Daydream, duffi и 8 други им се допаѓа ова.
  10. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    во врска со проблемот на пеперутката: можеби сум премн млада за да те критикувам ама ке си дозволам да ти кажам дека не си во право зошто? затоа што има мајки што сопствените деца не си ги прашале како се (во бременост) а ти паничиш оти свекрвата не те прашала како си,второ и јас сум бремена еве скоро осум месеци и првите 4/5 месеци ние со мм во странство сами ги минавме,па имало денови кога и мене не ми било добро а мм на работа па сум морала да готвам и секогаш имало јадење на време а ти чекаш свекрвата да ти зготви,ем сакаш да ти помага ем не ја поднесуваш,епа нема две лубеници под една мишка.. ако мажот ти е на работа имаш цел ден слободен да зготвиш,знам дека немаат сите иста брменост,некои минуваат со полесно некои не ама полека полека ке си зготвиш никој не те брка,ако неможеш ке седнеш ке одмориш па ке продолжиш.. а ако толку неможеш па ке ја викеш бе свекрвата на два реда муабет и низ муабет ке и речеш ајде што да направиме,нешто неможам денес ехеее има милион начини.
    Јас незнам како ти ке бидеш мајка,дете ке имаш а вака детски некако ми се однесуваш.
     
    На tessie и baby-star им се допаѓа ова.
  11. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    Ај немажени и без свекрви нека не коментираат многу многу оти уште дечковци за озбилно немаат а совети ке делат тука :P :rofl:
    Значи како можи да сте такви злобни не ми е јасно? Таа и се смеела што неможи трудна да остани ја зезала, а она е добра женава не чини. Море ја вода не би и дала на таквата.
    И пеперуткава добро ја паметам од темата за поддршка и знам колку се измачи за бебе и сеуште е тука совет да ни дади, и сега додека е бремена она мора да пие таблетки еден куп за хормони.
    Јас ги пијам истите и знајте како ми е тешко од нив? Можам да замислам како и е на неа :(
    И ние со таков проблем не смееме се да јадеме, како што викате некои купете нешто готово не гответе, епа и ја не сакам да готвам некогаш ама морам зашто не смеам се да јадам.
    Претпоставувам исто е и кај неа. Не зборете кога не знаете има многу тешки бремености а некои се како песна. Мојта брачеда 9 месеци инфузии примаше, а другата до последен ден работеше ;) Епа во овој случај не ви држи вода она ако е трудна-не е болна.
    Срамота мислам некој што не го познаваш да го условуваш како дете и како ќе биде мајка, Ова се однесува на членката погоре. Срамота !
    Абе убо рече Леона83 тука да не пишиш е работава :D добро си знам сега :lol:
     
    На katalina, okcenzi, SimonaTino и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^ Ај добро сега сите што не мислиме како вас ќе ја напуштиме темата, ќе ве оставиме да си се тапшате виртуелно по раменици и да си ги кудете свекрвите. |(

    И ако некоја има поинакво мислење не значи дека ве напаѓа, аман не бидете толку чувствителни, форум е ово, некоја мисли вака, некоја мисли онака, помирете се со тоа дека не секоја чека се од свекрвата или пак ја мрази свекрвата. :!:

    Ако и се смеала тогаш зошто сега очекува било што од свекрвата?
    И како можеш ти со истата терапија да готвиш а таа не може, зошто да чека од свекрвата, ете не ја сака нека се снаоѓа.
    Под тешка бременост или пак паталошка бременост значи дека се мирува 24/7 ако може да се шета може и едно јадење да си направи.

    И еве уште еднаш ќе повторам значи не се жалете од свекрвите, жалете се од тие што сте се земале со нив што очекуваат јадење од вас иако имате тешка бременост, не ви се виновни свекрвите што не ви помагаат сопрузите во домашните обврски.

    Ако добро се организирате со сопругот сите обврски ќе бидат навремено завршени и ќе немате зошто да се жалите од свекрвите.
     
    На Daydream, duffi, tessie и 7 други им се допаѓа ова.
  13. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    А вие со дечковците за озбилно лекот за сида и рак го измисливте, ама битно грав у петок немакој да ви свари па свекрвата е крива и стигнавте на форум да кукате наместо ко возрасни жени со "дечко за озбилно" да седнете на маса и да си побарате солуција за проблемите што ве мачат.Али како и да е не знаев дека остатокот од светот кај што нема " дечко за озбилно" покрај тоа има и низок степен на интелигенција и способност за рационално размислување па не му е тука местото покрај Вашето Височество-Увек ужалените и обесправени Снаи.
     
    На bittersweet, Daydream, duffi и 5 други им се допаѓа ова.
  14. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    нема да се страмам и 100 пати да ми речеш срамота ;) оти она ем ја нејке свекрвата оти и се смеела била лицемерна,ги контролирала ем сака јадење да и праи ма дај молим те .

    секоја чест за постот на bittersweet јас си го кажав моето мислење па исто ми се фака дали на некој му се допага тоа што пишав или не,ова е форум каде што секој може слободно да го искаже своето мислење..

    поздрав :hai:

    п.с фала му на господ си имам свекрва ич да не се секираш :)
     
    На bittersweet и tessie им се допаѓа ова.
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Свекрвата ако ја сака ке ја сака на снаата ако не ја сака и да се отепаш за нејзе не те сака и готово.
    Еве ја мојава се појави пак и пак со солење памет на мм.да ме оставил оти сум била кучка и се и сешто :tmi: е тоа е кога не си спремен да бидеш свекрва/свекор,колку ке им одев по кејв и се секогаш лошата бев и никаква и се,ама само едно требаМАжИТЕ ДА СИ ГИ ГЛЕДАТЕ И НАПРЕД СО НИВ,оти свекрвата е само свекрва неможеш да и болиш како ќеркаа или да биде она мајка со тебе таа е свекрва.
    Само чекам да ми се појави пред мене и да и ги кажам работите па да свати кој е кучката и курвата и се тоа..................... А за брак да ми растури ке треба да се роди од ново ама и тоа малце ке и биде!.
     
  16. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Еден ден, кога ќе бидам бремена, кога ќе бидам болна, кога ќе бидам презафатена со обврски, знаете кој е човекот од кого единствено ќе очекувам да ми спреми за јадење? Мојот сопруг! Затоа нели и сум го одбрала него, затоа и ми е сопруг и затоа и тој ме избрано мене, за да си бидеме подршка еден на друг, заедно да го пребродиме тоа што животот ќе ни го донесе, било убаво било лошо. Тој е тој кој ќе има обврска да ми се најде, да ми помогне и да ми се посвети, од него единствено имам право да очекувам кога ми е потребен да остави се што прави и да дојде да биде покрај мене.

    Свекрви, јатрви, золви и останата поблиска и подалечна женска родбина, од нив немам никакви очекувања. Ако сакаат да помогнат - супер, ако не сакаат- пак супер. Пак ќе кажам, високи очекувања имам единствено од сопругот, ако тој не сака да ме стави на прво место, џабе ми е и ангел свекрва и јатрва поблиска од родена сестра...
     
    На Mini-Mouse, fairy90, bittersweet и 8 други им се допаѓа ова.
  17. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.991
    Пол:
    Женски
    Пеперутке а си помислила ли за промена да се заблагодариш и на тој еден оброк што таа го подготвува за синот.А замисли да мораш да стоиш до шпоретот а лошо ти е.Се поминува па и оваа бременост еден ден ќе биде минато.Заблагодари и се,можеби со тоа ќе и станеш поблиска,зашто никој не сака да го третитираат како слуга.
    И сопругот е тој кој треба да се испоти малку повеќе.Многу е лесно да си столб на семејството кога има кој да те подржува.Нека биде маж во вистинска смисла.
     
    На Daydream и tessie им се допаѓа ова.
  18. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    а кај пишала таја дека шета некаде јас никаде не видов тоа? Искачање до тараса на 2 мин тоа ешетање |( жената рече дека не ни иди на работа на боловање е, ама ја разгледав темава и гледам на сите членки што пишале на сите исто напаѓање од истите членки и дојдов до заклучок дека вие стварно немате што да правите по дома па само со душа чекате да пиши некој за свекрва лошо па да му се навртите :wasntmе: Тоа дали дека ке бидите свекрви или пошто немате помош од свекрвите и криво ви е друг да има :P Навистина оставате впечаток на злобни и завидни жени без милост, а претпоставувам дека сте такви и во реалноста. Ако ти госпоѓо си забременила плукни залепи и си имала школска бременост и си ги родила додека да трепнеш децата супер за тебе, ама не сите поминуваат така лесно. Сит на гладен не верува. Ела да те видам со триста таблетки дневно како ќе ти е. Ни р од ручек ке ти текни да направиш. И не за џабе рекле прво скокни па кажи оп. И затоа немажени нема што да пишуваат тука кога ни го искусиле тоа ни па знаат нешто за тоа.
     
    На okcenzi, katalina, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.324
    Допаѓања:
    101.553
    Пол:
    Женски
    Пепертутке еве еден совет од немажена. Кога ќе дојде пак со јадење за мажот ти ти онака фино уз осмех речи и : Аааа тоа ли толку убаво мирисаше одоздола цел ден, кешки да слезев да земам да си каснам, вака не сум цел ден јадена од што не ми беше добро. И така неколку пати. За такви безобразни свекрви кои плескаат на снаи дека не можат да забременат (извинете ќе колнам ама дај боже на најмилото да и се врати) и после не им помагаат, а се во иста куќа (што ако се на различен спрат, внуче и е) немам коментар. Не е работата дали се мази дека е бремена и дали се пренемага, сепак бремена е со комплицирана бременост после стерилитет и свекрвата ако ништо друго од човечност треба да и помогне.
     
    На vichy и bridetobebt им се допаѓа ова.
  20. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    убо за тебе седи си со свекрвата пијте си кафенце оти многу си се сакате . И јас ја имам ама далеку од мене е тоа е фала богу :D Што сака таа и како сака е нејзино да помогниш на човек што неможи ечовечки, а ти нема што некој дете да нарекуваш од еден пост на форум. Кажи мислење на темата а не го анализирај членот дали бил дете, стар, млад , ваков таков.
    Кренавте фама ко жени на селска чешма, постот на пеперутката беше зашто таа се прави лицемерна пред маж и , ги распрашува кај одат, им зирка по кесите тоа беше суштината а не правањето на јадење стриктно.