1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.605
    Допаѓања:
    250.863
    Пол:
    Женски
    Уф Лилит кај го прочитав ова со тромбовите, грутка во грло ми застана. Имам тромбоза и плус тромбови низ абдомен и бели дробови а пијам и еутирокс. Понекогаш се чуствувам ко 70годишна баба со болестиве. Е така малку да се пожалам :@ :(
     
  2. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.863
    Пол:
    Женски
    И јас се двоумам дали да го пијам селенот или не :^)
     
  3. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    828
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Златко Петровски на нуклеарна во битола, но подобро ти е во Ск да одиш зошто во битола самo ТЅН проверуваат
     
  4. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Здраво девојки,јас сум нова,но од денес и јас се приклучувам во оваа тема,бидејќи ми утврдија хипотироидизам.Ми препишаа еутирокс 50mg.(3 дена) и од 25mg.(4дена).Сакав да ве прашам,бидејќи читам дека повеќето од вас ги пијат на гладно,мене докторот ми рече ако имам проблеми со желудникот да јадам,па после најмалку 40мин. Да ги пијам, и во период од 8-10ч.наутро.И друго ,еден интернист ми рече дека додека ги пијам(барем 1-2)месеци да не пробувам да останам бремена,а после ендокринолог ми рече дека може слободно да останам бремена уште од почеток на терапијата(а јас 3 год безуспешно пробувам) .па дали некоја останала бремена додека ги пиела еутироксот и дали влијаат на плодот?се извинувам за подолгиот пост.поздрав и имајте убав ден.
     
  5. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    828
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    flower30- подобро е веднаш да не останеш бремена идејќи си на почеток со средување на хормоните, на следна контрола можеби ќе ти ја зголемат дозата,
    Кога ќе бидеш бремена ќе треба да правиш почести контроли,
    Еутироксот секогаш се пие на гладно со 1/2 чаша вода
    Јас имам проблем со тироидната жлезда па пред 4 месеци родив здраво машко бебе и фала му на Бога до сега се е во најдобар ред
     
  6. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Lady di, нека ти е живо и здраво синчето.и јас се надевам да се среди тироидната па можеби ќе останам бремена.., Да,и јас ќе почекам да видам како ке делуваат апчињата,ама со ова докториве само нервози,3 доктори три различни мислења:( и да јас почнувам со помала доза еутирокс.инаку матичната ми рече дека после 2 недели да проверам крвна слика(јас сакав сега да проверам), ама ми рече после да видиме како ќе влијаат еутироксот на организмот бубрезите да се проверат-и малку ме исплаши,да не влијаат штетно еутироксот на друго во организмот?? А инаку имам отоци-помали на очите и во грлото ми е како коска да имам заглавено,ама сега ќе чекам да почнат да делуваат апчињата. Позз
     
  7. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.523
    Допаѓања:
    7.727
    Пол:
    Женски
    Ова ми стигна како известување на ф-б верувам на некого ќе му се најде. Не знам дали баш е соодветна темава, ама секако се работи за тироидни хормони

    ЦА-125 претставува маркер за оваријален карцинум по повод месец септември како месец за борба против овариален карцином за само 600 денари може да го испитате или 40% попуст и плус добивате испитување на тироидни хормони бесплатно. за да добиете ваква анализа ве молиме да испратите емаил на pavlinapromocii@yahoo.com со ваше име и презиме и ќе добиете повратен емаил со бројче и термин кога да дојдете. Понудата важи до 30 септември.
     
  8. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    828
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Не може за 2-3 недели да ти се стабилизира, треба да поминат 2-3 месеци минимум, а кај мене 1 год замина
     
  9. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Да споделам и мое икуство од почетоците на еутироксот.
    Се надував како балон, отоци по раце, нозе, лице, не можев да уринирам 2 дена.
    Капак на сето тоа 2-3 месеци ми се поремети мензисот, дури по повеќе од половина година некако организмот почна да се навикнува. Не напоменав дека имав гадење секој ден и сега понекогаш имам после 4 години, а за варирање во килажа да не зборувам.
    Меѓутоа верувам дека кај секого е индивидуално.
     
  10. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    И јас имам отоци, поготово на лицето и вратот, ако една недела не се напијам Фуросемид лицето ми е како топка :tmi: и никако да се поправам кило-две најмногу и тие ги губам за неполн месец. А јадам и тоа многу
    Со циклусот немам проблеми, редовен ми е, понекогаш и ден-два порано добивам.

    Утре треба да ги подигнам резултатите па ќе видиме што ќе каже докторот, ќе ги пишам и тука па ако некој може да ми каже, што, како затоа што докторот не е баш расположен за објаснување |(
     
  11. agios

    agios Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    555
    Vnimavajte da ne pogreshite koga slepo gi slushate sovetite na doktorite i se pridrzhuvate na nivnite upatstva za upotreba i konsumacija na Eutiroxot osobeno. Jas ja srediv mojata vloshena sostojba so tiroidnata zhlezda poradi toa shto pravev onaka kako shto mi kazhuvashe moeto telo a ne poradi toa shto mi kazhuvashe togashniot doktor. Nashite doktori ne lekuvaat tiroidni deformacii od mnogu odamna. Naprotiv, kolku shto sme nie novajlii vo sevo ova, tolku se i tie. Ne zaboravajte da zaboravite deka imate bilo kakov problem so tiroidnata zhlezda koga nautro kje stanete. Site hormonalni poremetuvanja se lekuvaat so minimiziranje stres a shto se odnesuva do cistite, znam deka dokolku se malechki mozhe da ischeznat no dokolku se nad 2 cm treba zadolzhitelno da se otstranat operativno. Se izvinuvam za latinica.
     
  12. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Знам дека за толку кратко време не може да се среди тироксинот,туку мене матичната ми рече за 2-3недели да испитам крвна слика-за да видат како делува еутироксот на организмот(дека јас барав сега са си проверам крвна слика),а за хормони испитување треба да идам ноември.
     
  13. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Иако правам лоша реклама, неможам да се воздржам, а да не споделам. Поттикната од неправилно срце биење кое ми се појави пред некое време, почнав да правам целосни анализи. По препорака на кардиологот нели нормално испитав и тироидна, односно ФТ4 и ТСХ хормони.
    Ги правев анализите во наша државна здравствена установа
    Поликлиника Идадија
    и добив резултати со покачен ТСХ и ФТ4 во нормала, ама на ниската граница.
    Отидов кај интернист и доколку веднаш поверував на овие резултати, ќе ми беше дадена веднаш терапија.
    По препорака на интернистот, отидов да ги повторам хормоните во Градска болница 8 септември. Резултатите од хормоните беа во граници на нормала. Се вратив назад кај интернистот и стојам со два различни резултати во рака и ја гледам бледо. Докторката толку се изнервира што веднаш ме прати да ги испитам хормоните на трето место, односно во Здравствен дом Железара.
    Да напоменам дека претходно правев ехо на тироидната и беше во нормала.
    За моја среќа, резултатите од Железара се поклопија со оние од 8ми септември, односно немам никаков проблем со тироидната жлезда.
    Муабетотот ми е, што ќе се случеше доколку веднаш ми дадеа терапија врз основа на грешни резултати?
    Жалосно и трагично е како ни функционира здравството.
     
  14. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Од мојата 12та година ми беше дијагностицирано хипотиреодизам. :( Многу бев мала и исплашена ,на контроли одам на приватно и ништо ми немаат кажано освен нека доживотно треба да си примам терапија која од време на време ке се зголемува. Пијам Еутирокс од 50мг секое сабајле . Циклусот не ми е редовен уште од почетокот и многу ме загрижува. Сколна сум кон дебелеење и морам многу да внимавам. Незнам како можам да си помогнам или само да си се помирам со судбината дека тоа е тоа и нема начин. :worried:
     
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Тоа е тоа до крајот на животот. :(
     
  16. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    828
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Полесно е кога ќе се помириш,
    Јас имав 14 год кога ми го дијагностицираа хипотиреодизмот и веќе 12 год го пијам еутироксот и не паметам да ми ја намалат дозата, со тек на време само ми ја зголемуваа.
    А и јас не знам што им е на докрориве значи никакво насочување не даваат кога ќе појдиш на контрола, контролата ја прават ради реда и никој ништо не кажува нити што може да се очекува, нити нешто како да се ублажат симптомите, да бидат поподносливи
     
  17. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Значи треба и јас да се помирам, дека од ова лек нема :|

    Туку само што си дојдов од болница, ги земав резултатите и докторот ми рече 5 дена во неделата да пијам еутирокс од 25мг и 2 дена во неделата од 50 мг.
    Ќе ги пишам резултатите од пред три месеца и овие од денес па ако може некој да ми објасни супер ќе биде.

    пред 3 месеца:
    TSH - 11,82
    FT 4 - 17,46

    Денес:
    TSH - 6,93
    FT 4 - 15,00
     
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Абе стварно и јас не ги разбирам, секогаш ми се во граници на нормала, според референтните вредности, а ми ја зголемуваат дозата. :worried:
    Само е сеќавам еднаш тсх ми беше 1,5 на таа контрола не ми ја зголеми дозата.
     
  19. preplasena

    preplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    26
    Do sega samo citav za TSH i T4 zar T3 ne se ispituva kaj nas?
    Me interesira dali e potrebno ispituvanje vo odreden den od ciklusot? Moze ne e za tuka no bi sakala da znam kade moze da gi ispitam site vitamini i minerali i sekako kolku e cenata? I dali ima nekoj problem so opaganje na kosata poradi hipo, se sredi li posle terapija? Nekoj dobar endokrinolog vo drzavna, a bi sakala da zemam mislenje i na privatno? Fala mn
     
  20. agios

    agios Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    555
    Барем мене на сите испитувања на досега, само TSH и T4 ми ги испитувале. Не е потребно испитување во одреден ден од циклусот, не врши никаква промена.