1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Јас од денес и официјано очекувам да НЕ добијам. Иако да бидам искрена, месецов и не сум нешто во исчекување бидејќи би било вистинско чудо да сум бремена, да деновите ги погодувавме, некако низ целиот месец бевме прилично активни, но веднаш потоа знаев и да си станам и да не почекам малку, да идам у ВЦ, башка имав два пати по 22 саати пат во автобус, временски разлики и климатски разлики, Турција си е Турција да се разбереме, топло, врело и спарно :P Плус имав брановито море, имав аквапарк и тобогани, две свадби на кои се напив малце ракија и винце, многу физички активна, и на сето тоа додадете -7 кила слабеење, епа како да ви кажам мислам дека месецов не е наш месец :lol: Онаа досаднана бактерија Е.Коли повторно изглеа ми се има активирано, но овој пат хомеопатски ќе ја лечам, мамето нејзино ќе ја средам овој пат еднаш засекогаш :@ Бронхитот по 5ти пат од лани ова време ме кутна, ама овој пат вешто му избегав на матичниот од Аугументин и 4 дена инфузија, да е жива и здрава Голубинка и нејзините лекчиња хомеопатски, се спасив. Си пијам едни витамински за имунитет, си пијам магнезиум, калциум и цинк, витЦ и фолна, ми годи комбинацијава бидејќи ми ги намалува тегобите иако кога ќе дојде време за пиење ми се гади, толку многу таблети :@ Само без нервози женички, се ќе помине ;)
     
  2. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Јас почнав со овој рецепт пред 20 дена, заради покачениот ФСХ. Абе толку плодова слуз не сум имала во последниве година дена. Верувам дека е од оваа комбинација.
     
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Што пиеш за имунитет?
     
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Центровит, природни суплементи, препорачани се за трудници, дијабетичари и луѓе кои се лечат со хемотерапии, навистина се лесни за пиење, не ствараат гадење и што мене ми е најбитно не ми ствараат мачнини после тоа. Магнезиумот е комплекс на Натурал Велт, тој дополнително го зимам ради проблеми со кичмата и ради алергиите, ВитЦ зимам на Ацерола и Алкавит фолна. Многу ми е ама што да правам, морам, а ич нејќам :tmi:
     
  5. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Devojki ... Spermogram napraven rezultati zemeni .. nema nitu eden ziv spermogram shok shok :sweat:
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Оф мила, не се разочарувај, тоа е што е. Немој само со маж ти да се караш, сигурно и него не му е сеедно, бидете посилни заедно сега. Ако има чаре ќе се среди. На братучедка мажот со 10% сперматозоиди ги донесе до 80% со хомеопатија, обидете се ништо не губите, претходно се мачеа со класична метода неколку години, за 8 месеци успеаа да дојдат до позитивен резултат само со хомеопатија. Сега имаат речиси 2 годишна лепотица, на вујна кукла ;)
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    [quote="AngelOfArh] Центровит, природни суплементи, препорачани се за трудници, дијабетичари и луѓе кои се лечат со хемотерапии, навистина се лесни за пиење, не ствараат гадење и што мене ми е најбитно не ми ствараат мачнини после тоа. Магнезиумот е комплекс на Натурал Велт, тој дополнително го зимам ради проблеми со кичмата и ради алергиите, ВитЦ зимам на Ацерола и Алкавит фолна. Многу ми е ама што да правам, морам, а ич нејќам :tmi:[/quote]

    Аха. јас сега планирам да воведам ацерола, брусница и слично.. Јас пијам магнезиум со витамин Ц (шумливи на Натурал велт), б комплес исто на натурал велт, фолна, алое вера и од пред некој ден пијам ИмуноАсист 24х7 - таблетки (органски) за подобрување на имунитетот. Скапички беа, ама ми рекоа биле најдобри.
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А што пишува на спермограмот како крајна дијагноза? Под итно да одите на уролог!
     
  9. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Nema ni 10% ..
    Neznam sto da kazam sokirana sum
    Pisuva .. vo doneseniot primerok so svetlo zolta boja nema nieden podvizen ziv spermatozoid .. i nekoi leukociti pokazuva
     
  10. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    bokace imase li apstinencija od 3-5 dena, aj da go povtorite spermogramot da ne e greska. nemozi ti ednas veke si bila bremena i naednas da e tolku los cudno e
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А како тоа така пишува описно? Нема како бројки по однос на различни параметри?
    На крајот мора да пишува крајна дијагноза - азоспермија, олигоспермија, тератоспермија...
    Леукоцитите покачени ли се? Ако се покачени тогаш може има некоја инфекција или бактерија која ги убива сперматозоидите. Кога ке се излечи тоа, се враќа на нормала.

    И да се надополнам - ако се покачени леукоцитите е полесно. Има нешто што влијае на лошиот резултат. Затоа мора да направите спермокултура. Така ќе се види од каде е проблемот и за каква инфекција/бактерија станува збор.
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Бокаче ме зачуди, кај нас не пишуваше ништо вакво, и вие правевте во Авицена така? Чудно ми е. Можеби бидејќи беше малтене во ред па затоа не пишуваше ништо, само нормално леукоцитите, потенцирано дека се покачени. Да не те оптоваруваме сега ние со прашања, иди си кај гинекологот и кај уролог да ги види резултатите и ќе ви каже најубаво. Со лекови, со исхрана, со диета, со промена на лајфстајл мислам дека се се средува. И јас се уплашив со процентите на мм, тој спортува многу, вози точак, често е удиран во меѓуножјето, сам се има повредено еднаш и едниот тестис му е превртен, ама мислам дека сега засега најголема мака ми претставуваат леукоцитите, затоа што си патам од бактерија за која појма немам од кај ми е, ако се испостави дека и он ја има ќе се лечиме заедно. Мислам дека со заеднички сили се се решава полесно ;)
     
  13. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    navistina bokace trebalo da pisuva dijagnoza na kraj , bez ogled kakov e rezultatot dobar/los mora da pisi vo sekoja laboratorija e taka. Aj vie zakazete si na klinika na histologija naprajte si uste eden za 150 den videte sto ke iskoci oti mene ova cudno mi e nekako :?:
     
  14. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Na site referedni vrednosti ima / i na broj ima / na podviznost ima / ..
    Ne e vo mene listot mm go zema sega odi nakaj gak mora eho da se napravi utre ke odime vo remedika
    E zatoa sum sokirana poradi ednoto bebe a sega tolku mnogu los ne prelos shok za dvajcata bev.. custvuvav deka ima nesto za gzabe ne go NAPINJAV kako sto kaza toj ;(
     
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Мојот гинеколог вика дека и со најлош спермограм се останува бремена, затоа што е потребен еден сперматозоид, па ако се погодат ѕвездите, ако се се погоди нема зошто да не се забремени, многу се поголеми проблемите кај нас жените отколку кај нив, така да ич да не те чуди. Впрочем ти кога си останала бремена голема е веројатноста и да немало никаков проблем, да дошло до оваа состојба со сперматозоидите во последно време, не се сеќавам кога беше твојата бременост, можеби некаква храна влијаела или некој стрес во последно време. Се ќе си испитате, битно е да знаете кон што целите, која е причината, малку е болно и стресно, ама битно е да се знае затоа што така ќе знаете на што да работите. Само смирено, тоа е мојот совет.
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Се согласувам со ангелче :)
    Циклусот на обнова на спермата е 72 дена - значи се може да се случи за тој временски период - и полошо и подобро.
    А леукоцитите добри ли беа? Ако не се добри сигурно има некоја бактерија или инфекција.
     
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А какво ехо ќе правите на гак?
    Во ре-медика ќе ви бараат и хепатит б и ц и хив пред да се прави спермограм.
     
  18. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993

    bokace bez stresovi, znaci vaka.. tvojot maz treba prvo spermokultura da napravi da se vidi nekoja bakterija da ne ima. Pokraj toa obavezno da se smeni nacinot na zivot. Nie imavme samo 27milioni i 15% podvizni. Sega imame 81milion i 35% podvizni, vo rok od 3 meseci i setoa toa so samo eden testis (drugiot ne funkcionira).
    Znaci pocnavme so maski caj od herba stojanovi + razni caevi od brusnica, kopriva, sipka, magdonos..bioastin, vit.od a-z, selen, cink, speman, maticen mlec vo kapsuli. Isto taka preku den trca na orbitrek po 30min, i jade luk.
    Toa ni pomogna nas da go podobrime spermogramot, ako znae nekoja druga feminka nekoj drug lek neka napise.
    pozzz :*
     
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ние пиеме само спермотренд. Докторот кажа нема потреба од ништо друго бидејќи тука имало се. Читаав на интернет за ова и демек значително влијаел на подобрување за 30 дена ако се пие 3х1.
    Сеуште не сме провериле дали имало некаков ефект - докторот рече ќе ни каже кога да провериме. Претпоставувам пред мојата инсеминација за да не си правиме притисок претходно. :)
    Исто - никако миење/бањање со топла вода. Никако долго седење на столче, а ако се мора, задолжително шетање на секои 30 мин.
     
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Девојки, немојте да се оптоварувате многу со лекови, немојте да пиете и да ги терате мажите да пијат се и сешто. Прво ќе ви здосади, потоа се не се меша со се. Се обидувам на неколку пати да потенцирам, ама некои работи се сузбиваат едни со други. Стрикно магдоносот, не е добар, ги намалува ефектите на другите чаеви ако не е дозиран како што треба. Пијте тоа што ќе ви кажат лекарите, ништо повеќе ништо помалку. Се ќе се среди, се, само да се биде истраен и да се слуша исклучиво, исклучиво докторот.