1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тетоважа

Дискусија во 'Тело' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. MademoiselleB

    MademoiselleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    398
    ^Абе ако се нервираш да се одјавам?? :tmi: |(
    Дај олабави се, секој има свое мислење.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  2. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.290
    Пол:
    Женски
    Па да можеш да се одјавиш.
    Јас разбирам секој да си има свое мислење, ама тетоважа не се става од тие причини како твојата, затоа стана помодарство.
     
  3. MademoiselleB

    MademoiselleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    398
    Ајде ајде сега некој ќе ме "учи" поради кои причини се става тетоважа
    Свати,некој става ради украс некој става од некакво значење,ок?
    Толку од мене.
     
  4. Deenica

    Deenica Нов член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    6
    па да, таму и сакам баш да направам идеално место ми изгледа, на штикла перфект е :) фала на инфо
     
    На Mia-Wallace и feminium им се допаѓа ова.
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.290
    Пол:
    Женски
    Ќе сФатам кога ти ќе сФатиш дека сФаќам се пишува со Ф, оти нели не зборуваме за сваќа овде ;)
     
    На BeautyAndTheBeast му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MademoiselleB

    MademoiselleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    398
    Извини безгрешна,извини :!:
    И друг пат немој толку опасно отии ме плашиш :sweat: :rofl:
     
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас вака само да прашам, чисто ме инрересира зашто луѓево почнаа да тетовираат илуминатски, масонски симболи што треба да значи тоа?
     
    На Nimai му/ѝ се допаѓа ова.
  8. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.290
    Пол:
    Женски
    Mимс и тие неоти знаат што значи...така од чалам и оти стана едно огромно помодарство да се има тетоважа, па не е битно што значи, дали има значење за него лично, макар и да ја има ставено само поради уметничката убавина на истата, ама не, битно е да се има и да се правиш фраер ете тоа е.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.553
    Може ли да ми кажете зошто се тетовираат пеперутки? Тоа е во преносно значење дека тетовираната е цвет, а овие и застануваат или нешто друго? Нормално, може да се работи и за опсесија со пеперутки, во стилот стотици собрани дома, со различни форми, бои и големини.... Ама реално мислам дека не е така.
     
  10. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.984
    Пол:
    Женски
    Обично со пеперутки се тетовираат жените.Ја претставува физичката убавина,симбол се на љубов,цвеќиња , непостојаност,но и симбол на трансформација (од гасеница до пеперутка).Во Кина е симбол на брачна среќа, а во Јапонија е симбол на самураите.
    (ова се информации од комшичето кое се бави со тетовирање)
    Е сега мое мислење за тетовирањето.Сакам да видам маж или жена кои ја носат тетоважата со стил ,која патем има смисла,со автентичност и која има некое значење.Да се тетовираш и да бидеш дел од реката помодарство е без врска.
     
    На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    ^ Пеперутката пред сè претставува трансформација, но кај нас долги години, а и сè уште важи правилото дека девојка која носи тетовирана пеперутка на себе е промискуитетна девојка. Нормално, да знаеле оние девојки кои ги тетовирале пеперутките, немало да ги тетовираат, но...

    Затоа и многу девојки кои сакале да истетовираат нешто кое ќе го одбележи нивниот чекор напред во која било смисла, духовна, физичка, матријална или каква и да е, не се одлучиле за овој совршен симбол за отсликување на тој момент, токму заради лошата репутација на тетовираните пеперутки. :)

    Плус, зошто бе никој гасеницата не ја тетовира?! |(
     
  12. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Порано ретко кој се тетовираше, па за тие што имаа тетоважа, таа им беше причина за гордост затоа што на некој начин ги делеше од останата обична, небунтовничка толпа (меѓудругото). Зборам за убава тетоважа. Денес сите имаат, и татини принцези и мамини синчиња, и бубалици на школо, па затоа некако се губи таа смисла што некогаш ја имале тетоважите.
    Вадел ли некој тетоважа, како оди постапката, се брише ли тотално, останува ли нешто како лузна, болно ли е? Имам една што сакам да ја отстранам.
     
    На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. supersonic

    supersonic Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    49
    Емилија Пендева да не знае некој како стои со цени? За поголемка, црно-бела тетоважа без некои посебни ефекти.
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.290
    Пол:
    Женски
    https://www.facebook.com/pages/PAIN-LTD ... 7665463031 Дали е овој тој Симон што го пофаливте во темава дека добро си ја врши работата?Јас сакам да се тетовирам, но ме интересира цена па сакам да му пратам слика по email за да ми каже, ама не знам кој е.
     
  15. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    ^ Тој е :) Одличен е и многу професионален.
    Можеш слободно да му пишеш и на ФБ, одговара и таму.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Се има некоја тетовирано на прстот? Боли ли многу?
    Јас сум во план да се тетовирам на прстот од страна.
    [​IMG]
    На тоа место, само јас сакам да истетовирам клуч. Нешто како овој..
    [​IMG]

    Што мислите вие? Боли ли многу на прстот?
     
  17. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    еве ја мојата... :)
     

    Прикачени фајлови:

    • tattoo.jpg
      tattoo.jpg
      Големина на фајлот:
      22,5 KB
      Прегледи:
      577
    На nevermet18 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Jenniffer, болката како болка се трпи но самата тетоважа побрзо се `троши` од тетоважите кои не се на толку исложено место и следствено, бара почести `дотерувања` :)
     
    На sasaSasa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    И пеперутките се поврзуваат со промискуитетните девојки? :D Не сум знаела Капетане за ова. Јас цело време мислев дека tramp stamp тетоважите се одлика на промискуитетните девојки. :)
    Инаку да, пеперутката е симбол на метаморфоза, трансформација и најчесто се поврзува со тн. rites of passage во животот кога некоја индивидуа завршува едно поглавје во животот и отвора ново.

    Тетоважа се вади со ласер. Потребни се неколку третмани за да може да биде избришана. Најтешко се вадат тетоважите во боја, особено зелената боја е тешка за бришење. Колку е тетоважата поелаборирана, толку е потешко да биде избришана. Лузна не би требало да остане, но тоа зависи од многу фактори - квалитет на мастило, тип на кожа, дали е повторувана, иглите кои мајсторот ги користел, колку е сложена и сл. Најчесто има некоја деколорација на местото, која со тек на време избледува и останува незначителна флека.
     
    На sasaSasa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kalin4e

    kalin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Јас би сакала нешто вакво да тетовирам на грбот (можеби малку поголема). Е сега ме интересира дали некој се тетовирал кај Мичиќ и од прилика која би била цената?
     

    Прикачени фајлови: