1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    се согласувам. Плус секој си го знае својот организам - што е добро за еден не значи дека е добро за друг.
    Затоа и ние ништо друго не сме зеле, само што кажа чичко доктор :lol:
    иако кога ќе го прочиташ упатството се работи само за витамини.
     
  2. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Bokace,ич да не се секираш.Не може да си останала бремена и сега да нема подвижни спрематозоиди.Дали го направивте после апстиненција?Обавезно спермокултура може има некоја бактерија.Ќе се среди се,точно, за 3 месеци се обновува спермата ќе биде се,само без стресови(ах,како да е лесно ;( ) ама тие стресови полошо носат.Што и да ти треба тука сме сите(напатени душички) :(
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ***Женички ,мене ми треба добар трансфузиолог.На клиника бев кај 3 жени-не ми текнуваат имињата едната знам беше Грубовиќ :D .Кој може да ми го препорачате прифаќам и приватен.Имам готови резултати,само да ми потврди терапија,која ми ја даде Павлина Герасимова,која ја снема жива -имаше орд.на Рузвелтова,некои рекоа Систина-Ремедика дека е,али не е лошо уште едно мислење.Ф :D ала многу.

    П.с. за Кочо сум слушала ама се најнегативно,и ако појдам сигурно ќе ме тера се живо и диво да испитам во неговата лаб.-Хемолаб |(
     
  3. ssweety

    ssweety Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    Девојки ве молам помогнете ми .... треваше да ми дојди на 19 авг... но не дојде ....бевме пресреќни мислевме дека има нешто ....направив тест излезе негативен ...бев на гинеколог ми вика има некоја мала точка ама неможи да се кажи дека е бременост бидеќи е мн рано но ми рече да направам тест при земање крв од вена но и тој испадна негативен ....што е работава :(((( денеска денов ми е хаос незнам зошто не ми иди менс ако не сум бремена (а досега воопшто ми нема доцнето менс.) ..... ахх колку се радував мислеќи дека има бебенце :| :| :| ...ве молам пишете доколку имате некоја ваква слична ситуациа

    п.с можеби мојов пост не е баш на правилната тема но барав неможам да најдам, а морав да пишам да се олеснам :'(
     
  4. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    најверојатно е да е негативен.можно е од стрес да се продолжи цилкусот мене лани ми се појави циклус по 2 месеци отсуство а ова не ми се случило од средно досега.не се секирај,биди посмирена и повеќе среќа следниот пат ;) .инаку и јас си направив тест и негативен.тоа е.повеќе среќа следн пат :( :) .
     
  5. lady17751

    lady17751 Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Zdravo zenski jas sum nova na forumot pa resiv so vas da go spodelam problemot.menstruacijata mi e skoro edna godina ne bas redovna .probuvame edna godina da ostanam bremena otidov na ginekolog se e ok mi rece imam samo malku pokacen hormon. Mi gi dade jasmin apcijnata samo eden mesec terapija mi dojde navreme i rece pak da probuvame. Eve ovoj mesec na istata data mi se pojavi edna den rozevko edna den kafeno pred da mi dojdi i sea neam nisto.gi ppogodivme i ploddni denovi i se .napraviv test negativen. No go napraviv vednas denes na denot koga treba da dobijam.simptomi imam sekakvi i jajnici mi se gadi mi se jade ae .dali ima sansi da sum bremena . Da pocekam vikam za 5 dena uate eden test i ke idam na ginekolog.ima li nekoj ist slucaj?
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А како тоа имаш малку покачен хормон?! Правеше анализа преку крв? За кој хормон станува збор? После една година убаво е да се направи и спрермограм и ХСГ, не само редовен гинеколошки преглед.

    Инаку може да касни од х причини - стрес, промена на клима, ако сте биле болни ете тој месец...
     
  7. lady17751

    lady17751 Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Nemam napraveno analiza mi rece deka imam pokaceni hhormoni ne rece sto i koi i deka mi se jaki hormonite zatoa mi izvrsi sekakvi kontroli i sega ke odam po rezultatite od bris i se .pa ke vidam so ke mi rece :) ako treba ke si ispitam se
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Браво за гинекологов твој што хормони гледа од око. А јас па дадов 5000+ денари за да ги направам. :lol:
    Смени си го гинекологот и најди некој кој има суб-специјалност репродукција.
    Хормони се проверуваат неколку пати во циклусот, а прв пат на третиот ден од циклусот. Докторот треба да ти каже кои. Можеш да проверис на клиника (гак) за малку пари, а можеш и приватно за околу 5000-6000 мкд. Хормоните покажуваат дали има овулација, резервите на јајце клетки, тироидни хормони и ред други работи кои се битни за забременување.. Тоа од око не се гледа. Мажот спермограм задолжително. Кај жената е покомплицирано за испитување и подобро мажот да се провери во иницијалната фаза за да не се изложуваш непотребно на секакви анализи.
     
    На bridetobebt му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lady17751

    lady17751 Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Pa toj spored nagloto popravuvajne taka mi kaza od kaj da go znam. Fala ti ke provwrime ae ke vidime so ke bide :)
     
  10. lady17751

    lady17751 Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Bi trebalo sea koga ke gi zemam rezultatire od bris da me prati za hormoni koj go znae ... Ke vidam
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Moze e indikacija ama dur ne proveris ne znaes. Ne cekaj da ti dade. Sama pobaraj mu.
     
  12. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Devojki ne cekaj te da pomine edna godina ili doktor da vi kaze za da pocnete so ispituvanje .. mene mi propadna godina ipol , edno lecev drugo ispadna ama ako kako gospod nikoj ne e eden den i mene ke mi se nasmee srekata :*
     
    На Sedmica и Libra88 им се допаѓа ова.
  13. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    I jas go potvrduvam ova, i mene mi propadna edna godina, edno lecevme, a izleze i nesto drugo. Zatoa ispitajte osnovni raboti: spermogram, hormoni i proodnost na kanali.
     
  14. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Znaci ic ne mi e jasno .. kako e mozno na urolog bese mm i ehoto e mnogu dobro a da nema nieden ziv spermatozoid .. i sega uste dva primeroci od drzavna i od sistina pa da se dade tocna dijagnoza ... I spomnaa nekoja biopsija
    Neznam kaj da otidam i kade da se obratam NO znaev gledajki ja spermata deka ne ic dobra
     
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Урологот нема врка со спермограмот. Доволно анализи сте направиле и правите, ете и самата велиш дека резултатот не е добар. Колку % живи има или нема воопшто?
    Ако има барем малку живи ќе се најде излез, ама пак и тие живите ако се инвалиди тешко.
    Со ова не сакав да те разочарам, на крајот на краиштата ако сте сложни ќе земете од непознат донор.
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А проверивте ли спермокултура дали има некоја бактерија? Може тоа да е причината.
     
  17. milickaa11

    milickaa11 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    7
    bokace нема врска изгледот на спермата со тоа каква е таа всушност, и на мм му беше ретка некогаш, па испадна донор може да биде :D
    Обавезно и задолжително уште еден-два спермограма. Мој совет- направете на Хистологија, дефинитивно најдобрите спермограми се прават таму. :hai:
     
  18. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    nema sigurno da ostaneme na ovoj spermogram ke napravime uste dva .. izgledot sega si go povrzav so rezultatot .. vremeto ke pokaze sto ke ispadne :*
     
  19. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    ^ Kaде правевте?
     
  20. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Vo avicena .. pa sega gkedame za remedika zatoa sto imame tamu doktor sto go znaeme licno