1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за бебешка храна

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 8 мај 2010.

  1. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Може некоја мамичка да сподели како ја приготвува палентата и дали додавате нешто плус во неа или само палента давате. Сакам да му направам утре па некој совет :)
     
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Јас секогаш ја правев од око ( за сооднос вода/палента) и секогаш на тивок оган ја варев подолго. Значи додека прска/врие има повеќе вода во неа и не е готова ама внимавај на густината, кога се лади уште повеќе се згуснува и стврднува. Така што можеш да ја тргнеш кога сметаш дека одговара за јадење. Ако се вовеле и кисело млеко стави и кисело млеко и ручкајте:)
     
    На emilijamak и donna.17 им се допаѓа ова.
  3. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Moevo zverce od sam pocetok ne saka palenta vcera mu prigotviv so puterce, zdenka I laz kiselo mleko vkusna prsti da izlizes no ne sakase placese kako zaklan da si umres od.maka od sega.natamu ke mu pravam palenta pomalce so kompirce I mevce da ne go osejka vkusot
     
  4. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Ве читам често со палентата па се решив да ве прашам. Зошто толку форсирање по секоја цена бебето да јаде палента? Зарем има нешто толку хранливо што ниедна друга храна го нема?

    Емилија, бебчето твое не е малечко за толку форсирање на глутен или јас сум грешка со месеците?
     
  5. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    7 I pol meseci imame nova, pisuva na paketkata bez gluten, citav snosti za glutenot bil mn steten a planirav sega od osmi da go vovedam znaci da ne znae covek sto dw misli
     
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Палентата е без глутен. Кај мене синко ден денес ја обожава а за др.ќе видиме како ќе ја прифати кога ќе дојде време. Инаку наше е да нудиме а дали ќе јадат не знаеме.
     
  7. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Емилија ти се извинувам за лапсузот. Не знам зошто блокирав за палентата кога и мене ми викаа да ја давам зошто пченкарното брашно е без глутен. Извини уште еднаш.

    Мојата е полни 8, јас сега ќе почнувам со глутен. А за палентата обиди се со банана некои деца така ја јаделе. Ама не форсирај ако не сака за две три недели пак ќе пробаш.
     
  8. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Објаснување од педијатар е е дека не ја сакаат затоа што ги чуствуваат зрнцата :D изблендирај со АБЦ намаз мене така ми ја прифати :)
     
  9. mylene

    mylene Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    освен палента можете секоја житарка безглутенска да ја воведете. Палентата според мене не треба толку често, подобро просо, хељда, киноа.

    заборавив јас палента кога му давам на син ми му ја давам со банана и јогурт и мелени семиња.
     
    Последна измена од модератор: 3 април 2017
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мајки ве молам за просото, хељдата и киноата, тие што давате, споделете рецепти, од кога може да се даваат, некако немам искуство со житарици.
     
  11. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Leona83 тие видови се без глутенски , знаци после 6 месеци

    Оваа е одлична страна
    http://www.bezgluten.net/
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Просото се вари 15-20 мин и оди во размер 1:3( една шоља просо со 3 вода), потребно е претходно да се измие и очисти од нечистотии. Кога е сварено тоа е распукано, јас го варам додека зоврие на најако, потоа ја намалувам температурата и така уште 10 мин. Го комбинирам со овошје и зеленчук јаболко, круша, слива, тиква, тиквичка... Може и како додаток во супи.

    Киноа се вари во размер 1:2 околу 15-20 мин, претходо измиено и исчистено.

    Просо, киноа, амарант, ориз, палента , тие се безглутенски и можеш од 6 месеци, хељдата е истотака безглутен но ја препорачуваат после 1 роденден бидејќи е алерген.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mylene

    mylene Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    Овие житарки брзо се варат 20 минути макс, можеш да ги комбинираш со овошје или со зеленчук. На пример син ми сабајле појадуваше просо, јаболко, рогач во прав, чиа семе и мелени јатки, кокосово масло.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Кои житарки од каде ги купувате,производител?Искуства
    Овесните снегулку што ги земам се овие на Бруген, сега во Веро ги нема само во Тинекс 53ден.Одлични се и брзо омекнуваат.Ги давам блендани со овошје
     

    Прикачени фајлови:

  15. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    ОД БиоКулт, пакувани органски.
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Majkii od zelencuk so moze da se dava na sest mesecno bebe??? sme jadele Morkov,kompirce i zelencukovata kasa na hipp so oriz i grasok. Isto i brokula sme jadele. Drugo sto bi mozela da dadam??? Da prigotvuvam doma??
     
  17. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    тиквичка,блитва,пашканат,спанајк
     
  18. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125

    Jaс сум секогаш за домашна храна. Многу се повкусни и многу полесно прифаќаат. Ете пример сте јаделе готова на Хип со грашок, а грашокот е некаде околу 10-тиот месец зошто е тежок за варење.
     
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Domasnite mnogu mnogu ne mi gi saka ni ovosnite ni od zelencukovite. Ama ke pocnam pocesto da nudam.
    A kasickite so ovesni snegulki kako gi prigotvuvate??
     
  20. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.