1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Јагода период е, не се секирај, се додека бебето е весело и здраво. Нас ни се случи еднаш да цица мноогу ретко во текот на денот, на 5 саати, памперсот сув цел ден. И пишав на др,јулија, се измолзував, па со лажиче давав, па не сакаше. И пред спиење почна пак да си цица како што треба. Штрајкуваат понекогаш:)


    Деновиве цица така како што пиша жуто. Нема ред кај нив:)

    Chupe ако имаш можности да ги користиш производите на weleda. Јас ја користам кремата за газето сега за преку лето, околу 500 мкд е, супер е. Др.ги немам пробано, инаку органски производи се.
     
    На Chupe и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас немам фејсбук и не можам да ја следам собата за доење... Ама затоа го следам син ми, тој како сака :)
     
    На girl-miri и leona83 им се допаѓа ова.
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Правилно правиш.
    Има корисни работи, на пр.што зголемува/намалува лактација, што оди во млекото од храна, лекови итн.
     
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Знам, ама не би отворила пак фејсбук само заради тоа. Читам на интернет што ме интересира, прашувам и така...
    Млеко имам доволно, не пијам лекарства, кафиња и такви работи. До пред една недела внимавав целосно на исхраната, а сега почнав да воведувам јадења (грав и леќа засега) кои ги отфрлив заради доењето по препорака на патронажната сестра.
    Баш оттогаш почна и каката на син ми да замирисува како на кисело малку...Се прашувам дали е од мојата исхрана? :?:
     
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски


    Не верувам дека е од исхраната. Многу малку имало влијание што ние јадеме врз млекото, освен кофеин, никотин, алкохол, лекови. Од жешкото да не е. Јас после третиот месец се почнав да јадам и неме никакви проблеми.
     
  6. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.441
    Допаѓања:
    34.243
    Пол:
    Женски
    Ако после цицање е среќен задоволен нема што да се грижиш.
    Неможе да цица по 20 минути како во првите месеци. И кај нас е слично , цица по 5 до 6 мин и заситен си е .
    Ноќната пелена е претешка , сабајле кога го соблакам се чудам ..може да утепам некој со пелената од што е тешка. Ама ова дете мое цица на секој два саата и во текот на ноќта.
    Ако не му дадам да цица плаче се нервира , неможам никако да го смирам ... ги буди сите ]:)
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.418
    Пол:
    Женски
    Како и од кога им воспоставивте ред на бебињата да цицаат на два часа.Ние утре полниме три недели и цицаме на пола час.Најтешко е ноке.Ретко кога сврзуваме два часа спиејки.За овие три недели е поправена 850 гр што не е лошо.Кака два пати дневно не верувам баш дека е толку гладна.Но ако не ја ставам на града вришти
     
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Самото ќе си стави ред, и да сакаш не можеш, поготово не на три недели. После 2 месец веќе би требало да фатите некој ред, ама секое бебе е различно. Ако го оставиш да плаче ( да не му дадеш да цица) ќе стане нервозно па нема да можеш да го смириш. Напредокот е одличен. Инаку они сакаат и да се гушкаат, не верувам дека активно цица на пола саат. Стрпи се уште малку.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.175
    Пол:
    Женски
    I mojov isto,eve nekolku veceri po cel saat dremi na grada i nikako ne mozam da go trgnam,i tesko mi se uspiva.
    A da prasam,povraka posle sekoj podoj(go krevam da podrigne no ne saka sekogas). Mi vikaat se prejaduva,pa zatoa povraka. Imate iskustvo okolu ova?
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.418
    Пол:
    Женски
    И мојата често повраќа и исто ја кревам да подригнувам.Еднаш дури и низ нос повраќаше ме исплаши :o
    А и често ика.читав дека икаат и од прејаденост.
     
  11. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    243
    Moeto bebe ima 11 meseci pa seuste se odnesuva kako tvoeto vo odnos na cicanje i stanuvanje nokje. Sto ne probav, red ne uspeav da stavam. Ili jas gresam ili takvo e deteto. Ko bese pomalo mi velea ostavi go da place da sfati deka nema cicanje cela nokj, ama da nw gi razbudi site ko tvoeto, jas bapni mu ja gradata i eve sega navika si ostana a se drugo jade, ne e gladno, a mene koj me prasuva otepana sum
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.418
    Пол:
    Женски
    Оф тек сега ме утеши :)
    Ај што сум ненаспана туку и преку ден неможам како човек ништо да средам бидејки нонстоп ми виси на града :( првото дете беше на ад и имаше ред на секои два часа си јадеше.беше точна како часовник.Сега со ова бебче се доиме и се ми е чудно и ново :)
     
  13. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    243
    Mene mi e prvo i kako sviri taka igram, cekam samo da si vospostavi red, ama izgleda se zafrknav, oti so toa mu naprajv losi naviki, ela sega iskoreni gi...samo se budi i ja bara gradata, kako da ne mu ja dadam ufff nz
     
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    До детето е мајки, верувајте, имам две, исто ги чувам а различни се. Со првото се можно пробав да не набројувам, и се будеше нон стоп на пола саат, саат, многу ретко на два и не успеав да му сменам, до 1.5 година, кога почна по 2-3 пати да се буди а јас бев наспиена:)
    Ви пишувам за да не мислите дека вие нешто грешка правите или можете да смените.

    П.С- ја пробав и методата остави го да поплаче, кај нас беше вришти па бетер направивме.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    и ние денеска цел ден и ноќеска бевме во болница.синко многу плачеше и кога го однесов навечер увото му беше цевен имаше болки и нон стоп плачеше.
    му даде капки за увото.исто така матичната му направи крвна слика и рече дека р малку анемичен желесото и хомоглобинот е со помала вредност.и ми рече дека е мбогу мал неможе тој да прима терапија дека сетоа тоа зависи од мене зашто го дојам, а јас цел живвот сум анемична и еве пак пијам огестан таблети витамини и после породување како што пиев во бременост не знам друго што да направам.
    таа рече дека сега е многу мал кога ќе почне да јаде ќе се смени после.а вака многу добро напредува кига го мери еве сега има 6095 г а се роди 2600г.

    поздрав ;)
     
  16. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.175
    Пол:
    Женски
    Почна да ме загρижува ова со блуцκањево. Значи бебуш аκтивно цица повеќе од 10мин и тоа убаво счушам κаκо му се полни устето,потоа тρгнува неκолу пати па голта,се на се 20гина мин. Можно ли е да се пρејадува што веднаш ми повфаќа,еве сега два пати по ρед,мислам се што исцица повρати.
     
  17. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    137.226
    Пол:
    Женски
    го имав истиот проблем.недоволно е развиен мускулот што треба да го затори желудничето.ке се среди откако ке почнете со црста храна.а до тогаш спреми се за перенје еден тон повратени алишта :D
    држи го исправен после јаденје да ждригне.
    не го пресоблекувај веднаш после подој за да избегнеш пораканје.
    нека спие на поткрената подлога или денје во релаксатор.
    ке помине -без грижа.
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.175
    Пол:
    Женски
    Од ум се вадам исκρено,мислам се што цицнал повρатил,иаκо имам внуче κое фонтани повρаќаше дуρи и од нос,но ете за своето веднаш паниκи се κρеваат. И што е ппинтеρесно,си повρати го ставам на гρада си пρодолжи уште малκу па паκ си повρати. Само ме плаши да не останува гладен
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.418
    Пол:
    Женски
    Што користите при пеленски осип?
     
  20. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Син ми кога се нафрла околу курето нема што не пробав. Со влажни не го бришев туку со тетра наводенета со млака вода. Купив крем со цинк оксид од бекутан, но и тоа не помогна. Почнав да го одмивам на секое сменување памперс и купив сапун од Еуцерин неутрален и по 2-3 капења му се среди. Незнам, но мене мислам дека сапунот ми помогна и ден денес го користиме презадоволна сум. Пробај можеби ќе помогне и кај вас. :)