1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

  1. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Не знам точно кој, ич не бројам вака со бројка да знам. Рачунај, на 18 Јуни ја почнав диетата, сега на 18 треба и да ми заврши, некаде на скоро пола месец од третиот сум.
     
  2. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64

    Супер.Продолжи понатака :$
    Утре овошен се надевам нема да има ни еден прекрашок ке си јадам бананки повеќе ти подолго ќе ме заситат и ќе си џвакам орбит и ќе мине денот 8)
     
    На BlackSwan5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    И друг пат ја имам држено диетава и ми се дешаваше некогаш да измешам баш како со протеинскиот ден што направив, ама пак имав резулати :!:
    И заради тоа што не доручкував уште еднаш јадев прееска, нешто што нема врска со скроб.. не сум за диета ја. |(
     
  4. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Иман 75 кг. :tmi: (ова ми е личен рекорд) страшноооо
    1/90 протеински
    п. една праска
    р. соја варена зачинета со вегета, патлижан, парче двопек, и супа ќе си направам (брокула и морковче варено без резанци)
    в. пола од ручек без двопек и супа
     
  5. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    Денеска 20-ти ден Овоштен
    Од сабајле на школо испив едно шишенце од пола литро сок сано.Добро сега можеби содржи многу шеќери ама овошен ден а и не бев гладна од дома не си зедов овошје а на училиште што да купам |( и затоа морав сокче да си купам.Сега ќе изедам некоја сливка и после банани ако си купам :P и денеска тоа јадење.Утре се мерам и ќе видам што сум направила :$ Ајде уште 70 дена и тамм пред нова година ќе ја завршам диетата.
     
  6. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    До каде сте со диетава девојќи ? :D :$ :$
     
  7. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    И тоа не ви укажува дека диетава функционира затоа што сте во калориски дефицит, а не зашто одвојува комбинирање на храната?
     
  8. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.770
    Старата,добропроверен УН Диета.
    Се мислам да ја почнам деновиве пак.Првиот пат ја држев успешно 3 месеци,ама еве вратив 2 кг после скоро 5 месеци.
    Според висината би требало со овие кг да сум риба ипол :rofl: ,ама не сум,треба убаво да го обликувам телото со вежбање,вака не правам ништо,колку и да ослабнувам постојано нешто ми штрчи од страна.Треба да се намали и целулитчето.Здравје,после одмор,ја почнувам,и ќе вежбам и се надевам конечно ќе сум задоволна кога ќе се погледнам во огледалото.
    Засега мотивацијата ми е на многу високо ниво,се надевам ќе ме држи додека да почнам,а после е лесно.Оваа год ( ако отидам на одмор со оглед на времето) ќе одам незадоволна со. оглед на изгледот,не стигнав да се "стегнам",за наредната има сите да се вртат по мене :lol:
    Туку,сега и онака е ладно,сигурно нема да има туристи па нема кој да ми го види целулитот,а можеби нема ни да имам прилика да се соблечам по купаќи :^)
     
  9. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    Денеска скробен доручек:пред да одам на училиште си изедов едно парче лубенца тоа беше во 6 часот.Во училиште неможам да ручам па кога дојдов дома во 3 си сварив компирчиња(3мали)и малку ѓи потпржив со печурки и кромид(малку ставив зејтин)и изедов еден патлиџан среден со 10 маслинки(бев многу значи многу гладна и следниот пат ке се контролирам).Е сега за вечера ми остана од компирите со печурки и тоа ке го дојадам со 2-3 маслинки.Испив пола литро вода до сега до вечер сигурно уште едно литро ќе испијам.Сабајле на училиште испив едно капучино а сега ми текна дека во него имаше млеко.Уффф ветив дека нема да правам прекршоци а јас направив.Ама не знаев навиастина.Веќе нема да правам ваков прекршок.Се колнам во господ(чим се заколнав значи нема :o )Е сеа требаше да се мерам вчера ама немам батерии во вагата.Физичка активност 0.Ама утре ќе се враќам пешки од училиште што значи 2,5 или 3 км ќе пешачам и така....Мислам дека малце мешенцето ми е намалено :$ а и гледам паѓат ми фармерките :D
     
  10. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    2/90 скробен
    п. 2 праски
    р. манџа со компири парче леб и патлижан
    в. манџа со компири парче леб и патлижан

    3/90 јагленохидратен
    п. 2 праски
    р. каша (беше со пилешко ама јас само од кашата макнав со леб )
    в. 3 колачиња ( чоколада црна заборавив)

    4/90 овошен

    си купив 2 цитрона и 2 банани за денес а ке си рупнам и некое морковче вечер
     
  11. crowngirl

    crowngirl Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    4/90 овошен
    сега за сега изедов само една праска,во текот на денот ќе јадам кога ќе огладнам.
    вчера направив испад со тоа што до 18 часот изедов две јаболки две праски и една круша па тек после 19 јадев тестенини(и бум првиот прекршок месо :@ ),подоцна јадев парче торта и коцка црно чоколадо.
     
  12. dietgirl

    dietgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2013
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    97
    9 ден
    Појадок 2праски
    Ручек риба со салата,леб и супа во прилог пинџур и маслинки
    Вечера пола од ручекот без леб
    Ќе ја држам диетата до Божиќ здравје Боже,нема попуштање морам да дојдам до идеална тежина.Диетава е закон не чувствуваш дека си на диета,овошјето и зеленчукот даваат.
     
  13. dietgirl

    dietgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2013
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    97
    Даваат екстра енергија.
     
  14. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    23-ЈАГЛЕХИДРАТ
    доручекот го испуштив пред да одам на училиште требаше некоја сливка ама немав набрано, ручав кифли и пола геврек и внатре си ставив кечап, маслинки и пиперка ммм многу убаво беше а пред еден час вечерав две кифли една кроасана мала неколку бискотки едни чоколадни бомбони и ред црно чоколадо а да и преска три лажички пудинг.Утре 24 овошен па ќе се прочистам а и денес пешачев 2,5 км :emo:
     
  15. mila34

    mila34 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2013
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    82
    здраво девојки, јас сега за прв пат ви се приклучувам во диетава и почнав од денес да ја држам...по прочитани низа на пофалби за диетава еве и јас конечно се решив..
    1/90
    п-2 праски
    р-3јајца, салата, супа без тестенини
    в-пола од ручек

    за утре 2/90 си купив грашок од конзерва за на работа( дека незнам што да направам) ајде малку помош од вас за утре и задутре што да се руча :* ке ми значи вашата подршка :*
     
  16. krufce

    krufce Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    21
    еве и јас се приклучувам се откажам од диетата за 20 дена, ова е подобра ми се чини, поразновидна е во продукти

    Денес прв ден па ај да видам до каде ќе одам.
    1/90
    доручек-грозје
    ручек-џигер печен и салата
    вечера-пола од ручек
     
  17. Nene14

    Nene14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Уште некој ден и доаѓам до 90 ден. Успешно поминав, па очекувајте слика од пред и потоа за мотивација. Иако имам уште за симнување, сега засега и ова ми е доволно. После некој период (период на одржување )повторно почнувам со УН за да ја достигнам посакуваната тежина ...поздрав на сите.
     
    На Pinklips му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    Колку кг ослабна ? :)
     
  19. enaveko

    enaveko Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    12
    еве еден мој став во врска овој режим на исхрана( не знам колку е правилно, а колку погрешно од ова...)

    1. не мора да се за доручек само 2 овошја ( и со поголема и разнолика количина се постигнува ефект)...
    2. измеѓу може да се грицка мала количина непечени бадеми,лешници, ореви...неколку на број...
    3. за да не се осети диетата како диета, мора да сме креативни во подготовка на ручекот...пр. ако подготвуваме ориз додаваме и морковче и тиквичка и сув патлиџан и зачинче ( нормално приготвени на здрав начин)
    4. момнтот трет ден од диета: благо.....е тоа ми е жива глупост....да, црно чоколадо е супер, ама може без останатите глупости.....во текот на денот без разлика кој ден е може суво овошј да се јаде....
    5. овошен ден......епа јас сакам вечерта и салата да јадам.....


    и така ова си се мои правила, и да ви кажам супер ми е....
     
    На Nene14 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Pinklips

    Pinklips Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Пробав да избегнувам брза храна,леб,благо и газирани сокови,вежбав кога можев и не ослабев ниту еден килограм, а бев на таков режим околу 2 недели. Сега си се враќам на добро проверената диета затоа што ми треба -10кг од сегашната тежина.
    Па диеталки денес прв ден
    доручек сок од лимон
    ручек 2 јајца со печурки
    вечера 2 јајца со печурки

    Денес бев и физички активна 7км пешачење со малку трчање, 20 squats, 50 jumping jacks и едни вежби за затегнување на рацете од фемина 