1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Сакам да ве прашам уште нешто... веќе знаете дека сум бремена. Е сега,цела бременост имав низок притисок а во деветтиов ми е висок... 140* со 90 или 150 со 100., и искрено, ме фаќа паника... дали некоја имала ваков случај?
     
  2. Mikki

    Mikki Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, imam anksioznost vekje pola godina, bev na psihijatar, i mi dadoa da pijam heleks i seroksat. Imam visok pritisok i mislam nonstop na toa, no sportuvam i jadam zdrava hrana i luk sekoj den. Isto taka imam momenti koga mislam deka mi cuka srceto mnogu silno, imam vrtoglavici, i koga e zesko mi se vrte i se mislam deka kje padnam kje dobijam mozocen udar
     
  3. 30041990

    30041990 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    0
    А некогаш ми се дешава како некој немир во градите и грлото како некое скокотканје и коага зборувам мислам дека ке изгубам воздуx и ме тера да се накашлувам али она секундарно дали ви се има дешавано и тоа затоа што процитав дека и тоа е дел од симптомите на анксиозноста :sweat:
     
  4. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Dali mi e strav od idninata? Mene mnoguu se plasam da pomislam I da planiram me kocii se si mislam ke mi se desi nesto strav mi e da pocnam nesto nevo ili slicno vednas sekoj odereden period ili broj si gi povrzuvam so smrt :( poluduvam li? Ve molam za sovet
     
  5. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Многу често ми се дешава ова и мене..
    Исто така понекогаш кога сакам да се свртам со вратот на десната страна губам воздух, се гушам ептен..
    Незнам дали е дел од анксот тоа :sweat:
     
  6. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Феминки, ве молам помогнете ми. Се мачам долго со анксов, а периодов сум за никаде со вртоглавици, ме облива топлина, губам сила... и тоа додека сум дома. Деновиве треба да се запознаам во живо со еден дечко на кого веќе некое време му одложувам, се со страв да не ме фати анкс или паника кога ќе излезам. Не ми е толку незгодно или срам од него, колку од тоа да не ме изненади некој паничен напад (знае да ми се случи и ненајавено иако симптомите си ги имам по цел ден). Многу е фин дечкото, ама никако неможам да се охрабрам да отидам. Се плашам дека ќе му смачам и ќе крене раце од мене.
    Некој совет, каде да се сретнеме, кој да ми е план Б ако случајно ми стане лошо додека сме заедно, дали да му кажам што ми е - или ќе го исплашам.... ? Ве молам пишете ми.
     
  7. BubaMara26

    BubaMara26 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    30
    Littleflower, ич да немаш гајле, запознај се со дечкото, познавам милион случаеви шо се баталиле од ова гомно со тоа што се заљубиле. Нема ништо на светов посилно од љубовта :D
     
    На dunja и littleflower им се допаѓа ова.
  8. Mikki

    Mikki Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Dali moze nekoj sovet za ankcioznosta, da ne bide na baza na lekovi
     
  9. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Уназад имаш испишано еден куп совети за анксиозноста :)
     
  10. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Излезиии, можеби ова е шанса да се заљубиш и почнеш да го оптеретуваш мозокот со нешто другоо и да се спасиш од оваа. А и ке ти пуштиме срека ние :) За почеток излези на некое помирно место, верувај нема да ти стане лошо ;)
     
    На littleflower му/ѝ се допаѓа ова.
  11. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Денеска место да одиме на училиште, моето мало сонце го фати стомачен вирус. Станати сме од 7 саат, со повракање, проливче, а јас дома самааа :) Но ете сум требала да останам сама за да видам дека можам да не испаничам кога поврака и да мислам дека се гуши. Па дури после толку време се качив и на точак и трк во продавница без да мислам на анксот, за додека она спие да купам кисело млеко и лимун. Сега така малце ми се врти, но си велам денеска е оправдано.
     
    На dunja, mal.ecka и ivka-slivka им се допаѓа ова.
  12. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Ви благодарам многу за советите и поддршката, ќе најдам некако сили да излезам. Па, можеби ќе ви пишам како сум поминала :) <3
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  13. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44

    koga se saka i mora se se moze :) zal mi e za malata ama do negde te stavi na test da si dokazes deka imalo i pobitni raboti vo zivotot kade sto nema mesto za anksioznosta
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  14. rita22

    rita22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    7
    Zdravo na site. Kako ste? me interesira dali nekoj od vas piel bloxan za tahikardijata? Dali i koga mislite deka ne ste voznemireni vi se slucuva na primer nemir, tahikardija, bolki vo zeludnikot imam veke konstantni a nemam heliko, vajda e gastrit za koj pijam famosan ama ne pominuva, imam bolki vo stomakot, nervozni creva, samo mi krcat, mi se duva stomakot ... I najgolemata maka mi e sto celo vreme imam nesto vo grloto i mnoooogu mi smeta i nemozam da se ubedam deka nemam a za doktor ic nessakam ni da pomislam. Povremeno mi se slucuva kako skokot nekoj vo grlotot kako vibracii, cudno mnogu. Dali nekoj ima nesto slicno pa da spodelime zaedno , da ne mislam deka sum edinstvena bidejki na toj nacin i se smiruvam. Pozdravce do site
     
  15. BubaMara26

    BubaMara26 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    30
    Да ви кажам денес како една гуска од докторка ме извади од памет. Бев на гинеколог и ми рече да сум си ја проверела тироидната, затоа што коа одам се препотувам и ме стега грлото кај крајниците а немам крајници. И идам ја кај таа што беше замена за матичната моја и и викам имам проблеми со анксиозност. И ми вика и што, сама пробуваш да си помогнеш а не ти иде? И демек пошо сум имала опсесивни мисли, а нели немам панични напади, ми вика шо треба само да запаѓаш се подлабоко и да не можеш да функционираш. Као демек за депресија станувало збор и требало да си пијам терапија, а ја сум страшен противник на тоа, сакам сама да си помогнам. Вистина, тешко иде, но ете си викам процес е, па нешо ќе ми се смени у животот, може трудна ќе останам, работа ќе си најдам, па ќе си отидат и мислите. Али ме извади од памет. Со плачење искочив од амбуланта, каква гуска! Као шо глеам и Дуња се мачела 8 години, не примала АД, па функционирала и и поминало. Од коа сите станаа психијатри и психолози не знам! Како и да е, утре идам да испитам тироидна па да видиме шо ќе кажат. Инаку мислев дека сум трудна, затоа што два месеца немав добиено, али не сум била и некако се разочарав..
     
  16. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Јас пијам Бипресо (за тахикардијата). Покрај тоа што нксиозноста ги прави тие симптоми, и антидепересивите имаат нус појави. Мене Д-р ми кажа за тахикардија, грчеви во мускулите, проблеми со шеќерот......
     
  17. rita22

    rita22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    7
    Jas nepijam antidepresivi
     
  18. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Испитај си ти мила Буба марче тироидната и не ја ставај на памет таа таканаречена докторка...Само ме интересира ,, какви опсесивни мисли,, си имала...појасни ни...
    А стегање на грло е од вознемиреност и напнатост , аможно еи тироидна...ама и да е тироидна , па што и таа се лекува.Ја сја лекувам 15 години и пред тоа како дете на 13 ја добив ..па си родив машко дете, се омажив и еве ме на 48 год. (пу, пу, хахахах)среќна и весела.Позз
     
  19. BubaMara26

    BubaMara26 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    30
    Да, да, утре идам у Идадија, ќе го испитам хормонот, не оставам ништо на случај. Значи јас кажав класични напади немам, нити пак страв од болест некоја дека иам, него едноставно ми е страв дека ова никогаш нема да ми помине. На пр. се будам сабајле у 7 и ме стега у гради и си викам аааа ете го пак гомново, аман веќе, цел живот ли вака..Мислите ми се такви, као нема излез, мојата состојба е различна од на сите, ќе иде само на полошо, нема лек, ќе завршам у Бардовци и сл. Значи во почетокот мав да, тахикардии и потења, страшни вртоглавици, сега го неам тоа, знае некад да ме фати зашеметеност, ама ваљда пошо толку долго ме мачеше веќе отрпнав на неа, па не и придавам значење. Значи не се осеќам ко порано, неам толку елан, енергија, сета таа веселост, секад бев главен комичар и авантурист во друшттво, сега не сум таква. Другарките ми викаат не знам шо ти е на тебе иста си ко порано, најнормална, смешна, будала (у позитивна смисла), дежурен психолог за сите (освен за себе), истото и дечко ми и мајка ми и сестра ми ми го зборат. Само ја не можам да си ставам во главата дека се е во ред со мене и да уживам како што уживав порано. Целата сум како во грч. Уште оваа ко ми кажа сигурно е депресија, ме утепа.
     
  20. BubaMara26

    BubaMara26 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    30
    Бтв, Дуња те ОБОЖАВАМ! :DD