1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.594
    Допаѓања:
    80.692
    Пол:
    Женски
    Да ја менува бојата по некое време откако е нанесена на лицето, да потемни за некоја нијанса.
    Мислам дека не би требало да се случи, барем ете кај мене не беше така. :)
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Во ред, фала.
     
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Оксидирање значи да кога некој производ кој бил херметички затворен дојде во допир со кислород почнува да ја менува својата почетна состојба. На пример еве со пудриве, особено оние кои се без пумпичка само со отворено шишенце најчесто брзо се расипуваат, ја менуваат својата боја во посветла или потемна како и својата структура, некои се згуснуваат, а некои стануваат уште потечни.
    Исто како и кога пудрата ќе ја нанесеш на лице и одма добива друга боја или по некое време ти избледува или станува потемна зависи...
     
  4. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    36.019
    Mishela,дали имаш забележано дека Ревлонот кој е оилфри,претпоставувам тој го користиш,последнава година е некако покремаст во шишенцата а не течен како порано,со напор вадам за да се намачкам.Ова со две шишенца ми се деси, купени во две различни продавници,чак и од два града,со размак од месеци:Покривноста е иста или минимално послаба.Таков лот е или што?Да напоменам ,купени ми се од мк,од интернет или тука каде живеам не сум купила до сега.
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.594
    Допаѓања:
    80.692
    Пол:
    Женски
    Да, тој истиот го користам и јас, а истово го приметив и да ти кажам се тешев дека е до мене, затоа што многу време помина откако ја користев оваа пудра и знам дека не ми беше толку тешко да ја нанесам на лице.
    Го навалувам шишенцето надоле, ама додека да дојде пудрата до врвот, мислам дека до тогаш би успеала да го нанесам остатокот од шминката. :|
    Не гледам некоја разлика во покривноста и јас, ама и не ми се суши толку брзо кога ја блендам. Порано чинам веднаш се матираше и ако не бев спретна со прстите не ми се размачкуваше рамномерно, сега овој „проблем“ го немам, а трајноста си е како што беше, издржува многу без да ми засветат масните зони. Одлична пудра е, ама можеа барем да стават една пумпица и да ни олеснат.

    Ако нарачаш од странство и видиш некоја разлика, пиши коментар, барем да си ја обезбедам и јас преку интернет. И мене таа мисла ми се мота во глава во последно време, ама чекам прво да го потрошам ова шишенце.
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Некој збор за пудрава, сакам да ја купам ама да не фрлам џабе пари дали е добра? :)
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_5658.jpg
      IMG_5658.jpg
      Големина на фајлот:
      91,8 KB
      Прегледи:
      171
  7. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам и јас во муабетов за Ревлонот. Долгогодишен корисник на Ревлон, од кога ја користам 2-3 пати ја менуваа формулата. Издржливоста на лицето е останата но покривноста е многу помала сега за разлика од порано, и додека ја мачкаш порано одма се сушеше сега некако како леплива ми е чудна. И и мене ми се случи со последното шишенце да е многу кремаста, едвај се вади а порано си беше течна. :)
     
    На Dentina и Mishela им се допаѓа ова.
  8. lollipop93

    lollipop93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    88
    Здраво девојки ве молам кажете некоја добра пудра значи стварно да покрива и да го измазнува лицето.Јас инаку го користам буржоа ама сакам сеа да сменам позззче :*
     
  9. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Јас го имам Ревлонот од странство ми е веќе една година откако го имам, најчесто го користам во зима оти ми е потешка пудра за во лето. Немам проблем со шишенцето од едно навлување си течи пудрата, убаво се размачкува, покривност задоволителна, а за оксидирање и јас имам заприметено како да ми потемнува по одредено време 180 ми е нијансата.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  10. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Благодарам Мишелче, јас па баш сакам да изгледам ко да сум била во солариум малце, имам светол тен и плава коса и поубаво стои малку демек исончано лице :lol:
     
  11. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    8.885
    Пол:
    Женски
    Девојки каква е пудрата, прв пат ја гледам, ја има ли некој користено ?
     

    Прикачени фајлови:

  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.594
    Допаѓања:
    80.692
    Пол:
    Женски
    ^
    Ако сакаш пудра која ќе ти даде природен изглед и нема да ти се познава, тоа е тоа. Не е многу покривна, а моето искуство ми покажа дека без камена пудра на комбинирана или масна кожа, пудрава буквално се „лизга“ и ја снемува од одредени делови на лицето по некое време. Мислам дека за осетлива кожа би била супер, многу нежна текстура има.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А цена на Ревлонот знаете?
     
  14. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски

    799 денари.
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.924
    Допаѓања:
    103.216
    Пол:
    Женски
    Денес по втор пат си ја купив пудрата на Estee Lauder Double Wear пак начекав попуст :D , нијанса Fresco 2C3 , побарав посветла и мии рекоа дека само Ecru нијансата е посветла од фреско ама некако многу па светла ми стоеше па затоа ја земав fresco :) најубавата пудра на светот,повеќе за ништо не ја менувам
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  16. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.471
    Допаѓања:
    22.819
    Пол:
    Женски
    И 2N1 Desert Beige е посветла од Фреско. Те излажале. :D
    Баш ти ми кажа дека ја имаат и таа.
    Како и да е, со среќа да си ја користиш. :*
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.924
    Допаѓања:
    103.216
    Пол:
    Женски

    Е да што викаш ама може мислеше дека ја нема моментално :?: како и да е , фала :) :D
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  18. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.159
    Допаѓања:
    46.994
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека конечно си ја најдов совршената пудра ^_^ Не пишав одма кога ја зедов од причина што не ретко знаев да се залажам па затоа сега имам полн несесер со неистрошени пудри |(
    Ја зедов Seventeen Natural Velvet , совршено ми се прилагоди на лицето, покрива ама баш се, и трае со часови. Особено ме радува што има заштитен фактор. Онаа предходната што ја користев на Yves Rocher се топеше од сонцето, цело лицето ме чешаше и делував ко излигавена :rofl:
    Давам чиста 10ка за пудрава. Ја зедов 590 од Дм, во Космо е малце поскапа. За сите типови пишува дека е, јас имам сува кожа и ептен ми одговара :)
     
  19. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Пипл ај ве моолам препорачајте ми пудра докај 500-600 денари немам средства моментално да испробувам нови пудри, ја користев онаа на орифлем ама во последно врем не ми е како што беше некако :worried:
    сакам некоја поможност мат пудра, ама единствени мат шо ги гледав беа во веро околу 800 и нешто ден :doh:
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.594
    Допаѓања:
    80.692
    Пол:
    Женски
    Пробај ја од Maybelline, Affinimat.
    [​IMG]
    Има многу убави нијанси и би требало да ти се допадне. Мене ми е следна на листа, а чини 500 и некој денар.
     
    На feminium му/ѝ се допаѓа ова.