1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ромска традиција: по првиот однос веднаш брак

Дискусија во 'Брак' започната од Cvetetto, 7 јуни 2014.

  1. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Штип е град каде што има и премногу роми. Јас имам само една другарка ромка со која сум поблиска и школска ми е. И со неа иаме зборувано на оваа тема. Свадбите некои ги прават во хотели а некогаш па и на улица викаат музика и играат ама сепак кој како си сака. За обичаите и злато такви работи ен се распрашував ногу ама знамд ека на невестата и се купува злато. После првата брачна ноќ нормално момчето и девојчето треба да имаат односи на бел чаршав и чаршавот се дава на постарите ако има крв значи била невина и се ок ама доколку девојчето не е невина другарка ми ми кажуваше имало таков случај со нејзина братучедка се омажила ама не била невина и се исекла на ногата и се избришала со крв од чаршавот и си продолжила во брак со момчето. Се надевам сфаќате што сакам да кажам. Инаку не смао кај ромите туку ошто кај муслиманите велат дека морало да биде невина. Штипските села горе во плачковица околината на радовиш и тој регион горе во турските села девојката мора да е невина во спротивно ја враќаат. Овде во градот се поцивилизирани и не се продаваат невестите како таму туку на пример може се запознале момче со некоја девојка и на крај самите одлучат да се земат така да и да не е невина девојката не е страшно. Мојата комшика инаку турчинка се омажи пред 3/4 месеци ама накај 30 години веќе беше. Се зборува не била невина и затоа не и направиле ниту свадба ниту ништо ама сеуште е со маж и. Така да немора да значи секаде има исклучоци. Се зависи од тоа какво е семејството а пред се самото момче.
     
    На Aniston, Bitanem и GirlRose им се допаѓа ова.
  2. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    Во арапските цивилизации е исто, но не толку, морничаво. Не се покажува бел чаршав. Едноставно се ќуват за брак, или евентуално армас, еден месец пре брак скришно. Но скоро сите над 20 години. На мојот “дечко“ сестра му се оженила на 26, и му се доверила дека 2 месеци пред свадбата го направиле тоа на скришно, но сепак се зеле на крај. Според мене така е поубаво, никој мислам не може да сакам колку што го сакам оној кој ми беше прв..
     
    На ILoveBaby му/ѝ се допаѓа ова.
  3. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    И да се надополнам многу се лаже тој што мисли дека муслиманките не имаат сексуални односи пред брак.
    Можам во моментот да набројам 5 турчинки за кои сите знаат дека не си невини, ама нема потреба од тоа секако не ги познавате.
    Муабетот ми е дека не секаде ги враќаат девојче што избега пред 1 месец таа 19 години тој 31 не била невина а такви работи веднаш се расчујат тука кај нас и не ја вратија само нема да и направат свадба и толку. Во врска по првиот однос веднаш брак не верувам дека постои девојче па макар и македонка што на 15 години би го направила тоа и да и каже на мајка и, а уште помалку ромка кај нив тоа е ептен незнам како да се изразам. А тоа што бегаат и си се мажат млади тоа си е сепак лична работа.
     
  4. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    ^^ Не велам дека не постојат 5 турчинки кои не се невини, сигурно ги има повеке во ромските заедници, незнам немам роми пријатели но имам од Ирак, Иран, Сирија.. таму едноставно не те побарува некој за жена ако свати дека не си невина.. Важно им е да си останат единствени партнери дечкото и девојката.

    А овде што ромите ја изопачуваат целата ситуација, па има и некој демек невини се, а пола маало им се реди на анален, тоа веке си нема врска со нимната вера и традиција.
     
  5. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Зависи од тоа како е воспитана една девојка и какво и е семејството. Не е за во оваа тема но има и наши кои не се цвекиња за мирисање. Прифаќам дека денес никоја невина не влегува во брак, доста девојки влегуваат во брак и оти се бремени ама конкретно кај муслиманите ако еднаш се омажиш по своја желба сакам да кажам отидеш беганка на 15 години и по некое време ти текне дека си згрешила и да се вратиш дома и да те примаат ќе биде тепана и малтретирана од страна на татко, брат, чичковци и слично. Ова сум го слушнала, видела и знам не зборам на памет. Или евентуално ќе ја дадат на некој стар со деца, внуци кој исто така ќе ја малтретира секој дневно. Мене лично тоа не ми се допаѓа. Но по некоја година и кај нив мислам дека ќе изчезне овој обичај. Во некои муслимански земји и ги беселе, убивале и уште што не ако не е невина (ова го имам прочитано) но тука не е до толку. А исто така има и девојки не кои немора да значи дека првиот пат ќе им тече крв, секој хемиен е различен а некои тоа не го знаат/разбираат и колку и да е девојката во право на крај е осудена на лоша судбина. Жално. Целиот муабет ми беше дека девојче од муслиманска вероисповед дома несмее да каже дека имала односи во никој случај. И да каже момчето ако ја сака во ред, но повеќето негираат и знаат да кажат не и бев јас прв или веќе таа си беше скината и толку. Кој ќе и верува? Ајде јас и верувам да речеме дека и бил прв но дома не веруваат.
     
  6. Goticarka

    Goticarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    па тоа муслиманите кога ке се осветат кој век е,од старите времина како што е било и сеуште ги тераат тие адети. А тоа родителите незнам колку треба да се зомбинја па да ги малтретираат своите керки, глупави адети колко и самите они. И ништа не оправдам кај нив.
     
  7. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    А па по нашата традиција затоа, исфукај си се со кој ќе стигнеш, и на крај никој нема да го земеш, уствари никој нема да те земе!
     
    На Lile_05 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Само мала реплика на Луци, која се обидува да биде вицкаста ама некако тешко и оди. Зошто тргнуваш со ставот дека некој треба да ја земе жената, зошто робуваш на некои идиотски ставови од минатото дека жената треба да биде потчинета и дека мажот треба да ја земе? Нели е бракот рамноправна заедница, а не да некој некого земе. Зошто да треба жената да има само 1 партнер, а мажот што повеќе тоа подобро? Зарем бројот на партнери зборува за честа на жената? Зарем невиноста значи дека таа девојка е чесна? Не драги мои дами, честа е нешто многу повеќе од 2 капки крв. Честа и достоинството една девојка може да ја изгуби и покрај тоа што можеби ниту ја нема допрено маж. Доколку си навистина женско те жалам што имаш ваков потценувачки став кон себе.
    Инаку што се однесува до другиов дел околу ромската традиција, не е во прашање дали девојката имала однос или не, во прашање се парите, тука се работи за трговија со луге буквално како со животните. Кога ќе се роди женско дете го таксуваат за одредена сума и кога ќе наполни 15 години ја продааат, често девојките не се ни свесни дека партнерот им е избран уште од рагање.
     
    На Valerin, AnaKlarc, hermosa и 3 други им се допаѓа ова.
  9. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Луци понекогаш навистина знаеш да ме насмееш до солзи со некој коментар ама на некои теми вакви шеги стварно не се пријатни. Темите каде што можеме да се шегуваме слободно шегувај се ама на вакви теми кои се малку посериозни твоите шеги изгледаат доста невкусно.
     
    На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Море ќе ги земат и тоа госпоЖи ќе бидат цел живот, за разлика од оние кои се чуваат за сопругот.
    Ај сеа и мене истепајте ме.
     
    На luci22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Да ги поздравам членките погоре што ме нападнале.. само едно нешто ќе кажам за вас: Кој си има ја мувата на капата, сам вика иш. Фаламногупријатно!
     
    На Lile_05, Twinkles, AziskaStrslenka и 2 други им се допаѓа ова.
  12. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски

    Никој тебе не те нападна, и да те потсетам дека ти беше таа што прва ја спомна дека по нашата традиција се фукале со кој стигне а да те потсетам дека и ти си дел од таа наша традиција. ;)