1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка за на училиште, факултет, работа

Дискусија во 'Лице' започната од stefi556, 11 октомври 2012.

  1. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    Во средно креон + сјај/нежен кармин, не секогаш

    На факултет на предавања е забрането шминкање кај повекето професори, нема смисла на секоја пауза да се цртам и за пола саат да се бришам..
     
  2. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Преферирам природно. Во основно не користев воопшто шминка.
    И во средно нема да користам прва, втора и трета година. Во четврта, најверојатно ќе почнам да користам маскара, пудра и молив или туш.
    Но, сеуште има време до тогаш, ќе видиме. :)
     
  3. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Во основно ставав само коректор и ништо повеќе. Единствено првиот и последниот ден од учебната година ставив малку руменило и маскара. Се грижев да не биде приметливо бидејќи не ни даваат да се шминкаме. Средното, факултетот и работата се веќе друга приказна. Сакам од оваа година да почнам да се шминкам за на училиште бидејќи обожавам шминкање, ама ќе подразмислам малку повеќе за тоа. Сепак, пред професори да изгледаш како 20 годишна не личи. :)
     
  4. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Мислам дека сум мала да го оптеретувам лицето со сенки,тушеви и триста чуда.Знам единствено да ставам сјајче или пак лабело. :D
     
  5. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Досега за на училиште ставав само лабело и маскара. А, за понатаму ќе видиме.
     
  6. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
  7. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Ставам креон, римел и сјај. Некогаш пак ништо. Зависи ако нешто не сум расположена не ми е гајле дали сум шминкана или не. Секако на школо одам за да учам не за да ме гледаат колку сум убава. Инаку пудра не ставам оти имам чисто лице само 2 белека еден на чело друг кај врат и мозолчиња ептен ретко ми излегуваат обично пред да ми дојде и затоа нема потреба од пудра. Туш ви животот не сум ставила. Сенки имам ама за во школо не ставам. Сеедно безразлика каде и да е како и да сме облечени не ми се допаѓа како ќе видам некоја девојка или жена ептен нападно нашминкана. Мислам на секого не му стои премногу шминка или ептен плава/зелена сенка која боде во очи. За на свадба или некоја пригода ајде како така ама за во школо, факлутет не личи.
     
  8. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Минатата учебна година имав многу мрсно лице со бубулици и ставав на нив коректор колку да ги покријам или ако ми беше лицето многу нафрлано ставав малце камена пудра колку да не е туку така и толку. Сега ќе почнам средно и убавезно ке си ставам лабелцe а може и маскара. Љубител сум на шминка но не сум љубител на нападна шминка за училиште,поприродно подобро е а додека пак за на факултет мислам дека тоа е поинаква возраст и дека може да се експериментира повеќе со шминка но да не се претерува, да се знае каде се наоѓаме
     
  9. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Ставам крем-подлога,коректор под очите,ббкрема или само камена пудра ,малце руменило,ги виткам трепките со виткач и им ставам маскара и на устата лабело или некој неутрален нежно розев кармин.
    И обавезно ги средувам веѓите,ама не нападно нацртани,туку пополнети само. Ставам стик и нежен парфем обавезно и тоа е тоа. Ретко контурирам со бронзер,тоа ако имам екстра време и ако одам некаде после факултет.
     
  10. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.648
    Допаѓања:
    20.898
    Пол:
    Женски
    Кремче или ретко течна пудра.Лабело,малку туш и маскара. :)
     
  11. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    Здраво девојки, може малце оф топик ама итно ми е. Дајте ми туторијали или слики за шминка за на училиште онака да не е нешто тешка шминка а сепак да се познава малку дека имам шминка т.е. природно да изгледам. Фала однапред.
     
  12. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Основно и средно воопшто не се шминкав, негде при крај почнав креон и маскара да ставам, имаше едно девојче и не шминкаше сите. А сега за на факс и на работа користам маскара , туш , креон и руменило. Сенки и други додатоци ептен за искачање , инаку што поприродно тоа попривлечно :D :D :D
     
  13. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    https://www.youtube.com/watch?v=zMIzntlgbb8 :)
     
    На lobenickaa97 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    https://www.youtube.com/watch?v=YScWIPI1cfw
    http://youtu.be/0z-TtJl-yg4?list=UULFW3EKD2My9swWH4eTLaYw
    http://youtu.be/U6XQMYF9xIE?list=UULFW3EKD2My9swWH4eTLaYw
     
    На lobenickaa97 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Love16

    Love16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    54
    Пудра, лабело и маскара
     
  16. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски

    Извини, ама кај студираш ти што им смета шминка на професори... шминкањето не е само шминкање, за многу девојки е зголемување на самодовербата и покривање на несовршеностите кои сите ги имаме на лицето ( без разлика дали се мозолчиња, темни кругови, лузни од акни итн.). Многу заостаната работа да не можеш убаво да се чувстуваш на факултет. :)
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Туш,маскара и лабело или карминче со нежна неупадлива боја, по потреба и пудра.
     
  18. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Пудра течна малце, многу тенка линија туш неприметна, маскара и руменило. Руменилото го ставам пошто сум анемична и бледо ми е ради тоа лицето и со руенилото малце боичка да добие, посвежо да изгледа
     
  19. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    ББ крема, коректор, маскара и руж. :) Вака сега почнав, оваа година. Мислам дека на училиште треба да се носи пристојна шминка, колку да се поправи лицето, а на да се биде со триста пудри, сенки и тушеви, ко торта во лицето. :puke:
     
  20. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    Маскара и сјај за усни :)