1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    да знаеш дека не сите работат по 8 саати дневно,повекето немаат раб.време .и да со години работат по повеке д 12 часа за да го прехранат семејството и и за да му овозможат да има се.далеку е ова од беганје од дома....
    како издржуваат сами знаат а и ние кои сме крај нив и што копнееме за заеднички ручек и за викенд поминат заедно.
    мм е мајстор-водоинсталатер.16 години работи сам .излегува во 8 и 30 наутро и се врака во 20 навечер во најдобра варијанта,а во лето после 22 часот.не дека не сака туку зашто не може порано. и покрај се помага колку може и навечер станува бебето да го презаспие за да одморам јас ...
    мразам кога некои работи се гледаат црно и бело и кога се става во ист кош....
     
    На girl-miri и bridetobebt им се допаѓа ова.
  2. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    тоа ти си мислиш дека не се замараш т.е се лажеш чим обрнуваш внимание што како прави какво презиме зела итн . што воопшто си одвоила 2 мин да пишиш за неа и совет да бараш значи се замараш ;) но тоа е веке друга тема :)
     
  3. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Не побарав совет туку само дадов пример какви луге постојат,не давам важност на тоа таа што рекла или свекрва ми што рекла за разлика од некои тука што се секој со своја срека.
     
  4. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107
    Јас лично немам проблем со свекрвата и можеби затоа неможам да сфатам како се замарате со нив. Јас од кога останав бремена незнам два пати дали сум зготвила ручек. Секогаш после работа не вика со мм на јадење'ама затоа за викенд јас неа ја викам и така одржуваме хармонија. Инаку и претходно пред да идам навработа ми вари кафе обавезно и т н. и да не ми готви не би се лутела затоа што станува збор за желба а не за обврска. Некои жени кога се бремени се понашаат како да се болни освен недај боже кои имаат патолошка бременост. Со секоја бременост настануваат промени . јас сум со покачен шекер и притисок во петтиот месец од бременоста па работам во друг град значи патувам по жешко по дожд и.т.н. свекрва ми е дома и има желба да ми помогне иако живееме посебно. Во никој случај не би се лутела и да не е вака. Некад коа купувам ме прашува што купи или ако е облека од каде го купи и колку пари па не сум замерила. Можеби затоа што сум презафатена па немам веме да се замарам со тоа. Незнам до сега дали има таков случај што снаата умрела ако нема помош од свеки
     
  5. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Навистина човек понекогаш треба два пати да размисли дали да си ја напише маката на овој форум.
    Сега го прочитав постот на butterflysk и многу ми е жал што женава дојде во ситуација да треба да ги соопшти деталите за нејзината бременост и здр. проблем,затоа што буквално беше растргната од секакви критики само од еден нејзин пост во кој си кажа мака и нејзино гледиште на работите и толки. Многу членки по искажувањето на својот проблем и мислење,дури и кога тоа го прават без да бараат совет,им се случува да се најдат како "тема"за фаќање сеир и подбивање на неколку страници.
    Мислам дека секогаш на оваа тема се чека да се јави некоја со некаков проблем и после тоа ние сите правиме сензација и занимација...ама тоа треба да престане и ако не можеме некому да ку помогнеме подобро да не му одмагаме во болката.
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    flighter мене најмогу од се ме нервира некој ко че пишии дека тие шо не се мажени т.е што немааат оформено семејство дека не треба да коментираат на темаава снаа и свекрва напротив јас мислам дека секој има право да го кажи своето мислење.
    Сепак за тоа е форумов.
     
  7. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Точно е тоа kikav, секој има право на мислење,без разлика на статусот иако 100 стапа на туѓ грб не болат.Но мене не ми се допаѓа што овде за оваа тема се фаќаме за гуша,како за и против ставот на некого.Секогаш ја наоѓаме "Орлеанка за на клада" и секогаш има "или црно или бело".
    Секој со своите проблеми и маки.
     
    На butterfly.mk и kikav им се допаѓа ова.
  8. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Не знам што би дала за свекрва со свој памет. Оти се` не би дала. Ама овоа веќе не се трпи на нормала. Две години веќе живее како зелка. Девер ми е како дете. Одбива да го прифати фактот дека женава која ја знае како мајка е тука само во тело и чат пат во меморија. Едната золва не ни посетува веќе. Другата не ни прашува повеќе од дали е жива мајка и. Чекаат на `си отиде женава` и тестамент читање. Ах да знаат колку приватниот дом зема, се прашувам дали и мене би ми правиле мабет, кога јас сум и одговорна за финансии додека живее. Маж ми еден ден ја гледа како зелката од човек која е станата, друг ден си ја бара мајката во неа. Ме крши неговата болка. Да можам лично би ја решила женава со перница на глава а да не одговарам за човек. За него! За другите деца толку ме заболе, исто ми се фаќа. Помалку за неа пак ми се фаќа.

    Пукајте. Гајле ми е. Ако има бога, зошто не ја земе еднаш веќе? :^)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    е баш така убаво си кажа се ами злобни луге има секаде.демек совети дават а се ситат на туѓа мака и мене ми падна жал за женава кај проблеми со лекови па и оперирана е од матка( од темата за поддршка ја знам) и ми се нашле тука кокони некои да се зезат ситат и да не веруваат.господ е голем ајде .
     
    На butterfly.mk и okcenzi им се допаѓа ова.
  10. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    imelda имаш пишувано за трошоците на растението твое во тема за старски домови. Жал ми е за тебе и за мт. Не знам зошто чекаат золвиве твои тестамент, кога само вие плаќате за неа.

    Пеперутката си ја изпразни душата на темава и оп одма сеспособните снаи ја нападнаа за јадењето и за кесата. Убаво си кажа девојката дека таа изиграва пијан мајмун пред синот и глуми лудило. А утре ако дојде случај како со свекрвта на имелда, сигурно пак од сната ќе се чека за гледање или плаќање на дом и нема ќерката да дава. Така ќе биде. Кога се спомена 100 пати и кесата и прашањата нејзини што има купено, јас да ве прашам вас, дали вие знаете со каков тон или со каков поглед таа тоа го прашала?
    Не и исто прашање од радозналост и прашање за подбуцнување. На крај ајде доста глумите сите овде не знам што. Да бевте толку вредни домаќинки немаше да киснете на форумов и да делите совети кои ни сами не ги применувате. Да бевте толку исполнети од вашите мажи и вашите семејства или работата, или пријателите ич немаше да ви текне на форум да се зачлените.
    Не сме овде дојдени за дружење ниту за игри играње, туку сите сме со некоја причина или мака. Дали сакаме совет, дали душата да си ја испразниме, дали осаменоста да ја оттргнеме или сеир да фаќаме, битно не сме дека ни цветаат ружи на секое поле.
    Едни не се слагаат со свекрвата, други со мајката, трети со мажот, некои на работа имаат мака, некои со бременоста итн, овде сме за поддршка или совет, а не за глумење на некоја замислена совршеност во замислениот ни живот.

    Темава е отидена у пм.
     
    На mama31, butterfly.mk и butterflysk им се допаѓа ова.
  11. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Батерфлај ете јас те разбирам. Скоро 7 години сум со метформин 3 пати по 1000. И во бременоста бев, а бебето го чекав повеќе од 7 години. Имам плус хипотироидеа, реума штово бременоста се распаѓав од колковите и десната рака, хипертензија со метилдопа цела бременост, тахикардија со верапамил после третиот месец. Нејзе ја носев баајги ниско па од 6 месец и имав многу болки. Ете ти комплетно искрен пост. Баајги е нели? Секој ден готвев за себе башод причина што морав да се хранам како што треба за да може да ја доносам докрај здрава и права. Со ништо друго не се замарав дури ни една чаша немам измиено цела бременост освен со храната. Знаеш кој ми помагаше? Партнерот. Носев негово дете, истото дете сега заедно го чуваме.
    Работеше некогаш и по 14 часа ама помош секогаш имав. Од свекрва ми кафе се немам напиено во бременоста. :) И знаеш што? Среќна сум. Многу! Се што имаме денес е наш труд и наши непроспиени ноќи ...

    Не ти го кажав ова дека те напаѓам, напротив да те утешам дека има многу полошо и дека можеш сама. Можеш со помош од споругот, само од него барај и очекувај. Сигурна сум дека те сака и дека ако треба ќе научи и посни манџи да ти прави. Нејзе игнорирај ја како да не постои. За твое добро.
     
    На Bozica1980, Daydream, Taccka и 5 други им се допаѓа ова.
  12. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Аман веќе со тоа сеспособни (не знам ни дали е ово збор ама ајде) снаи. |(
    Не сум се способна снаа, не ме ни интересира тоа дека сум некому снаа, битно ми е што сум нечива сопруга и нечива мајка, приоритет во животот ми се сопругот и децата е сега ако на вас ви е приоритет да се докажувате како снаи, тоа е ваш проблем.

    Приметуваш ли како сама себе си се кудиш со вториот болд?
    Значи и тебе ли ти е празен животот, не си домаќинка итн чим киснеш цел ден на форумов или за тебе е оправдано затоа што немаш сопруг и деца, само ние мажените ако сме форумов сме недомаќинки?
    Дојодвме до таму да треба да си го оправдуваме престојот на форумот и да се докажуваме дали сме или не сме домаќинки , да не треба дозвола да бараме да се приклучуваме на форумов или само на темава?

    Butterflysk бидејќи ме прозва како неинформирана и како сит на гладен не верува итн, треба ли сега јас да почнам да пишувам за моите здраствени проблеми пред бременоста, сега за време на бременоста за да ситиот гладниот му верува?
    И јас мерам шеќер два пати на ден затоа што имам големи шанси да добијам гестациски шеќер бидејќи и двата сина ги родив над 4 кила и се држам до специфичен режим на исхрана, имам пишувано предходно не сакам да се повторувам колку проблеми сум имала со репродуктивните органи кои патем пола ми се извадени ама нели ситиот на гладниот не верува. Имам исклучително низок притисок така да пола ден мислам дека ќе паднам во несвест само што не смеам да си го дозволам тој луксуз затоа што имам две мали деца кои треба да ги наранам три пати во денот, кои иако ми пука кичмата од болка пак цел ден ми е малиот во раце затоа што е кенкав, другиот сака да се мази и гали а ти си сама така да секоја планина си носи своја тежина. :?:

    Ќе бидам информирана за теба ако кажам дека 15 години работам на породилно одделение како бабица/акушерка и дека имам породено илјадници жени на број?
    Убаво си напишав дека се пие терапија за постоечки болести пред бременоста а сите состојби што ги опиша се постоечки а не причинителни од бременоста.

    А тоа дека не живеам во Мк а се знам за таму, постои една мала работа наречена скајп и вибер, не пуштаме веќе гулаби поштари а бидејќи цела фамилија на моите е таму се слушаме постојано и пошто имам не мал број на доктори во фамилијата знам како идат работите со боледувањата.

    Никаде не ја бранев свекрвата затоа што го рекла, цело време јас и уште неколку тука што не нарекувате со секакви погрдни имиња прашуваме и секако не добиваме одговор каде е сопругот во целата приказна, зошто тоа што го барате од свекрвите не си го барате од сопругот?

    Не знам која форумџика беше даде онаков од ракав истресена проценка дека сме ги бранеле свекрвите затоа што самите ќе сме биле свекрви :clap: не можам за другите да одговарам ама ќе си кажам за себе.

    Не ги бранам свекрвите, цело време нагласувам дека треба подршка да си барате од сопрузите, за тоа дека и самата ќе бидам свекрва некако воопшто не сум ни размислувала, како се наближувам до годините на кои почина мајка ми, така ми стои една грутка во градите и единствено се мислам дали ќе ја надживеам, дали воопшто ќе живеам доволно долго да ги видам децата пораснати, не можам ни да си замислам дека ќе бидам свекрва, некако толку далеку не сум стигнала да размислувам дека ќе ја имам таа среќа да си ги видам децата одомени.

    Bridetobe клетвите се одлика на простотилук а и меч со две острици. :!:
     
    На tessie, mimiiiii, SV1911 и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    .Малку офф.
    Доста веќе препукувања. Да ви разбијам монотонија малку.
    Послушајте од 7-ма минута натаму.
    https://www.youtube.com/watch?v=ts7CMYJhVg8
     
  14. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    Bittersweet ти тврдеше дека нема лекови за одржување на бременоста, а јас ти посочив дека има. Ги примам за да ја одржам бременоста, инаку би можело и со диета да се регулира нивото на инсулин, не многу ама ќе се постигне нешто колку толку. Ти велиш само магнезиум, па ти дури ни фолна киселина не си пиела :D Секоја планина своја тежина, точно, но не секоја тежина има иста мера :)
    Докторот кој ми ја води бременоста е во Систина, и да сака , и да ми е пријател ( а не ми е) да ми даде боледување не може, дури ни матичниот повеќе од 7 или 15 дена не може да ти даде како порано, на пријателска база. Ете, ти се дрзна да ми велиш на мене дека јас измислувам и дека боледување сум си земала туку така ;)
    И јас би мерела шеќер 10 пати дневно ако треба, само да не пијам лекови и да се чувствувам добро.
    Од операцијата ограничена сум со кревање на тешко, напор, напрегање. Низок притисок исто имам сега со Бромергонот е уште поизразен, ете знаеш тоа како е веќе.

    Nova секој различно го поднесува метформинот свекор ми исто пие и него не му е ништо, затоа мене ми е лошо и за него и за сите. Инаку јас сум со вроден пролапс на срцето и исто ми се јавуваат тахикардии и аритмии. Пијам бедоксин и диазепам. Кога не ми се смирува од тоа и верапамил од 40мг.
    Цела медицинска сторија си ја раскажав |(
    Не сум ни будала ни отидена да си измислувам самата болести скраја да е. Но, не сите луѓе се здрави и на некој им е потребна помош. ММ за викенд чисти со правосмукалка и го чисти тоалетот за да не се напрегам јас. Јас мијам садови , бришам прашина и пружам алишта. Но, како да ми помогне кога преку недела е на работа, како би ми зготвил кога по цел ден не е дома. :?: Пак ќе напоменам дека кога се чувствувам добро самата си готвам.
    И, да пак ќе речам сит на гладен не верува, опкружена сум со многу такви примери, не конкретно за мојов случај туку генерално.
     
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^
    Te prasav ednas, dali koga ne ti e dobro a nemas za jadenje ja zamoluvas svekrvata da ti zgotvi?

    I uste nesto, kade vi se majkite? Da sum jas vo losa sostojba, znam deka majka mi redovno bi idela bez razlika dali odi na rabota ili ne. Preku dva ili tri dena e dovolno da ti potfati nesto doma i da zgotvi. Zosto majkite ne gi spomnuvate ako veke mazite se po cel den na rabota a vas vi treba pomos?
     
    На tessie, Enamena и duffi им се допаѓа ова.
  16. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Мене објаснувањето дека мажот е по цел на работа и не може да помогне ама воопшто не ми држи вода- станува збор за здравјето на неговата жена, која е бремена со неговото дете, може тој да стане 1 саат порано или да си легне еден саат подоцна и да и направи за јадење. Бебето ќе биде тука додека да трепнеш а тој сигурно нема да приумре ако понекогаш спие еден час помалку! Исто така, штом викаш дека преку викенд е дома, дај му го тенџерето во недела, нека ти направи 2,3 манџи кои ќе ги јадеш наредните неколку дена. Е сега, ако сопругот е толку принцезест и одбие и толку малку да се помачи за саканата, сигурно во градот има некоја чиста женичка која за неколку ијлади ќе доага неколку пати неделно да ви зготви.

    Може и свекртвата да ја замолите ама јас тоа не би ги правела штом не ја можеш и сакаш да одржуваш дистанца со неа- ако жената се нафати да ти готви, подобро отвори и ги широко вратите од станот, постели и црвен килим и посакај и добредојде зошто после нема да имаш право да се жалиш на неа (во очите на другите), на секој нареден аргумент против неа, таа низ солзи ќе ти го спомене готвењето.
     
    На bittersweet, mimiiiii, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107
    А неее мајките немаат обврска само свекрвите.... Потполно те поддржувам со постов. Не дека ги бранам свекрвите но некои снаи навистина претеруваат. Бременоста ја поврзуваат со Болест и мислат дека селиот свет се врти околу нив. Уствари секој ден мора да се јаде готвена храна? Ете снашката вика дека кога можела готвела па кога неможеш да готвиш земи нешто од продавница од сендвичара или пак од некоја пекара. Да немаш свекрва кого би обвинувала? Еее тогаш ке се снајдеш и пак мама нема да биде крива. Од вакви поплаки навистина неможат да дојдат на ред оние кои навистина имаат проблеми. А и убаво и кажа една форумџика додека дремеш тука објаснувајки колку си во право имаш време набрзинка да испржиш 2 јајциња на око и да си се најадеш и ти и бебушко. Кога барем повеќе од двајца ти велат не си во право значи навистина не си....... Мислам дека треба да уживаш во бременоста а не да се бавиш со вакви работи еден ден ке ти биде криво што си мислела на свеки во тие убави моменти а не си му се радувала доволно на бепчето. Поздрав
     
    На Bridget и tessie им се допаѓа ова.
  18. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    значи гледајте семејство (сопруг,деца) а не фамилија(свекрви,чичковци,јатрви,золви).
    и јас порано се жалев на свеки и сеа знам да се пожалам,се е ствар на психа,ама многу е полесно од кога повлеков црта помеѓу семејството и фамилијата.
     
    На mama31, fairy90 и tessie им се допаѓа ова.
  19. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    А дали ти уопште читаш што јас пишувам или само колку да треснеш нешто? Не се преправам жено и не ја поврзувам бременоста со болест, туку имам здравствени проблеми. Побогу 10 пати пишав дека НЕ СМЕАМ да јадам брза храна, бел леб, тестенини, буреци, кифли, и слични работи. Па уште од сендвичара , баш убав совет за трудница од сендвичара кај што се добива тровање на секој чекор |( Ограничено ми е дури и овошјето. Ај бркај си работа пошто од такви како тебе коса ми се крева. Ова е форум и дали имала/немала вистински проблем јас ќе си пишам а дали некој ќе ми врати или не тоа е негово. Ама на толку напишано за моите проблеми ти тука најде да ми кажуваш да си испржам две јајциња |( и саламче ако не и мајонезче да ставам а? Да смеев арно ќе беше.
    Во врска со мајка ми работи цел ден и живееме доста далеку не може псотојано да доаѓа жена со хронични болести е, а додека свекрва ми е пензионерка која нема работа освен да шета по двор. Сакаат да ги условуваме со мамо а не го заслужиле ни М од мамо. На човек при мака и комшија да е би помогнала а не снаа со внуче. На човек од вас и притисокот што го нема ќе му се крене. Бог да чува !!
     
    На mal.ecka, milickaa11 и bridetobebt им се допаѓа ова.
  20. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    озбилно енамена ама озбилно не читаш ти? или не знаеш да читаш или наудрена се правиш :lol: женана цело време пишува дека ограничената исхрана и е проблем и дека не смее да јаде било што , а ти велиш да си купи ова она :^)
    Аааа од сега бројче секој ќе си земи и ќе си чека да си пиши проблем . Каде тоа преку ред некој иди да пиши :rofl: не можеле на ред да дојдат да пишат :rofl: трагикомична си мајке ми :rofl: кој сака и кога сака може да пиши тука никој на никого ред не му зима ;) можи и вулгарна сум и дрска ама ова што ти го напиша ми личи ај да не пишам како што треба ко што викаме ние во мојот крај не многу отракана жена :rofl:
    батерфлај жити се мила не им обрнувај внимание не ја ни отварај темава више се собрала тука не многу отракана маса :P :rofl:
     
    На milickaa11 му/ѝ се допаѓа ова.