1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Целулит

Дискусија во 'Тело' започната од Mimi, 19 ноември 2009.

  1. Cakica

    Cakica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    7.664
    Пол:
    Женски
    Долго време му се мислев на и денес кога паричникот беше скржав му се решив и го купив и да знаете дека не погрешив.

    Имам и порано пишувано дека мака мачев со целулитот и сега имам онака малце кога ќе притиснам ама сакам и тоа да го нема де :@

    Долго ја користам оваа крема ама скапо ми излегува пошто јас немам мерка колку ставам.
    Резултати од неа имаше не да немаше , иако јас најголем резултат си признавам на пиењето вода по 3 литри на ден.

    Ама од Сатва ефекти сигурно ќе има се намачкав прееска ама луѓе ме печат нозете и задникот толку многу што неможам да седам.

    Буквално кожата ми гори :)

    Е тоа вакво дејство ни приближно не го осетив со Афродита :^)
     

    Прикачени фајлови:

    • sattwa.jpeg
      sattwa.jpeg
      Големина на фајлот:
      2,3 KB
      Прегледи:
      361
    • афродита.jpeg
      афродита.jpeg
      Големина на фајлот:
      8,6 KB
      Прегледи:
      353
  2. b.o.n.i

    b.o.n.i Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    1.136
    Дечки ај ве молам препорачајте некоја слаон што нуди пакети за аницелулитни масажи (би било добро да има објавено на групер, купи на попопуст...), така некој исплатлив пакет, ама да биде во центар (дебар маало, капиштец, близина на универзална...Разгледував по групниве попусти, ама за центар слабо има :/
    Tnx :*
     
  3. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Девојки ставив неколку кг.+ и си добив целулит.Бидеќи никогаш не сум илала ми смета и си порачав антицелулитен крем,но кога ќе ставам не осеќам никакво пецкање.Во мислењата погоре читав дека треба да печи.Тоа значи дека не е доволно ефикасен???Почнав да го користам пред некоја недела,од позната австриска фирма е.
     
  4. KourtneyK

    KourtneyK Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    немам многу целулит ама имам многу стрии препорачајте ми нешто да си купам :(
     
  5. KourtneyK

    KourtneyK Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    немам многу целулит ама имам многу стрии препорачајте ми нешто да си купам :(
     
  6. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Нема лек за стрии.
    Единствен лек е да имаш стабилна тежина и да не правиш толкава јо-јо со килажата.
    Трпение.
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Стриите не се лекуваат, освен ако се црвени има креми за нив ама после обелуваат и такви остануваат. Џабе ќе си фрлите пари и тежина да имате нормална стриите ќе си останат, бидејќи кожата е еластична се тегне кога ќе се здебелите. Тоа е тоа.
     
  8. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од вас има користено талог од кафе против целулит? И ако да, дали е ефективно ? :^)
     
  9. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
  10. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Друго ми е прашањето, и девојки прашувам. ;)
     
  11. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.648
    Допаѓања:
    20.898
    Пол:
    Женски
    Јас имам користено, и помага, но само краткотрајно.Кожата е веднаш мека на допир.
    Али без средена исхрана, многу вода и физичка активност не постигнуваш ништо.
    Верувај, јас цела бев дупки и нерамнини на задникот, сега немам ништо.
    А и да, зелениот чај исто ми беше од голема помош.Пиев по литро на ден и супер ми беше.
     
    На Askopje, Tikiss и mal.ecka им се допаѓа ова.
  12. Stolica

    Stolica Нов член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    dali nekoj ima pozitiven efekt od massazi protiv celulit?
     
  13. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Само џабе трошење на пари се креми, масажи и третмани.
     
  14. ivka-pivka5

    ivka-pivka5 Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Zdravo....koristam solution od Avon ima efekt no ne koj znae kolkav...a od satvata defenitivnoo ima mnogu poveke....koristam I mazsazer od top shop vo kombinacija so satvata I ima mnogu rezultati...
     
  15. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Си купив анти целулит гел на танана, ама си купив и ми стои на биро си ставав ена недела и сеа така си стои, ако некој ме праша да кажам дека имам......цццц смотанааа :?: :?: :D
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. EarthFire

    EarthFire Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2014
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    880
    Едно прашање девојки, вие кои користите талог од кафе? Дали забележувате промена во мирисот на кожата? Јас го користев многу редовно едно време, иако да бидам искрена, ништо не ми се чинеше дека ми го реши проблемот со целулитот, но како да ми се смени мирисот на кожата од кафето. Престанав да го користам, и сега е ок.
     
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Домашен крем против целулит - резултати за 7 дена!
    - Рецепт



    Да подготвите домашен крем против целулит воопшто не е тешко. А што е уште поважно, таквиот крем е многу поефикасен од купечкиот. Домашниот крем против целулит, подготвен по овој рецепт, ќе ги покаже првите резултати веќе после само 7 дена употреба...!

    Овој крем, исто така е ефикасен и против стрии.

    ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

    100 мл детски крем
    5-6 таблети мумио (од аптека)
    20 капки етерично масло од портокал
    3-5 капки масло од цимет

    Направете сами масло од цимет - има афродизијачки и антибиотски својства
    - Подготовка



    Циметот се добива од дрво кое потекнува од Азија а најзастапено е во Индија, Шри Ланка, Бразил и Мадагаскар. Како зачин и лек се користи уште од времето на древен Египет. Во Европа се зголемува интересот и побарувачката за циметот во Средниот век, и станува основен производ на трговијата помеѓу Блискиот Исток и Европа. Овој зачин бил повреден од златото а се чувал и транспортирал со вооружена придружба.

    Неговиот егзотичен вкус со текот на времето го освоил целиот свет, но во прв план поради неговите многубројни лековити својства.


    За подготовка на домашен антицелулитен крем најпогоден е детскиот крем (било кој) бидејќи има идеален состав на масла и влага, а не содржи дополнителни хемикалии.

    Таблетите мумио се користат многу често не само во борбата против целулитот, туку и за стрии. Мумиото ја затега кожата, ја зголемува нејзината еластичност, ја прави мека и свиленкаста.

    Во борбата против целулитот многу се ефикасни и цитрусните етерични масла. Може да се каже дека тоа е нивната вистинска намена. Сами можете да одберете кое масло ќе го употребите: масло од портокал, лимон или лимета. Цитрусните масла ја затегнуваат и ја хранат кожата со корисни состојки.

    Маслото од цимет, не само што поседува пријатна арома, туку е многу делотворно во борбата против целулитот. Во комбинација со цитрусните масла дава одлични резултати!

    ПОДГОТОВКА:

    Во една стаклена тегла (не помала од 150 мл) ставете 100 г детски крем. Потоа додадете ги таблетите мумио кои претходно сте ги истолчиле во прав (ако ги оставите малку во фрижидер, полесно ќе се здробат). Додајте 20 капки цитрусно масло и 5 капки масло од цимет.

    Сите состојки темелно промешајте ги, затворете ја теглата и оставете ја да отстои 8-10 часа. После тоа измешајте повторно. Вашиот антицелулитен крем е готов. Не заборавајте после секоја употреба добро да ја затворите теглата.

    За најдобри резултати потребно е кремот да го нанесувате секојдневно на проблематичните делови, со силни движења и енергична масажа. Првите резултати очекувајте ги после 7 дена.

    РОК НА УПОТРЕБА: 3 недели. Потоа направете нова доза.

    По нанесувањето на кремот, оставете тој добро да се впие во кажата, а потоа облечете се. Можно е да останат темни дамки од мумиото, но тие лесно се перат.
     
    На Angel4eeee, Askopje и Antebellum им се допаѓа ова.
  18. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    mal.ecka не мора да значи дека ако не пецка кремата не е ефикасна. Тој ефект на пекцање (т.н. контактен дерматитис) го дава екстрактот од бршлен кој го има во некои препарати.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Во една емисија на доктор Оз многу го фалеа аминофилин кремот во борбата против целуитот. Дали некоја од вас го има користено?
     
  20. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Колку пати неделно ја правите масажата со талог од кафе против целулит???