1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежби во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Serafima, 3 мај 2011.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Цел живот сум била физички активна па дури ни сега несакав да се улежам па почнав со јога, ми ја препорачаа посебно ради вежбите за дишење. Првите три месеци одмарав, но веднаш штом влегов во 4ти почнав.
    Сеуште сум на почеток, но ми се свиѓа што посебно се обрнува внимание на карличниот дел, вежби за растегнување и слично. Па до крај можеби ќе бидам ваква:
    [​IMG]
    :D
     
  2. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Iva-na-na Ти благодарам многу на информацијата.....знаци ако се породиш во Плодност имаш и попуст на Школата за трудници....супер а не се ни сомневав во нивната професионалност...а кога е најдобро да се почнат вежбите и колку пати неделно се оди??? Или докторот одлучува што како? :)
     
  3. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    МИслам дека е од 24 до 28 недела ама не сум сигурна, јас се консултирав со гинекологот, се пријвив, почекав да се формира група и ми се јавија. Нема да згрешиш ако ја посетиш, ке научиш многу нови работи кои ќе ти го олеснат породувањето и адаптирањето на бебушката. позз
     
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Вежбите обично е најдобро од 30-32 недела да се почнат.
     
  5. Joana333

    Joana333 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Јас би ги почнала во 36 та недела , се плашам од предвремено породување пошто имам болки во долниот дел од стомакот ...иако се е во ред со бебето и бременоста, само во 12 та недела имав крварење и од тогаш се престрашив многу
    Вие што мислите ? Доцна е 36 та?
     
  6. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Доцна е. Часовите се еднаш неделно, 4 недели по ред. Што значи ти последниот час ќе го имаш во 40-та недела. Најдобро е да се почнат околу 32 недела.
     
  7. Joana333

    Joana333 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2

    Ne mislev na casovite , jas veke odam na tie casovi , no tamu ne vezbame , samo ni pokazaa nekolku vezbi koi mozeme da gi pravime koga ke imame bolki. Mislev na fizicki vezbi , kako joga vezbi , intenzivno pesacenje kacuvanje po skali ..
     
  8. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Јога можеш да вежбаш после 12 недела , исто така можеш да пешачиш, за скали не сум баш за заради опасност од пад. Јас вежбам јога, пешачам и постојано сум на нога заради работа.
     
  9. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Јас после се што прочитав, сфатив и одлучив дека и пред да се забремени е добро телото да се активира физички или уште подобро- духовно. Така, се запишав на јога и за сега многу позитивно делува на мене. Доаѓам дома олабавена,растеретена од обврски и грижи, смирена, релаксирана, задоволна со себе.
    Се надевам дека тоа би ми помогнало полесно да забременам, иако си поставив цел- да не мислам на бременост, туку само да поработам на себе, на мојата физичка и духовна релаксација. Мислам дека и после вашите совети на многу теми, најважно е да не мислиме и да не се преокупирама со помислата= бебе. Тоа само ќе дојде......кога не го очекуваме :$
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Дали некој скоро бил на предавањата на ГАК?
     
  11. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Јас ќе почнам од четврток, така е групата - ако те интересира заради тоа :)
     
  12. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Уште пред да забременам вежбав пилатес со години. Кога забременив правев пауза до кеај на трети месец. Потоа си вежбав цела бременост, со пауза за на море. Да напоменам одев на пилатес за трудници :). На почеток на 8 ми месец веќе ми стана тешко и жешко. Престанав да одам. А сега веќе сум крај на 8 ми и почнав остите вежби да си ги правам дома. Хи правам вежбите кои што ми беа покажани за полесен пораѓај, се надевсм ке помогнат. Плус пешачам скоро секој ден. Супер се чувствувам.
     
  13. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Мене ми кажаа дека нема место, 6 групи биле за секој ден, па од крај на септември ќе одам во ГАК ;)
     
  14. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    :o за мене една другарка се јави, зошто јас на телефонот неможев никого да добијам и ме пишале на списокот (така ми кажа - се надевам нема да ме вратат утре)...незнаев дека е толку гужва и мислев дека само еден ден во неделата се вежбите...
     
  15. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    А како и каде се закажува и јас сакам да одам?
     
  16. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    078 485 530 ќе се јавиш и ќе ти закаже сестрата од ГАК
     
  17. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    фала
     
  18. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    15.375
    Има ли некој искуство со јога во бременост? Јас сакам да почнам,ама незнам каде :?:
     
  19. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Јас одам кај Дом на АРМ во зградата до неа Фондација Никола Кљусев, секој понеделник и среда за трудници...Дојди денес од 17 почнуваме.
     
  20. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Ми закажааа вчера се јавив и почнувам од 30.09. секој вторник