1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. rakce89

    rakce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    388
    Девојκи јас бев на гин и ми пρавеше ехо ми κажа деκа на десниот јајниκ имам фолеκул од по 9 мм и ми κажа да идам у петаκ паκ за да види дали тие напρедуваат уште ми ρече да напρавиме и спеρмогρам ама мм не саκа,и денес пρовеρив κρв железото ми е слабо и у муκρаќа имам поκачено леуκоцити у четвρтоκ пρавам уρиноκултуρа.знае неκој κаκо да ги намалам леуκоцитите????
     
  2. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    rakce, убедувај го мажот ти да направите спермограм, немојте да си потрошите куп време и нерви залудно!
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Ракче без спермограм ништо не праите. Леукоцитите ти се некоја инфекција, но додека праиш уринокултура да не пиеш ништо, ни чај ни ништо. После тоа земи си Имунобор, на природна база се, чај од брусница и многу течности, кога ќе дојдат резултатите ако има нешто ќе имаш и антибиограм па ќе ти кажат на што е сензитивна бактеријата и ќе знаеш што да пиеш, дотогаш пиј си чајче.
     
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ауууу.. Зарем машкоста со спермограмот ќе му се земе.. Цццццц. По ова што читам јас злато маже си имам :inlove: За се се договараме, си планираме - се што треба ќе направиме и двајцата. Он мисли лесно ти е тебе таму расчепена со брисови, спекулуми, ехо.. Следниот пат земи го со тебе, па да види колку е лесна неговата работа.

    За леукоцитите - може да се од се, вклучувајќи и расипан заб.. Најчесто е некоја инфекција, бактерија. Ќе видат за што се работи и ќе ти дадат терапија. Не е ништо страшно. Јас како што сум болна секои 2 месеци оваа година, леукоцитите често ми се покачени. Терапија кога ќе почнам да примам одма се враќаат во нормала. Така да не се секирај - се се средува!
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Леукоцити во мокрача не можат да се покачат од расипан заб, во крв да, но во мокрача само доколку уринарно има некаква инфекција.
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас општо пишував - за да не крева паника, дека не е нешто страшно.
     
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Па инфекција во урина и не е баш за без паника, поготово во планирање бременост. Јас имав Е.Коли, прв показател беа Леукоцититите, докторот ми рече дека морам да ја држам урината стерилна доколку сакам бременост без проблеми. Од уринарни инфекции страдаат бешика, бубрези, па дури и јајници. Но додека не се потврди присуство на бактерија нема потреба од нервоза, може и од прехлада да се покачени леукоцитите :)
     
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    И јас да си прашам нешто.
    Имам слушнато дека при односи секој ден спермата нема таков добар квалитет :^) ако можам да наречам. Дека се препорачува преку еден ден.
    Мене мониторов со исклучок кога имав менструација и денот потоа, секој ден ми покажува high,што значи се детектира острогенот и дека телото ми се подготвува за максималната овулација кога е max.

    Е сега max. ке биде два дена во месецот и треба high шaнсиве подеднакво да се користат.
    Ама да не е подобро преку еден ден се мислам . Да не форсираме :tmi:
    И да од витамините се нафрлав, и на мојов му се појавија :rofl:
    ама вика се додека гради не му растат ке си пие :D
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    И јас имам слушнато исто, и демек практикувавме. Инаку циклус на целосна обнова на спермата е 72 часа, тоа се 3 дена.
    Е а јас добив денес, два дена подоцна, овој циклус беше најчудниот досега, се нафрлав ко тинејџерче некое, замајана, изгубена, не можам да се сконцентрирам, ужас. Дали од одморот, дали од нешто друго, во колосек не можам да си влезам, не можам да се наспијам, да се одморам... :P
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  10. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526

    и јас така викав секој втор ден па еден месец парни еден непарни денови, а кога останав бремена мислам дека 4 дена по ред имавме секс (зошто ни беше убаво незнам), и се нервирав дека не сме го запазиле редот и мм викаше а нема шанси овој месец дека секој ден и оп бремена.
    така да само опуштено верувај најмалку кога се надеваш тогаш ке фати. Среќноооо
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  11. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    И јас тој месец кога останав бремена имавме 4-5 дена по ред во плодните денови. :)
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    тоа не се работи кои не може да се излечат. нема потреба од стресови и паники. Секако, не е пријатно да знаеш дека нешто не е во ред, ама има лек. Битно да се идентификува и да се третира.
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    За тоа да во право си, се што се знае се лечи ;)
     
  14. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Не знам дали прашањето ми е за овде во оваа тема, ама сакам да прашам нешто, може ќе звучи глупаво ама веќе неколку месеци ме мачи ова прашање.
    Дали треба да се завршува работата константно за време на плодните денови, или не мора? Неколку месеци по ред, без разлика дали е плоден или неплоден ден, ама не константно нели, го правиме тоа, и на крај нема ништо. Воопшто не ни се брза, ама се плашам да не има некој проблем, дали треба да поразговарам со мојот гинеколог, затоа што секако сум во план, ама до тогаш некоја ако има одредено искуство да сподели со мене.
     
  15. milickaa11

    milickaa11 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    7
    девојки оној мониторон за следње овулација која цена го зимавте? Точен ли е? :?:
     
  16. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Вака, зависи кај кој како.. пишува дека кај лица со пореметени хормони може да покаже лажно позитивно, т.е. да се појават папрати. Јас имам нередовен циклус и затоа го зедов, ама потоа открив дека имам проблем со хормоните. Инаку почна да ми покажува почетоци на плодни денови од 9ти ден од циклус се до 21 ден од циклус кога се појавија оние здебелени, големи папрати, знак за овулација, тогаш исто така осетив и болки во десниот јајник. На 24 ден од циклус имав од тие малите папрати, но имав и на гаките од тоа лигавото, а болка никаква не осетив. Наредниот ден бев на гинеколог ми кажа дека претходиот ден (на 24 ден од циклус) прснал фоликул од левиот јајник.
    Споерд ова незнам што да кажам за микроскотпот, се е индивидуално. На други форуми имам прочитано и позитивни и негативни критики.
    Јас го купив 1300 денари.
     
    На milickaa11 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. milickaa11

    milickaa11 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    7
    Сакаш да кажеш дека иако си имала хормонално пореметување сепак си покажало точно кога имало овулација? :?:
     
  18. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Па не верувам, бидејки овулација сум имала на 24 ден, а микроскопот ми покажа на 20-21 ден од циклус.
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Ја не те разбрав скроз ама се потрудив, сакаш да кажеш дали треба да свршува или не? Ако сте решиле да забремениш а не сакаш да се оптоваруваш со тоа тогаш опуштете се и не гледајте плодни не плодни денови, како што велиш не ми се брза, почекај, обидете се неколку месеци и тогаш ќе видиш што и како, но глејте колку можете да ги погодувате плодните денови, да не ги уткате па да се паничиш безвезе.
     
    На 2468 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ripcence

    ripcence Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2014
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    15
    I jas nekako mislam deka te razbrav-eve vaka znaci dokolku sakate bebence treba kolku sto si imate odnosi sekogash da svrshuva bez razlika dali ke se plodni ili neplodni denovi nekogash kaj nekoj lesno se faka ama kaj nekoj potesko taka da konstantno ne znam bash sto ti znaci, ama sekogash koga ke posakate da si vodite ljubov sekogash i da si svrsuva dali ke se 5,7,10 pati vo mesecot toa vie si odlucuvate :)...pozdravce
     
    На 2468 му/ѝ се допаѓа ова.