1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Вечното прашање - некој се моли да добие (од еднаш ризичен однос) а некој моли да не добие, после 1 година :)
     
    На eci85 и Libra88 им се допаѓа ова.
  2. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    Јас добив па следно што имам во план е да го посетиме Др.Органџиски во Штип, ми го исфалија многу... Од толку доктори во Скопје ќе се акам во Штип ама тоа е. Некое искуство со него за вакви случаеви ?
     
  3. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    ее девојки какво инвитро одма чекајте мора да се има надеж, секогаш и да има мал процент на успешност надеж постои, јас само од форумиве знам неколку женички што останаа бремени со инсеминација на една па докторот и рекол нема шанси со оваа да останеш многу малце сперматозоиди имаше ај да протераме па ке идиме на инвитро. кога таа остана бремен голем е господ :) во комшии во битола имав една што остана со 5 бремена замислете, сакаше 3 да задржи ама беше многу слаба и само 2 и оставија има сега две момчиња немирковци :D а и не мора секогаш 4 инсеминации, ако спермограмот не е баш ок, ако жената има поголеми проблеми можи докторот да напиши препорака за инвитро, на многу така им имаат одобрено со 1-2 инсеминации :) приватно е ептен скапо само 1800 евра е постапката а терапијата плус..изгор е :x
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Либра и сите останати, не губете надез, кога Господ ке ви предодреди тогас и ке забремените, ви казувам од искуство, чекав три цели години,колку солзи, колку негативни тестови, и три инсеминации, две инвитра и нисто не успеа, а се во ред бесе! кога кренавме раце забременив, неоцекувано и неработено на слуцај, ама за зал не се пазев и имав спонтан а не ни знаев дека сум бремена!!! после пак обиди пола година и еве сега сум на пола бременост, кога најмалку очекував се израдував! И сватив и затоа и ви го пренесувам ова, не си лупајте глава од зид, нема да ви избега да бидете бремени и мајки, тоа е пред вас само е прасање кога ќе биде! Верувајте Господ знае најдобро зосто! опустете се и зивејте си го зивотот со позитивна мисла у глава, бебчо мозеби е на чекор од вас, ќе успеете сите до една ви гарантирам, знам од искуство! мене на форумов сите ме претекоа, забременија, родија родендени прославија и пак забременија, а јас дури сега еве ми расте месето! и сто постигнав со сите тие нервози, нисто! така и вие, ќе си дојде бебчо кога сам ќе посака! не брзајте со инсеминации и инвитра....освен ако навистина нема некоја проблем! Ке успеете , верувајте :clap: поздрав :inlove:
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Море ќе кукам и ќе плачам и ќе си ја трескам глаата, од што имам преголема желба да забременам. Би те замолила Бафи, овде сите сме со тенки живци, на дел од нас ни е баш дојдено до точка на вриење, без коментари од типот нема да ви избега, може не е на мене да кажам ама не е фер, на сите ни е скиснато ама секој месец си кукаме, тоа ни е утеха овде. Јас си знам колку време пробувам, колку време сакам и колку ми е тешко од секој неуспешен циклус, како и Либра, Куклата, Невестулката, Џоел, Абеја, Данка, Дарси, да не пропуштив некоја не знам, ама ние навистина секој месец се тешиме една со друга и никоја не ме погодила како твојов коментар. Триста доктори да ми кажат дека од тој психолошки аспект не можам да забременам нема да ми помогнат, не можам да си исклучам некое копче во главата и тоа е тоа. Многу ми е мило што си забременила, немој да мислиш дека не е така, и дајбоже да немаш веќе маки, на сите кои ја напуштиле темава им се радувам, ама ме иритираат вакви коментари, од кожа ме вадат.
     
    На bokace и ivka10 им се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мора секогаш сите опции да ги имаш во предвид. :lol: Иако јас се надевам дека нема да добијам :)
    Немам никаков симптом за добивање овој месец - само што постојано ме прати некој нагон за повраќање и тешко ми иде пиењето кафе :)
     
  7. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Извини Ангел, но мојава порака не е со намера како сто гледам дека си ја разбрала!!! јас бев три години паталец како вас и ве разбирам во целост! сакав само да ве охрабрам, да ви влеам надез и да ве поддрзам! НЕ очекував ни најмалку оваква реплика :x ако некого навредив нека извини, имав само добра намера и на сите ви посакувам најбрзо сто е мозно да се израдувате!!!
    И ако тебе те погодил мојов коментар, мозеби на некоја друга ќе и годи, немозес да зборувас во име на други, и не ве пратам бадијала тука да ве обесхрабрувам, туку за да помогнам оти соврсено ја разбирам васата мака!!! ама за зал добив неблагодарност од тебе! Благодарам
     
  8. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
  9. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^^
    Сите добро го разбравме твојот пост, само некои успешните стории не ги гледаат како утеха и надеж туку како сол на рана.
    Контролирајте бес и љубомора, посебно кон оние што го минале истиот пат оти само тие знаат најдобро како се чувствувате. А и темава треба да е попозитивна, не само за жалење на оние кои имаат мака. Како ќе бидете позитивни ако само кога сте разочарани пишете и само негативности читате?
     
    На baby-star, ivka10 и Bufi им се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Баш ми е жал. А јас баш викам сунѓер боб повлече нога :^)

    Мене темава баш ми е позитивна. Секој има период кога се жали ама меѓу себе главно се бодриме и разменуваме искуства. И во ред е некој да има различно мислење од друг и во ред е некогаш да се ""истуриме " тука затоа што тука е полесно, има некој кој ја разбира во целост твојата болка и твојата мака. Мене ми помага да се опуштам и да научам нешто кое е важно за мене и сум поспремна кога одам ма лекар.
     
    На Vennera.aa и ivka10 им се допаѓа ова.
  11. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Уф Венера. Ќе биде мила, немој да се разочаруваш! Знаеш дека е така.
    Кукличке, баш би сакала да е како што велиш. Ако не е овој месец, повлекувам нога за наредниот!
    Ајде само храбро! Јас уште не сум била на лекар (страв).
     
    На Vennera.aa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    И јас си велам ке биде, ама веке искрено да ви кажам кога ке ми дојде и прво на што помислувам, ајдеее измачување и овој месец, оти веќе кога треба да одиме во кревет ми сачува, изгубена ми е желбата, не дека откако ке почне чинот не ми е убаво, ама не почнувам со мерак. Тоа на секој 2 дена, темпирање...не е тоа водење љубов, тоа е правење бебе.. И кој и да каже треба да водите љубов, а не бебе да правите нека оди тој преку ден да го прави тоа, без разлика дали ти се сака или не, дали ти се спие или не, или си изморен.
    А да не зборувам за помислата кој е ги шета болниците, кој ке се ослободува од работа.... Ми се :puke: од самата помисла.

    Мене уште нема абер да ми дојде, осеќам понекогаш како некој слаб грч во јајниците, а прегеска кога кивнав..уууу многу ме заболеа. Утре ке одам на гинеколог да видам до каде е работата, дали ке доаѓа во скоро време или не. И една позитивна работа во сите негативности, д.р. Чедо Димитровски од петокот е во Систина, а секој четврток бил втора смена така да после работа ке можам да одам кога ке решам.
     
  13. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Venera знам дека можеби не ти е утеха, ама еве и мене ми дојде, а до последно си имав надеж. и како што кажа либра колку и да не мислиш на правење бебе, сепак и да не сакаш ништо да немате вечерта, си велиш ај можи па баш сега ке се фати, и пак е тоа помисла на бебе.. ајде нареден месец да се израдуваме :*
     
    На Vennera.aa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    Ангел така го сфатила постот и што нејзно право да пиши, јас сосемаа го сфатив постот на Буфи и знае таа како е зашто минала и низ истото, ама сега ќе ја запрашам дали таа додека минувала низ тој пат не се нервирала. секирала и пагала во депресија. Го правела истото знам, зашто е нормално чувство кое сакаш нејкиш се јавува . Ти сега како да ни кажуваш да чекаме ние 3 години и тогаш да правиме инсеминации инвитра , сега да уживаме да не се нервираме :?: ќе дошол бебчп кога ке сакал, еми како да дојди кога нема овулација(зборам за мене) можи сака да дојди ама неможи чека да потпомогнеме со докторот :lol: секоја чест што си издржала толку време јас недај боже за 3 год ке завршам во бардовци , нејкам да чекам ке направам се што е до мене, до докторот па ако што биди нека биди. самата знаеш дека е невозможно да се мини без нервози, нервозите се пропратен дел од овој пат :tmi:
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Се прасувам сто толку лосо казав со мојот пост :?: Толку осуди.... или темава е само васа, прифаќате само васи ставови и друг не смее да писе нисто! На никој не посакувам да чека и да се изнамачи како јас, на сите ви посакувам најбрзо да видите две цртки, и тука не сум случајно, сакав само да ве охрабрам и влеам малку позитивност ама очигледно многу погресив и се каам сто воопсто писав! ¨Поминав низ истото сто и вие и соврсено ја знам васата болка, мозеби за следно дете пак ке поминувам низ истото ама ќе знам како да ги прифаќам работите, затоа сакав и да ви помогнам со утесен збор од срце, ама дзабе!!! Ако на некој не му се допага мислењето немора да го чита до крај ниту да го прифаќа, ама немора ни одма да критикува, засто пораката ми бесе најдобронамерна!!!! Сепак ве оставам да се тесите мегу себе оти гледам дека други утехи не ви требаат!!!
     
    На baby-star, mynameislove и mal.ecka им се допаѓа ова.
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    Жоел,а да видиш со Таше од Плодност-Битола? Би го избрала него пред Органџиски.На пријателка и дијагностицирал рак на матка,па кога се спремаше за хемотерапија резултатите од тумор маркерите покажаа дека нема ништо.Му остана само името.
     
    На joelle му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Тоа е сега нема разочарување секој пад не прави посилни, мора да не прави посилни зошто ќе ни требаат нерви и сила да си ги израснеме бебушите кога ќе ни дојдат :D . Се ќе си дојде и ќе си биде како што треба, а оваа е најдобрата тема бидејќи нема ништо подобро од тоа да дадеш утеха кога на некого е тешко а и истата да ја добиеш кога ти е најпотребна, да си ја споделиш маката, среќата, искуствата нели тоа е животот споделување на моменти, девојки фала ви за се и мило ми е што постоите вие ми давате сила :*
     
    На SpangeBob, Bufi и kukla21 им се допаѓа ова.
  18. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    аман бре жени толку ли да е тешко да се забремени...не завидувам ама некои кор пијани ќе се најдат/односи и оп трудна сум,како ли им успева веднаш се чудам?теоретски знам како е се тоа,јасно ми е,ама еве ние со мм се обидуваме не активно,преактивно 2,5години и на крај само стрес голем имаш ти се покачени стрес хормоните.па добро бре жени кој не живее со стрес денес,буквално сите.ми советуваа да преполовак килажа(имама накачено 10-15кг последниве 5години)ама познавам и дупло потешки од мене без проблем што си затруднеле/родиле.многу мислам за инвитро последниве месеци.се мислам дали кај Tаше-PLODNOST или кај Lазаров или женскиве гинеколози во Sистина(некако жена гинеколог ми е по мерак да ме следи).совети,коментари...што ли да правам,ми се смачи веќе,ептен ни зачестија расправиите со мм од пусти истоштувачки обиди без резултати.
     
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Буфи, не е за тоа што кажа - јас го сфатив како поддршка. Единствено не ми се допадна делот "Нема да ви избега". Знам не си имала лоша мисла и намера, ама бидејќи тука сите сме "напнати", звучи како да бараме леб преку погача.. и мене не секогаш ми иде со пишувањето, па едно мислам друго пишувам или кога ќе го Прочитам ми звучи смешно :lol:
    Секое мислење е добредојдено. Како што кажав, мене многу ми помага дискусијата на форумов :$
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Вичи, што проблем имате вие? Мислам нексде имам прочитано дека треба ивф да правиш ама тм не сака, ќе Му ја сменеле сперматс и сл. Зошто не почнеш сериозно на тоа да се насочиш?