1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    За три четири месеци бебе 60 мл се премалку, браво штом супер напредувате. Кај мене со Хуманата беше тој проблем што премалку го пиеше зошто не го сакаше па и го сменив.
     
  2. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    И давам почесто ама помалку. На час-час и половна по 60-70 мл. И повеќе да и дадам не го пие или ќе го поврати. Родени сме 3600 гр. а точно на 3 месеци сме 5600 гр. Не е нешто кој знае колку ама мислам дека не е ни малку со оглед на тоа дека пиеме како мачињата :)
     
  3. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Непостојат штетни состојки во АД, секое е со сите потребни витамини,некое повеќе бебиња го прифаќаат некои помалку.Нан е прилично најприфатливо,моето порасна со нан сега сме на НАН3

    АД млеко потешко се вари па затоа се препорачува на 3 часа ,моето беше на 2 часа и беше ок,но под тоа е многу наблиску
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sonce6

    sonce6 Нов член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    denes bevme na kontrola i imame 4400 a pred dve nedeli 4230 sto znaci samo 170 gr za dve nedeli spored pedijatarot toa e premalku mnogu sum zagrizena do sega zaradi grcevite imame smenato 5 mleka ni preostanuva samo aptamilot ama nekako mi e strav zosto edvaj ja prifati humanata ne znam koga ke se smirat grcevite zosto samo sto ke pocni da jade pocnuva da se grci da place ispusta gasovi i prestanuva da jade mnogu sum zagrizena prvo detence mi e
     
  5. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    И јас голема мака видов со адаптираните ама одкако е на Аптамил не сум и го менувала. Супер го прифати и убаво напредуваше со него.
     
  6. sonce6

    sonce6 Нов член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    nekako se plasam da probame so aptamil zosto mnogu maka vidov so mlekata ama ako ne napreduvame ke moram da probam uste so toa mnogu sum zagrizena ne znam kako da postapam
     
  7. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    sonce6 не е страшно ,може малку помалку каќила токму од промена на млеко.АД нетреба баш често да се менува треба да се навикне.Тврдам дека НАН е многу прифатлив и Аптамилот.Грчеви толку многу се јавуваат и од промена на млеко и лош избор на шишето.Мојот до 1 месец најмногу и тоа ретко имаше грчеви.
    Првите 2 месеци може да се поправа до кај 700гр после по 300-400 месечно,затоа не е страшно
     
  8. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Ние почнавме со HIPP ORGANIC 1 но малиот многу повраќаше од тоа па од 3-тиот месец го заменивме за NAN 1 до пред два дена користевме NAN но и тоа почна да го враќа во обилна количина па од пред 2 дена сме на битолско класично млеко разредено со вода . Се консултиравме со педијатар и ни рече дека обично кравјо млеко е многу подобро отколку адаптираното млеко . Ова адаптираното треба да се користи барем до 5 месеци . А во зависност од бебето доколку е понапредно може и порано да премине на обично млеко секако не чисто туку разредено со превриена вода . Моментално му давам 120 грама млеко со вода вкупно а односот е 40 вода 80 млеко .
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Колку месеци има бебето? И кајкој педијатар го носиш?
     
  10. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    И моето кога имаше 7 ипол месеци цицаше,се спремав за на работа но ништо не сакаше да јаде
    Отидов кај 3 ца педијатри и сите ми рекоа дека од 6 мес е најубаво да му се меша кравјо со вода постепно
    Никако ад млеко зошто сите се хемија-прашак
    До душа не го прифати ни кравјото за го пие па дури бев на работа имаше млечен и овошен или зеленчуков оброк и пак цице :)
     
  11. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Nie od samiot pocetok sme na aptamil i super si go rucka si napreduva.Nas pedijatarot ne sovetuvase do godina da ne mu go menuvame i da ne pocnuvam so kravjo.
     
  12. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    193
    Е ова човек стварно да не знае што да прави. Моето бебуле е 10 месеци и сме на доење и дохрана. Е сеа сакам да го одбијам и едниот педијатар ми вика продолжи со АД а другиот со кравјо млеко. Синко не го сака АД (досега сме пробале Аптамил и Хипп) и незнама што да правам. Дали да пробам НАН 2 или да одам директно на кравјо?
     
  13. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    А зошто да го одбиеш ако си имаш убаво млекце?
    Сепак ад е подобра опција од кравјото.
     
  14. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    АД млеката имаат потребни витамини а кравјото нема ништo.Моја препорака NAN2 :)
     
  15. evasonce

    evasonce Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    206
    Пол:
    Женски
    ve molam za odgovorrrrrr.... vaka na ad mleko sum i vrijam vodicka od cesma imase mnogu bigor i se pozaliv na pedijatar mi preporaca izvorska flasirana..... drug perijatar mi vika a ne ima tamu mnogu magnezium da ne gi ostetis bubrezite.... kakvo iskustvo imate pls za odgovorrrrrr
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.811
    Пол:
    Женски
    Јас со првото користев флаширана горска вода но ја превривав и неа.Или можеш бебешка на хип да користиш
     
  17. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Jas kupuvam Ladna mislam najbezbedna e , amozes i od Hipp no poskapa e okolu 85 den.
     
  18. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    7 месеци само Ладна користам и се уште ја превривам.
     
  19. evasonce

    evasonce Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    206
    Пол:
    Женски
    Fala vi najmnogu mi znaci ova..... epten se iznasekirav. Pozrav mamicki. ;)
     
  20. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас користам Јана од 7 месеци и не ја провривам. Директно како што е од шише ја давам.