1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Se izv za latinicata od mob. Sum. Bebceto e pet meseci jademe veke kasicki. Moze li da mi kazete kako po kolku treba da jde I dali smee poveke vidovi kasicki vo eden den na primwr jabolko pojadok, zelencukova za rucek pa sliva ili mora edna ista da ja tera cel den, sega jademe edna na den a pocnavme so pola.
     
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Можеш да воведеш зеленчукова за ручек.
    Мене педијатарот ми рече до 6.5 месеци веќе да има и зеленчукова кашичка за ручек воведено. За почеток можеш и по два вида овошје/зеленчук да даваш ( мислам на еден оброк), понатаму и три и повеќе.
    Откако ќе воведеш и ручек ќе воведете и вечера ( млечни каши, палента).
    Не брзај толку, 5 месеци е, посебно ако цица. Навечер неколку саати пред спиење не давај овошје. За таа возраст е доволен оброк околу 100-120 гр.
    Сепак секое бебе е различно.
     
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Jas davam dvapati obrok vo tekot na denot. Prviot e izmegju 11-13 casot, a vtoriot pomegju 17-18 casot. A drugoto vreme si cickame. Domasnite kasi ne gi sakame :| , a kupenite gi jademe :emo: da gi zapoznaeme podobro vkusovite i da gi prifatime ke vovedam i tret obrok. Interesno e sto koga sedi vo skut i ja ranam so kasa, se vrti nakaj ciceto i me tegne za bluzata :D
     
  4. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Здраво,би сакала да прашам нешто не сум мајка меѓутоа сум загрижена тетка...внука ми пред некој ден наполни 6 месеци па еве во оваа тема ќе прашам...затнато и е носето веќе неколку дена,докторката им препорача само некои капки што се ставаат во носето и витамин ц да ставаат во чајчето,на моменти и се опушта,на моменти пак и е затнато обично навечер па сестра ми и става кромид под носето,и кога ќе и се опушти неможе да се исчисти единствено со пумпицата,не знае да дува мала е уште а мене ми е жал несакам да ја гледам така па може ли некој совет да ни дадете што би помогнал или вам ви помогнал :)
    Фала :)
     
  5. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    И ние почнавме на полни 5 месеци со дохрана + цицање кога сака, колку сака.
    Мене педијатарот ми рече пред полни 6 месеци зеленчук да не давам (освен морков)
    Јас давам овошје од 100 до 140 грама дневно или 50 до 70 грама на еден оброк, а ги имаме два во денот. На почетокот (првите неколку дена давав 100 грама. Два пати во денот по 50 грама) Потоа почнав да му давам да јаде колку си сака, а тоа се максимум 140 грама дневно. Кога не сака да јаде повеќе ја бутка лажичката со јазичето или ја трга главата.
    До сега му имам дадено јаболко, круша, банана и морков. Последниве два дена почнав да му правам миксови јаболко и морков и банана и круша.
    Едниот оброк ни е од 11 до 12 часот, а другиот од 15 до 16 часот. Во меѓувреме цица кога сака, колку сака и + му давам хранилка со мрежичка во која ставам парченца јаболко или круша.
    Инаку се случува првиот оброк да му биде банана + круша, а вториот само банана и сл.
     
  6. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Nie jademe tri pati od edna kasicka teglence od 125g .gi jade site vkusovi ovosni se ins sto pisuva za 4 meseci. Jademe veke eden mesec a gi iname probano janolko krusa sliva morkov tikva banana sliva I zelencukOva brokula so oriz. Na dva pati mi napravi zapwk I mn placese pa mu davam cajce evekutan posleno da mu se vari hranata.
     
  7. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    Моето бебе е премногу исплашено и се штрекнува многу често дали може некоја мајка совет да ми даде што да правам бидејќи ова трае скоро 2 недели. :(
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Ako e novorodence ili ima eden mesec normaln e, ne se plasi. I kerka mi strepase mnogu
     
  9. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.736
    Допаѓања:
    137.263
    Пол:
    Женски
    колкаво е бебето?
    ако е помалечко нормално е да се плши штом мрдне со рачинјата.сите така прават. повиј го.завиткај му ги рачинјата со некоја пеланка или кебенце и така стави го да спие.ке се осека посигурно и нема да се штрекнува.
     
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
     
  11. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    3 месеци е бебето.
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Nisto strasno, kaj nekoi podolgo trae toj period.
     
  13. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Мами а нормално ли е да кака бебушот само два пати за едно денонокие ? И уште нешто ме интересира, принцезата моја како да има мрсулчиња ама како суви, па ми рекоа да ставам од солениот раствор и со тоа што е за извлекување мрсули (со шмукање)да и ги вадам. Можно е нешто да и повредам?
    Вие како се справувате?
     
  14. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Нема да ја повредиш, само ставај по една до две капки и повлечи. тие за некоја секунда омекнуваат, а и тоа за шмукање има сунѓерче внатре и не влече толку силно за да ја повредиш.
     
    На Chupe му/ѝ се допаѓа ова.
  15. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Супер-мама пробај да го ставаш да спие и на стомак, нормално со многу често надгледување. Кај мене исто се плаши кога спие на грб, само мавта со рачињата и се буди. На стомак е посигурен не може да мавта и да се плаши и си продолжува да спие.
     
  16. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Дали после ДиТаПер вакцината е нормално да се има пролив? За температура знам дека може да покачи, и имавме синока 37,4 па ставивме чепче. Но ете забележувам дека и прлив имаме. Нормална реакција е или треба да се грижам?
     
  17. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    снегулка за таа трмпература не треба да ставиш ништо тоа р нормално.и син ми од таа ваксина имаа температура и тоа 38.4 и јас му давам шурупче ефералган и многу е вознемирен и само плаче се кенка многу тешко го поднесува оваа ваксина.а за пролив не мислев дека е пролив син ми и така секој ден кака еднаш до три пати на ден.

    поздрав ;)
     
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Снегулка до 38.5 не се става чепче.
     
  19. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    И мене патронажната така ми кажа (не припрема за вакцините што ни следат), до 38,5 може да се даде сирупче парацетамол, а на местото каде што е боцнато, доколку има црвенило и е загреано, малку свежа зелка или облога со Acidi borici.
     
  20. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    пак имаме температура, пред малце беше 37,3 а сега е 37,7 . Значи се покачува. Пролив имаме во рок од 1 саат 2 пати, а и од сабајле имавме 2 пати. се плашам да не дехидрира. освен чеп што друго можам да преземам?