1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Добар гинеколог?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Anonymous, 30 декември 2009.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.825
    Пол:
    Женски
    Не раб само со инвитро.Сестра ми е негов пациент и си прави и обични прегледи.
     
  2. ivan4e.55

    ivan4e.55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Благодарам
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.545
    Допаѓања:
    95.414
    Пол:
    Женски
    А девојкава била во ХЕРА и ја намачкале со хиперманган и и советувале јогурт? Не прочитав такво нешто. И да не се правиме мутави, на форумов навелико се препорачуваше јогурт на тампон, бело вино на тампон, ова, она... Не дека сум ставала, скраја да е, од ракија на препон кога сум настинувала не сум стаила поише, ама дека препорачуваат и дека си има ефекти, си има. Истата таа докторка во ХЕРА ми кажа лек кој ми се чини во животот ќе го препорачувам, а кој фала богу секој доктор ќе ти го препорача, зелка на оток, јас имав отоци на градите кои ги излечив само со облоги зелка. НЕ велам дека јогурт на вагина е ОК да се става, не велам дека препорачувам и јас, ама дека некогаш лекот не е во вагиналети, таблети и хемии, епа не е. А хиперманганот, па добро тоа е одамна познат лек кој го користат гинеколозите.
     
  4. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    Не мачкаат со хиперманган туку со јодоформ,најслаб раствор 1% што е.Антисептик е,а може и антимикотично(противгабично)да делува.
     
  5. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Врски за гинеколог матичен???? Дај не ка не те замарат. Отиди до кај Надица Геровска штом си млада и не си бремена, добра е за совети. Промедика ја фалат. Ако немаш клик со докторките, па можеш да смениш ;)
    Матичен гинеколог е добар за упати и за брисеви и пап резултати да ти следи. Не се замарај со врски за обични прегледи драга :)
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Не, не врски за да и биде матичен туку во смисол докторката да не била толку фина и коректна кон неа бидејќи другаркава се знаела со некој познат на докторката. Беше искрена и ми кажа дека супер поминала ама па го имало оној стандард (македонско здравство) момент `Здраво, јас сум таа и таа, ме праќа тој и тој кај вас.`
     
  7. flea

    flea Нов член

    Се зачлени на:
    16 септември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Девојки, ако може мала помош. Веќе некое време сум сексуално активна, немам никаков здравствен проблем, но сепак би сакала да почнам со гинеколошки прегледи. Бидејќи сум бруцош и немам се уште свои лични примања, би ве замолила ако може да ми препорачате добар гинеколог кој има договор со ФЗО и е во околината на Карпош или Центар. Ви благодарам.
     
  8. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Јас го препорачувам и мислам ќе го препорачувам д-р Димитар Кацарски.Доколку има врска полот,пошто некои сакаат да одат исклучиво кај женски гинеколог,попријатно им е.
    Има некој добар пристап со пациентките и не те замара со непотребни работи.Спреми се за многу прашања ако се одлучиш за него.Мислам ќе те опушти и доста е стручен.Има ординација во Здравствен дом Железничар кај Беко.Има и договор со фондот.Твое е да одлучиш.
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Јас се мислам меѓу Димитар Кацарски и Надица во ПЗУ Мама, искуство некое, кој е подобар? (немам проблем дали е машко или женско). Мора да се одлучам, немам матичен :)
     
  10. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Мила моја лекот некогашм е без пари за зелката не треба лекар да каже тоа го знаеме сите (барем сите) бабски лек. Химерманганот не е за вагинален исцедок, барем доволно знам за дотичната моја (Параскева) ;) Ај отидовме ептен 0фф Имај убаво попладне. :* И ова сакам да те читам.
     
  11. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Извини може и и при внатрешна вагинална инфекција да е ефикасно, а не е лошо и јогурт во шприц да ставиш па да си вбризгаш во вагината. Во секој случај ме збуни бојата па затоа заклучив дека е хиперманган.
     
  12. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.095
    Пол:
    Женски
    Јас сум задоволна од Коруновски и од Серафимова. Коруновски моментално ми е матичен и ок е, иако е прилично тивок, а богами и не збори нешто многу. Пап, ехо и брисеви ме фати околу 900 ден ако не се лажам, а брисевите сама ги однесов во Државна, каде ми земаа уште 350 ден.
    Серафимова кога одев кај неа работеше само приватно, сега не знам како е. Фина жена, цело време збори, објаснува, опушта прилично. Но, мене не ми се допадна што на пример резултатите ги добив на мејл со пишано само нема ништо. Очекував дека ќе закаже кога да отидам по нив или ќе ги прати во електронска форма. Ми зема 2000 за ехо, брис и пап.
     
  13. TinaGill

    TinaGill Нов член

    Се зачлени на:
    18 септември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Јас би го препорачала др.Коста Василевски од Ремедика. Правев класична операција на миом на матка, преку 10cm во дијаметар во надворешениот ѕид и операцијата помина успешно. Дури и немам рез на матката, од надворешна страна на ѕидот е остранет миомот. Ни лекарства не примам, тие што ми ги даваа во болница во инфузијата, плус 6 инекции додека лежев таму и толку. А читав по форумите од други искуства и очекував и лекови и доста лежење и болки и ништо од тоа. Не смеам само тешко да дигам.
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Никој не ми врати на постот. Искуства од Кацарски Димитар и Надиза од ПЗУ Мама?
     
  15. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    541
    Мене матичен ми е Димитар Кацарски немам ништо лошо да кажам за докторот,сосема си е на место,опуштен,што и да те интересира ќе ти објасни,мојата мајка оди кај него одамна уште кога била бремена со сестра ми а потоа и со мене а исто и тетка ми,има доста и во темава што го фалат така да слободно не се мисли појди кај него,со тоа што првиот преглед оди на приватно ехо и пап и цената е 1800 ден,пап доколку не сакаш немора одма те прашува зошто не секој носи толку пари со него,а веќе после наредниот преглед ти се води како матичен и јас колку што памтам последен пат пред некој месец за ехо и пап ми зема 300 ден :)
     
  16. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    И јас имам позитивни мислења за Д.Кацарски пишав и претходно.Доктор скроз на место,одличен пристап со пациентки :)
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Јас дека немав здравствено осигурување одев приватно кај Надица во Мама, но една другарка разочарана од неа и ме мисли сега. Инаку сум бремена 3ти месец, и веќе за некое време треба да правам први брисеви. Одев кај неа до сеа, но сакам некој сигурен да ми води бременост :) Ако одам кај него сега, исто приватно ке ми биде прв преглед???
     
  18. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Прв преглед е секаде приватно,после се запишуваш за матичен ако сакаш да ти биде.
     
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Јас еднаш се видов со надица и не ме бендиса. Ја пишав за матичен ама планирам да ја сменам. Не ми притебало па не сум се ангажирала. Одам за се на приватно, па ми треба матичен за административни работи.
     
  20. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107
    Од надица и мојата другарка не е задоволна, имала многу пациенти и некогаш набрзина прегледувала. Јас сум во ординација Коруновски и сум многу задоволна, за се излегуваат во пресрет. Не се од оние доктори само што влечат пари. Еве на пример за скринингот тие инсистираат. Да. Се изврши во државна иако и тие имаат такви апарати и е поскапо и закажуваат и даваат упат без никаков пфоблем. Првиот. Преглед. Го наплаќаат со картони300 денара, а не приватно. Јас сум 6 ти месец бремена и до сега сум презадоволна, не би ги менувала за никој доктор и ниедна ординација. Поздрав