1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да сум повторно со бившиот

Дискусија во 'Разделби' започната од emilijakaraivanova, 6 јануари 2010.

  1. MucenceS

    MucenceS Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7


    Pricinata bese so ja bev mn neresitelna i fakticki se trgnav zaso premnogu raazmisluvav kako bi bilo vo idnina koa ke mi bide maas..se bese super ama koa ke se slucese nekoj ispad na nervoza nekoj skandal so ne se odnesuvase licno na mene tuku na negovite doma me vadese od takt so pomislata ddeka utre moze istoto i na mene da mi go prai :tmi:
     
  2. eye

    eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    5
    Бевме во врска скоро една година,врската ни беше забранета поради негови проблеми од минатото и поради тоа се криевме не се експониравме многу во јавност. Јас добри 5месеци неможев да се осудам да им кажам на моите и бев под голем притисок...го сакав и му ветив дека ќе бидам до крај со него меѓутоа имав мн проблеми кои ме гушеа. плус ме мачеше и тоа што тој ми зборуваше за верување а јас студирам и имам големи амбиции,бев на работ на лудило и заминав во друг град да оладам,алкохолот и амбиентот водеа од едно кон друго и во дискотеката играв со еден дечко,да биде бељата поголема и се сликав со него но не направив ништо повеќе од тоа. дечко ми од негов познаник дознал што се случило и ми раскина но успеав да го вратам по само 3ри дена. идевме уште 3ри месеци и тој повторно ми раскина по изговор дека неможе да ми верува. поминаа 2месеци од како раскинавме и повремено сеуште контактираме минатиот викенд ми пиша порака као демек да не се занесувам,бидејќи стоев со мој пријател што тој не го познава. незнам што да направам за да го вратам,знам дека сеуште му значам но е многу инаетлив и егоист,темпераментен е и ретко која би го поднесувала но ние двајца одговаравме едноставно имаше нешто што со друга тој не би го имал ниту пак јас со друг...
     
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Од каде знаеш ти дека тој со друга не може да го има она што го имал со тебе? Зошто тогаш си направила грешка и си го изгубила? Извини, но сама си крива во овој случај. Јас би те советувала да го оставиш сам да те побара и да разговарате отворено, ако може да бидете заедно пак ок, но ако не нека си продолжи секој по свој пат и секој со својата среќа.
     
  4. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Мила eye, заклучи се дома, избриши го фејсбукот, немој да излегуваш и да комуницираш со никој друг, шетај само со мајка ти/ сестра ти/ баба ти, по можност стави си и средновековен појас на невиност, нели за да биде 100 % сигурен дека не го вараш и надевај се дека ќе ти се врати.
     
  5. eye

    eye Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    5
    немам ниту мајка ниту баба...а знам дека неможе да го има со друга тоа што го имал со мене бидејќи беше западнат во тешка депресија пиеше лекарства за смирување,неможеше да му помогне ниту психијатар и разговараше само со мене за неговото минато...
    го оставив некое време тој ми зборуваше како ќе фати нова женска,беше у град со една типка и додека стоше со неа ми ѕвонеше мене и ми пиша порака да идам до кај него за да разговараме но кога појдов таму почна да ми се понаша ко ненормален као демек што проблем имаш ти со девојчево јас и ти расчистивме а јас поим немав што се случува тој ме викна... :(
     
  6. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Eye зависи за какви проблеми се зборува во минатото. Гледам дека имаш 19 години па сигурно е и тој тука некаде горе доле и какви проблеми може да има тој на овие години? И за тоа време не си им кажала на твоите ама врската ако ви станела посериозна ќе си морала а размисли какво минато имал и дали твоите би го прифатиле. Не ти верувал??? Зошто? Само поради една слика со машко. Голема работа. Една врска треба да биде заснована на доверба. Што тој луѓе да не праќа да те следат тебе. А најмногу што ми боде во очи е тоа што и откако сте раскинале тој те вознемирува сеуште, иако нема причина за тоа оти секако не ти е ништо. Студираш и посвети се на тоа. Млада си за да влегуваш во забранети врски иако не сфатив зошто забранета ама не е ни битно. Исто така си млада и да се врзуваш со ваква личност која ми личи на некој ептен љубоморен и некој кој нема доверба во тебе. Како да не се занесуваш? Ти несмееш да имаш пријатели да излегуваш, да се дружиш? Што оти сте раскинале дома да се затвориш и во депресија да западнеш? Ти се молам не е крај на светот. И дури ти напишал порака дека ќе фати нова женска бре, бре човекот очигледно е некој лудак, батали го не ти треба.
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Убаво ти вика еловес, дечкото не е океј, од напишаното делува на метално нестабилна личност, држи се на страна од него, не си го комплицирај животот непотребно.
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Дефинитивно нешто му фали. Остави го. Скинатото јаже и да го врзеш сепак јазолот ќе стои.
     
  9. HoneyAxl

    HoneyAxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    151
    Утре ке биде еден месец како сме заедно,но вчера пак се скаравме и сега ми е лут.Што е проблемот незнам.. :?: Ми се лути за се што ке направам,првин беше љубоморен,одвај се смиривме и почна да се понаша нормално со мене,па сега самиот ми рече дека ке се понаша пак така,според него така најдобро било :| за глупости се караме,ми вика ја сум му играла :swear: но всушност тој на мене..Како да го вратам :angel:
     
  10. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    А зошто сакаш да го вратиш? Едвај еден месец сте заедно а веќе кавги, љубомора и префрлување. Место да уживаш на почетокот од врската, кога е најубаво и најслатко, ти се нервираш! Јас викам тури му пепел :)
     
    На Hipica и Daleron им се допаѓа ова.
  11. ProkletoZaljubenaa

    ProkletoZaljubenaa Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Девојки ми треба најголемата помош до сега!

    Помина скоро 1 година после 2ипол годишна врска со човекот кој го сакав повеќе од СЕ на овој свет!
    Веќе имам друг (озбилен) 4 месеци, го сакам, убаво ми е со него... се додека пред некој ден бившиот не ми пиша! Тој има женска, а ми кажува дека кога ќе посакам може да биде мој, но на скришно!
    Нормално уште не сум го заборавила, сеуште ги имам исите наајсилни чувства кон него, ми ги врака истите чувста истите рани, повторно паѓам во депресија, многу ми фали, премногу, но сепак не би направила такво нешто, не би одела со него на ваков начин, никогаш! Никого не сум изневерила ниту пак ќе го направам тоа.
    Проблемот е што никогаш и никој нема да сакам на тој начин со тие чувства и нема да се заљубам на тој начин!
    Ве молам кажете ми некои совети, од искуство или не, како да го преболам полесно ;( Како да избегнам грешка? Не сакам да ја направам истата грешка, а постојано ми се мислите во него, не сакам да паднам под негово влијание, тој пекол пак да го живеам. Се тресам, целата треперам кога ми пишуваше, а кога ќе видам којзнае што ќе ми се случи... Постои ли некоја што поминала или поминува низ сето ова? :sweat:
     
  12. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.301
    Пол:
    Женски
    Devojko,on pravoto lice go pokazal,ti ostavil mesto za ladenje vo negoviot zivot,golemo ponizuvanje ti priredil.Trgni se opd nego,a vremeto leci se pa i spomenite.Volsebna formula nema,no izbegnuvaj go prekini kontakt oti sega ako se zapletkas vo taa mreza,izlez nema.,toj ne te saka i toa treba vo glava da si go stavis.Vo slucajov on ima devojka i bi ja izneveril ,ti ne bi go storila toa no bidi fer kon sebe ako ne go sakas segasniot ne se forsiraj na sila da bides so nego.Podobro sama,pa emociite ke ti se sredat malku po malku.A i 4meseci ne se faktor za ozbilna vrska no sepak ne e ubavo taka da gradis vrska sakajki drug ,ti treba vreme da prebolis a ti si vletala nepodgotvena vo nova vrska.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ProkletoZaljubenaa

    ProkletoZaljubenaa Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0

    Da, na pocetokot so segasniot decko mislev deka sum go zaboravila bivsiot:) no sega svativ deka nikogas nema da go zaboravam.... ne mi e problem segasniot decko, epten mi e ubavo i veselo so nego, mnogu e dobar, si go sakam, no ne na toj nacin kako bivsiot so go sakav :)
    normalno e :)
     
  14. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.301
    Пол:
    Женски
    Normalno e,no samo ke se utesuvas taka .Pak ke povtoram ti treba vreme da prebolis ,osobeno ako brzo po taa vrska si vlegla vo ovaa.A za bivsiot ne vredi ni da pomislis,no ljubovta e slepa go znam toa
     
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Пак ќе те откачи бившиот, немој да мислиш дека и покрај тоа што има женска ќе те земе тебе пак. Скришно еј чак, не мора да се лажеме. Знаеме за што е. Така сама се утешуваш и се лажеш себе си дека ќе биде,но ништо нема да биде. На крајот сама ќе останеш. Од искуство знам.
     
    На tessie и eloves им се допаѓа ова.
  16. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    ProkletoZaljubenaa мене целата оваа работа ми изгледа дека нему девојка му не му дава па ти ветува дека тој ќе биде твој а всушност ти ќе бидеш негова и на крај ќе те шутне или пак сака да врти две истовремено демек голем фраер е, а не е. Ако си доволно паметна нема да дозволиш ваков кретен да манипулира со тебе и да те искористи. Иста книга не се чита два пати веќе и го знаеш крајот. Човекот изгледа е свесен за твоите чуства и затоа вака ти прави а да раскине со женска му нема намера. Тој да чуствуваше нешто кон тебе ќе раскинеше со женска му и како човек ќе се бореше за тебе а не вака подмолно да изневерува и тебе да те наведува на истото. И сама кажа си имаш дечко чувај си ја врската затоа. Со бившиот прекини секаков контакт не дозволувај да изманипулира со тебе оти ако го изневериш дечко ти тој секако ќе дознае и ќе те шутне, бившшиот ќе се врати кај женска му а ти на крај ќе останеш сама и повредена.
     
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Конечно некој да ме сфати што сакам да кажам. Ми се чини исти сме во мислењата.
    И да наподолнам игнорирај го скроз и не му давај да затропа на твојата врата повторно.
     
    На eloves и Elissa им се допаѓа ова.
  18. ProkletoZaljubenaa

    ProkletoZaljubenaa Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Потполно истото го мислев како вас! Нема шанси да го преболам никогаш, ама како и секогаш и сега и во иднина ќе избегавам секаков контакт со него. Точно ако некој навистина те сака СЕ ќе остави и ќе се бори за тебе... тоа го знам :) Ама пусти чувства многу пати се обидуваат да те направат будала да поптаднеш на суровата реалност :lol: :$ Не се предавам, немав ни во план да му се предадам повторно. :devil:
     
  19. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Повеќе пати во твоиве постови забележав како го повторуваш зборот никогаш. Демек никогаш нема да го преболиш.
    Драга моја, ти бил прв, ти ги обележал средношколските денови, но не мора да се ограничуваш себеси дека нема да сакаш никогаш повеќе.
    Ќе сакаш и тоа десет пати посилно и пострасно, ќе сакаш вистински, а не тинејџерски. Ми се чини тебе повеќе те тепа носталгијата по двегодишната врска.

    Никогаш не вели никогаш ;) Со самото тоа што си го повторуваш зборчево повторно и повторно не си даваш простор да го заборавиш. Ко да не сакаш некако...

    Можеш ти, 'cos you're a supergirl ;)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  20. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Повеќе ќе те боли неговото непочитување откако ќе станеш свесна за истото (со самата понуда) отколку што ќе ти годи неговото внимание. После толку години сериозна врска, тоа ли остана да го бара од тебе? Очигледно правилно си постапила што си му раскинала, а тоа што те боли душата, ќе ти помине, уживај. Се случува, моменти на слабост и слично. Ќе боли и за некое време ќе се смееш и ќе се чудиш кај ти бил паметот.
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.