1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Mesinja minatata nedela posetiv rabotilnica vo organizacija na Lulka za bremenost i poroduvanje. Iskreno da vi kazam dobiv mnogu ubavi informacii i detalen opis za toa sto i kako treba trudnicite da pravat vo tekot na bremenosta i poroduvanjeto. Bi vi preporacala da se prijavite na slednata vakva rabotilnica bidejki i toa zadolzitelno so vasite partneri bidejki bremenosta ne e vreme koe treba samite da go pominuvate. Salata bese prepolna i traese poveke od 2 casa. Stana zbor za vakcinite, nacinot na poroduvanje (prirodno ili carski) koi se prednostite a koi posledicite, potoa sto i kako treba da se hranime za vreme na bremeniosta koi pregledi zadolzitelno treba da gi napravime......za sto treba da razmisluvame i na kogo treba da mu gi doverime rabotite okolu pomosta vo kukata posle poroduvanjeto, kako da go vospituvame svoeto bebe, spinalna i epiduralna, i mnogu drugi nesta. Posle ova definitivno planiram vo 8 mesec da gi posetam i casovite vo GAK za poroduvanje. Doktorkata koja bese na predavanjeto naglasi deka trudnicite koi znaat sto gi ocekuva se mnogu poopusteni i spremni za pododuvanje za razlika od ostanatite....site se plasime od nepoznatoto neli?
     
  2. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.371
    Здраво мешковци,одамна не сум пишала на форумот,а секој ден ве читам.Јас сум 25 недела и 4 дена бремена,добро ја поднесувам бременоста,немам некои потешкотии,обожавам да се движам,а само кога седам имам мака ме боли половина и грб,ама тоа е 8 часа на работа на биро и тоа е,ама ќе се издржи.Гледам тука прилично доста не има за во декември,ќе имаме другарчиња :lol: мене терминот ми е 19 декември и носам девојче.
    Поздрав до сите и ќе се читкаме до крај :*
     
  3. x-tina64

    x-tina64 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    A kade se tie predavanja sakam i jas da odam na tako nesto imas poveke informacii :)
     
  4. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    X-TINA64 obukite gii organizira Lulka eve ja nivnata veb strana http://www.lulka.org/. Sledi gi postojano imaat nekoi novini. Inaku mozes i da im pises za da vidis koga ke bide organizirana slednata vakva rabotilnica. Jas vcera bev na kontrola kaj maticnata i mozam konecno da potvrdam deka imam devojcence. Bese kako balerina so prekrsteni nozinja, i so mnogu buckasti obravcinja. Odlicno se razvivame i tezime duri 800 grama iako sme samo 25 nedeli. Krvnata slika mi e odlicna i mokracata isto taka. Doktorkata zadolzitelno mi rece da gi posetam vezbite na klinika bidejki sum prvorotka.Taka sega imam vreme da pocnam so razgleduvanje i kupuvanje niz prodavnicite za mojata ubavica. Pozdrav mesinja i pistete za vasite mali kolacinja!!!!
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  5. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.371
    Супер најмили,исто и мојата женска е толку тешка и ние сме 25 недела,докторот ми вика дека е напредна ,машала.И јас вчера гледав нешто да си купам,па земав едно боди и чорапчиња :)
     
  6. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    И јас според димензиите на бебето и последниот преглед на 27. ноември влегувам во 9ти :)

    Исто и мојот е до 19ти Декември, со момченце :*
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  7. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.371
    :clap: :clap: :clap: супер Белла
     
  8. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    BellaS nie kako da sme se dogovarale stom vo isto vreme vleguvame vo 9 mesec....bas ubavo sto ne ima poveke okolu Nova godina sama nema da sum....da ni se zivi i zdavi bebcinjata...drugo se ke pomine!!!!
     
  9. beti22

    beti22 Нов член

    Се зачлени на:
    13 септември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите идни мајки :) Јас сум бремена седми месец и забележав дека на лицето ми се појавија флеќи и тоа околу очите.. Прашувам за совет доколку знае некој некоја крема со што да се мачкам да ги снема оти ми е страв да не ми останат и да не се намножат :) Фалаа
     
  10. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Jas sum petti mesec bremena i stomaceto mi e vidno zgolemeno, kako e kaj vas?
     
  11. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.371
    Исто и мене под едното око ми се јавија такви флеки и не ги мачкам со ништо,ама знам дека тоа е хормоните и викаат дека после пораѓај исчезнувале,ако знае некој со што да се мачкаме нека каже

    Мене на крај од петти почна убаво да ми се познава,сега сум веќе шести при крај па не е толку многу големо,ама се зависи и од градбата,а јас сум така поситна
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
  12. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Во 5ти - 6ти месец мислев дека ми е којзнае колкав стомакот...сега сфаќам дека тоа врска си немало :) Сега на почеток во 9ти ... е сега може да се каже дека сум баш трудна, како фудбал ми е стомакот!!! :rofl:
     
  13. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Mene mesko pocna da mi se poznava na pocetok na 5 mesec, ama sega sum kraj na 6 i ne e vidno zgolemeno....raste postepeno. Samo neka mi e zivo i zdravo bebceto odlicno napreduvame toa e najvazno...a mesko dali ke bide mal ili golem voopsto ne mi e bitno!!!! Inaku sme se iznaigrale so bebusko po svadbi minative dve nedeli....ama bas mu godi!!! Ke bide nekoe igraorce na mama...muzikalno devojce!!!
     
  14. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Мене од пред месец дена почна по малку да ми се познава мешето, сега сум почеток на 7ми. Дали дека повраќам уште и ми се гади слабо јадам, а и конструкција поситна не знам, ама едвај чекам да се заоблам уште повеќе :lol: :*
     
  15. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Mesina kako ste? Vo koja nedela od bremenosta vleguvame vo treto tromesecije? Vo 27 ili 28? Nikako da gi naucam....
     
  16. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.371
    Најмили и мене не ми е баш јасно ама мислам дека од 28 недела се рачуна трето тромесечие

    Белла леле мила ти уште ли повраќаш,офф јака ти душа :worried:
    Поздрав до сите
     
  17. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Inaku jas si zakazav vezbi na GAK pocnuvajki od 3 Oktomvri do 24 Oktomvri sekoj petok od 18 - 20.00 casot. Se nadevam ke imam nekoja mamicka od forumov toj period. Mislam deka e podobro vo sedmiot mesec da se posetuvaat ovie vezbi so ogled na toa sto nikoja od nas ne znae koga ke se porodi. Vaka ke si bideme spremi i da ne iznenadat bebuskite vo 8 mesec od bremenosta.....Jas koga ke gi posetuvam vezbite ke bidam 28 nedela.
     
  18. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Од 27недела и со истата се рачуна трето тромесечие!
    http://www.femina.mk/out/?id=e8cafc5bfa ... eli-meseci

    Инаку јас не зивеам во Македонија, и тука везбите се состојат од 6 часа и е дозволено да се прават после 30 недела! сега секаде е различно, вазно е да бидеме спремни:))поздрав
     
  19. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Од 28ма недела и јас мислам. Се навикнав срцка веќе јас, и на киселини и на повраќање и се :lol: Инаку сега за трето тромесечие да отварам нова тема или некако оваа да ја преименувам во второ и трето тромесечие од бременоста :) ?
     
  20. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Kako sakas BellaS nie sekako ke ti se pridruzime bez ogled dali ke otvoris nova tema ili ke ja preimenuvas postojnava...Vi posakuvam prijaten den!!!