1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Лелее бе потполно ве разбирам и ја ко ке видев трудна зена ми идесе да плацам ке пукнев од мака и мм ми викасе како мозес да бидес толку лоса ама дај бозе сите сто побрзо да си забремените и да станете куцки ко мене :$ иц да не ви биде гајле за нисто
     
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki!!!Eve me i mene,se priblizuvam kon datata za dobivanje,ama iskreno ovoj mesec se bese nekako cudno.Minatiot mesec mi dojde na 18.08 i pocna so kafeavo tri dena porano od ocekuvanata menstruacija,a iscedok prodziren imav od 01 do 07 septemvri,obicno mi doaga do 32 den den najdocna ama sega stvarno neznam koga da ja ocekuvam vesterkata.Inaku bolki vo polovina i grcevi pocna od zavcera i zatoa ne se nadevam mnogu na dve crtki :( ....pozdrav do site ovde...najgolema uteha ste mi Vie...sekoj den so Vas mi pocnuva denot......ne mi se veruva pomina edna i pol godina otkako se obiduvame :(
     
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Искрено се надевам ова да е твој месец и да се радуваш. :clap: може заедно ќе се радуваме :clap:
     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Храбри девојки :) ајде нека ви дојде овој месец штом ке дојдело :!: од наредниот месец да си одморите 9месеци :*
    Храби и со љубов ке успеете до бебе,бидете мирни и расположени без стресови и нервози ви посакувам бебушки на сите.
     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Daj boze kukla21 ovoj mesec da bide nas :*
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    Aј некако се накани да ете пробаме инвитро.иако и 2та најмногу сакаме природно ама од оа природното ни п нема 2,5години.па кај мене се беше во ред до лани.тогашната гинекологинја и овулација ни најавуваше кога е,ама ништо.па имав голем стрес доживеано и ми доцнеше летото циклусот 2 месеци и почнавме ептен сериозно со анализи,проодност на канали,сперматограм,брисеви.се на се кај мене покачени стрес хормони и отсуство на овулација(која можеби и ја има некој месец ама кој ли??? :@ )сперма екстра одлична,друго се во ред.се почна со кломифен+естрофем 3месеци зимата со по еден месец пауза се до пролетта и пак ништо,се спомна и закажа инсеминација мм се премисли и пропадна се во вода.друг гинеколог ме почна со метформин+спиринолактон 3месеци пиев.циклусот ми дојде и учебникарски по на 28дена што не е вообичеано замене обично на 35-40ден добивав,еден месец испаузирав и пак циклус на 35ден и сега од септември пак почнав со метформин+спиринолатон.аптекарката кај што земам лекови ми рече и таа за 2ро дете се изначекала 10години по првото и ми рече никако инсеминации/инвитрро безвезе време и пари губење особено да не правам кај Lазаревски ми рече ими рече може да ми даде позитивно мислење за Pарталковски некој гинеколог а јас сакам жена ама добра во струката да ми прави инсеминации и инвитра во иднина.SOVET/PREPORAKI???
     
  7. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    инаку не следам редовно се на темава и може имало ваков случај ама ако имало ми треба да знам дали некоја форумка исто има мака мачено за дете ама откако ослабела 50%од килажата и си живеела понестресен/мирен живот навреме спиење навечер/фиксно работно време успеала природно да забремени???немој погрешно да ме сфаќате сакам да верувам дека е вака лесно(ме убедуваа/убадуваат да почнам се од напишаново да применувам и детево ко на тацна ќе ми дојде)ама не ми се верува баш дека само ова е решение за дете.мислења....???? :o
     
  8. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107
    Кај мене немаа врска овие работи. Првиот месец кога се обидовме не се фати затоа што онака пробавме пред циклусот и не се надевавме баш дека ќе се фати, така и испадна. Вториот месец свршуваше во мене само десет дена и одма се фати. Е сега, имам вишок на килограми кои ги качив како теве последниве неколку години и се повќе од десет, под стрес сум редовно, плус и немам никаков режим на спиење. Познавам и жена која има135 кила и одма остана трудна. Така да се е индивидуално. Ти пробај да ги сррдиш тие работи затоа што секој организам е различен, ако не бива и така тогаш прави инвитро, зошто да губиш време и да се нервираш кога има решение за се. Поздрав
     
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Докторот кој ти го препорачала аптекарката е Парталовски и има ординација Кристела. Се наоѓа во делот на палета (кај што беше кинг бургер на времето). Работи и како матичен гинеколог.
    женски гинеколог мислам нема во асистирана репродукција во Систина. Колку што знам нема ни во Ремедика. Знам дека Снежана Клисаровска од Систина до скоро има работено асистирана репродукција,ама сега работи на гинекологија. Можеш да се видиш со неа. Има големо искуство,а и ти Сакаш женско.
    Незнам што ти кажала за Лазаревски ама он е супер специјалист. Мене толку ми е смирен човекот што баш ми дава надеж и ме смирува.Нема да згешиш ни со другите од систина, ниту пак докторите од ремедика. Знам и добри и лоши критики и за едните и за другите.
     
  10. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Аууу доктори ипоооол имаме значиии.. ц ц ц ц... За 10 дена ке ми дојдело... :devil: МИ ДОЈДЕ СИНОЌА!!!
    Незнам дали да се смеам или да плачам, мада што за плачење е работата..
     
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.766
    Пол:
    Женски
    Виши а не спомна ти еднаш дека маж ти е 100% неплоден, мислам во темата за свекрви беше. Ја па мислев дека е до маж ти, иако спомнуваше хормони и слично. А да си пробаш хормоните со исхрана и хомеопатија да ги средиш? Кај блиска пријателка хормоните кај неа и спермограмот на маж и за 3 месеци се подобрија неколку кратно, јас планирам деновиве да отидам кај хомеопатката моја за бактеријата, ама никако да се наканам да отидам уринокултура да направам, утре морам, само да се јавам дали прават во Петок кај матичниот и уште веднаш да си набавам стерилна чашка од аптека. Сигурна сум дека бактеријата пак се има размножена, само се надевам дека е под 2,5 милиони, да можам полесно да ја третирам, дури и со чаеви да ја излечам, ако се надевам дека е под милион нормално. Аман од таа бактерија веќе. Кукле дај не не држи во неизвесност направи ли тест :P
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ајдееееее!! Читајќи ги вашите постови мислев мене нешто не ми кажал докторот, ама и кај Зазарско мислам имаше згрешено (нели ќе добиеше па трудна излезе), еве и кај тебе... ццццц
     
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не правев тест. планирам да правам утре како што и ми кажа докторот. Денес кога ќе се враќам од работа ќе купам, ако не дојде во меѓу време...
    Ама ова потсвеста не да ми работи ејјј, незнам дали си замислувам или стварно е :lol: - значи доле кај јаниците ме тишти некако - некоја тапа болка имам, најтешко ми е кога возам, тогаш најмногу се чувствува и половината ме сече. Од денес почна и десната града да ме боли, налик на нормален предменстуален симптом. Ама па градите мене ме болат 10 дена пред добивање, а ден, два пред да добијам, спласнуваат. Чудно е што некако сабајле почна да ме боли, ама имам и некоја болка која оди накај пазувите (знам тука има жлезди).. Т
     
  14. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Devojki zdravo eve me i mene .. cekame rezultati od vtoriot spermogram .. kolku samo trudnici ima okolu mene .. no mi padna zal za edna majka se porodila pred vreme i place mi se rasparci dusata no ne mozesh nisto da i lazesh Gospod neka i pomogne ve baknuvam .. i se izvinuvam od mobilen sum
     
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ајде бокаче, со лесно, па се надеваме овој пат на добри резултати :)
     
  16. srcence30

    srcence30 Нов член

    Се зачлени на:
    18 септември 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    10
    Здраво феминки :)

    Долго време го следам целиот сајт, а посебно овој дел за подршка за сите кои сакаат да забременат. Имено и јас бев една од вас до пред 6 год. Патот кој што го изодив беше страшно тежок и неподнослив :(. Ова ви го пишувам со цел да ви кажам дека ништо не е невозможно, само треба време, трпение и позитивни мисли. Од мои 19 год. живеев со мојот дечко, сега веке маж. Во тој период бев на студии и имав многу стресови. ненадејно почна да ми изостанува циклусот, па помислив дека сум бремена. Се јавив на гиниколог и добив одговор дека имам синдром на полицистични јајници, дека не е ништо страшно, дека сум млада и дека со времето ке се среди се. Ми даде Примулот, по пиењето имав три месеци редовен циклус и потоа пак ништо. Седнав на интернет и почнав да истражувам за мојот случај, за на крајот да дознаам дека причина бр,1 за стерилитет кај жените е токму овој синдром. Не напоменав дека во меѓувреме почнав да се поправам, ми се појави зголемена длакавост и сл. Лутав по доктори барајки спас, за да можам еден ден и јас да станам мајка. На тој пат ми даваа секакви страшни дијагнози ;(, кои ја срушија сликата на една вердра и позитивна девојка. Тој период ме чинеше потрошено време, пари, нерви. Во меѓувреме правевме свадба, се вселивме во сопствен стан, едноставно се си доаѓаше на свое место, имав прекрасен сопруг, совршен живот, а сепак празен. Еден ден се случи тотален пресврт во мојот живот. Решив дека ке застанам на цврсти нозе, дека имам проблем и дека ке бидам упорна во неговото решавање. Само ми беше потребен квалитетен доктор. Тогаш слушнав за Др.Лазаревски, закажав термин, и бев фасцинирана од неговиот разговор. Јас дотогаш немав сретнато комбинација на човек+психолог+доктор. Ми ја објасни целосно мојата состојба, иако бев целосно запозната, состојбата на јајниците беше страшна, да заклучокот на Докторот беше дека патот по кој треба да одам е еднаков на качувањето на Монт Еверест. Ми пружи рака и ме праша дали сум спремна за битката да станам Мајка. Во тој момент доби повторно волја за живот, повторно се врати онаа иста позитивна и ведра девојка. Следеа низа испитувања, контроли, конзилијарни мислења, една неуспешна инсеминација и сл. Секогаш стоев цврсто благодарение на подршката од мојот Доктор, мојот сопруг, моето семејство. Тимот на доктори, предводен од Др. Лазаревски реши дека не треба веке да се талка и да се чека, имако имав само 25г. решија дека ке мора да ме стават на ИВФ програма. Ми дадоа време да размислам, бев одлучна дека и покрај сите ризици, тоа е единствениот начин да го добијам најголемото богатство на еден родител. Следеа низа испитувања, едно неуспешно инвитро, но повторно стоев на нозе, насмеана и со надеж дека еден ден и јас ке имам две цртки на тестот. Тој ден дојде само 7 месеци, по неуспешниот прв обид. Имав тешка бременост, се породив во осмиот месец од бременоста, но благодарение на Господ, Др.Лазаревски и Др.Петревска јас имам прекрасна ќерка, која сега е прваче, а јас се гордеам со нејзе, зашто ОНА е моето вистинско чудо! Драги мои феминки и сега после толку време кога ке се сетам се уште чувствувам болка во градите и солзи на очите ;( , затоа и ве разбирам како се чувствувате. Мојот совет за вас е само цврсто напред и верувајте во она што го правите.

    Инаку сега после 6 год. сакам повторно да забременам, а и мојата душичка постојано ме прашува кога ке добие братче. Се обидувам тоа да го постигнам природно, со тоа што користам чаеви и рецепти кои се на природна база за регулирање на хормоните и циклусот. Ако не успеам одам на трето ИВФ.

    Ви посакувам МНОГУ СРЕКА на сите. :*
     
    На Momichka, ripcence, vichy и 6 други им се допаѓа ова.
  17. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Епа девојки добивме дијагноза .. Oligonecroteratozoospermija .. во спермата најдени се два неподвизни сперматозоиди но не покажува на добар исход .. утре ке закажеме за биопсија па ке видиме што понатака .. имате ли искуство со оваа дијагноза ? ве бакнувам
     
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.766
    Пол:
    Женски
    А нели имаше 100% неподвижни сперматозоиди, сакаш да кажеш подобрена е ситуацијата? Гуглај ја дијагнозава, и мене ме заинтересира ќе ја прогуглам и јас баш.
    http://infertility.about.com/od/infertilityglossarylo/g/What-Is-Oligoasthenoteratozoospermia-oat.htm
    Ова ти го најдов и искрено не сум ни до средина а не ми се свиѓа ич. Ајде мора да има чаре ;)
     
  19. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    srcence30 ме расплака со приказнава ;( ама искрена да бидам и ме исплаши и јас сум со истата дијагноза ама никој до сега ниту ендокринолизиве ниту гинеколозите ми рекле дека е тоа до толку страшно, јас имам идено кај доктор Лазаревски кога не бев мажена и ме гледаше само на ехо и ми рече дека заради јајнициве можно е да имам проблеми со притисокот, срцето во староста, но рече дека иако прават проблем апсолутно не значи дека ке неможам да забременам. Сега сум кај Поповик . СЕга се спремам за првата инсеминација и ептен се исплашив кога ти го прочитав постот ;( можиш ли да ми кажиш какви лекови примаше? Колку инсеминации направи и со што беше стимулирана. Јас пијам метформин заради инсулинот поради кој и имам вакви јајници, спиронолактон за зголемената длакавост. А сега на инбсеминациите ке идиме со кломифен, гонал инекции,естрофем и декортин. Јас многу верувам и се надевам дека ке ми вбиди успешна ;( Познавам една женичка од форумиве со истава дијагноза дури и исто оперирана како мене од септум има 3 дечиња со инсеминации кај Лазаревски и тоа ептен ми влева надеж :)
     
  20. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    3.366
    невестуле абе ти сакаш котек да јадеш :lol: Што е ова притресување толку, едноставно скролај се што мислиш дека ти штети. Јас сум чист доказ дека пцос не е толку страшно како што опиша девојкава погоре, забременив природно само со метформин и спиронолактон. А познавам еден куп кои забременија само со кломифен. Јес да знае да прави проблеми ама дека е толку страшно не е , девојки има тука многу женички на хормони па пазете малце што пишувате. :D Верувам дека најдобронамерно мислите ама не секој исто сфаќа . Само треба да бидете водени од сам стар од супер доктор и тоа е тоа, и не само тоа заборатеве на шекери, газирани, тестенини бел леб што помалце јагленихидрати зашто од тоа се хранат ваквиве јајници. А и општо не е добра ваквата исхрана на јајце клетките. И никако нервози пред инсеминацијата зашто ќе биде успешна сигурна сум ;)