1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Веќе неколку дена не си го препознавам детето! Му се спие, а не сака да заспие..
    Вришти, плаче а јас не знам како да му помогнам..

    Почнувам нервно да попуштам.. Станувам нервозна, а тој тоа го чувствува и уште повеќе се растревожува.. :worried:
    Очајна сум веќе..
    Заспива само кај мене на града и од таа причина сум мртва уморна, а поради тоа и многу нервозна..
    Запче не гледам, а толку силно гризе што мислам прст ќе ми скрши..
    Му давам ладна гума за гризење и куп играчки со гумички за непцата + му ги мачкам непцата со гел.
    Два дена како има температура 37.5
    Заби или скок во развој.. Или и двете?
    Колку ќе трае? :sweat:
     
  2. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    мислам дека е запче, и мојот син имаше такви периоди само без температура, и после тоа му излегуваше и се смируваше.. матичната ми има кажано дека нормално било до 38,5 температура да качи кога се работи за запчиња, ние имавме едни апчиња од швејцарија со герданче беа право, ни помагаа колку толку, но сепак тоа е период и мора да се истрае, исто така гелот го чував во фрижидер на ладно и поубаво му доаѓаше кога го мачкав... имам слушнато и бело вино да се намачка, помагало, ама не сум го пробала тоа
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    mislam deka e i dvete, vozrasta na bebeto se vklopuva so ovoj period na skok vo razvoj. I na sest meseca go ima skokot. I xapcinjata kaj i da se ke izlezat. Samo trpenie i bez nervoza. Bebus ne e kriv :) so lesno.
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    Ние сме утре на вакцина.Имаме 5 недели.Дали се калува Т од неа и во рамо ли се ставаше?Тотално сум без ред кога се вакцините во прашање.Никако да запомнам која како се даваше :^)
     
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Нема да качу темп. И во ноже боцкаат. Никаква реакција нема од истата. После се страшните.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    Уф добро е ..и онака е мн нервозна поради грчевите па уште Т ни треба.
     
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ако кака 2 пати во рок од еден саат попладне и исто така и сабајле тоа не е пролив ( како што разбрав). Чепот е за висока температура а не за пролив. Ако ти е страв оди на доктор.
     
  8. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    исто и кај нас е карастрофабникако не сака да спије веќе четири дена во текит од целиот ден 24 часа спије само два пати по 15 минту и тоа нон стоп да се лулка и да пееам јас плаче се кенка без причина кога цица многу кратко 3минути и не сака веќе многу е нервозен.не знам дали е од ваксината дитепер беше последната или од фазара скок во развој можеби поминува низ таа фаза само се молим да заврши веќе пукнав не знам кога сум спиел во последно време и све сама морам да се грижам за детето. исто и јас Jагода многу сум нервозна и немам сила веќе мислам деја секој момент ќе паднам.

    поздрав ;)
     
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Skokot go ima na tri, sest i devet meseci. Taka da na cist vozduh setajte dodeka uste e arno vremeto. Ke pomine taa faza. Guskajte se i koga se mirni bebusite ispruzete se na krevetot. Domasnite obrski neka se na poslednoto mesto.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    Ние се вакциниравме денес.Душа мила колку плачеше.Сега си нанка кај мене во скут.И на лекар ми рекоа дека Т не би требало да качи па дај боже да е така.
     
  11. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Јас сум болна четври ден се плашам ДА НЕ СЕ РАЗБОЛИ И БЕБЕВО НЕКОЈ СОВЕТ?
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    Јакни го организамот за што поскоро да закрепне.Чаеви,витамин ц,пилешки супи.Не верувам дека на бебчето ке му биде нешто.Моето беше една недела старо кога керками и девер ми прележаа стомачни вирус па бебчето добро беше.Исто и јас два пати бев со Т.Цицате нели?
     
  13. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Здраво мами, ние денес бевме на редовна контрола, стари сме 24 дена :P и до сега имаме качено 800 грама :lol: Се е во ред со принцезата моја, само проблеми имаме со грчрвите :( Сакав да прашам која е процедурата за педијатар? Одам во најблиската амбуланта и треба некаде да се пријавам или??? Истото прашање и за ортопед.
    Фала ви однапред и имајте убав ден :*
     
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Нема шанси да се разболи, уживај, антителата од тебе се пренесуваат преку доењето ( доколку се доите).
     
  15. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Да цицаме на 2 саати редовно веќе 4 ипол месеци, но докторот од соба за доење ми пиша дека бебето е веќе заразено но нема да покажело симптоми, ама ние сме на вакцина на 25 па незнам што ќе правиме иако пиеме витамин ц и железо 3 месеци заради намален хемоглобин па му појачав на 5 капки наместо 3 витамин ц а и јас се лечам и плус некои капки маж ми ми купил проанги.
     
  16. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски


    Да и маж ми читал за тоа дека се пренесуваат антителата ама иако носам маска пак се плашам оти доктор Јулија ми пиша дека е заразено но нема да покаже симптоми.
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Сигурно е веќе заразено, уште пред да ставиш маска, ама во тоа е убавината на доењето. Шала настрана, син ми фати сипаници а бебето имаше 40 дена, скроз не можевме да ги одвоиме ама бебето не фати, зошто мама има прележано. Па сите тројца фативме вирус, бебе не ( малку пична како да поткашлува ама брзо се смири).
     
    На Cacuvche му/ѝ се допаѓа ова.
  18. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Матичен педијатар си одбираш сама кој ти одговара. Откако ќе се запишеш матичниот, си бираш ортопед и ќе ти закажат термин (мат. педијатар ти закажува). :)
     
    На Chupe му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Jas koga bev bolna posledniot pat, imav t nad 39 i silna kaslica. Nosev maska oti kaslav i kiev. Neka cica cesto bebus i jadi luk, kako antibiotik e, i k ode vo mlekotto i bebus ke go prima.
     
    На Cacuvche му/ѝ се допаѓа ова.
  20. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Здраво на сите мајки ! Сакам да ми кажете каква боја треба да е каката на дете со доенје, цврста храна и ад млеко.Од кога почнавме со цврста храна и ад млеко какаме стално зелено .Некаде читав дека моѓе да е од чај или од ад млеко со железо.Претпоставував дека ке кака во зависност од тоа шо јаде ама тој зелено, па зелено. Инаку малце е напреднат се плашам да не е гладен (дали зелена кака важи за гладност само кај доени деца или и сега може да е тоа знак за глад)