1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. srcence30

    srcence30 Нов член

    Се зачлени на:
    18 септември 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    10
    Драга bridetobebt :) Само храбро напред, и ке успееш. Со мојата приказна не сакав да ве исплашам, едноставно сакав да ве охрабрам да продолжите храбро до остварување на вашата цел. ПЦО синдромот различно се манифестира кај сите. Јас немав, а и сеуште немам нормален циклус (1-2 пати годишно), имав висок пролактин кој ми го регулираа со Достинекс, а од терапија примав, кломифен, супрафакт и гонал. После породувањето пролактинот се регулираше и ми дадоа само терапија со јасмин 1,5 год. Додека ја примав циклусот ми бесе ОК, но по престанување пак е исто. Незнам само дали постои Доктор кој трајно може да го реши проблемот, би сакакла да го пронајдам за да можам да се чувствувам убаво во сопственото тело. Моментално веке месец дена пијам чај за женски проблеми, корен од мака, а наскоро започнувам и со протеински режим на исхрана па да видам дали ке има успех. Инаку сум доста активна и не сум голем љубител на храна, а сепак откако го имам проблемот имам неколку кг вишок.

    Немој да се плашиш само биди упорна и позитивна, со една мисла МОРА ДА БИДЕ. Со срека! И те очекуваме со убави вести.
     
  2. srcence30

    srcence30 Нов член

    Се зачлени на:
    18 септември 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    10
    butterlysk немав намера никого да исплашам ниту да обесхрабам. Како што веке напишав кај секого различно се манифестира. Сакав само да им дадам надеж дека иако ме водеја како потежок случај сепак забременив. Точно е тоа дека треба за тоа да имаш прав Доктор што ке те води. Поздравче
     
  3. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    ее а јас сум слаба тоа да видиш секогаш сум била слаба :^) освен длакавоста на лицето друго немам, циклусот порано ми беше нередовен ама сега е стабилизиран колку толку добивам различно на 30ти ден, на 35 највеке на 40 дена. ке видиме што ќе биди мене инсулинот ми е покачен ти гои имаш испитувано тој? Докторот ми рече дека метформин во комбинација со кломифен дава одлични резултати...и андростендионот ми е покачен за него пијам спиронолактон дадени ми се од ендокринолог. оф тешка е борбава на почеток сум а веќе изморена :tmi: Мене природни работи не ми помагале ни чаеви ни мака ни друго што имам пиено , јас да родам се откажувам од се, вечно да пијам лекарства не сакам, ако добивам ок ако не ништо . :tmi:
     
  4. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Ja proguglav dijagnozata .. se razocarav .
    I sega ima 100% nepodvizni , tie dva spermatozoidi sto se najdeni i tie se nepodvizni i nemoze da oplodat .. ovaa dijagnoza ne mozam da ja procitam a kamo li da ja zapamtam , isto taka ni kazaa deka spermata e pomesana so mokraca i ima pogolem nalik na mokraca odkolku na sperma ... Nadez imam samo vo biobsija pa zdravje inv ... Nema otkazuvanje glavata gore i prodolzuvame po ovoj makotrpen pat za bebce :* :* :inlove:
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Nisto od mojot test. Edna crtka jasna kako den i vtorata ja nema.
    Toa e.. sega uste da resi da dojde tetkica pa da pocnam so klomofen i zdravje inseminacija.
    e duri sabajlevo gradite me bilat kako vo pms. Kaj da e denovive ke dojde ovaa :devil:
     
  6. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    леле срцки до напнатоста ли е или имам некој проблем. примеќам кога започнуваме со секс јас не се влажнам баш дури отпосле кога ќе го внесе мажми внатре после се намокрувам. ама немаме и доволно предигра неколку бакнежи неколку допири и почнуваме нема време за чекање ама и на секој втори ден да имаш секс што знам што мислие вие? а и тај мојов сношти му викам ајде ела да си ја завршиш раб ми вика доста е имавме два пати(а тоа беше откако ми заврши менструацијата и според календарот не ми беа плодни) и му викам абе секоја втора вечер ќе имаме ти мислиш тоа така е. ајде тие што остана скоро бремени да ни пишат кој пози ги практикува за свршување. јас со првото дете останав бремена лежејќи на грб и потоа кревање нозе на зид 15 мин. кукле што да ти кажам тешко е знам ама пак погледни во тестот ина мене така беше кога бех останала бремена пред некој месец ама за жал завршив со спонтан. бидејќи рано го направив тестот и видов само една цртка отидов на доктор викам негативен тест бесе а тој гледаше бременост на ехо и правам тест тама и со втора леда цртка беше си идам дома и си го гледам мојот тест и на мојот имало вттора цртка која дури повеќе од на докторо се познавала




















    0
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас го фрлив веќе. Пишува валиден е до 10 минута. не мислам да се лажам самата себе и да мислам ете тоа е, тестот покажа после многу време ||.
    Знам како е на тестовите за овулација - ако има нешто, тоа не после 5 минути, одма се покажува. Некако не се надевав многу и не си давав надеж така да ок сум.
    Уште да дојде теткица па да почнеме со подготовки за инсеминација.
     
  8. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Sweet woman - Исто и јас, преку ден па и не ми се сака, ама сега од кога ке ми заврши вештерката ке почнам да земам Мака, кога пиев од неа многу повеке ми се сакаше.

    Kukla 21 - Ајде тогаш што побргу да дојде теткица-вештица па и побргу да се спремете за инсеминација.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски

    Ајде кукле21,нов месец нова среќа.Нека Октомври биде твој месец ;) .Кога ти беше датата за добивање?
    Јас уште ништо немам одвреме навреме болки во половината,психички се подготвувам за вештерката. :devil:
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    требаше да добијам во средата. Ама бидејќи имам релативно долг циклус, докторот кажа да почекам до петок за тест. И толку од мојот тест, а и не сум добила. Сабајле градите ме болеа, сега ништо.
    Ама мислам ќе дојде... сега ми се смирија и болките во половината и јајници. така да, не ми бега..
    Тебе кога ти беше денот?
     
  11. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Девојки,

    значи јас сум тазе бремена и мора да разберете со сила нема убавина. Имам читано дека мора и жената да биде убаво влажна за да може да пливаат сперматозоидите. Знам дека ви е тешко и јас првиот месец кога почнавме така без желба за секс почнавме и нормално ништо. Незнам ама верувајте баш кога останав трудна имавме секс секој ден 4 дена по ред ама ни беше убавоооо ( а ја се туфкав дека треба на секој 2 ден). Мора да си го зачините сексот, ја мислам дека барем тоа не е проблем :D

    зошто сега и да сакам несмеам :D
    Ама така е секогаш тоа што го немаш тоа го сакаш :D

    И ајде многу трудници од труднички муабети си одат, ви прават место побрзо да ни дојдете :D
     
    На ivka10 и SpangeBob им се допаѓа ова.
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.656
    Допаѓања:
    95.763
    Пол:
    Женски
    Оф Менелеле, сум пробала и секој ден и преку ден и на 2 дена и на 3 и на 4 дена и на една недела и еднаш во месецот и како веќе немам пробано не знам, уште за време на циклус немам пробано, и тоа ете сега ќе пробам, некаде кај 3-4 ден, ако ми останува уште тоа што да правам, 1 и 2 ден нема шанси, многу ми е болен циклусот. Озбилно, месецов ќе пробам, ако добијам ќе пробам, му реков и на мм, ај да видиме и таа работа, имам уште некои си 2 месеци, јас викам до Нова година, после тоа одам на тие одвратните испитувања. Косата на глава ми се крева од помислата дека треба да одам на испитувања по болници, и што можам ќе направам кај приватни доктори, не можам да дремам по болнички ходници, дополнително ме уништуваат. Јас месецов имам ПМС среде циклус, жими мајка, се ми смета, немам желба за секс, се осеќам отсутна и само цупкам со ногата, исто ко утре да треба да добијам, а да и од нигде никаде Кандида активирав, нит антибиотик сум пиела, нит сум имала мака од нешто слично, а и на маж ми му ја префрлив изглеа, па со Канестен се мачкав вчера надворешно, а удрив поише на маџун и лимунада, баталив сите витамини освен Ц и да видиме. Инаку пиев премногу витамини, се давев секој ден ми се чини, и пак постојано болна, па се решив, од витЦ повеќе не пијам. Ме следите по пишувањето веројатно, многу сум напета :@ :devil: :lol:
     
  13. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Кај мене периодот за добивање од 18.09.-21.09.2014,за тест здравје ке му ја мислиме после 21.09...Има уште време ама не е ништо поразлично од претходните месеци.
     
  14. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    И кај мене дава знаци на доаѓање. Ако добијам утре, ќе морам на 4 ден изгледа да вадам крв за хормони, зашто на трети ден нема да можам, нема да имам упат, во понеделник ќе земам па одам. Тоа ми е планот за наредново добивање, да испитам комплетно хормони и да одам на специјалист ендокринолог, ми ја препорачуваат проф.д-р Бранкица Крстевска, како што прогуглав-тоа и е специјалност, бременост, дијабетес, тиреоидна жлезда. Мене не ми доцнеше со денови, туку два месеци. :@ Ако успеам да поклопам со датумите, месецов ќе ми биде хормонски :angel:
     
  15. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Значи можам до некаде да те разберам јас се обидував 6 месеци ама полудев буквално, ама мора малку да се опуштиш ве следам сите цело време. Дури и ја незнам како останав бремена на толку стрес што сама си го правев. Се нервирав зошто другите да бидат бремени а јас не па на крајот си викам судбина како ми е пишано така. Знам дека мислите дека сега мене ми е лесно да си кажувам што и како ама и јас се трескав од земја и тоа без причина. Ама знаеш дека и стресот го намалува имунитетот и само од тоа може да си фатила кандида. Инаку јас секој ден пиев и сега продолжувам да пијам секое сабајле цеден сок од цитрон, цвекло, портокал, јаболко и ѓумбир и кога бев на контрола во Мај папот ми беше чист.
    Ви посакувам среќа на сите :D
     
  16. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Ама нема одење кога ти би имала упат....3 ден е 3 ден, и им е битен за хормоналниот статус од Х причини, не можеш да го одложиш за ден-2 зошто немаш писулче, ме сфаќаш? Затоа земаат крв за хормони и во сабота и недела, не велат Ај дојди во понеделник, викенд е сега :)
     
  17. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    Феминки и кај мене најверојатно ништо овој месец...Денес ужасно ме болат нозете, снагата,половините ми се отвори апетитот, лицето ми е цело исфрлено ...што значи кај и да е ке дојде..а можеби и не...зашто и онака немам редовна заради полицистични јајници...2-3 месеци со помош на прималут нор ми се регулираше сега овој месец едно што ми касни недела веке...којзнае и воопшто дали ке дојде..а таман стигнавме до фаза за испитување на проодност..ајде излезе бакеријата уреаплазам...таман требаше да чекам да ми дојде за да почнам да пијам терапија за бактеријата никаде ја нема да дојде...нешто коо не сака не сака :@
     
  18. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    Hе те сфатив за Kлисаровска она е во SISTINA како што знам,сакаше да ми кажеш дека не работи веќе инвитро таму дека само е на гинекологија општи прегледи или дека е префрлена на GAK-гинекологија државна???инаку кај неа сум била поодамна во поранешната SISTINA имам многу позитивен впечаток(порано многу ми доцнеше преку лето циклусот и она ми помагаше за регулирање со хормонални апчиња).е сега не знам дали да и се обратам пак за мојава проблематикa со оглед дека кај друга одев до неодамна ама се разидовме т.е. таа се налути бидејќи мм се премисли да правиме инсеминации под нејзина закрила итн.да не ја раширувам многу темава :lol: .
     
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    во Систина, гинекологија оддел. Не е во асистирана репродукција.
     
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.380
    Изминатиов месец немав овулација. Секој ден проверував со мониторот и ништо.
    Барем не се надевав, си знаев и многу поефективно си фукнционирав во секојдневиево без припазување кои би го имала во случај да мислам дека се фатило. Сега имам втори ден и конечно на одмор полнам батерии. Наредниов месец со нови сили.

    Дали знае некоја девојка колку месеци е ок да се нема овулација пред да се прават понатамошни испитувања. Знам дека не мора секој месец да се има овулација, но се мислам доколку се повтори и наредниот месец да отидам и да се информирам.