1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тврда столица

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mimisonce, 14 март 2011.

  1. cvet957

    cvet957 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    38
    Масло од ленено семе.
     
  2. bihterka

    bihterka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2014
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    55
    Земи си новолакс или дулколакс знам по дедо ми кога ја скрши ногата,пред година дена не отиде во вц недела дена а потоа му купив дулколакс и по час и пол отиде во вц.А новолакс не е толку брз но мене секогаш ми помага кога ќе променам клима па дури и кога не јадам ништо,само испиј го еден час по (доколку пиеш млеко)пиењето млеко,на камилица е затоа.
     
  3. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    а да пробате со конзумирање на овесни снегулки ептен помагаат не ебитно дали со млеко јогурт или чај ги јадете
     
  4. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Овесните снегулки ги користам со јогурт,па нема ефект.Секој организам има различен метаболизам.Се зависи од видот на храната што се конзумира во текот на денот и физичката активност.
     
  5. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев мала ко имав овај проблем,и сега имам ама не како порано :) Значи порано бев ептен за никаде,со недели можеше да не појдам во ВЦ :\
    Би ве советувала вие што имате постари баби или мајки небитно речете им да направат домашен квасец и со него да замесат леб,некое време јадете домашен леб месец со домашен квасец и ќе има резултати. Мене мислам дека така ми помина :)
     
  6. Love16

    Love16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    54
    Мене сок од портокал од Gora многу ми помага :)
     
  7. SuperGirl8

    SuperGirl8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Уффф.. Од мала го имам проблемов, запек и тврда столица.. ;(
    Некогаш нешто ќе ми помогни, некогаш ништо неможи.. Најмногу ме нетвира тоа што поради тврдата столица, често ми пукаат капиларите на г*зето и потоа меболи следните 30 мин |(
     
  8. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
    истиот проблем сестро што се не пробав и никако да се реши од мали ни се навикнале така цревата и сеа тешко да ги одвикнеме јас веке подолго време кога одам во вц нуждата не ја извршувам на шоља како човек туку на земја на плоќките па после чистам ама што да правам морам некако да отидам во вц иначе ке пукнам бев на доктор и докторката ми рече да клечам за да ми дојде и сега кога келчам ми доага и дру седнам на шоља ми поминува и вака ај ке извршам нуѓда наплочки и така и тоа на 4-5 дена одам во вц со маки и се навечер одам сите кога ке си леганат за да не им мириса и седам по 1 час во вц дур да ми дојде и кога ке почне да ме боли аналниот отвор е тогаш господ го гледам плус имам хемероиди а кога ке ми пукнат ми тече крв леле мајко и кога ке си леганам аналниот отвор не да ме боли кога ке станам сабајлето сеуште ме боли ама тоа е...
     
  9. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Купете си во зрна и мелено ленено семе и мед измешајте и на сабајле јадете по неколку лажици.
    И јас ја имам истата мака и еве неколку дена јадам така и полесно одам во вц.
     
  10. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Еве веќе 2 дена јадам ленено семе од Виталиа со малку мед, и сеуште не ми помогнало, чудно нели? ама си знам јас за мојот проблем решение нема, одвратно мрзелив метаболизам и црева имам :devil: кога не ми помогна горка сол, рициново масло, парафинско масло и слично нема ни ленено семе :devil: :devil:
     
  11. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.333
    Допаѓања:
    83.576
    Пол:
    Женски
    Пробај суви сливи,ако неможеш така да ги јадеш свари ги,испиј ја водичката што се вареле во неа па изеди неколку сливи :!: наутро,суви кајсии пробај по 4-5 или исто така и суви смокви,а можеш и јапонско јаболко сега на нив им е период така да лесно ќе можеш да најдеш.
    Мајка ми имаше таков проблем со столицата со години но со овие работи се се реши,пробај ќе биде во ред ќе видиш :)
     
  12. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Мене после една недела почна да ми делува. На сабајле и навечер пијав по една лажица парафински масло и таа внимамав што јадам.
     
  13. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Сте пробале ли да внесете повеќе храна богата со влакна. Влакната ја омекнуваат столицата и олеснуваат при нуждата . Јадете секој ден по едно јаболко, банана и круша обавезно .Плус јадете повеќе грав , диетален леб кој има влакна , сливи , грозје и пијте зелен чај нека ви стане навика тоа .Верувам дека нема да имате проблем . :)
     
    На trlala и ebola им се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    И јогуртот помага за тврда столица. Избегнувајте млечни работи.
     
  15. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Meне еднаш од бурек ми олесна...Нешто мрсничко да е...Лененото семе секако помага.Каква мака видов :x од секогаш имав тврда столица и сега ми се оде,го осеќам ама не може да испадне оти ептен ме болеше..Мајка ми вика од помада за раце стави малце на отворот ама мене не ми се бендиса идејата.На крај се заврши.Не знам шо ќе беше да не го изедев тоа бурекот :D :D
     
  16. SuperGirl8

    SuperGirl8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Мислев едниствена су на форумов,.
     
  17. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
    еве ме и мене по долго време не мозев порано да писам имав некој обврски епа вака сите знаете кој проблеми си ги имав и сеуште ги имам со одењето во вц по голема нужда и овој проблем на почетокот го криев несакав да го споделам со никој освен со мојот животе сопатник и тој случајно дозна па потоа се отворив кон вас за да најдам решение за овој проблем едно време бев опседната со тоа.Ги пробав повекето совети кој ми ги дадовте вие но не сте ми помогнале.Пред некое време зборував со една моја драга пријателка и таа ми кажа дека го имала истиов проблем понекогаш и ми кажа и како се справувала и со тоа. А тоа и мене многу ми помогна и сигурна сум дека и вас ке ви помогне. Нема нешто посебно и секој може да си го дозволи. е сега тоа е нели во тушкабината или во кадата маме една слусалка и црево е сега слсалката ја вадиме и останува само цревото . е тоа го пикаме во аналниот отвор внимателно и ја пуштаме водата најубаво ке дејствува ако водата е топла и со едната рака гио масирам стомакот а со другата го држиме цревото. Кога е осетите болка извадете го цревото а стомакот треба да ви стане тврд и одкога ке го извадите цревото седнето на шолјата и масирајте го стомакот и ге ви дојдат фасови прво ке ја испуштите водата а може и да летне и по некое гомце одкако ке ја испуштите водата ке ви дојде измеот и ке и ја извршите работата треба да се даде труд ама сепак е полесно одколку обично истата постапалка ја правите неколку пати додека не се чувствувате испразнети. Се надевам дека ке ви помогне:)
     
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.169
    Допаѓања:
    10.771
    Пол:
    Женски
    Постапкава што ја опишуваш е импровизирана клизма, и ако ова ти е единствениот начин да се испразниш правиш голема беља. Се користи кога стварно е потребна, ама ако постојано ја практикуваш организмот ја губи навиката за празнење и единствениот начин како да го исфрлиш изметот ќе биде со клизма. Ова не е решение, напротив ќе си направиш поголем проблем.
     
  19. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    А,да почнете да јадете цвекло и посен кашкавал?
    Мене тоа ми помага.
    :)
     
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.118
    Допаѓања:
    43.658
    Пол:
    Женски
    Здраво,некогаш кога ми се оди по надвор мислам дека ќе умрам..Мислам дека иам дијареа а коа ќе седнам на WC школката неможам да се испразнам,се мачам ....ХЕЛП????