1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    И јас сум слушнала така... а и има логика.
     
  2. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Не пиј премногу ладни течности.Пиј почесто и помали голтки.
    Консумирај пилешка супа. Јади ја млака, а не жешка и одморај.
    Ставете топло перниче на стомакот или шише со топла вода. Тоа ќе ви ги олесни болките кои ги чувствувате.
    Јадете лесна храна. Добар избор би бил ориз, компири, варени моркови, бело пилешко месо.
    Избегнувај млечни слатки производи, освен јогурт.
    Високата концентрација на шеќер може да ја влоши вашата состојба. Истото важи и за шеќерот од овошјето.
     
  3. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Неколку страни поназад имам пишувано дека на окото ми излезе јачменец ( по нашки очигледно е тоа,по докторски некоја инфекција ) ми дадоа крема и маст да ги користам,мислам дека ми рекоа една недела еве утре ќе правам една недела од ко почнав да ги користам,но окото ми е уште малку отечено?
    Што е сега проблемов,се скревам! Не можам значи! ;( ;( ;( ;(
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Ставај ладни облоги од чај од камилица, држи натопени памукчиња некои 15-20 минути повеќе пати во текот на денот. Мене ми помага доста.
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    Знам дека како помала кога ми излезе ми ставаа лукче на пола пресечено и на јачменецот протриј го.
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Да имаш некоја жена што дои, да ти капне една капка млеко ке помине.
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Бидејќи си многу паментна па еве прочитај сигурно знаеш да читаш нели!?
    Прониотиците се „добри бактерии“кои служат за регулација на цревната флора при дијареа, за зајакнување на одбрамбените способности на организмот, при употреба на антибиотици (за спречување на нарушувањето на нормалната цревна флора).
    Се употребуваат за спречување на атописки екзем посебно кај децата, при дијареја и за други инфективни заболувања.
    Ако имаш нешто уште да прашаш за фауната ќе ти одговорам.
    Седнете учете, а не да изигравате паљачовци на форумов.
     
    На Eleni.S и joy1 им се допаѓа ова.
  8. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Дали имаш само оток или јачменот се уште не е повлечен?
     
  9. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    Девојки, веќе подолго време го имам следниот проблем. На почетокот мислев дека е од тоа што е жешко и лето, ама истото ми се случи и пред некој ден, навечер. Не се допирам околу/ на/ во носот, да појаснам. Ама од нигде никаде ми тече крв. Некогаш повеќе, некогаш само две- три капки. Досега не сум била на лекар за ова, би отишла, ама знам дека ќе ме вратат дома така, од што не им се работи. Од што би можело да биде?
     
  10. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам дали некоја во ПМС кога ќе е дали има лошење? Многу лошо ми е веќе два дена бев на лекар правев крвна слика и се во ред ми е а и дали може да е од вежбање? Кога седам со свиткани нозе накај стомакот немам никаков проблем а кога ќе ми е истегнат стомакот ме болат стомачните од вежбите ама и ми се лоши... ве молам помогнете ми... некоја храна за подобрување или чај?
     
  11. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Постојат многу причини поради кои тече крв од носот, можеби се работи за повреден капилар (најчестата причина), или промени на хемоглобинот (слаба (анемија) и јака крв) и многу други болести. Сепак најпрвин направи си крвна слика и појди кај оториноларинголог.
     
    На mamma-mia му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Пред 3-4 дена на допир забележав ситно мало внатрешно топче на десната страна на 3-4 мм од клиторисот. Вчера при туширање страшно ме пецна и кога гледам ептен се поддуло и имам болки при допир. Значи надворешно освен поддуеност нема ништо. Ептен сум испаничена :sweat:
     
  13. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Може некое чирче да е. Дали е зацрвенето?
     
  14. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    зацрвенето е и ептен поддуено
     
  15. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849

    и јас го имав истиот случај... и со потопла вода го измив му ставив павловичева крем... и по 5-6 часа се измив со сапун и потопла вода и го стиснав ме пецна-ете тогаш ми излезе многу гној. и од тогаш ми се нема појавено :)
     
  16. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ќе пробаш да го стиснеш да истече гној (биди спремна на голема болка), премачкај со хидроген 3%, а потоа ќе го мачкаш со кантарион за да зарасне раничката.
     
  17. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    ^ Страв ми е да не си направам некоја поголема беља. Да не е нешто сериозно...викам да одам на гинеколог?!
     
  18. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Нема потреба од паника кога ќе созрее само ќе протече или евентуално помогни му кога ќе се појави белко на врвот со ноктите скини го врвот за да протече а потоа дезинфицирај го со ракија ако немаш ништо друго на памукче. Можеш да појдеш кај гинеколог но не е ништо страшно, површната болка само го потврдува тоа. Доколку е недај боже некој израсток или тумурано топче нема да те боли на допир.
    Сигурно си имала во животот многу такви чирчиња но ова те плаши дека е на незгодно место, а воопшто нема простор за паника.
     
  19. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Ми дојде по десет дена каснење но осеќам оштра болка во левата града,грутчиња низ неа и пупката лошо ме боли .. се плашам да не е нешто сериозно :(
     
  20. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    Од што ми се јавуваат овие симптоми? Пиев сок од праска почна да ми се лоши,после пиев газиран пак почна да ми се лоши. Само што ќе ставам нешто во уста ми се гади :( Глупо е ама ќе речам пред 2 недели имав анален однос (пијана состојба) кондомот се скина(сакам да се заштитам,па затоа користиме кондоми) дали може да е тоа или..?