1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Pubu-bubu ногу е лошо коа човек сам себе се лаже. Ти мислеш дека е искрен и те сака само затоа шо и ти си таква со него ама да бил искрен и да те сакал ќе ти бил сегашен не бивши. Човекот ни А ни Б го снемало и тоа на 2 месеци имал тежок период :o , да те сакал како што тврдиш немал да избега туку ќе останел заедно да го надминете тој тежок период ако и воопшто постоел. Ти се извинувал и ти мислиш дека е искрен епа кога ќе најдеш друг дечко кој ќе те сака искрено и ќе сфатиш како е да си искрено сакана ќе сфатиш дека и овој бившиот не те сакал воопшто. А ти сеуште размислуваш да се смириш со него ... смири се ако толку сакаш само кога пак ќе го снема без да ти каже немој да ти биде криво оти си се смирила.
     
  2. crazy.you

    crazy.you Активен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    16
    Linda96, има повеќе можности:
    - Можеби веќе не ја сака девојката што му била, крајот се гледал, а пак сакал да си се обезбеди на некој начин, да не е сам, а со тебе му е убаво да поминува време. И било како ајде демек заради љубовта кон тебе ќе раскине со неа.
    - Другата можност е дека можеби не му се расчистени односите со неа во целост, па не сака да се знае за тебе.
    - Исто така, можно е да не сака веднаш после една врска да продолжува друга, ради себе, а и од почит кон претходната женска. (што сметам дека е помалку веројатно)
    - Не гледа на тебе како можност повторно да си му девојка...
    - Но, да не бидеме негативно настроени, постои можност да му значиш сеуште, но не е сигурен во неговите чувства и намери.

    Затоа најдобро ти е, да разговараш со него најотворено и да го прашаш што може да очекуваш од него. Ако е ништо, тргни се, а можда ќе искочи и позитивно па чекам да не известиш. Поздрав ;)
     
  3. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    3.101
    Пол:
    Женски
    Najprvo se izvnuvam za latinicata, od telefon sum nemam kompjuter momentalno.
    Epa vaka sakam da slusnam mislenje za situacijava, samo nesakamm osuduvanja i vreganja bidejki seuste ne sum resena sto da pravam. Nakratko imam vrska od 2godini i 8meseci, go sakam deckomi,ne samo na zbor tuku navistina kroz se imam pominato so nego.. No se pojavi drug koj od koga go vidov prv pat srceto stvarno mi zastana. Toj se poznava so decko mi no samo onaka,na zdravo. Osejkam deka ova custvo e obostrano no jas ne mozam da bidam so nego od odredeni pricini.. No razmisluvam za 'ednas'. Znam deka ke recete prvo so decko mi da rascistam no ne moze taka, toj mnogu slabo mi obrakja vnimanie ako jas ne mu recam te sakam toj nikogas. Sakam malku da se oladam a toj drugiot e idealen za toa, da napomenam deka i toj ima zenska no nemam nameri da ja vmesam nea... sega sto mislite? Neznam zosto mi se slucva ova obicno ne sum vakva no ovoj drugiot me izlude i ne mi izleze od glava, jas neznam pojke so da mislam prosvetlete me...
     
  4. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.770
    Бидејќи дечко ти не ти обрнува внимание,можно е сите тие нежности, убави зборови да ги бараш кај некој друг.Дека не сакаш да ја мешаш девојка му,со самото тоа дека сакаш вие двајцата да имате нешто,таа директно е засегната.
    Верувам дека кај подолги врски постои одреден период на ладење,каде забораваш на сите тие нежности,кои ги има на почетокот од причина дека веќе си имате кажувано,па си знаете и немора толку често да се спомнува тоа.
    Не можам да кажам дека го оправдувам тоа што сакаш да го направиш,ти си знаеш,а колку гледам и решена си.Она што можам да го кажам е дека треба убаво,уште еднаш да размислиш,тоа и не е лесно да се скрие,немој после една вечер да те чини неколку години.
     
    На tessie и Youknow им се допаѓа ова.
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со тебе, но и да надополнам дека друго е да си сам и да имаш fuck friend,а сосема друго е кога си во врска. Така да, мислам дека дечко ти не би заслужил да му го направиш тоа. Похрабра би била кога би му кажала отворено што и како стојат работите. Размисли уште еднаш.
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  6. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Aко пробаш еднаш, и ако ти се погоди верувај ке бараш пак. А после тоа веке постои ризик и да ве фатат. Така да убаво размисли.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    1. болд: Покрај фактот што си во врска постојат и други одредени причини? Претпоставувам и тој не е слободен. Едит, сега видов и двајцата сте во врска. Некако ми делува како неговата врска да е поголема пречка од твојата врска. Не е фер кон дечкото, ни за „еднаш“, ни за „половина од еднаш“. Пофер од твоја страна ќе биде да го ослободиш и да му дадеш шанса да си најде некоја којашто ќе биде само негова.

    2. болд: најлесно е твојата слабост да му ја припишеш како вина на дечко ти, односно тоа што не ти изјавувал прв љубов што ни малку не е повод за неверство, ниту пак тригер дека не ти обрнува внимание. Честопати, секој од нас тоа и го правел, ја наметнувал вината на друг обидувајќи се да се оправда себеси за сопствените слабости. На многу им се случило, тоа е толку несовршена, толку човечки несовршена особина. Работата е штом ќе откриеме такво нешто да реагираме и да се коригираме.

    Постојат луѓе коишто се повеќе склони изјавите на љубов да им бидат почести кога не се чувствуваат баш така. Тие изјави потсвесно си мислат дека ќе пополнат празнина којашто постои во врската.

    Моја претпоставка е дека твојата врска станала монотона, без проблеми, без неверства, без секирации, без неизвесност, без сомнежи и со тоа возбудата исчезнала. Ако навистина несебично го сакаш дечко ти, ослободи го од тебе пред да се случи тоа „еднаш“ (се сомневам дека ќе остане на толку). Не го понижувај до таа мера ни крив ни должен. Можеби нема да дознае, еве и да не дознае, зарем тебе нема да ти биде доволно што ќе знаеш? Со самото тоа што тука бараш совет пред да го сториш тоа (што е за поздравување :clap: ) покажуваш дека си свесна за истата постапка и дека тешко ќе се справиш со самата себеси откако еднаш ќе се случи.

    Плус тоа со самото тоа што си се затрескала толку од прва, ќе го направи многу потешко да се откачиш од другиов. Пошто многу веројатно е, тој да сака возбуди да скока од високо, но долу секогаш да го чека спасувач. Во сличната ситуација си и ти, со тоа што постои ризик ти да се заљубиш а тој не, е дури тогаш ќе ги колнеш пеперутките во стомак но џабе ќе ти е се`. Многу тешко ќе си ја повратиш самодовербата по таква ситуација.

    Ова е мое мислење, извини ако го сфаќаш како осуда, но доколку сакаш искрен и добронамерен совет, од мене е ова.

    П.С. Искрено не верувам дека пиша за оправдување да добие (барем искрено се надевам). Многу од нас се нашле во ситуација на прагот да направат нешто коешто знаат дека е погрешно, но им треба од некој друг да слушнат дека е тоа погрешно и на кој начин е истото погрешно. Се надевам дека советиве ќе ти бидат од помош.
     
    На Daydream, Youknow и Lovely93 им се допаѓа ова.
  8. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    ^ Се согласувам со Теси, но уште едно ми падна во очи па затоа решив и јас да постирам. Не планираш да ја мешаш девојка му во тоа? А како тоа можеш да не ја вмешаш? Со самото тоа што ќе стане дел од еден триаголник или пак ќе биде изневерена, таа станува дел од нешто многу болно, што ако навистина го сака ќе и го уништи животот. Навистина мислиш дека не ја вмешуваш? Дури и да не дознае, пак е вмешана иако не знае, таа всушност ќе живее во лага, а полошо од тоа драга моја нема, поготово кога станува збор за љубовта. Толку од мене, за понатаму ти си знаеш, и онака не дека ќе не послушаш ако ти се укаже прилика, ти си бараш само оправдување. Но сепак се надевам дека нема да уништиш 3-годишна врска поради едно мало внимание или страст. Како и да е, ќе ти биде криво барем јас мислам така, но не се рекло за џабе, што ќе посееш тоа и ќе жнееш. Само не би ти посакала ни тебе ни на никого да му се случи такво нешто, претпоставувам ситуацијата била заедно сте го сретнале и дечко ти се поздравил со него а оппп у моментот тебе те голицка нешто во стомакот и чувствуваш хемија. Има ли полошо од со познаник на човекот кој те сака.... Нејсе, како пак заклучи дека и тој го осетил истото? И не те осудувам но пред се за твое добро размисли дали ќе можеш после да продолжиш со дечко ти како ништо да не било ако се случи само еднаш како што викаш или пак ако го изгубиш дали ќе ти биде сеедно. Одговорот на твоето прашање лежи само длабоко во тебе, преиспитај се добро за да не се каеш после.
     
    На Daydream и tessie им се допаѓа ова.
  9. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38

    Можеш да му ставиш пауза на дечкоти да не биде како изневеривање, да речеш дека сакаш малку да си ја оладиш главата ,жалосно е човек со кој си била 3 години да го изневериш.
     
  10. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Ако искрено го сакаш дечко ти нема да размислуваш вака!
    Сеедно јас мислам дека не вреди да си расипеш со еден збор УБАВА врска за некој со кој ќе бидеш само еднаш. Ти се допаѓа сега а по некое време недела, две ќе исчезнат тие "симпатии". Ако сега го изневериш дечко ти јас ти гарантирам дека ќе се каеш. Друга работа е тој другиот што веќе си има женска и нема да ти биде криво покрај својата и туѓа врска да уништиш само за еднаш? А на лагата и се кратки нозете ако дознае дечко ти дека е изневерен голема е веројатноста да те остави и веќе во очи да не те погледне. Ако е за еднаш јас мислам дека не вреди па ти сега како сакаш јас секако неможам да те разубедувам тука. Не те осудувам напротив, твој живот твои одлуки ама и твои грешки од кои сама ќе си ги сносиш последиците. Да беше ти слободна, да немаше дечко друго ќе те советував ама вака не. И тоа што со дечко ти имате може некоја мала криза или незнам не е доволна причина за ти да го изневериш, и не се обидувај да се оправдаш самата себе со тоа што вината на друг ќе ја наметнеш.
     
    На crazy.you, Valerin и Youknow им се допаѓа ова.
  11. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Xахаха а после да му се смири :devil: :rofl:
     
    На tessie, crazy.you и lobenickaa97 им се допаѓа ова.
  12. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Јас не можам да ги сфатам девојките кои посегаат по друго, забрането а потоа кукаат.
    Секоја девојка на светот би дала да има стабилна врска со човек кој ќе ја сака и почитува. Замисли You Know, некои и тоа го немаат а ти размислуваш за неверство. Себична си. Мислиш да си го направиш ќеифот затоа што ти мрда опашот.. Размисли колку ќе бидеш во загуба.

    - Типот со кој планираш да го изневериш твојот партнер ќе те смета за лесна девојка.

    - На крајот овде повторно ќе пишуваш а тоа ќе биде како да го повратиш својот дечко кој си го изварала затоа што тој не сака да биде со тебе од таа причина.

    Нема да ти биде срам да го погледнеш во очи? Да го бакнеш? Додека тој те чекал ти си била со друг?
    Како би се осеќала ти тебе тоа да ти биде направено? Биди во позиција на твојот дечко како ќе се чувствува за тоа што можеби ќе го изневериш?

    Всушност, ти на крајот знаеш. Твој живот твои правила нели?

    И уште нешто. Ако планираш нешто со типов Б подобро расчисти со твојот дечко ако веќе ти е монотоно, не ти обраќа внимание. Ем нема да имаш грижа на совест ем ке си правеш што сакаш со тој, под услов ако и тој расќине. Инаку јас не би ризикувала.
     
    На Daydream, Hipica, crazy.you и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    Тоа де хаахах да не биде изневерување, оти луѓе па жалосно е за човекот :lol: :lol: :devil:
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Нема ли да ве гризе совеста и со кое лице после ќе му се вратите на дечкото,ќе му се смешката и ќе го лажете дека го сакате?
    Нема да се гадите од самите себе? :puke:

    Па да не те навредуваме, ај да те потапшам по рамо , оди измуви се, прај си ќејфови, после врати се кај дечко ти со смешак од 6 до 6. :x
     
    На crazy.you, Daydream и natemila им се допаѓа ова.
  15. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Девојки мислам дека нема потреба од такви иронични и безвеза коментари. Девојката не рече дека ќе го изневери дечкото туку дека и се допаѓа некој друг. Јас само и наведов причини што може да се случи ако го изневери за да си ги земе и нив во предвид ако веќе мисли да го прави тоа. Друга работа некои коментари ги терате на мајтап како глуп да е тој што прашал за совет, a тоа не е убаво.

    Лубеничке немам ништо против тебе лично ама коментарот ти беше баш онака без веза. Нема врска дали тие се во врска или ставиле пауза. Да кажеме дека ќе стават пауза и таа ќе си го направи меракот еднаш со овој вториот и тој вториот секако си има женска и ќе си се врати кај нејзе а девојката што праша ќе остане на цедило и желна за внимание ќе се врати кај дечко и. Ниту една тајна не е вечна, кад тад дечко и ќе дознае и независно што направиле пауза ќе и раскине. И да не и раскине нема да ја гледа со истите очи како порано и врската нема да им биде како порано тоа е понетата на муабетот. Што за обично свиѓање не вреди да уништиш врска од две години и кусур. А ако веќе толку сака нека раскине со дечко и барем да не го матка наоколу, само немој после да се кае.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lavica.4

    Lavica.4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2014
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    8
    Девојки Здраво ! Не бев еден период тука и неможев да ви пишам...Јас оладив не му се ни јавував по цел ден а тој на мене по 5пати днево...почна што ти е? не ме бараш?јас уште толку,гордоста од секогаш ми била битна..!послем тоа др.ден јас ќе му се јавев еднаш во денот.чудни му беше...скроз се тргнав...му реков Дали сакаш да продолжиш со мене?Ми вика Што зборуваш?Зошто прашуваш?Му реков пази како се однесуваш!Заедно сме уште не му водам повеќе контрола кај сака нека оди,со кого сака нека оди!Несакам да знам!Знаете еднаш му ѕвонев на 2 саату и му рече : Што ти контрола ми водиш?! :$ Незнаев што да кажам....да да љубоморна сум.Каки што ми рековте олади па да видиш како ќе биде?да сеа он моли.Ми рече ќе излегувам,само викам Добро оди.Несакам да знам со кого е!Иако се гледаме поретко се ме вика да излезам порано за повеќе да сме биле заедно.Девојки ако ми верувате јас неможам веќе да верувам во ништо!Сеедно ми е....Пишете ми :* Останете пиздравени :*
     
  17. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Se karav so decko mi i mi kazha deka jas mn sum mu se ponashala i mu rekov e da be. Jas ti sum i mi rece:worried:to me mesas mene be KURVO.SVE DA TI EBAM. I mu rekov taka a? dobro. i mu spustiv. na fb mi pisha a i mi dzvoneshe na mombilen. mu rekov deka tolku e so nas. deka nema da dozvolam vo niciij oci da bidam gledannaa. kako kurva. SVE pravev za nego. Sto nikojadr ne mrdala za on vaka da mi vrati? mi reche te sakam najmnogu nee e tolku so nas.no jas ako preminam preku navredAta znsci deka stv ispagja deka ssum kurva. ETE JA MOJATA “SOVRSSENA VRSKA“ .....!!!! SE SRAMAM MNOOGUU :(
     
  18. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    За твои години е навистина срамота вакво нешто да прашуваш. Дечкото ти рекол еден толку навредлив, тежок и незаслужен збор и ти сеуште размислуваш дали да преминеш преку тоа? Башка те препцувал.Ако еднаш ти рекол така друг пат пак ќе ти рече а ти ако си ..... трпи го тоа.
     
  19. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    eloves незнам дали погрешно ме свати,ама јас со двата коментари се пошегував мислам ме разбра она што јас сакам да кажам и повеќето знаеја. Сакав да кажам дека не е убаво ова што го прави,а не дека треба да ме послуша и да стави пауза. Инаку ако сака нека си го направи кејфот. Ако стигнало до тој степен дечкои да го изневерува, значи и скиснало од врската или не го сака, што е очигледно дека и не и е баш гајле дали ќе заврши долга врска.
     
  20. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Што да ти пишам, веќе си во таа фаза кога ти е сеедно и само си го правиш ќеифот. Од таа “зона“ никој не се вратил назад, а мажите (погрешно) најмногу се занимаваат со friend зоната и ја гледаат ко нешто најстрашно. :D Биди си индиферентна, на дистанца, прифати го тоа дека се ладиш од него и не дозволувај повторно да те занесе. Вака ако си посреќна, вака терај. И срамота и голема негрижа е тоа што тој посветува на другарите и другарките време до шест сабајле, а не може да си дозволи да помине повеќе време со тебе, каде и да си низ Македонија-ва. За колку саати ќе стигнеш од еден до друг нејзин крај? За три? Мораш да си бараш да ти покаже дека му значиш, а ако не, терај додека ти е ќеф.

    Туку друго ми падна во очи. Другиот дечко. Оној којшто ти ветуваше брда и долини. Не ретко е и така. Љубовта се раѓала на различни начини и во различни и не секогаш стереотипни околности. Не велам дека нема шанси да би можел да те усреќи. Но внимавај. Знам за една ситуација во којашто таков еден на една жена и приушти полошо љубовно искуство од оној којшто ја лажеше едноставно. Постојат ловци, со толку мала успешност што полесно им е да ловат веќе ранет плен, ако ме разбираш. И после, откако ќе го добијат тоа што го сакаат, не ретко си лечат комплекси.

    Е зошто да се срамиш од нешто што не си го сторила. Јас сметам дека ако се сака некој, треба да се внимава на зборовите. И ќе се искараш и ќе се извреѓаш, нормално, но да има одредена кочница. Е сега, не генерализирам, ама кај некои мажи кочницата заглавува повеќе. Сега, има некои прости луѓе на коишто ова им е највисок стил на комуникација и не ни знаат подобро. Има мажи коишто небаре се зависни од пцуење и само така им олеснува. Многу зависи од караницата, од причината за истата, од зборовите кои биле употребени (како што за жена навредливо е „курва“ и мажите имаат зборови коишто ги доживуваат како повредливи).

    Она што го знам сигурно е дека треба да го натераш убаво да се испоти додека да докаже оти се покајал за зборовите. А тогаш, одлуката е само твоја.

    Отворен муабет: „Јас те сакав, иако ми беше тешко, се борев да те разберам и ти помогнам. Сега јас паднав со дух и сега ти треба да ми бидеш поддршка и да имаш трпение како што имав јас за тебе.“ Aко не те разбере, не ни вреди и грешка би било што си му простила.
     
    На Lavica.4 му/ѝ се допаѓа ова.