1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Јас од Џамбо земав поводници, ланчиња, чешли, кревет, играчки и сл. Не му ја знам возраста за да ти кажам колку пати на ден треба да го храниш. Но, по милионити пат го поставувам редоследов:
    -3 недели до 1 месец- на секои 2 саата
    -2 до 3 месеца- 5 пати на ден
    -4 до 5 месеца- 3 пати на ден
    -над 1 година- 2 пати на ден

    Ако се дава еден оброк дневно, има ризик од надувување на стомакот.

    За да се чешла, ти треба само фурминатор. Во македонија го продаваат за 1500 денари, но во АлиЕкспрес го имаш за 500 денари.

    Само фурминатор помага, обичен чешел-не. Прочитај погоре во постов за фурминаторот што напишав.
     
    На Bozica1980, Marick14 и kikkki им се допаѓа ова.
  2. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Да,фурминаторот го користам и јас скоро година и е супер,навистина помага и многу влакна вади.
    Можеш да нарачаш од интернет има по огласи,по 1500 е се незнам дали и во пет-шоповите има ако има мислам дека се поскапи,сепак не сум баш информирана за цените таму.Друго можеш и омега три,да му земеш и јајце двапати неделно,можеш да почнеш да му даваш и секако варено да е. ;)
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Пред саат и пол, стигна фурминаторот од Али Експрес. Презадоволна сум, ја чешлав Беки цал саат. За џабе пари, 570 денари само, а тука се 1500.
     

    Прикачени фајлови:

    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165

    Те молам ако имаш линк од селерот? Фала...


    Твоето куче има епилепсија. Ист таков напад добива кучето на мој другар, кој е ветеринар и во моменти на напад му дава на кучето соодветна доза дијазепам. Секако не е препорачливо да му даваш без консултација со стручно лице. Не мора да значи дека кучето ќе има пократок век, но секако нападите ќе се случуваат...
     
    На cinderella93 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    http://m.aliexpress.com/item/894170936.html
    Малите фурминатори се околу 300 денари со 2 долари доплата. Јас го земав најголемиот што е над 400 денари, со доплата 570 беше. Ти го носат пакетот до дома и многу е пректично.
     
  6. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Девојки, пред неколку дена вдомив маченце кое го најдов на улица, и на носето има како некое темно кафеаво струпче, како пред паѓање да му е, не знам како да го опишам. Не знам од кога му е на носето, но го следам деновиве и не му се шири. Чачнав на интернет ама не најдов ништо поконкретно, ќе постирам слика во спојлер, доколку некоја од вас имала ваква ситуација, молам за одговор. Фала.

    [​IMG]
     
  7. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Јас ви пишав во темава еднаш за епилепсија пролистајте ќе најдете.На дечко ми кучето имаше и живееше 13 год, тоа не одредува колку ќе му биде животнот век.
     
  8. honey.11

    honey.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2013
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    972
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site, imam zlaten retriver skoro 1god star vekje 2 dena ochite mu se crveni isto kako so mozhe da se javi i kaj nas kaj lugjeto. Dali ima nekoj od site vas iskustvo so vakvo neshto da spodeli iskustvo da kazhe barem so da pravam dali da go nosam prav na veterinar ili ? Fala Vi odnapred
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    па мислам дека не е нешто сериозно плакни му ги очите камилица (чај)и јас имав вака слично со моето куче ама него му отекоа му беа црвени и го чешаа го миев со камилица и за неколку дена помина
     
  10. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    На моево буце изметот последните неколку дена и е жолтеникав, па поркокалиев така нешто.
    Екстремно светол.

    Имам ли потреба од грижа?
     
  11. lalala3

    lalala3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    2
    Дечки имам голем проблем ,имам кане корсо и фати болви :( нема со сто не пробав , неопетроид , некои раствори од ветеринарна ми даваа ,ампула се се стававаме и не си одат пустите!!! Изгледа дека имаме голем двор и сегде се раширени и неможам да ги унистам затоа што гнидите се отпорни на тие средства. Прееска бев до земјоделска и купив Етиол го испрскав подрумот боксот и некои места кои сто можам да му ги забранам да оди и ми кажаа дека ги убивало и гнидите и се и дека немора пак да прскам , па сакам да прасам дали некој го прскал и кучето со етиол??? Страв ми е да не го отрујам или да не му ја остетам кожата :( висе преку глава ми се 3 месеци се расправам со болви ;( ако можам со етиол да го напрскам па и гниди и болви и врагови се нека цркнат
     
  12. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Не смееш со тоа да го прскаш, отровно е.
    Инаку како ампули не му помагаат, вие сигурно не ставате редовно или ги користите погрешно.Моето со ампула 2 месеци е раат без болви.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Ќе си земеш фронтлајн ампули и ќе го решиш проблемот одма. Неможе од ампула да не му помине, сигурно ти продаваат некои разредени ампули затоа што кога ќе ја ставиш ампулата болвите умираат во рок од неколку саати, нема шанси да преживеат. Амплуата ги уништува, а после тоа месец два кучето е раат.
    Начинот на аплицирање е едноставен, кај вратот одозгора и малку подоле по должината на рбетот. Дури и да се лижне (што е невозможно на тој дел од телото) не се токсични за кучињата овие ампули.
    Околу 600 денари чини една ампула, а ќе земеш во зависност од тежината на кучето. Ако си од Скопје ги има во пет шопот во Рамстор.
    Не се зезај со други средства нема ништо да ти помогне, а можеш и да му наштетиш на кучето.
     
  14. Gremleenka

    Gremleenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    19
    Девојки ве молам за помош!!

    Моето куче е старо 3-4 месеци. Во последно време оди некако свиткано во пределот на стомакот, како да има грчеви. Заприметив во изметот дека има глисти, а претходно му имам дадено 2 апчиња против истите затоа што ветеринар ми кажа дека ако со едно не успее да ги исфрли сите по една до две недели да му дадам друго, но гледам дека уште се мачи со нив кутрото. Дали е можно да е тоа од глистите или се работи за нешто друго? :(
    И ве молам за совет со што друго може да го спасам од глисти?
     
  15. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    И мојава на 4 месеци имаше грчеви во стомакот. Исто така и дијареа имаше. И' дававме јаглен, медицински по два на ден. Не знам колку ќе помогне оджва, но најдобро е да контактираш со ветеринар.
     
    На Gremleenka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Pinc123

    Pinc123 Нов член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Imam melez pinc 3ipol meseci e pa mislam da mu davam kupecka hrana koja e najdobra ve molama kazete mi
     
  17. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Гледам дека има S и L Фурминатор на Алиекспрес. Кој да го нарачам? Моето куче има 6 месеци.
     
  18. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Има и М. Твоето куче беше лабрадор, ако не грешам... можеш да избереш меѓу М и Л, јас имам куче со среден раст и земав Л зошто поголема работа ми врши. Имаш опција за да го купиш производот, но пред да кликнеш таму, избираш М или Л. После кликаш на таа опција и го пополнуваш формуларот. (Те прашува за Адреса, место и сл)

    За пинч мискот можеш да земеш од Брит храна, најмногу ја препорачувам од купечките. Но, мислам дека е подобро да му се готви храна, не само што е ефтино, туку и сигурност за здравје на кучето. Стави пилешко без коски, ориз и моркови во тенџере, свари ги и имаш вкусен оброк за твоето куче. Гарант ќе ја сака таквата храна, зошто не сум видела куче да не сака месо. Исто така можеш да му готвиш и со говедско или јагнешко и гледај различни меса во неделата да даваш. (Пример: понеделник: оброци со говедско; вторник: оброци со пилешко; среда: оброци со јагнешко; четврток: оброци со свинско) Но можеш и еден или 2 вида на месо да даваш во текот на неделата.
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Ве молам за помош,итно ми е!!
    Имам мало маченце,и ноќва побагнало од кај мајка му,го најдовме надвор како леже на земја,парализирано беше..Го извиткав со стари алишта да се затопли и му дадов топло млеко,пиеше но неможи да стани на таа страна што лежело само на таа паѓа..
    Грев ми е да го гледам како се обидува да стани а не може..
    Како да му помогнам?Се плашам дека ќе умре.. ;(
     
    На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Однеси го на ветеринар. Јас се сомневам дека има слаба циркулација на крвта, особено на страната на која што лежело зошто ладно било. Но, може би грешам, па те советувам да го однесеш кај некој добар ветеринар од твојот град и да ти каѓе точно.