1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење во јавност

Дискусија во 'Бебе' започната од BoaVista, 26 септември 2010.

?

Дали го поддржувате доењето во јавност?

  1. Да, но само доколку е дискретно

    167 глас(а)
    53,5%
  2. Да, не е важно дали е дискретно или не

    97 глас(а)
    31,1%
  3. Не го поддржувам воопшто

    34 глас(а)
    10,9%
  4. Сеедно ми е

    14 глас(а)
    4,5%
  1. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.490
    Допаѓања:
    2.080
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Какво новинарско достигнување за Наташа Толевска :clap:
    |(
     
    На butterfly4 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. butterfly4

    butterfly4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    528
    Страшно!! Да беше маж,ај ке речеш...ама жена да напише вакво нешто? :fubar: :x
     
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Ја гледа маж ми денеска анкетата на Фемина и ми вика: Значи женски сајт и форум е ова, така?
    Јас му викам- Да.
    Тој продолжува: Како може анкетата дали поддржуваш доење на јавно место да има 70% негативни гласови? Едноставно неможам да сфатам како може да гласаат против себе си!
     
    На zalosna, Kaetana, galapce и 9 други им се допаѓа ова.
  5. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Па најверојатно одвај 30% се мајки, другите се тинејџери. Тие сеуште не ја разбираат оваа потреба. :?:
     
    На Kaetana, galapce, mila25ve и 2 други им се допаѓа ова.
  6. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    10352981_378569738978725_8698531258835541345_n.jpg
     
    На Kaetana, zalosna, meli23 и 6 други им се допаѓа ова.
  7. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Тоа е точно - Се задоволува една од основните потреби на детето и јасно е дека има ситуации кога тоа треба да се дои во јавност. Доволно е само да се префрли една пелена преку рамо (со цел да се покрие градата) и на тој начин и бебето ќе е задоволено, а и ќе бидат избегнати и другите непријатности и погледи.
     
    На Sunflowers, bambusce, girl-miri и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Definitivno predposlednoto 8-|
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  9. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    На chocolade и artemidis им се допаѓа ова.
  10. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    A u denesno vojno vreme i politicku poruku poslajem dok doim haha :!:
     
  11. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Не ми се верува, како може молзењето да го споредиш со вршење нужда?!?!?!?!?
     
  12. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    По неубава ми е сликата кога плаче гладно бебе,отколку кога мајката дискретно го дои бебето.
    И што запнале по тоа ,,доење во јавност,, чиниш рамно е на одзимање човечки живот во јавност. Та цицки на изволте има на сите страни и таму гледајте, а не во дојката на некоја мајка која си го храни бебето.
    Не значи дека ако сме мајки кои дојат не треба да мрднеме од дома зошто бебето кое е со нас можеби ќе посака да цице. Водиме нормален живот, функционираме како цел нормален свет плус задоволуваме една основна потреба на нашето бебе-го храниме. Не гледам ништо страшно во тоа.
    Сум за подискретно доење, покриена со марама или некако подзакриена но факт е дека штом јавно го правиш тоа не можеш целосно да си заштитена од нечии очи. И пак ќе кажам-не гледам ништо лошо во тоа.

    Ми се има случено да дојам во јавност и би го повторила истото ако морам... Бебето ми плачеше за храна, седнав на една клупа во паркот, се свртев со грб кон минувачите и го нацицав бебулето.
    Искрено гајле ми е што мислат другите, потребата на моето бебе ми е поважна.
     
    На Kaetana, bambusce, zuto и 3 други им се допаѓа ова.
  13. meli23

    meli23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    122
    па очигледно малава нема да го дои своето бебе,за да не и биде гадно сто пие нејзиното дете
     
    На zalosna и zuto им се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.829
    Пол:
    Женски
    Па незнам како лугето воопшто го замислуват животот на една мајка ?
    Или да седи дома нонстоп или да го земе бебето но да му даде шише со вештачко млеко бидејки некому му е гадно доењето?За туг кејф ни едното ни другото :P
    И ке си шетам и ке си дојам.Не ми може никој ништо.
     
    На zalosna, Kaetana, bambusce и 3 други им се допаѓа ова.
  15. meli23

    meli23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    122
    да ја прасаме каде излегува малава,па да излеземе и ние таму на кафенце и јавно доење :P
     
    На zalosna и joy1 им се допаѓа ова.
  16. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    29.842
    Пол:
    Женски
    Пишав едно вρеме,но бев бρемена,сег κога станав мајκа,ништо не може да ми го смени мислењето. И κога имаме гости аκо бебуш посаκа јас само се вρтам на стρана и го дојам. Па луѓе,ние гρадите не ги поκажуваме за мода,туκу за да задоволиме потρеба на нашите најмили.
    П.С κаде ќе биде собиρот за κафе? :D
     
    На Kaetana, zalosna, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  17. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Исто и јас κога имаме гости или одиме ние на гости, се вρтам на стρана и го дојам аκо сме излезени неκаде, пρед повеќе наρод носам маρама и се поκρивам
     
    На Kaetana, LaDyDoLl и leona83 им се допаѓа ова.
  18. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Јас марама не ставам. Од бебушка ништо не се гледа, а плус и со блузата одозгора се припокривам. Треба ептен да се загледаш, за да видиш нешто :D А и да се гледа, да ви кажам право ич не ми е гајле, најбитно ми е детето.
    Кога дома ми доаѓаат гости, си дојам слободно пред нив т.е јас на кауч тие на трпезариска маса и си правиме муабет. Таман работа до сега да се криев на секој подој во спална, ко што цицаше бебево првите месеци по цел ден... |(
    Кога одам на гости, си прашувам дали им смета. До сега никому не сметало ;)
     
    На Kaetana, Domakica, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Nema somnevanje deka nekogas mora vo javnost da se napravi toa, ako place bebeto nema izbor. Mene cesto mi placea koga bea gladni i nemav sto da pravam, nemav izbor. Ti sto ne se vo taa uloga mislat deka sme bile nekulturni, no neka sednat na nase mesto pa da vidime dali bi mu dale mleko na bebeto koga place i dali ke krutikuvaat. Sramota e taka da velat, majcinskata kultura uste ni e mnogu slaba, vo drugi zemji doilkata e visoko pocituvana, a tuka seuste navreduva koga go hrani javno.
     
    На TIGARCE86 и joy1 им се допаѓа ова.
  20. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Ама и немаме никакви услови за тоа. Кога бевме на вакцина последниот пат имаше многу гужва. Се чекаше со часови. Сите со мали бебиња кои огладнуваат брзо, некои од нив требаше да бидат јадени пред вакцината. Чекалната мала, а внатре сите мајки си беа со нивните мажи (како и јас). Некои прашуваа дали може во собата на сестрата да дојат. Една мајка беше дрско одбиена од сестрата со образложение дека таму ќе пијат кафе. Искрено, мене ми беше непријатно да дојам во толку гужва па си отидов во кола...ама не се сите со (свои) возила дојдени.

    И покрај тоа што немам ништо против доење во јавност, сум доела и јас, сепак сметам дека на некои места задолжително треба да има простории за доење. И ние мајките би се чувствувале покомотно.
     
    На Kaetana, TIGARCE86, LaDyDoLl и 3 други им се допаѓа ова.