1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

PRISSCA тест

Дискусија во 'Бременост' започната од Gea, 19 март 2013.

  1. MilaMila13

    MilaMila13 Нов член

    Се зачлени на:
    5 јули 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    jas pravev PRISCA 1 vo 13 nedela mi se cini i sega koga go prasav ginekologot dali treba pak mi rece NE zasto prviot skrining zaedno so PRISCA1 bea dobri. Sega vo 20 nedela samo skrining (eho) napraviv i tolku. A so prvoto nepravev PRISCA voopsto pa se rodi zivo zdravo :)
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    PRISCA- Систем за калкулација на ризик од постоење на хромозомски и други нарушувања кај плодот.
    Како што кажува и самото име, (PRISCA- Prenatal Risc Calulation Software), се работи за една моќна алатка која се употребува како ефикасен метод во пренаталниот скрининг, рано во бременоста.
    PRISCA во себе инкорпорира повеќе сегменти и тоа : мерки од ултразвук, биохемиски маркери од крв, податоци од мајката за возраста, бременоста, заболувања и др.
    ...класично ехо на кое матичниот ти дава параметри, и во рок од 3 дена мора да ти се извади крв, за да бидат соодветни податоците. А колку што знам е задолжително испитување.
     
  3. baby000

    baby000 Нов член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Zdravo na site!
    Najprvo vi se izvinuvam zaradi fondot nemam kirilica na telefon.
    Mojot ginekolog mi preporaca da napravam prisca test.I jas rekov koga za raboti za zdravjeto na moeto nerodeno bebe bez razlika so e I kako e resiv da go napravam.
    Pa kaj nas vo Bitola mnogu e skapo, pa doktorot mi preporaca da odam Skopje.
    Pa sega mislam deka treba da odam vo bolnicata po ginekologija I akuserstvo no ne znam kade tocno se naoga.
    Pa ve zamoluvam vie koi ste od tamu ili vie koi znaete podetalno da mi objasnete vo vrska so lokacijata.
    Kazete mi ja tocnata adresa I nekoi popoznati objekti koi se vo nejzina blizina.
    Pozdrav do site I vi blagodaram odnapred
     
  4. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Имаш ЛП
     
  5. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    456
    Допаѓања:
    1.108
    Пол:
    Женски
    Ќе ве замолам за совет. Утре влегувам во 16 недела , а завчера правев ехо,се беше добро ,но матичната ми кажа за приската и рече многумина ја прават,зошто да не направиш и ти,иако сепак спомна дека тоа секој по своја волја.. И ,ми даде упат за гинекологија,меѓутоа кога отидов вчера ми кажаа дека за приска 2 немало реагенси,па ми дадоа број да им се јавам од следната недела за да знам дали добиле. Но,сестрата ми кажа јас би ти препорачала да си одиш приватно,оти кај нив не се знае кога ќе добијат.. А кога прашав во Авицена,таму било 3800 приватно,во Систина немало исто реагенси ,па само ми преостанува уште во Адриа Лаб да се јавам,иско претпоставувам и таму е толку отприлика.. Па ,сега не знам што да правам,приватно ми изгледа скапо,не ми се даваат толку пари,плус докторката кажа дека не е задолжително.. Што мислите вие,а да , исто досега се беше во ред со бебето,значи немаме никакви сомнежи за нешто лошо,не дај Боже..
     
  6. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Вака Приската не ти е многу сигурен метод најсигурна е амниосинтезата приската се состои од математички вредности може и да погреши затоа многу доктори викаат дека не е задолжителна да се прави,ако сакаш да си на чисто топло ти го препорачувам Др Павле Димчев од Систина број 1 за секакви аномалии и не дај боже за срце и други органи,и се во врска со побитните прегледи околу 2000 ден ти е ехо преглед кај него на 4Д штом,ќе ти види знае што како само јави се побрзо да закажеш ако одиш премногу има гужва кај него поздравче
     
    На Mandicka, lavaleta и Asja им се допаѓа ова.
  7. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    А затоа мене кај матицниот гинеколог ми викаат не се отворени термините за приска усте не моземе да заказеме :swear: Знаци каков безобразлок од Гак и после многудетни семејства да да ако имам милиони на сметка. инаку јас во ремедика прасав ехото е 3000 ден а приската 3500 ден, јас сакам на Гак да правам ехо и приска а во ремедика за второ мислење само ехо. Инаку како сто цитам по форумов треба да се прави приска.
     
    На Asja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    А во систина се јавив ми рекоа дека приска тест воопсто не прават
     
    На Asja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.828
    Пол:
    Женски
    Убаво рече тигарче..во систина само кај димчев на скрининг.Си ја знае тој работата.
     
    На EricaBellan, Asja и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  10. lavaleta

    lavaleta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    69
    Definitivno bi go preporacala Dr.Dimcev za fetalen skinning (4D Eho), se zakazuva odnapred okolu 2 nedeli, no cini malku poveke- 3500 den e pregledot.
     
    На Asja му/ѝ се допаѓа ова.
  11. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Феминки,
    да ве прашам ја сабајлево бев кај матичниот гинеколог и ми викаат дека за на ГАК за октомври не е отворен ниеден термин на "мој термин" и неможат да ми закажат за приска а и за ништо друго. Имате ли некаква информација зошто јас во сабота влегувам во 12 недела, а имам хематом и пијам дабростон. Од друга страна ехото кај матичниот е од пред 20 години и ми вика ја нема шанси да те видам на ова ехо мораш на ГАК за да ти кажат дали да продолжиш да пиеш добарстон :@
     
  12. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    И да ве прашам,


    што правите со облека ја викам немам стомак немам ама сега кога ја извадив зимскава облека оп стомак панталоните нема шанси да ги закопчам :) па си се израдував :$
    Сте гледале ли нешто сукњи или панталони за трудници и колку пари се одприлика :)
     
  13. ema2011

    ema2011 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    menelele imas ubav i eftin izbor vo butik Lea vo bunjakovec,mozes da vidis...
     
  14. ema2011

    ema2011 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Menelele imas ubav i eftin izbor vo butik lea vo bunjakovec...
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Vaka.. bev kaj maticnata vo sredata i pravev skrining na anomalii, mi rece dali sakam da pravam priska deka ne e zadolzitelno. Jas sakav i mi dade upat za na ginekologija, no ne mi spomna deka mora da odam za dva dena (zaso procitav vo temava deka se odi so nepostari rezz od 2 dena). Mora da odam deneska? I do kolku rabotat tie tamu? Vo drzavna...
     
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Оди одма ќе завршиш, нема гужва, сами крв ќе ти земат и ќе те прашаат нешто. На гинекологија како во подрум им е лабораторијата.
     
  17. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Аминоцитезата дава конкретни резултати ама слушнав дека не е безбедна за бебето. Земаат примерок од е плодовата вода и постои ризик од спонтан абортус или предвремено породување да е скраја.
     
  18. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    дали знај некој дали има приска на државно оти пред 2 недели немаше само приватно беше . Ова за Битола се работи ?
     
  19. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    Јас незнам дали е на државно или приватно, но мене ми рекоја најубо приска во Битола да правам, бидејќи и Пп и Бт било 4000 ден, но поарно Бт...
    Понеделник би требало да добијам повеќе информации за тоа... :)
     
  20. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    за 4000 е на приватно , и многу ми е криво во Ск има на државно за без пари во другите градови на привано да плаќаш како во различни држави да живееме или ние појќе пари имаме :)
     
    На Lorins и Saraa им се допаѓа ова.