1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гатање, баење

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од kiki-riki, 21 ноември 2009.

  1. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Не, ќе одам кај Маре од Петровец да ми пребае на бела маица или да се фатам на двете метални шипки во Огњанци и злите сили да ме здрмаат со висок напон и сите калории да ми ги стопи :rofl:
    Кај онаа жената од Огњанци не одам, она со сол работи а лижење сол лошо ќе ми влијае на крвниот притисок.
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    ем сол ем целулит. да не пукнеш ме изнасмеа :D
     
    На tessie и Abeja им се допаѓа ова.
  3. butterfly4

    butterfly4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    528
    Кај што има чад има и оган,нели? :lol:

    Бев еднаш,не, ќе излажам два пати,ама вториот пат не го најдов :D
    Ама искрено со сила ме натераа и што беше најтрагично многу работи ми ги погоди.Он ми кажува јас ааа како да не и тоа пред него,си се смеев ко нетачна.Ама,ама после неколку години,оооп две три побитни работи што ми ги кажа,што никој не ги знаеше,се исполнија како што кажа.Му кажав на мм,кој ни под разно не верува во такви работи,ми се смееше. :$ Јас од пуста радозналост сама со другарка земав и отидов пак,само што човекот се иселил во странство :rofl: Дали беше коинциденција или не само Господ знае!!! ;)

    А за баење да,ги носев децата и ми помогнало доста,е сега дали психички или физички,небитно,важно ми делувало,т.е нив ;) :lol:
     
  4. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Аааа на таков ритуал уште немам отидено, некако опасно ми делува, со ова со солта и со шипките под напон (ама јас кога бев гарант им снемало струја) лично се имам запознаено, за белите маици на Маре имам само слушнато, ама ова за ритуали со оган не ни помислувам, ако згрешам нека изгорам :D

    За кого збориш, видовити Милан или некој друг? Слушнав и Милан помагал, на Јувентус му помогнал да стане шампион така што изгубил.
    Шала на страна, зборот ми беше за ова носењево на деца по бајачки. Ако почнеш еднаш, секако дека ќе те влече нешто и понатаму да ги носиш. Тешко дека помагаат, само те полнат со негативна енергија. Најсмешно ми е кога ќе слушнам-леле се превргна од плачење очи му се да го носам на баење, некој со плави очи го урочил. Какви очи мори жено, оди однеси го детето на лекар види што му е, може има внатрешна температура, стомачен вирус (со нечисти раце го допираат, го бакнуваат), може рачето му го изместиле или заб му излегува. Ако занемариш некој опасен симптом и одиш кај такви негативни луѓе бајачи, полошо правиш за детето.

    Ова погоре напишаното за баењето не беше лично за тебе, да не дојдеме во непотребен конфликт, кажав само мое мислење за носењето на малите деца на бајачки.
    Секој си знае што е најдобро за него, иако некогаш истото може да не биде добро.
     
  5. butterfly4

    butterfly4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    528
    Баш напротив,зашто негативна енергија сум отишла на бајачка не на гледачка. Сум била ете за од клинови на новороденче и ете ми помогнале,тоа го тврдам,е сега како што кажав и психата може си има некој удел,тоа што сакам да му престанат грчевите или од друго,тоа не ми е битно,важно болките во мешето поминале,вака или така. ;)

    п.с. не директно,ама индиректно ова со бајачките што го кажа :D
     
  6. monika12343

    monika12343 Нов член

    Се зачлени на:
    15 септември 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Ima nekoja zena vo nasiot kraj koja koga bila mala im dosol nekoj coek nepoznat i im pobaral voda, ama poso majka i bila mnogu zlobna go padela covekot no devojceto bilo malo i zalovito mu dala na cickoto i toj cicko kako shto zborat bil ISUS i ja pogalil po glavata i rekol: Ti kje bides Taa.. i zenata pomaga na lugje koi stvarno imaat problemi, gleda i ima sposobnost preku nea da zboruvas so nekoj mrtov ...pogoduva i pomaga ..provereno od bliski ;))
     
  7. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    И тогаш волкот излегол од зад грмушките и сите ги изел а потоа гласно подждригнал.
     
  8. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    ај ве молам кажете некој што гата точно
     
  9. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски
    Monika,cestopati takvite luge koi demek se prateni od Bog,se zavedeni od gavolot.Vo biblija pisuva deka povikuvanje duhovi,mrtvi e odvratno i si nema vrska so Bog.Samiot Isus kazal ke brkaat demoni i ke zboruvaat vo negovo ime..no toa toj ne go odobril.
    Se soglasuvam so Tessie,makata sto ke go natera na covek,nisto drugo ne moze ,taka da koj pomalku koj poveke si go bara careto vo nesto,no od verski aspekt kazuvam e pogresno totalno!
     
  10. papillonP

    papillonP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.544
    Пол:
    Женски
    Iskustva od kaj Viki od Cair?
    ili Nada od Kavadarci?
     
  11. matilda258

    matilda258 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    jas bev kaj Nada vo kavadarci i ne sum bas zadovolna ..
     
  12. elle77

    elle77 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Moze brojce? Mada prv pat slusam...
     
  13. nesumjas

    nesumjas Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Дали некоја од вас знае да ми појасни што е урок, како го добиваш, како излегува, или што било што знаете или сте слушнале за уроци...
     
  14. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    nada pojma si nema ne idi za dzabe samo ke se isplasis od nea :D viki taka taka...znae po nesto jas nemam ideno kaj nea ova drugarka mi ima kazano....
     
  15. Avona

    Avona Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Јас имам завршено филолошки факултет и смешно ни беше на студентите кога проф. Тушев (сега покоен) објаснуваше дека гатања и баења се глупост!!Ние смело го прашавме дали верува во баење или гатање , тој рече -Не, затоа што уште Јоаким Крчовски и Кирил Пејчиновиќ ги учеле македонците на овие простори , барем оние што оделе во црква, дека само молитвата кон Бог во црква, прекрстувањето се единствен знак за заштита од уроци и клетви.
    Сепак..низ годините, сум посетила и гатачи и бајачи.
    Но, интересен е податокот за еден македонец, долги години женет во Америка.
    За него читав на интернет.
    Ја изгубил жената и синот во сообраќајка, но останал да живее во Америка.
    Секој ден земал весник од продавницата до него и го читал пред неа, навален на стол.
    Еден ден, дошла некоја гатачка и му ја гледала иднината на дланка.
    И платил 10 долара, но таа му погодила се што му се случило во минатото, а само нешто му предвидела во иднината.Тој 10 години по таа случка, чекал да му се случи таа прекрасна иднина која му била предвидена, затоа што верувал во гатачката. За минатото-се му погодила.
    Потоа дошол во Македонија и одседнал во некој манастир(не беше наведено кој)
    Тамошна калуѓерка седнала до него и го прашала што го мачи.
    Тој се и раскажал. Таа се насмевнала и му рекла: (цитирам) ,,Минатото може секој гатач да го знае, но иднината не ја знае никој, зошто таа, секој си ја пишува со своите мисли“
    Ова..искрено ме замисли!!
     
    На nora mora, pikolino, bubamara12345 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Liberate

    Liberate Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    163
    Девојки ве молам ако некој го знае бројот на гатачот од Охрид што гледа на олово нека ми го пише во инбокс...На голема мака сум. Ви благодарам
     
    На tanicka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Ve molam dajte nekoj gatac ili bajac od skopje sto e dobro proveren mi treba zasto nesto cudno se slucuva so mene veke mesec-dva gledam senista i duhovi a i me intersira sto ke bide vo idnina so mene fala odnapred :)
     
  18. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Штипјанецот Сабедин Шабановски ( 44 год) кој се претставувал како бајач и гатач доби десет месеци затвор затоа што измамил двајца велешани за 14 илјади евра. Тој им ги земал парите а не им помогнал за маките што ги имале двете лица од велешкото село Оморани. Шабановски во Основниот суд во Велес беше прогласен за виновен за кривичното дело измама, по што доби 10 месеци затвор но и обврска да ги врати парите на оштетените.

    Гатачот Шабановски систематски ги лажел братучедите З.К. ( 40 год) и П.Р ( 39 год) пет месеци, од месец јануари 2009 до мај 2009 година и во повеќе наврати ги довел во заблуда со лажно прикажување дека со баење лекува и растура магии и за тоа ги навел да му дадат пари во висина од 14 илјади евра, за да им помогне да се стабилизира семејната состојба. Ветувал дека ќе ги разреши недоразбирањата, кои тие ги имале со нивните сопруги, на едниот да му се врати жената, додека другиот да добие дете.

    Обвинетиот им се претставил како Дервишот Ќаип од Штип, дека има моќ да помага при разни животни проблеми, отишол и кај нив дома правејќи обредни ритуали со употреба на шербет, корнејќи дрва од прагот на куќата и читајќи упатства од Светата книга, Куранот која ја носел со себе. Од оштетениот при нивните средби за да му се врати сопругата, нему и на тригодишниот син, барал да му носат маици во која ставал пари во износ кој тој ги кажувал а кој наводно се појавувале во Куранот, кога Шабановски ќе ги отворел.

    Во другиот случај раскажувал дека со гатање и баење ќе ја растури магијата поради која брачниот пар немаат дете и дал колан во кој требало да ги стават парите, а кој што требало да го носи оштетената 40 дена. По враќањето на маиците и коланот, кои стоеле некое време во теќе каде се одвивало баењето, Шабановски предупредувал истите да не ги отвораат, зашто ќе им се случи нешто лошо и да почекаат магијата да го постигне потребниот ефект.

    Обвинетиот за стореното дело се бранел дека е често во контакт со дервиши и имал информации како тие постапуваат кога некој има мака, знаел дека нема моќ да им помогне но сепак се нафатил да ја тера работата и да им земе пари. Тој во еден момент во своја одбрана бидејќи целта му била да дојде до пари, изјавил „кога има овци ќе стрижам“.

    Бидејќи братучедите З.К. и П.Р. позајмиле пари, дошло време тие да се вратат, а се плашеле да ги отворат маиците и коланот од некаква магија и клетва, отишле кај некој оџа во Прилеп. Тој ги отворил во нивно присуство и тогаш виделе дека во нив нема пари, туку имало некакви картони, хартии, стари неважечки македонски бонови, неважечки српски денари, женски чорапи. Подоцна со помош на полицијата обвинетиот бил пронајден во Штип, каде било констатирано дека не се вика Ќаип, не е Дервиш, туку Сабедин Шабановски, за кој трагаат измамените братучеди од Оморани.

    Да не речете дека е само во Македонија
    http://vecer.mk/balkan/kazni-od-300-evr ... i-pijanici

    И да не скокате дека темата само за искуства со бајачки, моето искуство е дека кога од пракса бев во затвор, имаш бајачка која беше осудена на 7 години оти земала злато за да бае. СЛучајот ни го образложија и кжаа дека можела и поголема казна да добие.

    Викаа дека и Дуле од Велес бил во затвор една година за за предизвикување страв кај народот со предвидувањата.
     
    На elisabeta и tessie им се допаѓа ова.
  19. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    А да си одиш во најблиската црква, да си запалиш една свеќичка, да се помолиш, да си купиш темијан и ја прекадиш цела куќа насекаде (само не во вц), мислам дека ќе ти е поефтино. ;)
     
    На Avona, pikolino, bubamara12345 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. butterfly4

    butterfly4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    528
    Ееее уште ова го немав видено до сега :o
    Па добро бре никој со сила не ги однел тие луѓе,не им ставил нож под грло да им даваат пари,па сега казнени мерки,затвор,а и каков доказ приложиле?? :?: ... :!: :fubar: :swear:.Нема логика бре. :!: Свашта!!!

    Тоа што треба да се казнува,што шета се' по оваа наша земја,се одолговлекува со години,а тоа што е нетака битно се решава за час.Ебати државата ебати!! :puke: