1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски

    Milslam deka e normalno vo tekot na edna godina dva pati da ti se sluci da nemas ovulacija.Moze posle desettiot den od siklusot da odis na ginekolog i da te sledat,da ti gi merat folikulite,taka najsigurno ke znaes.pozdrav!!!
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.422
    Пол:
    Женски
    На некој му има ли завршено позитивна работа тестотот за овулација?

    Јас последните месеци изгубив сила. Сите околу мене трудни со прво, со второ дете, со трето...
    Едвај едно можам да имам, а не па 3 :)
     
  3. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    http://cajeviza.com/razno/najbolji-cajevi-za-plodnost/
     
  4. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Девојки ај ако сакате и ако знаете од прилика како идат цените на овие апчиња по аптекиве ми треба мала помош.. : Proksid , spermotrend, tribestan/tribestfors ( незнам како се викаат точно ) , oligogal , padotin 100
    Спеман и цинк имам , но бидејки се спремаме за биопсија и чекаме докторот да каже кога па сакав малку да ја подмачкам работата и така ништо не губам .. прочитав на еден форум дека падотинот од 100 и трибестанот е доста ефикасен за нашата дијагноза но ни уролог ни гиниколог не ни препишал терапија и незнам како можат така да остават ваква ситуација во мирување ич не ми е јасно ... дали некој од вас има искуство со некој од овие таблети :*
     
  5. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Devojki deneska mnogu cudno se cuvstvuvam,glavata (predniot del kaj celoto ) mnogu me boli,menstrualni bolki deneska nemam...do sreda da ne dojde vesterkata ke pravam test.Mozno li e glavobolka da bide ran simptom na bremenost?
     
  6. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Мила, ти се восхитувам на борбеноста. Но, те молам немој да земаш ништо на своја рака. Мислам дека сепак е попаметно да се консултираш со доктор.
    И не знам дали можеш да изгубиш нешто, како што велиш, но сама да си правиш комбинации не ти препорачувам! Знам за Олигогалот дека се практично витамини и се употребуваат за јакнење на имунитетот... Сепак ти си одлучуваш на крај, ама не брзај! Ти посакувам 2 цртки во оваа голема фрка што ја имаш. Па, да можеш да здивнеш на раат! :*
     
    На bokace му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    А имаше ли менструални болки? Ти доцни?
    Не барај симптоми мила. Подоцна ќе ти се јават. Дај боже да ти се јават за брзо!
     
  8. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила .. но во моментов не ни помислувам на бременост битно ми е само мм да ми се среди и да се појави барем еден јунак со ружа :lol: за да може да се замрзне .. мислев да тоа дека не можам нисто да изгубам затоа што е лош резултатот ,, кај и да се јавам за консултација сите ќутат и креваат раменици па не гледав ништо лошо во однос да се напие некое витаминче до биобсијата :|
     
  9. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Како што ти реков, ти одлучуваш на крај. Но, не брзај! Ти посакувам мнооогу среќа! :*
     
  10. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Па незнам што е најпаметно :worried: незнам уште колку време ке чекаме , ке одиме во државна кај др- Ставридис .. прашував во ремика но многууу е скапо а во мометов не сум многу за расфрлање пари иако за здравје и бебче се работи ... Само Господ да е со нас и да испадне се во ред , колку и да е тешко ке се победи и ова :*
     
  11. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски

    Od ponedelnik do petok imav menstrualni bolki,vcera malku,deneska nemam nikakvi menstrualni bolki,bel iscedok imav na 7-mi,i zatoa cekam uste den-dva da pominat 16 dena od ovulacija i da napravam test.Ne baram simptomi bidejki posle tolku obidi,sum imala meseci so povrakanje,gadenje,bolni gradi...i pak nisto....cudno mi e sto imam glavobolka....ajde ke bidam strpliva, uste malku ke znam kakov ke bide ishodot za ovoj mesec. :*
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Спермотренд се витамини и нема штета да се пијат. Нас ни ги препорача Лазаревски.
    Значи првиот пат ги купив цело паковање од 30таблети за околу 700мкд. Тоа е за 10 дена бидејќи се пие 3 пати на ден. Една форумка ми кажа дека на парче (рефус) :) ако ги купиш повеќе се исплати. И точно е, една таблета е 16 денари, значи истите 30 ќе те чинат 480 денари што и не е баш мала разлика. Еден месец пиење ќе те чини 1440 денари. Последниот пат лазаревски ни кажа да ги пиеме 3 месеци.
     
    На bokace му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    И мене денес глава ме уби... ама мислам кај мене доаѓа :devil:
     
  14. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Bokace, dr. Stavridis e eden od najdobrite na urologija.
    Inaku tribestanot bese okolu 1200 denari mislam. No mm ima problemi so bubrezi ne gi piese bidejki vo upatstvoto pisuva da ne gi pijat lica so bubrezni problemi. Gi piese spemen, Bioastin, Vitamini od A-Z, cink, selen, maticen mlec vo kapsuli, kako i poveke vidovi caevi, megutoa caevite poveke gi piese zaradi bubrezite. Vo sekoj slucaj za 3 meseci mnogu golemo podobruvanje, od vk. 27milioni no 15% podvizni, na 81milion so 35% podvizni.
     
  15. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    Падутин пиеше мажот ми и беа околу 3000 денари.
     
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.547
    Допаѓања:
    95.419
    Пол:
    Женски
    Чекај, не брзај, немој пред биопсијата да пие ништо. Нема да ви бидат валидни резултатите, јас пред обична најобична уринокултура сите витамини и минерали ги прекинав, дури и витЦ. Сабајлево си направив примерок за уринокултура па се напив витЦ. Мислам дека пиењето на било што ќе ги направи резултатите невалидни. Прашај си, најубаво така, ама немој на своја рака ништо да зимаш. Иначе на мм му дадоа витЕ и ги пие, чисто онака за подобрување на сликата општа, ама тоа е витамин, па не ми е страшно, ама сепак пред да однесе примерок не пиеше.
     
  17. srcence30

    srcence30 Нов член

    Се зачлени на:
    18 септември 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    10
    Здраво девојки! Имам една информација за сите вас. При случаен разговор со една девојка Нема да верувате, амам после 7год борба забременила имајки однос точно на последниот ден од мензисот токму кога имала само кафен исцедок. Мислела дека е случајност и го кажала тоа на друга девојка па и кај нејзе имало позитивен резултат. Вреди да се проба.

    Поздравче :*
     
    На ladymici му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Девојки, има ли некоја пиено матоцина трева (очајница) ? Мене ми заврши циклусот и сега сакам да почнам да го пијам чајот, но велат дека кога ке приметиш бременост ако настани нормално, да се престани со пиење. Е сега ми е страв на пример ако забременам а да не приметам знаете дека симптомите одма не се покажуваат, а јас да продолжам со пиење дали ке има некоја штета. Ве молам за помош, имам слушнато дека помага многу ама сега во дилема сум :(
     
  19. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Ocajnica se piese mislam od koga ce ti zavrsi ciklusot do ovulacija.
     
    На ivka10 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bela-mala

    bela-mala Нов член

    Се зачлени на:
    22 септември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo i ubav den na site.Nova sum na forumov :) Poveke od edna godina se obiduvame da ostanam bremena,ispitavme brisevi hormonsko i spermogram..brisevite mi bea ok hormonskoto mi bese malku nizok maskiot hormon i mi prepisa da pijam diane 35 eden mesec gi pjam a treba uste dva pa povtorno da pravam hormonsko..spermogramot ne bese los no ni dade citeral da pie mojot soprug 10 dena poradi leukocitite i spimen za da se pojaca podviznosta na spermatozoidite..pieme i se nadevame deka ke bide se ok ...ako nekoj ima slicno iskustvo neka spodeli ,neznam dali ke imaat efekt pienjeto na diane i na spimen soprugot da gi pie 3 meseci