1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
  2. 30041990

    30041990 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    0
    Da ve prasam dali ponekogas si gi povrzuvate rabotite edna so druga
     
  3. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Не го сваќам прашањето
     
  4. simona26

    simona26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2014
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    136
    Друштво како сте ми денес на ова никакво време? :D Јас сум многу среќна. Денес за прв пат после толку време излегов сама да пазарам. Овие два три дена ми беше доста тешко, имав јаки главоболки и целото тело ми трепереше, а од време на време и некои повремени напади на паника кои завчера ме оставија и без спиење цела ноќ. Сабајлево кога станав ми беше и така и така и си велам ајде денес ке направам едно убаво јадење, можеби со тоа ќе се занимавам и ќе пројдат нападите, ама кога погледнав во фрижидер ми фалеа некои намирници. Се мислев цели 3 часа што да правам дали да одам да пазарам или пак да се откажам од ручекот ама на крај одлучив да одам и тоа отидов во маркет. Цел пат одев како изгубена мислев дека во секој момент ќе се струполам на земја, ме облеваше врела пот и сакав да се вратам ама се заинатив и стасав некако, зедов што ми требаше и веднаш назад. Сега се вратив, целата сум испотена ама се чувствувам препородена, па седнав прво со вас да ја споделам оваа за мене радост. :) ( Некому ова може му изгледа како глупост, ама само тој што живее со анксот знае како е )

    Поздравче сите ве бакнувам и гушкам :inlove:
     
    На AnichkaLeo, doki55, Giovanna и 10 други им се допаѓа ова.
  5. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам нешто .. го зголемив антидепресивот од едно цело и една четвртина на едно цело и една половинка :rofl: дали пак ќе треба да минувам низ истото тоа навикнување на оваа доза проследено со мноогу лоши симптоми?
     
  6. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.699
    Јас бев на ручек по повод крштевка,така фино си се дотерав и преубаво си поминав.Убав ден на сите :inlove:
     
    На AnichkaLeo, doki55, Giovanna и 5 други им се допаѓа ова.
  8. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски

    Знаеш шо ќе ти кажам... На некој кој се нема соочено со оваа состојба можно е да му делува како глупост. Но јас се препознав во твоите зборови. Сега, фала на Бог, се чувствувам подобро. Многу поретко испанучувам и одам секаде! Постојано шетам, кафиња, факултет, диско.... и често имам јака главоболка, немам енергија, ми се спие и се, ама не обраќам многу внимание и одам. :lol: Да знаете само како сум одела по пат, со солзи во очите дека не ми е добро и ќе паднам секој момент и колку пати сум ги испаничила луѓето со мене. Мислам дека мнооогу помага на сила да излегувате и апсолутно секаде да одите, дури и да патувате. Само вие т.е ние самите можеме да си помогнеме најмногу, верувајте! Ве поздравувам и гушкам силно! :hug: :* ^_^
     
    На simona26 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. minaninana

    minaninana Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Имам едно прашање од многуте но ова во последно време ме мачи многу значи да не должам :)
    Дали ви се случува да имате помисла дека ке повредите некого или себе си :( ,дека ќе направите некој неконтролиран потег( налудничав) за кој ќе ве осудува целата оклина ;(
     
  10. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Еден период цело време бев опседната со такви мисли, дури се плашев да не си наштетам себеси од тие мисли. Мојот психијатар ми викаше "штом се плашиш од тие мисли нема даси наштетиш себеси, тие што не мислат на тоа и се им е рамно тие се опасни за себе и околината
     
    На minaninana му/ѝ се допаѓа ова.
  11. minaninana

    minaninana Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    веќе ми е поелсно ти благодарам многу ивка -сливка знаеш дека мислев оти полудувам :(
     
    На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Ти верувам, јас мислев дури дека би ми текнало на самоубиство, замисли :)
     
    На minaninana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. minaninana

    minaninana Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Замислувам мила моја , знам како e и јас верувај ми , поздравче
     
  14. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.699
    И јас помислував на секакви глупости,веќе не.Значи повеќето со оваа состојба помислуваат,и да знаеш дека е минливо.Не си сама,сите ги имаме сите наведени симптоми на темава.
     
    На minaninana му/ѝ се допаѓа ова.
  15. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Леле да, дека останував до доцна во ноќта и многу се плашев да не си направам нешто себеси или на моите дома, значи луѓе мнооогу се плашев! Тоа беше претходната зима, а сега повторно понекогаш ме фаќа таков страв, но не како таа зима. Инаку тие денови и реков на мајка ми (која ми е огромна поддршка и лек) од што се плашам и таа ми рече вака (а нејзе и кажал психијатар, наш пријател): Од тоа што се плашиме, нема да се случи. Значи ако се плашиме да не полудиме - нема да полудиме. Ако се плашиме да не повредиме некого или себеси - нема да го направиме тоа. Луѓето кои полуделе никогаш во животот не страхувале од такво нешто, а исто и оние кои се повредиле себе или некој друг. Така да не се плаши, не обрнувај премногу внимание и ќе помине и тоа. :hug:
     
    На Anie93 и minaninana им се допаѓа ова.
  16. minaninana

    minaninana Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    ве обожавам вие сте ми голема потпора и многу ми е драго што ве најдов гушки до сите и добра ви ноќ :*
     
  17. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Zenski vi se IMA li deseno koga se vi e super koga skoro se ubedivte deka nisto nema da bide ss e vo mozokot odednas da vi se slosi sostojbata na primer ja super sum bila nekolku dena I odednas imav kosmar I sabajlevo koga me mavna panicen napad bas me pogodi na raboten den I pak me vrati na staro :( sonuvav deka zabite mi se pred raspaganje I sea milion posto sum sigurna deka ke mi se desi nesto ili na moj blizok. Sonuvavte nesto slicno I nesto stvarno da se desi? Prasanjevo e glupo ama cell den sum vo panika a napadite gi kontroliram nekako :(
     
  18. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    dzuls ne se sekiraj toa na site ni se slucuva od cista mira da ni se slosuva i bez pricina Vo toa se razlikuvame od site normalni luge a sepak sme zdravi ne se sekiraj Inaku vo sonot ako si nemala bolki vo zabite koi ti bile vo raspaganje nema da ti se sluci nisto bolno i stasno Edinstveno mozebi ke se voznemiris od nekoi dalecni rodnini na koj ke im se desi netolku strasna Rabota Ne sum gatacka ni bajarka no znam po toa sto pred da pocini majka mi mi padnaa nekolku zabi vo son no uzasno uzasno me bolese sto duri i se razbudiv od son pozdrav
     
  19. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Dzuls edno vreme bev opsednata so strav od sonishta. I stalno sonuvav, kako mi pagaat zabi, kako mi vadat zabi, pa kako plivam vo matna voda i sl. Veruvaj mi, nikogash nishto ne mi se sluchi ni mene ni na nekoj moj blizok. Sonot e vsushnost nasha skriena misla shto vo tekot na denot ja imame ili duri vo son nemame mir od neshto shto ne machi. Ne se plashi, uzivaj i neka ti tekne na mojov post koga ke te fati strav. Kiss
     
    На dzuls му/ѝ се допаѓа ова.
  20. 30041990

    30041990 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    0
    Zdravo sakam da ve prasam dali nekogas osekate naduoenost na stomakot ili pred da vi dojdei koga ke vi dojde i dali osekate povrmeno kako od site strani na stomakot da ve pritiska nesto ne jako ili bolno onaka ke te pretisne od ednsta strana posle nekoe vreme od drugata pa pogoru pa podole ili kako da ve isece so noz nesto ali ona blago :sweat: ve molam za odgovor