1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Мамички кај ни се бебето и tigarce можеби се породиле? :)
     
  2. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    Bebeto e породена да...пред 2 дена...машко е знаете :D
    Воедно и честитам и и посакувам да си изнаужива со синчето со големото косичее :D
     
  3. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Да е живо и здравооо :) ја нема да ни се пофали :D
     
  4. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Честитки бебето, да е живо и здраво синчето, големо да расти. :)
     
  5. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    Сигурно нема нет.. утре би требало да си дојдат дома па ќе се пофали :D
     
  6. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    Јас утре влегувам во 12-та недела, ама имам многу мачнини кои не се само "утрински" односно се појавуваат во текот на цел ден. Недај Боже некој во зграда да спрема ручек со кромид,најголем непријател ми е. Не можам во WC да влезам се чудно ми мириса. Пробав со грицкање на бадеми,ама не ми помогна. Ај кажете некое друго искуство.

    P.S Честитки на сите кои добиле дечиња,нека се живи и здрави и само радост да Ви носат.
     
  7. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Фемина11, како што имам читано тое е многу нормално за периодот во кој што си. Од кога ти е така душо? И мене ми е исто. Скоро никаква храна не можам да поднесам. Или ако јадам, убаво ми е но, потоа... :puke: Јас само што влегов во 6та недела е веќе ми е така. Тек сега ама баш сите симтоми ги имам...
    Има ли некој од поискусните совет... Ве молам!

    Честитки за Бебето! Вечно да им трае радоста со бебенцето што ја има сега!!!
     
  8. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Мачнините обично траат до 12-13недела, е сега зависи со каква среќа сте! На некои девојки ептен им се лоси, губат килограми, а некои пак немаат никаков симптом, се чувствуваат одлично , нема гадења, нема повраќања и така, се тоа е индивидуално! Јас на пример имам толку лесна бременост, сто на сите им посакувам да ја имаат....Еве 20недела ќе влезам, немам ниту еднас повратено , ниту ми се лосело, додека моја другарка ми велесе ее повраќам по 11пати на ден! Тоа е девојки, се ќе се издрзи за бебуско, најубавото несто во зивотот на секое зенско битие :inlove: Пробајте со кока кола, ама малку не многу, сум слуснала дека тоа многу помагало иако не е најздраво, друго кисели јаболки, јадете почесто ама помалку, не дозволувајте да бидете гладни! Пијте повеќе вода и ке помине!поздрав
     
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Femina 11 i SpangeBob пробајте со лимун. Мене многу ми помагаше за мачнините. Во литар вода ке исцедев сок од еден лимон а потоа цел со кора го ставав и така си пиев голтка по голтка. И геврек, соленки такви работи на почеток.

    А јас сакав да прашам дали знае некоја мамичка дали е нормално да се има такихардија во бременост? Обично немам, но последниов 1 месец ме фаќа дневно по 2-3 пати минимум и неможам да дишам, плус ме замара многу. Прееска пулсот ми беше 110, мислев срцето низ уста ќе ми искочи :o Па се плашам за пораѓај да не ми искомплицира нешто :sweat:
     
  10. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Јас пак само што ќе се напијам сок од цеден лимон одма повраќам :( иако сум веќе 28ма недела, пак повремено повраќам и ми се лоши... се зависи од организмот и исто мислам дека тие со слаб желудник имаат повеќе мачнини во бременоста (според мене)
     
  11. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Bebceto mnogu mi pritiska nadole i osejkam bolki odvreme navreme vo dolniot del vo stomakot,koga na vas vi mrda ve boli li?
     
  12. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Femina 11,

    гледам во 12 влегуваш а јас во 11 недела знзчи тука сме.Сакам да те прашам дали ќе правиш Приска и дали имаш закажано на ГАК, зошто мене ми рекоа уште не биле отворени термините за закажување а и немало реагенси :(
    Инаку кога зборите за гадење мене веќе не ми се лоши ама па ништо не ми се јаде се ми е со сила, ако не јадам тогаш ми се лоши и ме гребе желудник и само заради тоа јадам. А лек мислам дека нема мора да пробувате сами што ви одговара. Е сега читам дека ѓумбирот помагал против гадење а јас секое сабајле пијам цеден сок со се и сешто вклучувајќи и ѓумбир па видете :)
     
  13. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Znae li nekoj nesto za Tigarce? Se porodi li? Ja nema ovie denovi. :) Se izvinuvam za latanicata, od tel sum.
     
  14. mama27

    mama27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    175
    Mе нема мене подолго... :( ама многу ми се спие...еве 32 недела се некако тешко ми е...навечер не спијам,половината ме боли,се ме нервира,ја немам енергијата :( а само 5 кг сме поправени,а воздух и јас како да губам одвреме -навреме... :(
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.534
    Пол:
    Женски
    Кој месец си?И моето стискаше мн на бешиката особено.Исто осекјав тупи болки доста често.Некогаш неможев ни да се движам мислев ке ми излезе бебето :)
     
  16. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    i mene istoto mi se slucuva nemozam ni da spijam navecer inaku 39ta nedela sum ajde što poskoro da se porodam i strav mi e dali ke gi prepoznam vistinakite bolki.
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.534
    Пол:
    Женски
    Ооо секако дека ке ги препознаеш биди сигурна ;)
     
  18. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мешиња јас сум на болница го чеκаме моментот да се ρоди бебуш денес ќе биде давајте поддρшκа исплашена сум малце поздρав
     
    На Asja, Bufi, pilenka и 6 други им се допаѓа ова.
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Od sto se plasis mila, koga neznaes sto e toa poragjaj, nema pricina.za strav i panika ??! ne se plasi nema nisto strasno, ke si go doneses na svet bebuvceto so mali okcinja, mali rakicki. Ke si go.guskas ke si go mirisas, toa e najubavoto nesto. Se blizi momentot, ajde samo hrabro, na cekor si do majcinstvoto i do sredbata so tvoeto cedo. Neka ti e so lesno i Majka Bogorodica napomos da ti e.
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.534
    Пол:
    Женски
    Ич да не се грижиш,храбра си знам.Ова е последната скала.Искачи ја и ке го дофатиш врвот на срекја,мир и неизмерна радост. :*